Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

και πως το διαστημοπλοιο αντεξε στην σκουλικοτρυπα και δεν διαλυθηκε απο την βαρυτητα.

 

Αυτό δεν είναι ελάττωμα δεδομένου ότι δεν υπάρχουν σκουλικότρυπες κι είναι απλά ένα θεωρητικό μοντέλο της θεωρίας των υπερχορδών. Οπότε στη βάση της σπέκουλας οποισδήποτε μπορεί να ισχυρίζεται ό,τι επιθυμεί.

 

To Interstellar έχει σωρεία επιστημονικών ανακριβειών, κι έχουν γραφτεί δεκάδες άρθρα γι αυτό. Παρόλα αυτά, ως ταινία ήταν πάρα πολύ καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και μένα μου άρεσε το interstellar -ή τουλάχιστον στο μεγαλύτερό του μέρος- αλλά επουδενί καλύτερη ταινία του Νόλαν πχ... τον τίτλο τον κρατάνε ακόμα τα memento/following και prestige για μένα και στη συνέχεια τα 2 πρώτα batman του...

 

το Interstellar, μπορεί να είναι και επιστημονικά άψογο -που δε γνωρίζω γτ δν ασχολούμαι με τη φάση :P - αλλα δε του δίνει κανένα credit παραπάνω, πέρα από αυτό του ρεαλισμού...και μάλιστα ρεαλισμού που κάνει appeal κυρίως σε κόσμο που είναι φυσικοί κτλ κτλ και σε πχ εμένα ή τον χ-ψ που για μερικές μέρες μετά θα χαζεύει στο ιντερνετ λίγο από περιέργεια περί μαύρων τρυπών κτλ κτλ...κοινώς, δεν του προσδίδει κανένα καλλιτεχνικό κριτήριο παραπάνω από το προφανές και υποδεέστερο της πχ σκηνοθεσίας, σεναρίου, ερμηνειών, φωτογραφίας κτλ.... αν μιλάγαμε για ντοκυμαντερ θα ήταν αλλιώς, όταν όμως πάμε καθαρά σε κινηματογραφική ταινία, όπως και ναχει, το αν είναι μια ταινία επιστημονικής φαντασίας ψυχρά ρεαλιστική, ε δε της προσδίδει και κανένα κύρος ή επιτυχγάνει κάτι παραπάνω από μια επίσης ψυχρή κενή καταγραφή των διαδικασιών...

 

προφανώς στο επόμενο level ο Nolan θέλει να κάνει μπλοκμπαστερς και δη το κάνει σχετικά καλά, οπότε το μπολιάζει με μια συμπαθητική ιστορία που σε συνδιασμό με την πάντα δυνατότητά του να δημιουργεί ένταση και αγωνία από το 0 -σε μπλοκμπαστερ όρους πάντα-, του βάζει και ένα σχετικά καλό και ενδιαφέρον στόρυ και το αναγάγει σε κάτι-παραπάνω-από-ντοκυμαντερ- :P και σε κρατάει σκαλωμένο μέχρι το φινάλε...

 

τώρα αν αυτό ήταν καλό, σίγουρα δεν ήταν λόγω της ''επιστημονικής ακρίβειας του'' :P . Προσωπικά καρφί δεν μου κάηκε αν ήταν ή όχι επιστημονικά ορθά όλα αυτά.. ο τρόπος που τα παρουσίαζε ήταν κατανοητός στον μέσο άσχετο -δηλαδή εμένα :P - και αυτό μου αρκούσε...και μαύρες τρύπες μέσα σε μαύρες τρύπες μέσα σε μαύρες τρύπες να έβαζε και να κατέληγαν σε πλανήτη όπου όλοι κινούντε σε actual slow motion και η ομιλία σε fast forward :P , αν το παρουσίαζε όπως και τα της ταινίας, εμένα (και το ευρή κοινό) θα μας κάλυπτε και δε θα το ψάχναμε παραπάνω -απλά θα περιμέναμε να δούμε πως θα επιβιώσουν οι πρωταγωνιστές κτλ κτλ-....

 

τώρα είχε και και πολλά πράγματα που δε μου άρεσαν, όπως το τελευταίο δεκάλεπτο που δε χρειαζόταν, το overexposition που πραγματικά τράβηξε υπερβολικά πολύ και λίγο οι περιφεριακοί αδύναμοι και αδιάφοροι χαρακτήρες, τα βασικά.... δε με χάλασε το twist γτ όπως προείπα, μπορεί να μην ήταν επιστημονικά ορθό αλλά ο τρόπος που το έδωσε και έδεσε την ιστορία, μου άρεσε και με κάλυψε...

 

overall καλή ταινία για αυτό  που είναι πάνω κάτω, επουδενί για μένα ούτε καν κοντά στις καλύτερες ταινίες του Νόλαν, μάλλον -αν και την φχαριστήθηκα- το αντιπαράδειγμα ότι πρέπει σιγά σιγά να αφήσει τα big budget μπλοκμπάστερς και να ασχοληθεί με κάτι πιο απλό και γήινο, μιας και νομίζω σε τέτοιες ταινίες έιναι στο φόρτε του...

 

 

btw το είδα και γώ προχτές :P εξού και το μακριναρι :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω το προβλημα με το Interstellar που εχετε, και οι περισσοτεροι που το θεωρουν κατωτερο των αλλων του ταινιων, ειναι οτι εχει καποιες σκηνες που εξαρτωνται απο επιστημονικους ορους, αστροφυσικα φαινομενα κτλ και αυτο δεν αρεσει σε πολλους. Αλλα αυτο που κανει το Interstellar επικο ειναι οτι συνδυαζει και την φυσικη αλλα και την πλοκη στην ταινια ετσι ωστε να ευχαριστησει ολα τα ειδη θεατων. Επισης ειναι η μοναδικη ταινια που παρουσιαζει αυτα τα μερη του συμπαντος με τεραστια ακριβεια.

 

Ο nolan ειναι ο πρωτος μετα τον kubrick που το πηγε ενα βημα παραπερα, και καλο ειναι να βλεπουμε και τετοιες ταινιες, γιατι η ποικιλια ειναι το καλυτερο πραγμα. Επειδη το θεμα του διαστηματος-συμπαντος ειναι υπο-ερευνα, πχ κανενας δεν ξερει τι ειναι το dark matter, dark energy, οι περισσοτεροι σκηνοθετες-παραγωγοι δεν αγγιζουν τετοιου ειδους ταινιες. Και γιατι φοβουνται λογω αγνοιας αλλα και γιατι δεν ξερουν αν θα προσελκυσουν αρκετο κοινο. Η πιο safe επιλογη που διαλεγουν οι περισσοτεροι ειναι το time travel, αγνοωντας ομως τι προκαλει το time dilation κτλ Δλδ παιζοντας παλι σε safe ground. 

 

Το ωραιο με τον nolan ειναι οτι συνδυαζοντας ολες τις θεωριες που υπαρχουν αυτη την στιγμη εκανε μια πολυ καλη ιστορια, με μεγαλη επιστημονικη ακριβεια. Αυτο και μονο του ειναι κινηματογραφικο κατορθωμα. Γι' αυτο το Interstellar ειναι επος, τουλαχιστον για εμενα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Link.png Site: T2Trainspotting

 

 

Στο αριστουργηματικο  trainspotting  ειχαμε  μια ταινια  που εξεφρασε μια ολοκληρη γενια καθως ταυτιζοταν με  κατι απο εκεινη .

Ειτε αυτο ηταν η ηλεκτρονικη μουσiκη (techno-trance) αυτος ο ξεφρενος μπιτατος ρυθμος που διαπερνουσε  ολοκληρο το φιλμ και το ηλεκτριζε ,τα clubs ,ειτε το στυλιζαρισμενο ποπ βρετανικο και οχι μονο στυλ ,ειτε τα ναρκωτικα ,ειτε τα χαμηλα κοινωνικα στρωματα και  οι  φτωχογειτονιες .

Ηταν ιδιοφυης ο τροπος που κινηματογραφησε ο Danny boyle  παραδιδοντας μια απο τις πιο επιδραστικες ταινιες των 90's.

 

Μετα απο 20 ολοκληρα χρονια εχουμε ακριβως το ιδιο  cast ,τον ιδιο ξεφρενο ρυθμο μερικες εξυπνες ατακες και καλο χιουμορ αλλα  η συνεχεια πονταρει στην νοσταλγια .

Στην νοσταλγια των ατομων που ειναι πλεον 35+ που εζησαν πολυ εντονες στιγμες  στην δεκαετια αυτη και αυτο απο μονο του ειναι εκβιαστικο  στα συναισθηματα που προκαλει και σε οτι με αφορα εμετικο διοτι  νιωθω   απεχθεια  σε οτιδηποτε νοσταλγικο  ως σταση ζωης,προσκολημενο στο παρελθον ,που δεν εξελισσεται  .

 

Λειπει επισης  το πραγματικα εμπνευσμενο soundtrack  της πρωτης ταινιας και εχουμε αναμασημα  χιλιοπαιγμενων τραγουδιων .

Εξαιρετικο  το σκηνοθετικα ευρημα των παραλληλων σκηνων που  δειχνουν το παρελθον και τις παιδικες ηλικιες των πρωταγωνιστων  στο background  .

Αν και δεν πιανει τα επιπεδα της πρωτης ταινιας  παραμενει  μια μια πολυ καλη προσπαθεια  που πρεπει να δει καθε σινεφιλ και αν δεν εχει δει  το trainspotting  του 96 ας ξεκινησει απο εκει .

 

8/10

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

le magasin des suicidés 3D

 

Ωραίο 3D, ωραία εικαστικά ταινία αλλά βαρετή και κουραστική. Υποτίθεται δείχνει θέματα ταμπού αλλα δεν βρήκα νόημα και ενδιαφέρον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: Τhegreat wall

 

 

Μονο για οπαδους του Jean Claude Van Damme  ...

Βγηκε στο τεταρτο .

 

 

 

 

4,7/10

 

τραγικό ήταν και εγώ δεν καταλαβαίνω πω ασχολήθηκε ο Matt Damon με αυτή την τραγικότητα. Δεν έγραψα τίποτα γιατί είδα περίπου μια 1 ώρα και δέκα λεπτά μέχρι να το κλείσω. Οποιαδήποτε βαθμολογία είναι χαριστική :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A Cure for Wellness

 

http://www.imdb.com/title/tt4731136/

 

 

ωραια τοπια,σκηνικα,περιεργη ταινια,λιγο αρρωστη, αλλα με κρατησε 2,5 ωρες εκει σε αγωνια,καθηλωμενο

δεν βλεπω θριλερ γενικα αλλα το συγκεκριμενο μ αρεσε αν και στο ιντερνετ το κραζουν

 

6,5/10

το είδα χτες το βράδυ, ωραία σκηνοθεσία & φωτογραφία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: Beforethe Rain (1994)

 

Πολύ καλή ταινία η οποία με αφορμή την κατάσταση που επικρατούσε κατά τη διάρκεια του πολέμου στη Βοσνία, προσπαθεί να περάσει μηνύματα για τις συνέπειες του πολέμου, του μίσους και των φυλετικών διακρίσεων. Πολύ ενδιαφέρσουσα επίσης η τεχνική που χρησιμοποιεί με τις τρεις διαφορετικές, αλλά στην ουσία παράλληλες ιστορίες με τα γεγονότα της κάθε μίας να επηρεάζουν και να αναμειγνύονται με αυτά των άλλων 2.

 

 

8/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισπανικά θριλεράκια

 

El Cuerpo 6/10

Contratiempo 6/10

El orfanato 6/10

Pan's Labirynth 7.5/10

 

 

Οι δυο πρώτες ταινίες ειναι ευχαριστα θριλεράκια για να περάσει η ωρα.

Δυστυχώς, έχουν κι οι δυο τον ίδιο σκηνοθέτη, που τυγχανει να είναι και σεναριογράφος και στις δύο, με αποτελεσμα, αν έχεις δει τη μια ταινία να σακκουλεύεσαι αμέσως τι θα παιχτεί και στην άλλη.

Οι ιστορίες ειναι άσχετες μεταξυ τους, αλλά η μανιέρα και το μυστήριο ειναι ακριβώς με τον ιδιο τροπο φτιαγμένα κι αυτο βγαζει ματια αν τις δεις συντομα τη μια μετα την άλλη.

 

Στο πρωτο, ενας γαμίκος ανερχόμενος επιχειρηματίας, τα κάνει θαλασσα οταν προσπαθεί να ισορροπίσει μεταξυ γκόμενας και συζύγου, που τυγχανει να ειναι μια ζάμπλουτη στρίγγλα.

 

Στο δευτερο, ένας ανερχόμενος γαμίκος επιχειρηματίας, τα κάνει θάλασσα, όταν προσπαθεί να κρύψει την παράλληλη σχέση του από την γυναίκα του.

 

Οι ομοιότητες και στα δυο εργα δε σταματανε μονο στο οτι υπάρχει έγκλημα, παραπλησιο καστ, ιδιος σκηνοθέτης- σεναριογράφος κι απληστοι κεντρικοι ηρωες που σκεφτονται μονο με το ...κατω κεφάλι! Ειναι και τα ιδια χρώματα,φωτισμοι, τροπος σκηνοθεσιας κτλ.Η μονη διαφορά ειναι στην ιστορια του εγκλήματος και στα τεχνάσματα.

 

Προσωπικά, μου αρεσε πολύ περισσότερο το El Cuerpo, και για την άπαιχτη μιλφάρα Belen Rueda. Είναι η ίδια που έπαιζε και στο El Orfanato (6/10), οπου μια γυναικαρα, μπουκια και συχώριο, που σερνει τον αντρα της απο τη μυτη, αποφασιζει να αναβιωσει το ορφανοτροφείο στο οποιο μεγάλωσε. Εκεινη η ιστορια μου φάνηκε οτι εκλεβε χοντρα απο το The others με τη Νικολ Κιντμαν, αλλά δεν πολυασχοληθηκα να το μελετήσω, καθως την περισσοτερη ώρα έγδυνα με τα μάτια τη Belen....

 

Ο Λαβύρινθος του Πάνα είναι ένα εξαιρετικο έργο κυρίως για τη μουσική και την ιστορία όπως δίνεται μεσα απο τη ματιά του παιδιού. Μου άρεσαν ολα σε αυτό, κυρίως περισσοτερο επηρεάστηκα απο την πολιτικη πλευρα της ιστοριας, που μου θυμισε τις μαυρες εποχές που πέρασε στο παρελθόν κι η Ελλάδα απο τους λάτρες των ολοκληρωτικών καθεστώτων του 20ου αιώνα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Prisoners (2013)

ακουγα τοσο καιρο για το τι μεγαλο αριστουργημα ειναι η ταινια, και γιατι ο Villeneue ειναι τελεια επιλογη για το Blade Runner 2.

τελικα αξιωθηκα και την ειδα σημερα.

ακομη γελαω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Prisoners (2013)

ακουγα τοσο καιρο για το τι μεγαλο αριστουργημα ειναι η ταινια, και γιατι ο Villeneue ειναι τελεια επιλογη για το Blade Runner 2.

τελικα αξιωθηκα και την ειδα σημερα.

ακομη γελαω.

 

είναι άνω των 18 ε

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα John Wick 2. 

http://www.imdb.com/title/tt4425200/?ref_=tt_rec_tt

 

Με αυτήν την ταινία έχουμε επανάληψη τύπου The raid redemption όπου το πρώτο ήταν μια καλή και ευχάριστη ταινία δράσης με το δεύτερο να μπαίνει κυριολεκτικά μέσα στις καλύτερες ταινίες δράσης ever. Ετσι και αυτό, η ταινία μπαίνει μέσα στις καλύτερες ταινίες δράσης που μπορείς να δεις ξεπερνώντας με άνεση το πρώτο στα πάντα όλα και αγγίζει σε θέματα σκηνοθεσίας την τελειότητα. Πολύ βία, πολύ ρεαλισμός, δεν βλέπεις σχεδόν πουθενά δείγματα CGI ή σύρματα να τραβάνε τους ηθοποιούς και αισθάνεσαι κάθε σφαίρα και χτύπημα στο πετσί σου. Επίσης οι χαρακτήρες παρόλο που δεν έχουν καθόλου ιστορία προς παρουσίαση μια χαρά "καταλαβαίνεις" και "αισθάνεσαι" από που βαστάει η σκούφια τους πράγμα που σε κάνει να νοιάζεσαι (θετικά ή αρνητικά) ακόμα και για τους αντιπάλους.

 

Δεν χρειάζεται να πω τίποτε άλλο, αν είστε φαν των ταινιών δράσης η ταινία είναι must και από εμένα παίρνει άνετα 10/10 (τη στιγμή που το πρώτο του έβαλα 7/10).  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eva (2011)

 

Ισπανική ταινία φαντασίας - sci-fi, η οποία καταφέρνει να βάλει το θέμα της τεχνητής νοημοσύνης στο περιβάλλον του "σήμερα". Αν και έχει πάρει αρκετά βραβεία, μου κάνει εντύπωση το γεγονός πως δεν βραβεύτηκε το κορίτσι. Βλέπεται ευχάριστα από όλη την οικογένεια.

 

6.5/10 από μένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...