Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όποιος θέλει να μην σχολιάζεται η άποψή του να γράφει σε blog (με disabled comments) κι όχι σε forum...

 

να σχολιάζεται ΣΑΦΩΣ και μέσα στα πλαίσια ενός εποικοδομητικού διαλόγου και όχι ενός ΦΑΣΙΣΤΙΚΟΥ.... ένας εκ αυτών που σου έχουν κάνει like είναι αυτουνού του είδους.....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Συμφωνώ κι επαυξάνω, αρκεί να διαχωρίζουμε τον εποικοδομητικό σχολιασμό από το χοντροκομμένο πατρονάρισμα του στυλ "άσε ρε φίλε ξέρωγω και δεν ξέρεις εσύ...". Πχ:

 

"Παρατηρω ενα κυμα νεο κριτικων στο φορουμ,οι οποιοι μετα τα οσκαρ ξεκινησαν να βλεπουν ΟΛΕΣ τις υποψηφιες ταινιες,και να τις ξεροψηνουν ισως και επειδη γουσταρουν απλα.Ρε παιδια αφηστε το προφανως δεν πολυσυμφωνειτε καθολου με την τωρινη χολιγουντιανη κουλτουρα,απολυτα σεβαστο.Επιστρεψτε στον ασιατικο σινεμα που προφανως αυτο γουσταρετε."

 

Ο καθένας είναι ευπρόσδεκτος να σχολιάζει την άποψή μου γι' αυτό και άλλωστε γράφω σε Φόρουμ. Το πατρονάρισμα δε μ'αρέσει ειδικά σε θέματα προσωπικής αισθητικής.

 

Το ιδανικό θα ήταν αυτό, αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς δεν απαγορεύεται κανένας από τους 2 "τρόπους"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα χθες το βραδυ ειδα το Allied...αρκετα ωραια ταινια περασε νερακι το 2ωρω χωρις καθολου να με ζορισει ή να βαρεθω.

Δεν ηταν βεβαια το κατι τρελο αλλα μια απλα καλη ταινια που περασα ομορφα βλεποντας την.

Επισης δεν χορταινα την πρωταγονιστρια. :-D B)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Captain Fantastic 6/10

 

 

 

 

 

 

Η ιστορία μας εκτυλίσεται στην ορεινη Αμερική, όπου έχει καταφύγει μια 8μελής οικογένεια μη τυπικών Αμερικάνων που καυτηριάζουν την υπερκατανάλωση και τη μαζική αποβλάκωση μέσω της συστημικής παιδείας και της σκουπιδοκουλτούρας.

 

Οι σύγχρονοι αυτοι Ροβινσώνες ζουν στην άγρια φύση, κυνηγούν , κάνουν ορειβασία, διαβάζουν αδερφούς Καραμαζώφ και πολιτικά βιβλία, δεν έχουν τηλεόραση και περνάνε τα βράδια τους γυρω από τη φωτιά αναλύοντας τα μαθήματα της ημέρας στο ιδιοτυπο σχολείο που έχουν οργανώσει οι γονείς.

 

 

 

Πολιτικές συζητήσεις ακούγονται με επικίνδυνα ονοματα οπως ο Τσομσκι, ο Τροτσκι, ο Μάο, ο Πλάτωνας και απορείς που σε Αμερικάνικη ταινία αναφερονται όλα αυτά και ποιος άραγε χρηματοδότησε αυτό το τόλμημα. Περιμένεις δε από στιγμή σε στιγμή η ταινία να ακολουθήσει και ουσιαστικά μονοπάτια, αφου εχει κανει τόσο εντυπωσιακή εκκινηση. Αλλά φευ!

 

 

 

Ο καλύτερος τρόπος να πολεμήσεις μια ιδέα είναι μέσω της γελοιοποίησης.

 

 

 

 

 

Τι καλύτερο λοιπόν από το μέσο Αμερικάνο hillbilly από το να βλέπει πχ το Μαοϊστή, πρώην Τροτσκιστή έφηβο πρωτογιό της οικογένειας, με ικανότητες επιβίωσης στα βουνά και με ευρύτατη πολιτική παιδεία, να φέρεται σαν το Γκούφη όταν πρόκειται για τα προσωπικά του προβλήματα και να στέλνει κρυφά αιτήσεις για εισαγωγή στο Χαρβαρντ και στο Πρινστον, τους κατεξοχήν πυλώνες της βαθειάς συντηρητικής και συστημικής Αμερικής. Κι όταν επιλέγει μια χώρα του πλανήτη για να πάει να δει τον έξω κόσμο, δε διαλέγει την Κίνα, το Μεξικό, την Παλαιστίνη ή τη Συρία, αλλά το Ναϊρόμπι που δεν προκαλεί κανένα πολιτικό συνειρμό.

 

 

 

Ο αντικομφορμιστής πατέρας όταν δεν είναι ντυμένος σαν κλόουν, περιφέρεται με την λούτσα έξω ανάμεσα στα ανήλικα παιδιά του, τα οποία τα εκθέτει σε παράλογους κινδύνους για σκληραγώγηση, ενώ παράλληλα τα μαθαίνει να κλέβουν σουπερ μαρκετ στο όνομα του ...Νόαμ Τσόμσκι και της ομώνυμης επετείου που έχει εφεύρει.

 

 

 

Η πιο επαναστατική στιγμή του έργου θεωρείται η απόφαση για αποτέφρωση της μαμάς που έχει αυτοκτονήσει (ο κομμουνισμός και ο Πλάτωνας κάνουν κακό στα νεύρα) και η απόρριψη της στάχτης της στον υπόνομο ενός πολυσύχναστου μέρους (που’σαι καημενε Πετρόπουλε...)

 

 

 

Η ταινία θα μπορούσε να πει χίλια πράγματα και παράλληλα να μην καταντήσει ξύλινο φερέφωνο της ...ΚΝΕ. Δυστυχώς έμεινε στην πολύ επιφανειακή επιφάνεια και μάλιστα με τρόπο που με βάζει σε δεύτερες σκέψεις και υποψίες. Γι αυτο και η χαμηλή βαθμολογία από μένα: για τη διάψευση των προσδοκιών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόσφατα είδα 2 καλές (εως εξαιρετικές) Ιταλικές

 

La pazza gioia

Το ταξίδι 2 διαφορετικών σε όλα τους γυναικών που "φιλοξενούνται" σε ένα όχι και τόσο κλασσικό ψυχιατρικό ίδρυμα, με οδηγό την τρέλλα και την φιλία τους. Γενικά δεν μου αρέσουν οι θλιμμένες ταινίες, τις αποφεύγω, αλλά έκανα εξαίρεση γιατί μου αρέσουν οι road-movies. Ενδιαφέρουσα ιστορία συνδιάζει το θλιμμένο θέμα με σωστές δώσεις χιούμορ εχει κάποια σεναριακά άλματα αλλά κυριολεκτικά  όλα τα λεφτα οι ερμηνείες των 2 πρωταγωνιστριών. Αξίζει να την δει κάποιος μόνο για αυτές

7/10 (με μισό βαθμό μπόνους για το τέλος μια και δεν μου αρέσουν οι θλιμμένες ιστορίες)

 

Suburra

Ψάχνοντας κάτι για το τηλεοπτικό Gomorrah έπεσα πάνω της καθώς ο σκηνοθέτης είναι ο ίδιος.Το φιλόδοξο σχέδιο ανοικοδόμησης της παραλίας της Ρώμης ελεγχόμενο από την μαφία δημιουργεί συνθήκες ειρήνης στις συμμορίες της πρωτεύουσας που κινδυνεύουν από το τυχαίο γεγονός του θάνατου μιας ανήλικης πόρνης.  Μαφιόζοι, μικροεγκληματίες, πορνες, ναρκωτικά, πολιτικοί, παπάδες όλοι μαζί μπλεγμένοι σε μια εντυπωσιακή ρεαλιστική ταινία με απιστευτη φωτογραφία, τρελό ρυθμό σαν  την απόλυτα ταιριαστή μουσική (Μ83) και καλές εως εξαιρετικές ερμηνείες. Κάτι σαν το The Wired αλλά σε βιντεοκλιπ με πολύ περισσότερη ένταση, βια και μουσική. Μου φαίνεται παράξενο που δεν εχει γράψει κάποιος για αυτή την ταινία εμένα μου άρεσε πάρα πολύ σιγουρα η καλύτερη αστυνομικη περιπέτεια των τελευταιων  χρόνων.

8.5/10 και χάνει λίγο γιατί το τέλος δεν μου φάνηκε ρεαλιστικό

Επεξ/σία από TAKE5
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος θέλει να μην σχολιάζεται η άποψή του να γράφει σε blog (με disabled comments) κι όχι σε forum...

Αυτο που γραφεις δε με φερνει αντιθετο και οποιος θελει ας το κανει.

 

Δε βλεπω καπου να εγραψα να μη σχολιαζεται η γνωμη του.

 

Τωρα αν απο ενα κατεβατο συμπεραινεις οτι ναναι και μου βαζεις και λογια που δεν ειπα........ οκ (και παλι)

 

Για αυτο ειπα οποιος καταλαβε - καταλαβε στο τελος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτο που γραφεις δε με φερνει αντιθετο και οποιος θελει ας το κανει.

 

Δε βλεπω καπου να εγραψα να μη σχολιαζεται η γνωμη του.

 

Τωρα αν απο ενα κατεβατο συμπεραινεις οτι ναναι και μου βαζεις και λογια που δεν ειπα........ οκ (και παλι)

 

Για αυτο ειπα οποιος καταλαβε - καταλαβε στο τελος.

 

Αφού λες όποιος δεν συμφωνεί καλό είναι και το τουμπεκί, δλδ να το βουλώνει. Ok, δεν το απαιτείς, αλλά η πρότασή σου δείχνει προτίμηση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού λες όποιος δεν συμφωνεί καλό είναι και το τουμπεκί, δλδ να το βουλώνει. Ok, δεν το απαιτείς, αλλά η πρότασή σου δείχνει προτίμηση...

 

Θα μπορουσες τοτε να ασχοληθεις απο την αρχη με αυτο που ειπα και οχι με αυτο που δεν ειπα.

 

και πηρες και τοσα likes κιολας.

 

φαντασου ο ιδιος το επιπεδο αντιληψης και νοημοσυνης που κυκλοφορει εδω μεσα.

 

Σαφως και δε παει σε σενα αυτο μιας και απο οσο εχω δει εχεις αρκετα και απο τα 2.

 

Ας μεινουμε λοιπον στο να σχολιαζουν τη γνωμη τους και οχι να τους την λενε.......... τους αρεσει δε τους αρεσει αυτα που γραφει ο καθενας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

O τρόπος που έγραψες τη συγκεκριμένη πρόταση δεν νομίζω ότι χωράει παρεξήγηση...

 

Τέλος αν νομίζεις ότι τους τη λένε, report...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Captain Fantastic 6/10

 

 

 

 

 

 

Η ιστορία μας εκτυλίσεται στην ορεινη Αμερική, όπου έχει καταφύγει μια 8μελής οικογένεια μη τυπικών Αμερικάνων που καυτηριάζουν την υπερκατανάλωση και τη μαζική αποβλάκωση μέσω της συστημικής παιδείας και της σκουπιδοκουλτούρας.

 

Οι σύγχρονοι αυτοι Ροβινσώνες ζουν στην άγρια φύση, κυνηγούν , κάνουν ορειβασία, διαβάζουν αδερφούς Καραμαζώφ και πολιτικά βιβλία, δεν έχουν τηλεόραση και περνάνε τα βράδια τους γυρω από τη φωτιά αναλύοντας τα μαθήματα της ημέρας στο ιδιοτυπο σχολείο που έχουν οργανώσει οι γονείς.

 

 

 

Πολιτικές συζητήσεις ακούγονται με επικίνδυνα ονοματα οπως ο Τσομσκι, ο Τροτσκι, ο Μάο, ο Πλάτωνας και απορείς που σε Αμερικάνικη ταινία αναφερονται όλα αυτά και ποιος άραγε χρηματοδότησε αυτό το τόλμημα. Περιμένεις δε από στιγμή σε στιγμή η ταινία να ακολουθήσει και ουσιαστικά μονοπάτια, αφου εχει κανει τόσο εντυπωσιακή εκκινηση. Αλλά φευ!

 

 

 

Ο καλύτερος τρόπος να πολεμήσεις μια ιδέα είναι μέσω της γελοιοποίησης.

 

 

 

 

 

Τι καλύτερο λοιπόν από το μέσο Αμερικάνο hillbilly από το να βλέπει πχ το Μαοϊστή, πρώην Τροτσκιστή έφηβο πρωτογιό της οικογένειας, με ικανότητες επιβίωσης στα βουνά και με ευρύτατη πολιτική παιδεία, να φέρεται σαν το Γκούφη όταν πρόκειται για τα προσωπικά του προβλήματα και να στέλνει κρυφά αιτήσεις για εισαγωγή στο Χαρβαρντ και στο Πρινστον, τους κατεξοχήν πυλώνες της βαθειάς συντηρητικής και συστημικής Αμερικής. Κι όταν επιλέγει μια χώρα του πλανήτη για να πάει να δει τον έξω κόσμο, δε διαλέγει την Κίνα, το Μεξικό, την Παλαιστίνη ή τη Συρία, αλλά το Ναϊρόμπι που δεν προκαλεί κανένα πολιτικό συνειρμό.

 

 

 

Ο αντικομφορμιστής πατέρας όταν δεν είναι ντυμένος σαν κλόουν, περιφέρεται με την λούτσα έξω ανάμεσα στα ανήλικα παιδιά του, τα οποία τα εκθέτει σε παράλογους κινδύνους για σκληραγώγηση, ενώ παράλληλα τα μαθαίνει να κλέβουν σουπερ μαρκετ στο όνομα του ...Νόαμ Τσόμσκι και της ομώνυμης επετείου που έχει εφεύρει.

 

 

 

Η πιο επαναστατική στιγμή του έργου θεωρείται η απόφαση για αποτέφρωση της μαμάς που έχει αυτοκτονήσει (ο κομμουνισμός και ο Πλάτωνας κάνουν κακό στα νεύρα) και η απόρριψη της στάχτης της στον υπόνομο ενός πολυσύχναστου μέρους (που’σαι καημενε Πετρόπουλε...)

 

 

 

Η ταινία θα μπορούσε να πει χίλια πράγματα και παράλληλα να μην καταντήσει ξύλινο φερέφωνο της ...ΚΝΕ. Δυστυχώς έμεινε στην πολύ επιφανειακή επιφάνεια και μάλιστα με τρόπο που με βάζει σε δεύτερες σκέψεις και υποψίες. Γι αυτο και η χαμηλή βαθμολογία από μένα: για τη διάψευση των προσδοκιών.

 

σαν rip-off της Ακτης του Κουνουπιου ακουγεται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Suburra

Ψάχνοντας κάτι για το τηλεοπτικό Gomorrah έπεσα πάνω της καθώς ο σκηνοθέτης είναι ο ίδιος.Το φιλόδοξο σχέδιο ανοικοδόμησης της παραλίας της Ρώμης ελεγχόμενο από την μαφία δημιουργεί συνθήκες ειρήνης στις συμμορίες της πρωτεύουσας που κινδυνεύουν από το τυχαίο γεγονός του θάνατου μιας ανήλικης πόρνης.  Μαφιόζοι, μικροεγκληματίες, πορνες, ναρκωτικά, πολιτικοί, παπάδες όλοι μαζί μπλεγμένοι σε μια εντυπωσιακή ρεαλιστική ταινία με απιστευτη φωτογραφία, τρελό ρυθμό σαν  την απόλυτα ταιριαστή μουσική (Μ83) και καλές εως εξαιρετικές ερμηνείες. Κάτι σαν το The Wired αλλά σε βιντεοκλιπ με πολύ περισσότερη ένταση, βια και μουσική. Μου φαίνεται παράξενο που δεν εχει γράψει κάποιος για αυτή την ταινία εμένα μου άρεσε πάρα πολύ σιγουρα η καλύτερη αστυνομικη περιπέτεια των τελευταιων  χρόνων.

8.5/10 και χάνει λίγο γιατί το τέλος δεν μου φάνηκε ρεαλιστικό

Εγώ τα είχα πει όταν το είχα δει.

Α, και η πρωταγωνίστρια κ..λαρα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν rip-off της Ακτης του Κουνουπιου ακουγεται...

Ουτε καν.

Στην Ακτη του Κουνουπιου,ο πατερας ειναι ενας απο τους πιο βαρετους και στενομυαλους χαρακτηρες που εχω δει στη ζωη μου.Χωρις εξελιξη απλα συνεχες κυρηγμα,για τα πιστευω του.

Το Captain Fantastic εξερευνει πολυ καλα και διακριτικα θα ελεγα τα μειονεκτηματα και πλεονεκτηματα αυτου του εναλλακτικου τροπου ζωης.Ο Ross προσεχει να ειναι αρκετα δικαιος και για τις δυο πλευρες του νομισματος.Οκ προφανως υποστηριζει πιο εντονα τη χιπικη ζωη που κατακρινει ο πεθερος του Μορτενσεν,αλλα δειχνει να συμφωνει σε καποια σημεια και με την αλλη πλευρα,δειχνοντας οτι η ανεμελη ζωη,μπορει πολλες φορες να οδηγησει σε εγκληματικες συμπεριφορες καθως και σε σοβαρα ατυχηματα.Ο Μορτενσεν δεν θα ελεγα οτι ειναι οτι υποδειγμα πατερα,επειδη σε πολλα σημεια φαινονται εν μερει παιδαριωδεις οι αποφασεις του,αλλα εξελισσεται και μαθαινει καθ'ολη τη διαρκεια της ταινιας,οτι ισως να μην εχει παντοτε δικαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα είχα πει όταν το είχα δει.

Α, και η πρωταγωνίστρια κ..λαρα!

Τωρα το είδα τότε γιατί το είχα χάσει δεν ξέρω. Την "πρωταγωνίστρια" την άφησα επίτηδες έξω από την καλλιτεχνική μου κριτική

 

Είδα και το Suntan και επιβεβαίωσα για άλλη μια φορά ότι αδυνατώ να κατανοήσω και να απολαύσω τις ελληνικές ας πουμε "φεστιβαλικές" ταινίες οπότε δεν την βαθμολογώ. Είχε δυνατότητες η ιστορία αλλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...