Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Patriot's Day (2016)

 

Καλογυρισμένη δραματική περιπέτεια γύρω από τη τρομοκρατική επίθεση της Βοστώνης, με καλό καστ και ποιότητα παραγωγής και ορισμένες ρεαλιστικά γυρισμένες σκηνές που μένουν στη μνήμη. Δυστυχώς, δεν καταφέρνει να ξεφύγει από τις τετριμμένες αμερικανιές που συνοδεύουν όλες τις αντίστοιχης θεματολογίας ταινίες τους. Αγνώριστος ο Goodman, αφού έχει μείνει σχεδόν μισός αλλά εξίσου ευχάριστος στην οθόνη, σε ρηχά νερά ο Μπέϊκον και ο συνηθισμένος Walhberg που χωρίς να προσφέρει υποκριτικά το κάτι παραπάνω, διεκπεραιώνει το ρόλο του ικανοποιητικά. Στα μείον η μικρή σε διάρκεια παρουσία του Simmons. 

 

6.5/10

 

 

Θα ζητησω και εγω συγνωμη που το συνεχιζω αλλα Ντε Νιρο και Αλ Πατσινο θα παιξουν μαζι στην επομενη ταινια του Σκορσεζε, οποτε θα τους δουμε επιτελους σε καλη ταινια μετα απο χροοονια. 

 

Άντε να δούμε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: Ιστορίεςτου Μπρονξ

δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να γραψω κατι...παιζει να ειναι 4 φορα που την βλεπω!

deniro,palminteri απλα αψογοι...9,5/10 απο εμενα(11/10 μονο ο νονος) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: Ιστορίεςτου Μπρονξ

δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να γραψω κατι...παιζει να ειναι 4 φορα που την βλεπω!

deniro,palminteri απλα αψογοι...9,5/10 απο εμενα(11/10 μονο ο νονος) 

 

Η συγκεκριμένη ταινία θεωρώ ότι έχει εκτιμηθεί και συζητηθεί λιγότερο απ' όσο τής αξίζει. Ίσως δεν θα τής έδινα 9,5/10 (εντάξει, το Godfather είναι για ...20/10!...) αλλά κι εγώ είμαι τής άποψης ότι η βαθμολογία της στο imdb την αδικεί.

 

Πραγματικά υπέροχη η ερμηνεία τού Palminteri, πάνω στον πολύ δυνατό ρόλο τού Sonny, αλλά και πολλές αξέχαστες σκηνές, με κορυφαία κατά τη γνώμη μου:

 

 

τη στιγμή που οι μηχανόβιοι, από τη φάση τής σιγουριάς ότι θα έκαναν το μπαρ λαμπόγυαλο, πέρασαν στη φάση τού τρόμου όταν κατάλαβαν το λάθος τους... :P

 

 

Το ίδιο «αδικημένη», θεωρώ και αυτή. Πολύ πιο σκληρό θέμα, αλλά επίσης γεμάτη εκπληκτικές ερμηνείες, ακόμα και στους μη πρωταγωνιστικούς ρόλους. 

 

 

π.χ. τού Dustin Hoffman ως «κατεστραμμένου» και φοβισμένου δικηγορίσκου (πραγματικά, ο άνθρωπος μπορεί να παίξει ό,τι γουστάρει) αλλά και τού επιβλητικού όσο δεν πάει άλλο Vittorio Gassman ως «ήρεμη δύναμη» που φοβούνται και σέβονται οι πάντες ακριβώς διότι ξέρουν ποιος είναι.

 

 

Αμφότερες πιστεύω ακράδαντα ότι είναι τουλάχιστον για μία μονάδα παραπάνω σε βαθμολογία. Άμεσα προτεινόμενες από πλευράς μου σε όλους όσους δεν τις έχουν δει (παρεμπιπτόντως, κι εγώ τις έχω δει και τις δύο από κάμποσες φορές...) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Patriot's Day (2016)

 

Καλογυρισμένη δραματική περιπέτεια γύρω από τη τρομοκρατική επίθεση της Βοστώνης, με καλό καστ και ποιότητα παραγωγής και ορισμένες ρεαλιστικά γυρισμένες σκηνές που μένουν στη μνήμη. Δυστυχώς, δεν καταφέρνει να ξεφύγει από τις τετριμμένες αμερικανιές που συνοδεύουν όλες τις αντίστοιχης θεματολογίας ταινίες τους. Αγνώριστος ο Goodman, αφού έχει μείνει σχεδόν μισός αλλά εξίσου ευχάριστος στην οθόνη, σε ρηχά νερά ο Μπέϊκον και ο συνηθισμένος Walhberg που χωρίς να προσφέρει υποκριτικά το κάτι παραπάνω, διεκπεραιώνει το ρόλο του ικανοποιητικά. Στα μείον η μικρή σε διάρκεια παρουσία του Simmons. 

 

6.5/10

 

 

 

Άντε να δούμε!!

Σε χαρακτηριζω ηρωα που καταφερες να την δεις. Εγω μολις αρχισαν τα κλαμματα και τα "πρεπει να τους βρουμε" το εκλεισα. Οσο και να το καταλαβαινω οτι απευθυνεται σε αμερικανους κυριως, δεν το αντεχω προς το παρον. Οπως δεν αντεχω και τις ταινιες με τα κακα που περασαν οι  μαυροι αμερικανοι. Αληθινα γεγονοτα ολα αλλα νομιζω οτι εχουν το παρακανουν σε ογκο ταινιων. Προσωπικη αποψη παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα εξαιρέσεις αυτά, βλέπεται κυρίως για να γνωρίσεις την παράνοια που κρύβεται πίσω από τη τρομοκρατία και δη τις τρομοκρατικές επιθέσεις κατά αμάχων. Αν σε ενοχλούν οι αμερικανιές αυτού του τύπου, καλώς δεν την είδες γιατί στο τέλος τελειώνει με έναν μαύρο να φωνάζει σε ένα γήπεδο ότι "δε θα τους αφήσουμε να πάρουν την ελευθερία μας" κτλ. Δηλαδή lol, λες και έχει κάνει κανένας απόβαση στις ΗΠΑ για να τους κατακτήσει ενώ αυτοί με τα καθαρά χέρια πάντα, δεν έχουν εισβάλλει πουθενά.. :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγχώνεσαι, το "τέλος" που ανέφερα είναι στιγμιότυπο από πραγματική εκδήλωση στη Βοστώνη μετά την επίθεση, μαζί με τους τίτλους τέλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The light between the oceans

 

Το τρέιλερ με είχε κερδίσει και ήθελα απο καιρό να τη δω. Τελικά οι προσδοκίες επιβεβαιώθηκαν, αρκετά δυνατή συναισθηματικά. Εξελίσσεται λιγο αργά για τα γούστα μου , ομως έχει συναισθήματα που εναλλάσσονται και βλέπεις τι μπορεί να φτάσει να κάνει ένας άνθρωπος...

 

Ωραία ταινία 7/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Silence (2016)

 

Ένα επίπονο ταξίδι μέσα από τη φυσική και πνευματική κόλαση που δοκίμασε τη πίστη των ιεραποστόλων και των κρυπτοχριστιανών της Ιαπωνίας, κατά τους διωγμούς που διαδέχθηκαν την επανάσταση Σιμαμπάρα. Μεγάλη έμφαση στη δύναμη της πίστεως και βαθιά ερωτηματικά για την μορφή της πραγματικής, αληθινά χριστιανικής πίστης στο Θεό. Αριστουργηματική σκηνοθεσία από τον Σκορσέζε, καρέ που αποτελούν από μόνα τους θαυμάσιους πίνακες ζωγραφικής, εξαιρετική σκηνογραφία, ενδυματολογία, επιμελημένο σενάριο δίχως περιττούς διαλόγους και άκρως πειστικές ερμηνείες από τους πρωταγωνιστές και φυσικά μια απόλυτα πιστή αναπαράσταση της φεουδαλικής Ιαπωνίας του 17ου αιώνα. Η ροή της ταινίας δικαιολογεί τον τίτλο της, επιτρέποντας μεγάλα κενά σιωπής όπου ο θεατής μπορεί να αναρωτηθεί, να προβληματιστεί, να στοχαστεί, να συμπεράνει. Δεν περίμενα τίποτε λιγότερο απ' όσα μου πρόσφερε. Μόλις βρω χρόνο, θα δω και το Chinmoku (1971) του Shinoda, την ιαπωνική μεταφορά του βιβλίου.

 

9/10

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Arrival ( 2016 ) 

 

arrival-poster.jpg\

 

Τι να πρωτοπει κανείς για αυτή την ταινία.

 

 

**Καταρχάς όσοι περιμένετε τίποτα σε φάση εξωγήινους -πιου-πιου καταστροφή και λοιπά απλά κάντε την skip.

 

Σε βάζει να σκεφτείς, σε συγκινεί και να επεξεργαστείς τα μηνύματα που προσπαθεί να σου μεταφέρει. ΔΕΝ το περίμενα να ήταν τόσο καλή. 

 

Άψογη σκηνοθεσία, μουσική και εικόνα.

Πολύ δυνατή με κοινωνικά-φιλοσοφικά μηνύματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα εξαιρέσεις αυτά, βλέπεται κυρίως για να γνωρίσεις την παράνοια που κρύβεται πίσω από τη τρομοκρατία και δη τις τρομοκρατικές επιθέσεις κατά αμάχων. Αν σε ενοχλούν οι αμερικανιές αυτού του τύπου, καλώς δεν την είδες γιατί στο τέλος τελειώνει με έναν μαύρο να φωνάζει σε ένα γήπεδο ότι "δε θα τους αφήσουμε να πάρουν την ελευθερία μας" κτλ. Δηλαδή lol, λες και έχει κάνει κανένας απόβαση στις ΗΠΑ για να τους κατακτήσει ενώ αυτοί με τα καθαρά χέρια πάντα, δεν έχουν εισβάλλει πουθενά.. :P

ClintEastwood.gif!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Silence (2016)

 

Ένα επίπονο ταξίδι μέσα από τη φυσική και πνευματική κόλαση που δοκίμασε τη πίστη των ιεραποστόλων και των κρυπτοχριστιανών της Ιαπωνίας, κατά τους διωγμούς που διαδέχθηκαν την επανάσταση Σιμαμπάρα. Μεγάλη έμφαση στη δύναμη της πίστεως και βαθιά ερωτηματικά για την μορφή της πραγματικής, αληθινά χριστιανικής πίστης στο Θεό. Αριστουργηματική σκηνοθεσία από τον Σκορσέζε, καρέ που αποτελούν από μόνα τους θαυμάσιους πίνακες ζωγραφικής, εξαιρετική σκηνογραφία, ενδυματολογία, επιμελημένο σενάριο δίχως περιττούς διαλόγους και άκρως πειστικές ερμηνείες από τους πρωταγωνιστές και φυσικά μια απόλυτα πιστή αναπαράσταση της φεουδαλικής Ιαπωνίας του 17ου αιώνα. Η ροή της ταινίας δικαιολογεί τον τίτλο της, επιτρέποντας μεγάλα κενά σιωπής όπου ο θεατής μπορεί να αναρωτηθεί, να προβληματιστεί, να στοχαστεί, να συμπεράνει. Δεν περίμενα τίποτε λιγότερο απ' όσα μου πρόσφερε. Μόλις βρω χρόνο, θα δω και το Chinmoku (1971) του Shinoda, την ιαπωνική μεταφορά του βιβλίου.

 

9/10

Το ειδα και εγω προχθες. Δεν εχω να προσθεσω τιποτα σε οσα ειπες. Τρομερη ταινια και καθολου βαρετη (που ειπαν μερικοι), απλα δεν ειναι συνηθισμενη ταινια Σκορσεζε. Ο Γκαρφιλντ εδωσε ρεστα φετος, οσο και αν δεν αρεσει σε μερικους.  Το μονο κακο ηταν ενας π@π@ρ@ς μεσηλικας που καθοταν δυο θεσεις παραπερα και ειχε φερει ολοκληρες σακουλες με πατατακια και ποπκορν τα οποια ετρωγε με ανοιχτο το στομα καθ'ολη την διαρκεια της ταινιας (3 ωρες) και δεν ελεγε να σταματησει παρολο που του εκανα τουλαχιστον 5 παρατηρησεις. Κατι τετοιοι τυποι πρεπει να φανε "εξορια" απο τα σινεμα. Σε προβολη παιδικης ταινιας να πηγαινα, περισσοτερη ησυχια θα εκαναν τα παιδακια... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...