Προς το περιεχόμενο

Ποιά κάρτα γραφικών είναι καλύτερη;


Narayan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

spyrus η 9000 Pro αξίζει μόνο αν την έχεις βρει κάτω από 70 ΚΑΙ δεν σε ενδιαφέρουν τόσο τα παιχνίδια. Θα έλεγα να στραφείς στην αγορά μιας μεταχειρισμένης GeForce4 Ti4200 ή ΑΤi Radeon 9500.

 

ljimmys παλαιότερη εταιρεία είναι η Powercolor, η Sapphire μέχρι στιγμής παράγει ποιοτικές κάρτες επειδή ακολουθεί σχεδόν πιστά το reference design της ATi.

 

Gary Kokkin όλα είναι θέμα ρυθμίσεων. Θα μπορούσε κάποιος να ρυθμίσει τις δύο κάρτες που αναφέρεις ώστε να έχουν η μεν ATi καλύτερη ποιότητα, η δε GeForce περισσότερη ταχύτητα. Είναι σαν το σκηνικό στα καταστήματα ηλεκτρικών, που βλέπεις π.χ. δεκάδες παρεμφερείς τηλεοράσεις να λειτουργούν και να έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ διαφορές στην ποιότητα, μόνο και μόνο επειδή είναι ρυθμισμένες λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@ Narayan :

 

Δεν νομίζω να έγινε λάθος στις ρυθμίσεις ,διότι ήταν όλα default mode τόσο της εγκατάστασης των drivers κάθε κάρτας ,όσο και του μονιτορ από την προρυθμιση του εργοστασίου.......

 

Γι'αυτό έπαθα πλάκα από την διαύγεια της συγκεκριμένης κάρτας !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σε μηχάνημα με P4 /3.06 Ghz , 1Gb Rambus 1066 , Audigy 2,

σε 3D Mark 2003 έχουμε,,,

Ati 9800 pro 5978

Ati 9700 pro 5192

GFX 5800 4770

Άμα δεν έχετε δοκιμάση κάποια κάρτα μη λέτε ανοησίες,, Η δε Nvidia έχει σταματήσει την παραγωγή καρτών FX 5200-5600-5800

ΑΙΝΤΕ ΞΥΠΝΑΤΕ ΠΡΟΒΑΤΑΚΙΑΑΑΑΑΑ!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Huuuuge Update!:

 

1)Υπάρχουν πλέον δύο κατατάξεις: μία speed based και μια quality/speed based. Η λογική διαμόρφωσης της κάθε κατάταξης αναφέρεται στην πρώτη σελίδα. Δημιουργήθηκε και μια τρίτη κατάταξη την οποία θα διαμορφώσετε εσείς, καθώς αναφέρεται στα GPU με την καλύτερη σχέση απόδοσης/τιμής.

 

2)Πλέον δίπλα στο κάθε GPU αναφέρονται και α)Η έκδοση DirectX που υποστηρίζει, β)η ταχύτητα του διαύλου AGP που υποστηρίζει (εκτός κι αν κυκλοφόρησε μόνο για PCI), γ)το είδος της μνήμης που "φοράει" και δ)οι συχνότητες πυρήνα και μνήμης (core/mem, αν η μνήμη είναι DDR τότε πολλαπλασιάζουμε επί 2 για την συχνότητα λειτουργίας).

 

3)Πρόσθεσα τις παρακάτω GPU:

 

  • nVidia GeForceFX 5900
  • nVidia GeForceFX 5600
  • nVidia Riva 128ZX
  • nVidia Riva 128
  • ATi Radeon 9000 Pro
  • ATi Radeon DDR
  • ATi Radeon LE DDR
  • ATi Radeon VE 7000
  • ATi Rage 128
  • ATi Rage Pro
  • 3dfx Voodoo3 3500
  • S3 Savage 2000
  • S3 Savage4 Pro
  • S3 Savage4
  • STMicro Kyro II SE
  • 3DLabs Permedia3
  • 3DLabs Rendition V2200
  • 3DLabs Rendition V2100
  • 3DLabs Rendition V1000
  • Matrox Mystique

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μηχάνημα με P4 /3.06 Ghz ' date=' 1Gb Rambus 1066 , Audigy 2,

σε 3D Mark 2003 έχουμε,,,

Ati 9800 pro 5978

Ati 9700 pro 5192

GFX 5800 4770

[/quote']

 

Δεν βλέπω που διαφωνούμε... και πριν το update έτσι ήταν η σειρά κατάταξης των καρτών, έτσι είναι και τώρα σε speed based. Απλά πλέον δεν λαμβάνουμε υπόψιν το 3DMark03 επειδή απεδείχθη αναξιόπιστο για συγκρίσεις.

 

Άμα δεν έχετε δοκιμάση κάποια κάρτα μη λέτε ανοησίες,, Η δε Nvidia έχει σταματήσει την παραγωγή καρτών FX 5200-5600-5800

 

Δεν είπα ότι τις έχω δοκιμάσει όλες, το αντίθετο μάλιστα. Βασίζομαι σε reviews στο net για να βγάλω μερικά συμπεράσματα. Εσύ τις έχεις δοκιμάσει αυτές που αναφέρεις; Α, και η nVidia έχει σταματήσει την παραγωγή μόνο του 5800 επειδή αντικαταστάθηκε από το 5900.

 

ΑΙΝΤΕ ΞΥΠΝΑΤΕ ΠΡΟΒΑΤΑΚΙΑΑΑΑΑΑ!!!!!!

 

Ας αφήσω άλλους να το σχολιάσουν το τελευταίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή και οι δύο κάρτες έχουν περάσει από τα χέρια μου, πρέπει να πω ότι η ΜΧ 400 με τίποτα δεν είναι πιο γρήγορή από την Radeon 7500, ούτε σε παιχνίδια, ούτε σε benchmarks...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ρε c... οι κάρτες που βρίσκονται κοντά στην κατάταξη ούτως ή άλλως δεν έχουν μεγάλες διαφορές στις επιδόσεις. Από όσα έχω διαβάσει γίνεται λόγος για ένα 5-6% προβάδισμα της ΜΧ, αν βέβαια τις έχεις ακόμα και τις δύο μπορούμε να δούμε αν αυτό στέκει ή όχι.

Το συμπέρασμα που βγαίνει πάντως είναι ότι αν έχεις κάποια από τις δύο πρέπει να πας για upgrade :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ρε c... οι κάρτες που βρίσκονται κοντά στην κατάταξη ούτως ή άλλως δεν έχουν μεγάλες διαφορές στις επιδόσεις. Από όσα έχω διαβάσει γίνεται λόγος για ένα 5-6% προβάδισμα της ΜΧ' date=' αν βέβαια τις έχεις ακόμα και τις δύο μπορούμε να δούμε αν αυτό στέκει ή όχι.

Το συμπέρασμα που βγαίνει πάντως είναι ότι αν έχεις κάποια από τις δύο πρέπει να πας για upgrade :)[/quote']

 

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

 

Μου αρέσει ακόμα η κάρτα μου...

Πάντως πάλι για ATI θα πάω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Narayan: H MX 400 (υλοποίηση Hercules) πουλήθηκε πριν από αρκετό καιρό ενώ η 7500 ζει και βασιλεύει. Τελευταία δεν παίζω και πολλά παιχνίδια, ενώ αυτά που παίζω είναι μια χαρούλα με δαύτην. Στο CM4 η 7500 δεν παίζει ρόλο, αλλά ο Barton βγάζει φωτιές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις Barton με 7500 επάνω; Ήηηηηημαρτον που λέει και ο Γεωργίου :D :D :D

 

Δεν αμβισφητεί κανείς ότι είναι αξιοπρεπέστατη καρτούλα για ορισμένες χρήσεις. Αυτή τη στιγμή γράφω από μηχάνημα με Matrox G200, η οποία εκτελεί το έργο της λίαν ικανοποιητικώς! Δεν υπάρχει λόγος να αντικαταστήσουμε κάτι, αν αυτό κάνει τη δουλειά που θέλουμε, σωστά;

 

Spyrus: Μην κολλάς, φυσικά και αστιευόμουν για το upgrade. Εξάλλου έχω ξαναγράψει ότι η κατάταξη δείχνει αν αξίζει να αλλάξει κάποιος μια συγκεκριμένη κάρτα με μια άλλη ή όχι. Στο παράδειγμά μας, βλέπουμε πως οι Radeon 7500 και GeForce2 MX400 βρίσκονται πολύ κοντά σε επιδόσεις, επομένως αν κάποιος αντικαταστήσει την μια με την άλλη δεν θα δει σημαντική διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...