Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Link.png Site: TheShallows

 

 

 

Tο setting ειναι ιδανικο ,απιστευτες παραλιες Μεξικο (υποθετω) ,surf και το διαστημικο μωρο που λεγεται Lively .

Προφανως και δεν εχει το ερμηνευτικο βαρος να σηκωσει   ολη την ταινια πανω της  αλλα ποιος ασχολειται με αυτα εχει κωλαρα!

 

 

7/10  για την  λαρα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mad Max: Fury Road

 

Είδα την ταινία, περιμένοντας να δω κάτι σε action σε post-apocalyptic σκηνικό, χωρίς να έχω μπει στη διαδικασία να μάθω για το cast ή τη γενικότερη υπόθεση/ setting. 

Το αποτέλεσμα: Πέρασα φανταστικά με την ταινία. Εξαιρετικό soundtrack, ενδιαφέρουσα υπόθεση, πολύ καλό casting στους βασικούς και δευτερεύοντες χαρακτήρες, όμορφα (και κάποια με αρκετή δόση τρέλας(?) ) σκηνικά. Κάπου στον πολύ χαμό στις σκηνές δράσεις, νομίζω το editing αδικούσε την ταινία -- ήταν σαν να έκοβε τις σκηνές λίγο νωρίτερα από όσο έπρεπε ή να προσπερνούσε (skip) για μερικά δευτερόλεπτα σημαντικά "checkpoints", με αποτέλεσμα να υπάρχει μια σύγχυση για το πώς ανατράπηκε μια αναμέτρηση, ή πώς βρέθηκε ένας χαρακτήρας κάπου αλλού κλπ. Εύκολα, θα την πρότεινα και σε άλλους.

 

Ένα γενναιόδωρο 8/10 από μένα.

 

Δεν θυμάμαι καν αν έχω παρακολουθήσει τα αρχικά Mad Max, αλλά πλέον είναι μέσα στο backlog. 

 

 

Ίσως να σου άρεσε τόσο επειδή δεν θυμάσαι την αυθεντική τριλογία. Ως οπαδός του Μελ Γκιμπσον ως Μαντ Μαξ και της ατμόσφαιρας των πρώτων ταινιών, μου φάνηκε γελοία και χωρίς έμπνευση... Ίσως με επηρέασε και η απουσία του Γκίμπσον.   :mad:

 

 

Extinction ( 2015 )

Διάρκεια: 1ώρα και 52 λεπτά

tumblr_inline_nwt1tdvdh21tqp1t6_540.jpg

 

Ένα από τα πράγματα που μου "δίδαξε" η ταινία ήταν ότι δεν πρέπει να εμπιστεύεσαι πάντα τις βαθμολογίες του IMDB.

 

Για τα δικά μου γούστα η ταινία ήταν εξαιρετική, μπορεί να μην είχε ΤΟ τεράστιο budget παραγωγής,να είχε κάποια μικρά σκηνοθετικά λάθη αλλά, έψαχνα καιρό μια ταινία αποκάλυψης-του είδους ακριβώς σαν αυτή. Με εξέπληξε ιδιαίτερα. Όσα περίμενα να έβλεπα σε μια ταινία του είδους. Είχε βάση στους χαρακτήρες, υπόβαθρο με το δικό της τρόπο. Μου θύμισε και λίγο " I am Legend " με τον Γουιλ Σμιθ. Μου άρεσε το κλήμα της. Με κράτησε σε αγωνία σε όλη τη διάρκεια της και αποτελεί μία από τις ταινίες που προσωπικά μετά την προβολή της έμεινα με μια γλυκόπικρη σκέψη σκεπτόμενος όλα όσα είδα.

 

 

Συμφωνώ. Παρότι παίζουν σχετικά άγνωστοι ηθοποιοί και το μπατζετ ηταν μετρημένο, η ταινία μου άρεσε πολύ. 7/10 απο μένα.

 

 

Σήμερα θα δω το Train to Busan αν προλάβω. Έχω διαβάσει εξαιρετικές κριτικές.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να ειμαι ο μοναδικός που δεν του άρεσε... Μου φάνηκε γελοία, παρότι είμαι φαν των Mad Max... Ίσως με επηρέασε και η απουσία του Γκίμπσον. Μad Max χωρίς Γκίμπσον δε γίνεται.

 

 

 
δεν εισαι ο μοναδικος, μην αγχωνεσαι. υπαρχουν πολλοι στους οποιους δεν αρεσε η ταινια, αναμεσα τους και εγω.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: TheShallows

 

 

 

Tο setting ειναι ιδανικο ,απιστευτες παραλιες Μεξικο (υποθετω) ,surf και το διαστημικο μωρο που λεγεται Lively .

Προφανως και δεν εχει το ερμηνευτικο βαρος να σηκωσει   ολη την ταινια πανω της  αλλα ποιος ασχολειται με αυτα εχει κωλαρα!

 

 

7/10  για την  λαρα.

 

Το λέει ότι είναι Μεξικό ούτως ή άλλως :P

 

Έβαλα να δω προχτές με τη γυναίκα το "The nice guys". Στο 10 λεπτο την είχε πάρει ο ύπνος, στο μισάωρο το έβγαλα, δεν αντεχόταν άλλο η παπαριά. Απάτη μεγάλη δεν βλεπόταν με την καμία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: Kingsglaive:Final Fantasy XV 2016

Πολύ ωραίο animation,όπου σε πάρα πολλά σημεία αναρωτιόσουν αν είναι real.
Η σκηνοθεσία δε μου άρεσε καθόλου,στις μάχες χανόταν η μπάλα και δε καταλάβαινες τι γίνεται

Γενικά μέτρια ταινια 6/10  (ή 6/(solid 5/7)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sully

Αγαπω Τομ Χανκς οποτε δε θα ειμαι

αντικειμενικη.. 7/10

 

Απαγορευεται απο τους κανονισμούς του φορουμ να εισαι υποκειμενική. Βάλε μια αντικειμενικη βαθμολογία ας σουν ας ποσιμπουλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: Kingsglaive:Final Fantasy XV 2016

 

Πολύ ωραίο animation,όπου σε πάρα πολλά σημεία αναρωτιόσουν αν είναι real.

Η σκηνοθεσία δε μου άρεσε καθόλου,στις μάχες χανόταν η μπάλα και δε καταλάβαινες τι γίνεται

Γενικά μέτρια ταινια 6/10  (ή 6/(solid 5/7)

Σαν ταινία ff της βάζω 8/10,αν μπούμε όμως σε σύγκριση με κανονικές ταινίες τότε ναι 6/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λέει ότι είναι Μεξικό ούτως ή άλλως :P

 

 

 

Ο γέροντας Παϊσιος είχε πει ξεκάθαρα: Θα ναι σαν να είναι Μεξικό αλλά δε θα είναι.

 

(στην Αυστραλια γυρίστηκε το μεγαλύτερο μέρος της ταινίας, το υπόλοιπο σε πισίνα)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνέχεια με Carpenter:

 

The Thing (1982)

Φυσικά και θα σας φανούν γελοία τα εφέ αφού έχουμε συνηθίσει σε πολύ πιο αληθοφανή τέρατα σε horror movies τα τελευταία χρόνια. Αν το προσπεράσετε αυτό όμως και επικεντρωθείτε στην σκηνοθεσία, στο σενάριο, στην ατμόσφαιρα, στην μουσική τότε θα μπορέσετε να απολαύσετε την ταινία [ή και όχι :P γούστα είναι αυτά]. Εμένα μου άρεσε και με το παραπάνω!

 

9/10, respecting the classics and learning from them

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...