Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια χαρά ταινία είναι το fountain αλλά οκ σε καταλαβαίνω :-) ...Όσο για το άλλο ούτε το trailer δεν μπορούσα να δω ολόκληρο.

 

Είπα περίεργο έργο, δεν είπα άσχημο. Χρειάστηκα να το δω σε DVD δεύτερη φορά  για να το καταλάβω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε φαση Οσκαρ την εποχη αυτη.

Manchester by the sea (2016)

 

Καταπληκτικη ταινια.Με εντυπωσιασε πολυ περισσοτερο απο το Moonlight.Ειχαν και οι δυο ταινιες ως κοινο οτι ηταν αρκετα διακριτικες οι ερμηνειες ολων των ηθοποιων ,και ειδικα των πρωταγωνιστων.Το προβλημα ειναι οτι ενω στο Moonlight επρεπε να φτασουμε στο τριτο μερος της ταινιας για να δουμε τον πρωταγωνιστη να δινει μια καλη ερμηνεια,στο Manchester ο Casey Aflleck ηταν φανταστικος καθ'ολη τη διαρκεια της,και ειδικα στο τελος,οπου υπηρχε μια σωστη εκτονωση των συναισθηματων της ταινιας,πραγμα που δεν το αισθανθηκα πολυ στο Moonlight.

9/10 για μια απο τις καλυτερες ερμηνειες που εχω δει στη ζωη μου απο τον Casey Affleck.

 

Arrival (2016)

 

Πιστευω οτι ο κοσμος την εχει παραφουσκωσει για αυτο που ειναι η ταινια αυτη.Εγω προσωπικα εντυπωσιαστηκα απο την ατμοσφαιρα και την γενικοτερη μουντη και μελαγχολικη αισθηση της ταινιας.Επισης μου αρεσε παρα πολυ ο τροπος που εξηγησαν την ιστορια με τα flashbacks.Δεν εχω ξαναδει εναν τοσο ενδιαφερον τροπο εξελιξης της πλοκης.

Αλλα αν φυγουμε απο τα τεχνικα κομματια της ταινιας που ηταν αριστα,και παμε λιγο στην πλοκη και τα μηνυματα που εβγαζε στο τελος,μπορω να πω οτι δεν με συνεπηρε.Ουτε συναισθηματικα ουτε διανοητικα.Επισης απογοητευτηκα που δεν μας εξηγηθηκε καλυτερα ο τροπος που εφαρμοζαν την επιστημη της γλωσσολογιας.Περιμενα οτι η ταινια θα επικεντρωνοταν σε αυτο,αλλα τελικα η πλειοψηφια της γλωσσολογιας φανηκε οτι εγινε απο τους υπολογιστες.

Amy Adams ποτε δεν μου αρεσε ιδιαιτερα σαν ηθοποιος,αλλα πιστευω οτι αξιζε μια θεση στις υποψηφιες για οσκαρ,ειτε για το Arrival ειτε για το Nocturnal Animals που δεν εχω δει ακομα αλλα ακουω οτι ειναι εξαιρετο.Ακυρωσε τον εαυτο της πιστευω με δυο ερμηνειες σε ενα χρονο.

7/10 για μια σωστη καλοφτιαγμενη τεχνικα ταινια.

 

Keeping Up With the Joneses (2016)

 

Νταξει ειχε τα γελακια της η ταινια.Τα περισσοτερα μου τα εβγαλε ο θεος Γαλιφιανακης.Αλλα πολυ κοινο σεναριο με κοινους χαρακτηρες.Καμια ιδιαιτεροτητα.Οι σκηνες δρασης επισης δεν ηταν και οι καλυτερες.

Ενα 4,5/10 επειδη ειναι ταιριαστο ζευγαρι η Gadot και ο Hamm.Νταξει οτι τοσο ωραιο η αξιομνημονευτο οσο Pitt Και Jolie,στην αντιστοιχη κατασκοπικη ταινια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

seven pounds

 

http://www.imdb.com/title/tt0814314/?ref_=nv_sr_2

 

δεν θα βαλω βαθμολογια ,ειναι ψυχρο

την ωρα που το εβλεπα δεν με ενδιεφερε αν επαιζαν καλα η αν το μονταζ ηταν καλο κλπ. ολα αυτα τα τεχνικα κομματια δεν εχουν σημασια

δεν ειναι ταινια,δεν μπορεις να το παρεις σαν ταινια,ειναι ιστορια συναισθηματων ,ειναι μαθημα ανθρωπιας

 

κ ναι καμια φορα κ οι αντρες κλαινε

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δω το arrival το μεσημερι.

 

Κατεβασα και ενα θριλερακι μολις

Dont knock twice

http://www.imdb.com/title/tt3622110/?ref_=nv_sr_1

 

Καλουτσικο φανηκε απο το τρειλερ.

 

Ειδα και τα Jack Reacher Never go back

http://www.imdb.com/title/tt3393786/?ref_=nv_sr_1

 

Γερασμενος Τομ Κρουζ.

Πολλα κλισε και πολυ πιο κατω σε σχεση με το 1.

Ολο ελεγα να το κλεισω αλλα τελικα το ειδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, απλά δεν μου κάθεται καλά αυτό

 

 

 

Θυσίασαν την κοπέλα του, σκότωσαν τους φίλους του, έγδαραν ζωντανό τον άστεγο μπροστά στα μάτια του και στο τέλος πήγε μαζί τους. Δεν μου κάθεται καλά. Θα προτιμούσα να τελείωνε με τη συνηθισμένη "κάθαρση" που ακολουθεί το τέλος κάθε τραγωδίας.

 

 

Όπως και να χει, είναι κρίμα που δεν βγαίνουν περισσότερες ταινίες στο σύμπαν Κθούλου. Όταν θέλω να "ζήσω" κάτι σχετικό, είτε βλέπω αυτή τη ταινία είτε παίζω το Call of Cthulu Dark Corners of the Earth. Πέρα από αυτά, δεν υπάρχει τίποτα. Kαλό είναι και το Call of Cthulu (2007) αλλά μικρό σε διάρκεια.

 

Κάτι ακούγεται για το Mountains of Madness. Για να δούμε.

 

 

 

Ναι αλλά ήταν πάντα ένας "δικός" τους. Παρά τα όσα γίνανε εν τέλη όταν πέσανε στην άβυσσο και είδε από κοντά το έμβλημα του Dagon και έζησε την εμπειρία του βυθού κάτι ξύπνησε μέσα του και τα αποδέχτηκε όλα εν ριπή οφθαλμού. Ακόμα και αν αυτό είναι κάτι που θα τον τρώει for ever and ever. Πολύ πιο "ρεαλιστικό" από το να βλέπαμε μια κάθαρση.

 

 

On topic. Ειδα με παρέα το 10 cloverfield lane.

 

Πάρα μα πάρα πολύ καλό. Η σύνδεση με το πρώτο cloverfield δεν είναι εμφανής αλλά είναι εκεί. Είναι σαν side story με το cloverfield με εντελώς διαφορετική κατεύθυνση αλλά είναι όπως και να έχει πάρα πολύ ωραίο. Το ευχαριστηθήκαμε πάρα πολύ. Αν ο Psycho Dad είχε πρόσωπο (ξέρετε, του Al Bundy) τότε ο Γιάννης (ο Goodman) είναι η προσωποποίηση αυτού. Και οι άλλοι φυσικά εξαιρετικό support. Με μόλις τρεις ηθοποιούς πως καταφέρνει να σου δώσει τέτοιο αίσθημα είναι πραγματικά φοβερό.

 

Από εμένα άνετα 8/10.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είδα αυτό, πολύ καλό

μεξικάνικη ταινία

 

I Hate Love

http://www.imdb.com/title/tt2294493/?ref_=nv_sr_1

 

νομίζω ότι ο αμερικάνικος κινηματογράφος μ'αρέσει όλο και λιγότερο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα αυτές τις μέρες, λόγω και oscar,

 

Manchester by the sea: Εξαιρετική ταινία, με εκπληκτική ερμηνεία του Affleck. 

 

Hacksaw Ridge: Πολύ ωραία ταινία με δυνατή ερμηνεία από τον Garfield. 

 

Moonlight: Με γοήτευσε!!! Αξίζει να τη δείτε.

 

Lion:  Η απόλυτη έκπληξη!  Ένα αριστούργημα που με κράτησε από την αρχή ως το τέλος, και με συγκίνησε σε πολλά σημεία. 

 

Το Oscar θα το έδινα στο Lion, και λίγο πιο πίσω τοποθετώ το MBTS.  Το απόλυτα μέτριο και υπερτιμημένο από τις υποψήφιες για φέτος είναι το Arrival. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία χρόνια καμία οσκαρική ταινία δεν μ'άρεσε. Βλέπω όμως ότι τις φετινές τις βρίσκεις εξαίσιες. Εγώ από τα τρέιλερ που είδα και τις υποθέσεις που διάβασα ούτε για πλάκα δεν θα τις έβλεπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία χρόνια καμία οσκαρική ταινία δεν μ'άρεσε. Βλέπω όμως ότι τις φετινές τις βρίσκεις εξαίσιες. Εγώ από τα τρέιλερ που είδα και τις υποθέσεις που διάβασα ούτε για πλάκα δεν θα τις έβλεπα.

Δεν μπορείς να κρίνεις μια ταινία από το τρέιλερ...
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία χρόνια καμία οσκαρική ταινία δεν μ'άρεσε. Βλέπω όμως ότι τις φετινές τις βρίσκεις εξαίσιες. Εγώ από τα τρέιλερ που είδα και τις υποθέσεις που διάβασα ούτε για πλάκα δεν θα τις έβλεπα.

Θα σου πρότεινα να δεις κάποια-ες, δεν είναι δυνατόν να σχηματίσεις άποψη, πόσο μάλλον να απορρίψεις χωρίς να τις δεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A Monster Calls 

 

Να καταφερεις την μιξη φαντασιας και δραματος (και οχι φθηνου αλλα πραγματικου και με βαθος αναλογο) και να ελπιζεις το παιδι που εχει τον ρολο του κεντρικου χαρακτηρα να μη σε κρεμασει ωστε να μην χαλασει το τελικο αποτελεσμα, δεν ειναι οτι πιο ευκολο imo και η ταινια παιρνει μεγαλο βαθμο σ'αυτο.

 

Μπηκα με μεγαλες προσδοκιες και για να πω την αληθεια, δεν ενθουσιαστηκα με την αρχη του και κυριως το φανταστικο του κομματι σαν να με ενοχλουσε λιγο.

Απο τη μεση και μετα, οπου αρχιζει το πραγματικο storytelling, παιρνουν σαρκα και oστα αυτα που θελει να περασει η ταινια/νουβελα και εξελισσεται ο πρωταγωνιστης (που ηταν παρα πολυ καλος), το εργο μπαινει σε αλλη διασταση και αρχιζει ενα απιθανο κρεσεντο συναισθηματων ( με τον απεραντο συμβολισμο και την ωμη πραγματικοτητα που διακατεχει την ταινια και τον πρωταγωνιστη αντιστοιχα) που φτανει μεχρι το δυνατο και υπεροχο του τελος.

 

Ειχα να κλαψω τοσο πολυ με εργο απο τοτε που ειχα δει τον Λαβυρινθο του Πανα.

 

9/10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 πιο σκοτεινες αποχρωσεις
Μπορω να πω πως το σικουελ δεν ηταν τοσο τρατσικ,απλα και δω το σεξ δεν ηταν τοσο εντονο οσο στα βιβλια,και λιγοτερο μαδοσαχιστικο,ιδιως οταν ηταν ενας λογος που η συγγραφεας πλακωθηκε με την σκηνοθετιδα του 1 και δεν ξαναδουλεψαν ...
ωστοσο ηταν αρκετα πιστο στο βιβλιο,και εχοντας διαβασει,οι μικρες ανατροπες δεν μου καναν ιδιεταιρη εντυπωση,που και να μη το διαβασα,θα πρεπε να σαι 15 για να εκπλαγεις...Εννοειται πως οι διαλογοι ηταν για τα μπαζα,και οι ερμηνειες λιγο καλυτερες,απλα ο κριστιαν πολυ στυφνος  φαινοταν. Στο βιβλιο ο γκρει καταπιεζε πολυ την τυπισσα,παρακολουθουντας οπιαδηποτε κινηση και επιβαλοντας της οτιδηποτε.ιδιως με το φαγητο,ενω ο καημενος ο φιλος της που τη γουσταρε τρελα,δεν ειχε πιθανοτητα,διοτι μαλλον αυτης της βλαμμενης της αρεσε να τη μαμαει ο αλλος...
Στο εργο ο κριστιαν ηταν απλα ενας εκκεντρικος εκατ και οι φιλοι της δεν ειχαν τοσο φοκους.Οκ βιβλιο ειναι το αλλο ταινια το αλλο. :-(
Φυσικα τη ταινια δεν τη προτεινω για
θεαση στο σινεμα η και
απ τον θειο,γιατι θα βαρατε το κεφαλι σας στο τοιχο..εκτος αν ειστε 15 χρονο που μετα το τελος της ταινιας ολα τα μικρα χειροκροτουσαν :fear:
αλλα δινω ενα μπονους για το σαουντρακ.  
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The infinite man (2014)

 

Low budget ταινία, από την Αυστραλία.

 

Ρομαντική κωμωδία και εντελώς "φεύγα" (ή αλλιώς mindfucking) μόλις μπει το στοιχείο του ταξιδιού στο χρόνο. 

 

Όπως εύστοχα διάβασα και σε ένα blog, "Primer meets Eternal Sunshine of the Spotless Mind"

 

Βλέπεται ευχάριστα.

 

6,5/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

A Monster Calls 

 

Να καταφερεις την μιξη φαντασιας και δραματος (και οχι φθηνου αλλα πραγματικου και με βαθος αναλογο) και να ελπιζεις το παιδι που εχει τον ρολο του κεντρικου χαρακτηρα να μη σε κρεμασει ωστε να μην χαλασει το τελικο αποτελεσμα, δεν ειναι οτι πιο ευκολο imo και η ταινια παιρνει μεγαλο βαθμο σ'αυτο.

 

Μπηκα με μεγαλες προσδοκιες και για να πω την αληθεια, δεν ενθουσιαστηκα με την αρχη του και κυριως το φανταστικο του κομματι σαν να με ενοχλουσε λιγο.

Απο τη μεση και μετα, οπου αρχιζει το πραγματικο storytelling, παιρνουν σαρκα και oστα αυτα που θελει να περασει η ταινια/νουβελα και εξελισσεται ο πρωταγωνιστης (που ηταν παρα πολυ καλος), το εργο μπαινει σε αλλη διασταση και αρχιζει ενα απιθανο κρεσεντο συναισθηματων ( με τον απεραντο συμβολισμο και την ωμη πραγματικοτητα που διακατεχει την ταινια και τον πρωταγωνιστη αντιστοιχα) που φτανει μεχρι το δυνατο και υπεροχο του τελος.

 

Ειχα να κλαψω τοσο πολυ με εργο απο τοτε που ειχα δει τον Λαβυρινθο του Πανα.

 

9/10

 

Αντιγράφω την υπόθεση από το IMDB.

 

A boy seeks the help of a tree monster to cope with his single mother's terminal illness

 

Θέλω πολύ να την δω, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να παλέψω τέτοια ταινία. Είσαι ήρωας.

Επεξ/σία από Voodooman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...