Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Επισης μιουζικαλ δυνατο ειχε μια εικοσαετια κ κατι ψιλα να βγει, γτ οπως και ν το κανουμε, η περιορισμενου κοινου αισθητικη κ θεματολογια του ηταν δυσκολο να ευδοκιμισει σε δεκαετιες που το αμερικανικο σινεμα ρισκαρε, βγηκε απο βιετναμ και ενηλικιωθηκε στρεφοντας το βλεμμα του σε πιο πρακτικα θεματα απο κλακετες, ανεκπληρωτους ερωτες και τραγουδια...

 

 

Το αντιλαμβανομαι οτι ειναι δυσκολο να δεχθει καποιος σημερα το μιουζικαλ σαν ενα κινηματογραφικο ολοκλημενο ειδος, αλλα θα ηταν καλο να γινεται χωρις προκαταλειψεις και με μια πιο σφαιρικη εστω τυπικη γνωση πανω του, που θα οδηγησει και σε μια πιο ολοκληρωμενη γνωμη... Εκτος αν βλεπετε σινεμα να σκοτωσετε την ωρα οποτε πασο...

Τι να κανουμε και εμεις οι ταπεινοι που βασιζομαστε σε βαθμολογιες και κριτικες για να κρινουμε μια ταινια...

Τεσπα δεν το συνεχιζω επειδη προφανως εισαι πολυ γνωστης του αντικειμενου και θα εχεις μια απαντηση για τα παντα.

 

Μια ενσταση μονο...δεν πιστευω οτι καμια απο τις ταινιες αυτες θεωρειται "κλασσικη" εκτος εαν πιστευεις οτι ο τιτλος αυτος αποκταται αυτοματα απο την ταινια μετα απο καμια δεκαετια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειδα το Nocturnal Animals

 

Καλη ταινια χωρις να πιασει τρομερα υψη κατα τη διαρκεια της. Κραταω περισσοτερο το αλληγορικο της στοιχειο που ηταν ωραια εφαρμοσμενο.

 

Ερμηνεια Jake ? 

Πολλες φορες μονο ενας ηθοποιος αρκει να κανει τη διαφορα και να δωσει το κατι παραπανω σε μια ταινια.

Αγαπημενος ηθοποιος .. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Girl with All the Gifts

 

Πολυ ωραια ταινια με ζομπι, μπηκε αμεσα στις αγαπημενες μου.

Καμια σχεση με οτι εχω δει ως τωρα, δεν ειναι σπλατερια, με ωραια νοηματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Assassin's Creed

Πάντα πηγάινω σινεμά να δω ταινίες που βασίζονται σε games [ακόμα και όχι τόσο αγαπημένα μου], γιατί ξέρω ότι έστω για λίγη ώρα θα μπω σ'έναν κόσμο φαντασίας και δράσης, οπότε θα περάσω καλά.

Πόσο μάλλον όταν αυτό συνδυάζεται με Fassbender και Jeremy Irons σε πρωταγωνιστικούς ρόλους.

Οι σκηνές κυνηγητού ήταν άψογες, σαν βγαλμένες απ'το παιχνίδι, με τον σωστό ρυθμό, σκηνοθεσία και μουσική. Ωραία πινελιά επίσης τα Ισπανικά αλλά και η ωραία φωτογραφία.

Ίσως όμως όλα αυτά να χάνονται τελικά όταν μια ταινία έχει πολύ μικρή διάρκεια ώστε να αναπτύξει και να αναλύσει το σενάριο. Μου άφησε την αίσθηση ότι όλα έγιναν πάρα πολύ βιαστικά, ένα στρίμωγμα σύντομων επεξηγήσεων.
Πάντως είναι προφανές ότι θα υπάρξει και συνέχεια.

 

6/10

 

Bonus: Ariane Labed
ariane_labed_as_maria_assassins_creed_20

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απανταω για το bye bye man..
Εγω δε βαθμολογω με βαση το σεναριο,την υποκριτικη η δε ξερω κ εγω τι!
Ναι οντως η ταινια δε ξεφευγει απ τα στανταρ,αλλα περασε ανετα η ωρα οταν την ειδα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερμηνεια Jake ? 

Πολλες φορες μονο ενας ηθοποιος αρκει να κανει τη διαφορα και να δωσει το κατι παραπανω σε μια ταινια.

Αγαπημενος ηθοποιος .. 

 Καλη ηταν η ερμηνεια του οπως και σε αλλα εργα και ειναι σαφως καλος ηθοποιος, αν κραταγα μια ερμηνεια απο το εργο ηταν του τυπα αυτου και ηρθε εντελως ως εκπληξη.

Επεξ/σία από speedy23
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Girl with All the Gifts

 

Πολυ ωραια ταινια με ζομπι, μπηκε αμεσα στις αγαπημενες μου.

Καμια σχεση με οτι εχω δει ως τωρα, δεν ειναι σπλατερια, με ωραια νοηματα.

 

 

Για ταινια με ζομπι, που συνηθως τις βλεπεις για να γελας, πολυ μου αρεσε. Απο τις αρκετα καλες θα ελεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλη ηταν η ερμηνεια του οπως και σε αλλα εργα και ειναι σαφως καλος ηθοποιος, αν κραταγα μια ερμηνεια απο το εργο ηταν του τυπα αυτου και ηρθε εντελως ως εκπληξη.

 

Jake Gyllenhaal και Michael Shannon ειναι αγαπημενοι μου ηθοποιοι .. 

Τον κυριο που λες δεν τον θυμαμαι να τον εχω δει πουθενα .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Time After Time

 

dJTj6.jpg

 

http://www.imdb.com/title/tt0080025/?ref_=nv_sr_2

 

Ταινια με θεμα το ταξιδι στον χρονο με εναν εξαιρετικο McDowell και μια πολυ ωραια ιστορια που ειναι διασκεδαστικη οσο δεν παει. 7.5/10

 

Triad Election

 

X3fN2.jpg

 

http://www.imdb.com/title/tt0491244/?ref_=nv_sr_2

 

Ακομα μια μαφιοζικη ταινια με απιστευτο soundtrack φωτογραφια και ηθοποιους που ζουν τους ρολους τους.Μπορει να μην ειναι γνωστη αλλα αξιζει να της δωσετε μια ευκαιρια. 7.5/10

 

Mississippi Burning

 

gdBfy.jpg

 

http://www.imdb.com/title/tt0095647/?ref_=nv_sr_1

 

Λογικα την ξερετε οι περισσοτεροι.Πραγματικη ιστορια με 2 πρακτορες του FBI που πηγαινουν στον Μισισιπή στην αναζητηση ενος εγκληματος 3 ακτιβιστων.Ρατσισμος και βια διεπουν ολη την ταινια με το τελος να ειναι πληρως λυτρωτικο. 8/10

 

El cuerpo

 

njBce.jpg

 

http://www.imdb.com/title/tt1937149/?ref_=nv_sr_4

 

Ειχα καιρο να δωσω 10αρι σε ταινια.Ενα αριστουργημα απο την πρωτη στιγμη μεχρι το τελευταιο δευτερολεπτο.Αρκετα απροβλεπτη το μυστηριο κυριαρχει σε ολη την ταινια και η αγωνια πιανει ταβανι.Μην την χασει κανεις. 10/10

Επεξ/σία από Heybro
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

El cuerpo

njBce.jpg
 
 
Ειχα καιρο να δωσω 10αρι σε ταινια.Ενα αριστουργημα απο την πρωτη στιγμη μεχρι το τελευταιο δευτερολεπτο.Αρκετα απροβλεπτη το μυστηριο κυριαρχει σε ολη την ταινια και η αγωνια πιανει ταβανι.Μην την χασει κανεις. 10/10

 

Συμφωνω !! Πολυ δυνατο θριλερ μυστηριου !!

Δεκαρι δεν νομιζω να εβαζα αλλα δεν εχει σημασια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...