Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Mad Max: Fury Road

 

Είδα την ταινία, περιμένοντας να δω κάτι σε action σε post-apocalyptic σκηνικό, χωρίς να έχω μπει στη διαδικασία να μάθω για το cast ή τη γενικότερη υπόθεση/ setting. 

Το αποτέλεσμα: Πέρασα φανταστικά με την ταινία. Εξαιρετικό soundtrack, ενδιαφέρουσα υπόθεση, πολύ καλό casting στους βασικούς και δευτερεύοντες χαρακτήρες, όμορφα (και κάποια με αρκετή δόση τρέλας(?) ) σκηνικά. Κάπου στον πολύ χαμό στις σκηνές δράσεις, νομίζω το editing αδικούσε την ταινία -- ήταν σαν να έκοβε τις σκηνές λίγο νωρίτερα από όσο έπρεπε ή να προσπερνούσε (skip) για μερικά δευτερόλεπτα σημαντικά "checkpoints", με αποτέλεσμα να υπάρχει μια σύγχυση για το πώς ανατράπηκε μια αναμέτρηση, ή πώς βρέθηκε ένας χαρακτήρας κάπου αλλού κλπ. Εύκολα, θα την πρότεινα και σε άλλους.

 

Ένα γενναιόδωρο 8/10 από μένα.

 

Δεν θυμάμαι καν αν έχω παρακολουθήσει τα αρχικά Mad Max, αλλά πλέον είναι μέσα στο backlog. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Extinction ( 2015 )

Διάρκεια: 1ώρα και 52 λεπτά

tumblr_inline_nwt1tdvdh21tqp1t6_540.jpg

 

Ένα από τα πράγματα που μου "δίδαξε" η ταινία ήταν ότι δεν πρέπει να εμπιστεύεσαι πάντα τις βαθμολογίες του IMDB.

 

Για τα δικά μου γούστα η ταινία ήταν εξαιρετική, μπορεί να μην είχε ΤΟ τεράστιο budget παραγωγής,να είχε κάποια μικρά σκηνοθετικά λάθη αλλά, έψαχνα καιρό μια ταινία αποκάλυψης-του είδους ακριβώς σαν αυτή. Με εξέπληξε ιδιαίτερα. Όσα περίμενα να έβλεπα σε μια ταινία του είδους. Είχε βάση στους χαρακτήρες, υπόβαθρο με το δικό της τρόπο. Μου θύμισε και λίγο " I am Legend " με τον Γουιλ Σμιθ. Μου άρεσε το κλήμα της. Με κράτησε σε αγωνία σε όλη τη διάρκεια της και αποτελεί μία από τις ταινίες που προσωπικά μετά την προβολή της έμεινα με μια γλυκόπικρη σκέψη σκεπτόμενος όλα όσα είδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eastern promises

 

Το είχε προτείνει κάποιος άλλος παραπίσω. Πραγματικά εξαιρετική ταινία. Ωραίες ερμηνείες, καλογυρισμένη και άκρως κινηματογραφική.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Shallows

Από τις ταινίες που πριν τις ξεκινήσεις ξέρεις ότι το ταβάνι τους είναι το 6,8/10. Είχε σασπένς και μια πολύ ωραία παραλία!

6,1/10

The Nice Guys

Γέλασα πολύ πράγμα σημαντικό αν λάβουμε υπόψη οτι ειμαι στεναχωρημένος τις τελευταίες μέρες. Ο Gosling πάρα πολύ καλός και αστείος, ο Crowe αυτό που περιμένεις και οι διάλογοι απολαυστικοί!

7,8/10

The Neon Demon

Αν και είμαι από τους λίγους που λάτρεψαν το Only God Forgives και περίμενα με μεγάλη ανυπομονησία το νέο πόνημα του Ρεφν, δυστυχώς δεν ενθουσιάστηκα στην πρώτη θέαση. Εικαστικά και μουσικά άψογο αλλά δε άγγιξε τη ψυχή μου.

6,8/10 (επιφυλάσσομαι να το ξαναδώ κάποια στιγμή και να αναθεωρήσω τη βαθμολογία μου)

Now You See Me 2

Από εκείνες τις ταινίες που περνάει ευχάριστα η ώρα αλλά μετά απο μία εβδομάδα δε θυμάσαι τίποτα. Βασικά την είδα πριν μία εβδομάδα οπότε δε θυμάμαι κάτι άλλο να γράψω.

5,5/10

Jason Bourne

Χαχα τι γέλιο με τα κυνηγητά στην ΤενεριφόΑθήνα! Κλάσικ Bourne, ποτέ δε θα γίνει Bond όμως.

6,4/10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το τοπικ χωρις τον DOP  ειναι σαν coca light  χωρις παγακια ,ξενερα δλδ.

ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ 

 

 

Υποκλινομαι .

 

 

 

re dop μην την ξεπετας ολες μαζι γραφε μια καθε μερα για να δειχνεις περισσοτερο δραστηριος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

re dop μην την ξεπετας ολες μαζι γραφε μια καθε μερα για να δειχνεις περισσοτερο δραστηριος.

 

Φίλε δεν είμαι νεούδι εδώ. Δεν έχω να αποδείξω κάτι και ο κόσμος δε με θέλει φλύαρο. Από μένα περιμένει απλά το απόσταγμα της εμπειρίας μου εκφρασμένο σε αραιές πινελιές. Και αυτό έχω σκοπό να δώσω.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2001 : A Space Odyssey

 

Πραγματικα προσπαθησα.

 

Την πρωτη φορα αποκοιμηθηκα μετα απο το πρωτο κεφαλαιο(Dawn of Man),αφου εγινε εκεινο το flash forward απο το κοκκαλο στο διαστημοπλοιο.

Την δευτερη φορα αποκοιμηθηκα στην διαρκεια της προσεδαφισης στο φεγγαρι.

Την τριτη αντεξα σχεδον μεχρι το τελος,αλλα εκει που αρχισε να δειχνει αυτα τα αρνητικα χρωματα στο κεφαλαιο beyond the infinite,επεσα επιτελους στην αγκαλια του Μορφεα.

 

Τελικα η τεταρτη φορα ηταν η τυχερη.

 

Καταπληκτικα εφε,ειδικα για την εποχη που δημιουργηθηκε η ταινια αυτη.Αλλα κατα τη γνωμη μου ο Κουμπρικ ισως ειχε υπερβολικη αδυναμια στα εφε του καθως το 70% της ταινιας αποτελειται απο slow mos που προσπαθουνε να μας εντυπωσιασουνε με το τεχνικο κατορθωμα του Κουμπρικ.Καποιοι θα πουνε οτι ο λογος που ηταν ολα τα πλανα τοσο αργα ειναι επειδη η ιδια η ζωη στο διαστημα ειναι εξισου αργη και μονοτονη...

Οι ερμηνειες...τιποτα το ιδιαιτερο αλλα νομιζω πως η ελλειψη εκφρασεων απο τους ηθοποιους ηταν ηθελημενη.Πιο πολλη εκφραστικοτητα και συναισθημα ειχε η φωνη καθως και οι πραξεις του HAL.Υποθετω προσπαθει να περασει καποιο μηνυμα εκει ο Κουμπρικ.

Η μουσικη ηταν απιστευτη.Συνοδευε με απολυτη αρμονια τον αργο ρυθμο της ταινιας και ειδικα στις σκηνες με τον μονολιθο ηταν ανατριχιαστικη πραγμα που ενισχυε το μυστηριο και τον φοβο γυρω απο τα αντικειμενα αυτα.

Η ταινια πλησιαζει στο φυσιολογικο,(με μια συγκεκριμενη πλοκη,διαλογους κτλ,),μετα απο περιπου μια ωρα.Αλλα η συγκεκριμενη πλοκη και ο τροπος που εξελισσεται ειναι εργο μιας ιδιοφυιας του ειδους.

Το τελος δυστυχως για τα γουστα μου ηταν too much.

 

Θεωρω τυχερο τον εαυτο μου που αποκοιμηθηκα 3 φορες,διοτι ετσι αναγκαστηκα να δω πολλα κομματια της ταινιας αυτης μεχρι και 4 φορες.Πιστευω οτι μια ταινια οπως αυτη απαιτει επαναληψεις απο τον θεατη.Ειναι ο μονος τροπος για να εκτιμησει την ευφυια των δημιουργων.

 

Ενα 9/10 απο εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Shallows

Από τις ταινίες που πριν τις ξεκινήσεις ξέρεις ότι το ταβάνι τους είναι το 6,8/10. Είχε σασπένς και μια πολύ ωραία παραλία!

6,1/10

The Nice Guys

Γέλασα πολύ πράγμα σημαντικό αν λάβουμε υπόψη οτι ειμαι στεναχωρημένος τις τελευταίες μέρες. Ο Gosling πάρα πολύ καλός και αστείος, ο Crowe αυτό που περιμένεις και οι διάλογοι απολαυστικοί!

7,8/10

The Neon Demon

Αν και είμαι από τους λίγους που λάτρεψαν το Only God Forgives και περίμενα με μεγάλη ανυπομονησία το νέο πόνημα του Ρεφν, δυστυχώς δεν ενθουσιάστηκα στην πρώτη θέαση. Εικαστικά και μουσικά άψογο αλλά δε άγγιξε τη ψυχή μου.

6,8/10 (επιφυλάσσομαι να το ξαναδώ κάποια στιγμή και να αναθεωρήσω τη βαθμολογία μου)

Now You See Me 2

Από εκείνες τις ταινίες που περνάει ευχάριστα η ώρα αλλά μετά απο μία εβδομάδα δε θυμάσαι τίποτα. Βασικά την είδα πριν μία εβδομάδα οπότε δε θυμάμαι κάτι άλλο να γράψω.

5,5/10

Jason Bourne

Χαχα τι γέλιο με τα κυνηγητά στην ΤενεριφόΑθήνα! Κλάσικ Bourne, ποτέ δε θα γίνει Bond όμως.

6,4/10

 

Bourne Εμένα μου άρεσε πολύ, αν εξαιρέσεις 2-3 σκηνές τραβηγμένες...

 

7/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Now You See Me 2

Από εκείνες τις ταινίες που περνάει ευχάριστα η ώρα αλλά μετά απο μία εβδομάδα δε θυμάσαι τίποτα. Βασικά την είδα πριν μία εβδομάδα οπότε δε θυμάμαι κάτι άλλο να γράψω.

5,5/10

 

Εμενα δεν μου άρεσε και το εχω δηλώσει και στο τόπικ. Κατεβασε την βαθμολογία σου τουλάχιστον 3 μονάδες ή 1,5 μονάδα αν το κάνεις εντός 10 ημερών.

 

Εκ της διευθύνσεως.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2001 : A Space Odyssey

[...]

Η μουσικη ηταν απιστευτη.Συνοδευε με απολυτη αρμονια τον αργο ρυθμο της ταινιας και ειδικα στις σκηνες με τον μονολιθο ηταν ανατριχιαστικη πραγμα που ενισχυε το μυστηριο και τον φοβο γυρω απο τα αντικειμενα αυτα.

[...]

 

Έχω να πω αρκετά και πολλά ενδιαφέροντα για τη μουσική της ταινίας!

 

 

 

Αρχικά ο Κιούμπρικ είχε προσλάβει έναν γνωστό επαγγελματία συνθέτη (που είχε χρησιμοποιήσει και σε παλιότερες ταινίες), τον Alex North για να γράψει τη μουσική της ταινίας και του έδωσε δείγματα της δουλειάς του Ligeti και των υπολοίπων έργων, για να του δώσει να καταλάβει τι περίπου ζητούσε. Στην πορεία απλά πέταξε στα σκουπίδια ότι έγραψε και χρησιμοποίησε τα έργα που χρησιμοποιούσε ως παραδείγματα, ανάμεσα στα άλλα τη δουλειά του Ligeti για την οποία δεν πήρε καν άδεια και παράλληλα χωρίς να ενημερώσει τον North. Έμαθε γι' αυτό στην πρεμιέρα (μέσα από το θαύμα της ακοής) και αφού κατέβασε μερικές χριστοπαναγίες, έφυγε εκνευρισμένος.

 

Σκέψου τώρα και ότι ο Ligeti είναι ένας από τους σπουδαιότερους και σημαντικότερους συνθέτες του 20ου αιώνα, που την εποχή εκείνη ήταν φτωχός και άγνωστος (πολύ συνηθισμένο φαινόμενο για avant garde συνθέτες, αφού γράφουν πράγματα χωρίς εμπορική αξία). Τουλάχιστον έγινε λίγο πιο ευρέως γνωστός χάρη στην ταινία. Κάτι ήταν κι αυτό.

 

Κάτι ακόμη ενδιαφέρον: το τραγούδι που αρχίζει και λέει ο HAL, "Daisy Bell (Bicycle Built for Two)", ήταν το κομμάτι που τραγουδήθηκε για πρώτη φορά από υπολογιστή όταν η τεχνολογία έφτασε σε επίπεδο να μπορεί να δημιουργήσει συνθετική φωνή με τονικό ύψος. Τυχαίο; Δε νομίζω:

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εγιναν ακριβως ετσι τα πραματα. ο Kubrick πηρε αδεια για την μουσικη του Ligeti απο τους εκδοτες του, και προσπαθησε να ερθει σε προσωπικη επαφη μαζι του, χωρις να τα καταφερει. ο Ligeti αν και εμαθε τελευταιος τι συνεβη, πηρε τελικα μια αποζημιωση, royalties και credit για την μουσικη του.

μαλιστα ειχε συνοδευσει και την χηρα του Kubrick στην πρεμιερα του Eyes Wide Shut στην Γερμανια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

What we do in the shadows

 

Ενταξει, η συγκεκριμενη αποκατεστησε την πιστη μου στις κομωδιες που πιστευα πως τα τελευταια 6-7 χρονια αργοπεθαινε το ειδος. Υπαρχει ακομα ελπιδα. Απιστευτα καλοφτιαγμενο, μου θυμισε τον Δρακουλα των εξαρχειων λιγο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...