Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

internet-ικη μαγκια at its best, οχι μαλακιες δλδ

Ε, ναι, ολοφάνερα και τώρα παίζουμε το θέατρο του παραλόγου. Ότι δηλαδή θα μπορούσε κάποιος να βγει να πει "αυτή η ταινία είναι θρίλερ, δε βλέπω θρίλερ, οπότε δεν την είδα" και θα έλεγαν όλοι "ευχαριστούμε για την ενημέρωση, νομίζαμε ότι ήταν ρομαντική κομεντί". Μόνο απέναντι στα μιούζικαλ αυτό το σνομπάρισμα (και μάλιστα συνοδευόμενο από τη δήλωση ότι έχει δει μόνο δύο, που τα βρήκε και εξαιρετικά, τρέχα γύρευε δηλαδή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

The Name of the Rose

 

Δεν ξέρω αν έγινε καλή μεταφορά του ομώνυμου βιβλίου γιατί δεν το έχω διαβάσει.

 

Η σκοτεινή ατμοσφαίρα, το μυστήριο,  σε συνδυασμό με τις ερμηνείες των ηθοποιών δημιουργούν ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, ναι, ολοφάνερα και τώρα παίζουμε το θέατρο του παραλόγου. Ότι δηλαδή θα μπορούσε κάποιος να βγει να πει "αυτή η ταινία είναι θρίλερ, δε βλέπω θρίλερ, οπότε δεν την είδα" και θα έλεγαν όλοι "ευχαριστούμε για την ενημέρωση, νομίζαμε ότι ήταν ρομαντική κομεντί". Μόνο απέναντι στα μιούζικαλ αυτό το σνομπάρισμα (και μάλιστα συνοδευόμενο από τη δήλωση ότι έχει δει μόνο δύο, που τα βρήκε και εξαιρετικά, τρέχα γύρευε δηλαδή).

Παιδια οσους γνωστους εχω, δεν γνωριζω εναν που να εχει δωσει εστω και μια ευκαιρια σε μιουζικαλ.

Η πλειοψηφια των αντρων αλλα και των γυναικων ειναι ετσι δυστυχως.Νταξει δεν χρειαζεται να τους παιρνουμε και απο τα μουτρα ομως,επειδη πραγματικα εχει βγει αρκετο σκουπιδαριο απο το ειδος αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια οσους γνωστους εχω, δεν γνωριζω εναν που να εχει δωσει εστω και μια ευκαιρια σε μιουζικαλ.

Η πλειοψηφια των αντρων αλλα και των γυναικων ειναι ετσι δυστυχως.Νταξει δεν χρειαζεται να τους παιρνουμε και απο τα μουτρα ομως,επειδη πραγματικα εχει βγει αρκετο σκουπιδαριο απο το ειδος αυτο.

 

Μπορώ να πω ότι ήμουν ένας απο τους αρνητικά προκατειλημμένους σε ότι είχε να κάνει με musical, αλλά η συγκεκριμένη ταινία με έκανε να αλλάξω γνώμη. Είναι λίγο cheesy η όλη φάση ειδικά στην αρχή, αλλά απο ένα σημείο και μετά συνηθίζεις και στο τέλος μου άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις. Την προτείνω ανεπιφύλακτα και σε άτομα που δεν είναι fan του είδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια οσους γνωστους εχω, δεν γνωριζω εναν που να εχει δωσει εστω και μια ευκαιρια σε μιουζικαλ.

Η πλειοψηφια των αντρων αλλα και των γυναικων ειναι ετσι δυστυχως.Νταξει δεν χρειαζεται να τους παιρνουμε και απο τα μουτρα ομως,επειδη πραγματικα εχει βγει αρκετο σκουπιδαριο απο το ειδος αυτο.

 

 

Εγώ είπα απλά ότι προσωπικά δεν μου αρέσουν και για να μην την πατήσει κάποιος που επίσης δεν του αρέσουν, έγραψα ότι έγραψα το οποίο από κάποιους μυστήριους τύπους έχει γίνει μεσανατολικό ζήτημα. Τέσπα, αν ο άλλος γουστάρει να σου την πει γιατί έτσι είναι η φύση του, θα το κάνει ότι κι αν γράψεις. (όπως να σε βγάλει παράλογο επειδή είπες ότι από όσα έχεις δει, δυο έτυχε να σου αρέσουν και λόγω σκηνοθετών, άσχετα αν έχεις δει άλλα δέκα που δε σου άρεσαν).

 

Το La La Land μπορεί να είναι ταινιάρα, δεν αμφιβάλλω.

 

 

 

The Name of the Rose

 

Δεν ξέρω αν έγινε καλή μεταφορά του ομώνυμου βιβλίου γιατί δεν το έχω διαβάσει.

 

Η σκοτεινή ατμοσφαίρα, το μυστήριο,  σε συνδυασμό με τις ερμηνείες των ηθοποιών δημιουργούν ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα. 

 
 
Απ' ότι μου έχουν πει δεν είναι πιστή μεταφορά (δεν έχω διαβάσει το βιβλίο) και αν δεν κάνω λάθος αυτό το είχε επικρίνει και ο Εκο. Όπως και να χει είναι ΤΑΙΝΙΑΡΑ. Απο τις ελάχιστες ταινίες που έχω δει και με κράτησε τόσο πολύ η ατμόσφαιρά τους. Υπέροχη χρήση της σκιάς και του φυσικού φωτισμού.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γραφεις σε ενα τοπικ ''ποια ταινια μολις ειδατε'' για μια ταινια που δεν ειδες...

ειναι η υφαρα μανμου, μη κανεις σα παιδακι τωρα, enough

 

επισης οσο σκουπιδαριο εχει βγει απο τα μιουζικαλ αλλο απειρως παραπανω εχει προκυψει αναλογικα απο τις ταινιες δρασης, φαντασιας, scifi, δραματα κτλ....

 

το μιουζικαλ ειναι πολυ ιδιαιτερο και δεν απευθυνεται παντα στο ευρη κοινο κα δη το αμιγες κιηματογραφικο, αλλα ανα τα χρονια του εχει μια πολυ πιο σταθερη πορεια ''ποιοτικα'' απο πχ το παρακλαδι του μεσου αμερικανικου ''δραματος'' που βγαινουν 500 μαλακιες ανα ετος για 1-2 καλα στο φιναλε και 5 μετρια προς συθμπαθητικα...

 

αλλο αν η ιδιαιτεροτητα του αποκρουει πολυ κοσμο απο την θεαση του και αλλο οτι εχει ''βγαλει αρκετο σκουπιδαριο'' γτ δεν ισχυει ουτε 0,01%...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

επισης οσο σκουπιδαριο εχει βγει απο τα μιουζικαλ αλλο απειρως παραπανω εχει προκυψει αναλογικα απο τις ταινιες δρασης, φαντασιας, scifi, δραματα κτλ....

 

το μιουζικαλ ειναι πολυ ιδιαιτερο και δεν απευθυνεται παντα στο ευρη κοινο κα δη το αμιγες κιηματογραφικο, αλλα ανα τα χρονια του εχει μια πολυ πιο σταθερη πορεια ''ποιοτικα'' απο πχ το παρακλαδι του μεσου αμερικανικου ''δραματος'' που βγαινουν 500 μαλακιες ανα ετος για 1-2 καλα στο φιναλε και 5 μετρια προς συθμπαθητικα...

 

αλλο αν η ιδιαιτεροτητα του αποκρουει πολυ κοσμο απο την θεαση του και αλλο οτι εχει ''βγαλει αρκετο σκουπιδαριο'' γτ δεν ισχυει ουτε 0,01%...

Διαφωνω εν μερει.

Για θυμησε μου,την τελευταια 10ετια,αντε θα σε παω στην τελευταια 17ετια για να ξεκινησουμε απο τη νεα χιλιετια,ποσα καλα μιουζικαλ εχεις δει?Δεν νομιζω να χρειαστεις παραπανω απο ενα χερι για να τα απαριθμησεις.

Ενω αν πηγαινες σχεδον σε οποιοδηποτε αλλο ειδος,θα εβλεπες οτι καθε χρονο βγαινουνε ποιοτικοτατες ταινιες,απο τις οποιες καποιες μπορουνε να θεωρηθουν και αριστουργηματα.

Λοιπον βλεποντας το μονο απο αποψη ποσοτητας καλων ταινιων,καταλαβαινεις για ποιο λογο ο κοσμος ειναι εντονα επιφυλακτικος με το μιουζικαλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γραφεις σε ενα τοπικ ''ποια ταινια μολις ειδατε'' για μια ταινια που δεν ειδες...

ειναι η υφαρα μανμου, μη κανεις σα παιδακι τωρα, enough

 

 

Ακριβώς γι' αυτό ξεκίνησα με το "δεν την είδα" στη πρόταση και όχι φυσικά για να προκαλέσω ή για να τρολάρω. Τέσπα, σου εξήγησα ήδη, είσαι λάθος, συνεχίζεις να λες τα ίδια. Δεν θες να ακούσεις, ποτέ και καμιά φορά. Πάμε παρακάτω τώρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνω εν μερει.

Για θυμησε μου,την τελευταια 10ετια,αντε θα σε παω στην τελευταια 17ετια για να ξεκινησουμε απο τη νεα χιλιετια,ποσα καλα μιουζικαλ εχεις δει?Δεν νομιζω να χρειαστεις παραπανω απο ενα χερι για να τα απαριθμησεις.

Ενω αν πηγαινες σχεδον σε οποιοδηποτε αλλο ειδος,θα εβλεπες οτι καθε χρονο βγαινουνε ποιοτικοτατες ταινιες,απο τις οποιες καποιες μπορουνε να θεωρηθουν και αριστουργηματα.

Λοιπον βλεποντας το μονο απο αποψη ποσοτητας καλων ταινιων,καταλαβαινεις για ποιο λογο ο κοσμος ειναι εντονα επιφυλακτικος με το μιουζικαλ.

Χονδρικα, απο 2001 μεχρι σημερα

 

 

Dancer in the dark

Hedwing and the angry inch

Moulin rouge

Chicago

The phantom of the opera

The producers

Rent

Dreamgirls

Tenacious d and the pick of destiny

Across the universe

Hairspray

Mama mia

Fame

Nine

Footlose

Les miserables

Rock of ages

Annie

Into the woods

Sweeney todd

La la land

 

Lets see... Αν εξαιρεσεις 5-6 max απο τα παραπανω, ολα τα υπολοιπα κ βραβεια πηραν και εισητηρια κανανε και απο το κοινο/κριτικη πηραν ευσημα... + οτι τα 2 τουλαχιστον απο αυτα τα 4-5 μετριοτατα-κακα ειναι remake κλασσικων του ειδους...οποτε ναι, αναλογικα με το ποσα μιουζικαλ βγαινουν τα τελευταια δεκαπεντε χρονια, μια χαρα τα πανε... Αντιθετως, πες μου ποσες δραματικες καλες αμερικανιες βγηκαν τα τελευταια δεκαπεντε χρονια ´η ποσα καλα scifi αναλογικα με το συνολο τους, να δουμε σε ποσο πιο χαμηλο ποσοστο κινουνται

 

 

 

Το μιουζικαλ ειναι, ξαναλεω ενα ειδος πολυ περιορισμενο και πολυ πολυ ιδιαιτερο... Δεν βγαινουν 45 μιουζικαλ το χρονο, βγαινουν 2-3 max και συνηθως λογω τουτου ειναι πολυ προσεγμενα...

 

Το θεμα ειναι οτι αφορουν οχι το τοσο ευρη κοινο που αφορουσαν καποτε και προσελκυουν και λιγοτερο κινηηματογραφοφιλο κοινο, πιο κοντα στο χωρο της μουσικης και του χορου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρα οσες δεν εχω δει για βαθμολογιες στο metacritic,και που να φανταστεις...η πλειοψηφια κυμαινεται στο 6/10.

Και οταν μιλας για βραβεια προφανως εννοεις τα καλυτερα κοστουμια,ηχοληψια,τραγουδι,μακιγιαζ κτλ.. οχι τιποτα σοβαρο.

Μονο το chicago εχει να υπερηφανευεται οτι πηρε οσκαρ καλυτερης ταινιας,πραγμα που δεν καταλαβαινω οταν στην ιδια χρονια υπαρχει ο πιανιστας,οι δυο πυργοι,και οι συμμοριες της νεας Υορκης.

 

fun fact* μιουζικαλ ειχε να παρει οσκαρ καλυτερης ταινιας απο το 60φευγα πριν απο το σικαγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα στο σινεμα χθες το Bye Bye man..

Καλη ταινιουλα,τιμια!

7,5/10

Πολυ μεγάλη μου φαίνεται η βαθμολογία για το είδος.... περιμένω να ειναι η γνωστή μαλάκια θρίλερακι του 5-6, και ως τωρα μου έχει ξεφύγει.

 

Πες καμία κουβέντα παραπάνω ντε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Name of the Rose

 

Δεν ξέρω αν έγινε καλή μεταφορά του ομώνυμου βιβλίου γιατί δεν το έχω διαβάσει.

 

Η σκοτεινή ατμοσφαίρα, το μυστήριο,  σε συνδυασμό με τις ερμηνείες των ηθοποιών δημιουργούν ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα. 

Το εχω δει τρεις φορες.

Δυστυχως σημερα ,δυσκολα μπορουνε να πιασουν το "κλιμα" αυτων των ταινιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρα οσες δεν εχω δει για βαθμολογιες στο metacritic,και που να φανταστεις...η πλειοψηφια κυμαινεται στο 6/10.

Και οταν μιλας για βραβεια προφανως εννοεις τα καλυτερα κοστουμια,ηχοληψια,τραγουδι,μακιγιαζ κτλ.. οχι τιποτα σοβαρο.

Μονο το chicago εχει να υπερηφανευεται οτι πηρε οσκαρ καλυτερης ταινιας,πραγμα που δεν καταλαβαινω οταν στην ιδια χρονια υπαρχει ο πιανιστας,οι δυο πυργοι,και οι συμμοριες της νεας Υορκης.

 

fun fact* μιουζικαλ ειχε να παρει οσκαρ καλυτερης ταινιας απο το 60φευγα πριν απο το σικαγο.

Απο τα παραπανω, τα sweeny todd, les miserables, hedwing and the angry inch, dreamgirls, la la land, chicago, across the universe, dancer in the dark, moulin rouge κ hairspray ειναι ηδη κλασσικα σχεδον και μιλαμε για τα μισα απο τα εικοσι περιπου παραπανω..και δε μιλαω για οσκαρ και χαζομαρες, μιλαω για υποδοχη σε φεστιβαλ που εχουν καποιο κυρος και σε κοινο που δεν περιοριζεται σε τιτανικους και σια... Μετακριτικ κτλ δε με αφορα, δε δινω σημασια σε δεκα νουμερα, προτιμω αν ειναι ν ακολουθησω και να αςχοληθω με γνωμες μερικων ατομων που εχουν μια σφαιρικη αποψη στο αντικειμενο κ μπορουν να την αναπτυξουν σε ενα κειμενο... Επισης στηην κοινη συννειδηση του μεσου θεατη, αυτα ειναι απο τις πιο επιτυχημενες ταινιες τηης χρονιας τους... Τα υπολοιπα δεκα, τα μισα ειναι κακα και τα υπολοιπα οπως το tenecious d cult αγαπημενα και κανα δυο οπως το μαμα μια, επιτυχιες στο μποξ οφις με επισης φανατικο κοινο...

 

Το αν δε καταλαβαινεις για τη βραβευση του σικαγο εναντι των τριων αλλων ταινιων, ειναι προσωπικου γουστου πιθανοτατα γτ πχ και εγω δε καταλαβαινω πως να μην βραβευοταν εχοντας τοσο μικρο ανταγωνισμο οπως οι τρεις ταινιες που ανεφερες...

 

Επισης μιουζικαλ δυνατο ειχε μια εικοσαετια κ κατι ψιλα να βγει, γτ οπως και ν το κανουμε, η περιορισμενου κοινου αισθητικη κ θεματολογια του ηταν δυσκολο να ευδοκιμισει σε δεκαετιες που το αμερικανικο σινεμα ρισκαρε, βγηκε απο βιετναμ και ενηλικιωθηκε στρεφοντας το βλεμμα του σε πιο πρακτικα θεματα απο κλακετες, ανεκπληρωτους ερωτες και τραγουδια...

 

 

Το αντιλαμβανομαι οτι ειναι δυσκολο να δεχθει καποιος σημερα το μιουζικαλ σαν ενα κινηματογραφικο ολοκλημενο ειδος, αλλα θα ηταν καλο να γινεται χωρις προκαταλειψεις και με μια πιο σφαιρικη εστω τυπικη γνωση πανω του, που θα οδηγησει και σε μια πιο ολοκληρωμενη γνωμη... Εκτος αν βλεπετε σινεμα να σκοτωσετε την ωρα οποτε πασο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα στο σινεμα χθες το Bye Bye man..

Καλη ταινιουλα,τιμια!

7,5/10

 

Πολυ μεγάλη μου φαίνεται η βαθμολογία για το είδος.... περιμένω να ειναι η γνωστή μαλάκια θρίλερακι του 5-6, και ως τωρα μου έχει ξεφύγει.

 

Πες καμία κουβέντα παραπάνω ντε!

 

Μηπως εννοεις του 2-3 :P .Βαθμολογικα ειναι αποπατος η ταινια και απτο τρειλερ και μονο δειχνει ποσο σαπιλα μπορει να ειναι με φουλ στα κλισε προφανως.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...