Προς το περιεχόμενο

Ποιά κάρτα γραφικών είναι καλύτερη;


Narayan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια εγω εχω GF Ti-4200 128 , σε τι αξιζει να αναβαθμισω ωστε να δω σημαντικη διαφορα σε επιδοσεις?

Παιζω μονο strategy αλλα θελω να παιζει αψογα σε 1024 με ολα ανοικτα,aa,af γιατι πχ. το C&C τραβαει ζορι τωρα.

thanx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες την υπογραφή μου...

 

Την έχω δει, αυτό που εννοούσα είναι πως πρέπει να είσαι πολύ GPU limited με τέτοιο CPU...

Mobo δεν αναφέρεις πάντως, να υποθέσω Abit NF7; 8)

 

 

DimitrisKTM: Εξαρτάται πόσο μεγάλη διαφορά θέλεις να δεις. Εγώ στο rig είχα μια GeForce4 Ti4200 64MB (η οποία απλά έχει λίγο ταχύτερες μνήμες από τη δικιά σου) και έκανα μετάβαση σε ATi 9500, είδα μεν διαφορά αλλά κυρίως σε IQ και όχι σε ταχύτητα. Ενδεικτικά λέω πως αν είσαι ικανοποιημένος από την ταχύτητα στην οποία τρέχουν τα games, στην ανάλυση που λες και με FSAA κλειστό, τότε με μια 9500 θα έχεις ίδια ταχύτητα με 4xFSAA. Από εκεί και πέρα ο μόνος περιορισμός είναι η τσέπη σου!

Για μένα πάντως η καλύτερη αγορά που μπορείς να κάνεις αυτή την περίοδο είναι μια 9700 Pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες την υπογραφή μου...

 

Την έχω δει' date=' αυτό που εννοούσα είναι πως πρέπει να είσαι πολύ GPU limited με τέτοιο CPU...

Mobo δεν αναφέρεις πάντως, να υποθέσω Abit NF7; 8)

 

 

[/quote']

 

Epox RDA+

Βασικά, όπως είπα, αυτόν τον καιρό δεν παίζω κάτι απαιτητικό από γραφικά οπότε είναι μια χαρά... Αν και έχει μπει στο πρόγραμμα μια 9x00...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα πάντως η καλύτερη αγορά που μπορείς να κάνεις αυτή την περίοδο είναι μια 9700 Pro.

 

Staaandar! Perimena pws kai pws na arxisoun na tis ksefortonontai oi plousioi :D kai xtyphsa mia me 270€' date=' an kai akoma kai kainourgia paei molis 330€..

To ekshs exw na pw...

 

Epaiza GTR mod gia F1_2002 me thn GF3Ti200, se 1024x768, me teleiws metria settings, kai ennoeitai kleista AA kai AF..

 

Kai twra einai OLLA sto Full, 4xAA, 8xAF, ta settings ths ATi sto quality,

h diafora (ta curbes, ta skids pou menoun, o ouranos, to timoni, ta replay!! ) einai [b']ADIANOHTH[/b]

Exw dei pragmata se paixnidia pou den eixa ksanadei!!!

 

To 8eobaro to Splinter Cell paizei me ta panta sto full apistefta!

Kai epitelous brhka logo gia na egatasthsw to 3DMARK2K3 pou exw katebasei edw kai kana tetramhno... 8)

Edit: 5200 3D marks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη Radeon 7500 είμαι κατευχαριστημένος, άλλωστε παίζω παλιότερα παιχνίδια. Τα DVD και DivX τα παίζει τέλεια δεν έχω λόγο να την αλλάξω. Γενικά δεν δίνω πάνω από 90 ευρώ για κάρτα γραφικών, για να τις αλλάζω συχνά. Τώρα αν βγει κανά παιχνίδι μαμάτο και δεν παίξει τότε χτυπάω και κάρτα, αλλά με ίδιο budget.

Δεν ξέρω αν κάνω καλά...πάντως θυμάμαι πριν 6 χρόνια περίπου που πήρα την Diamond 4 MB 80 χιλιάρικα και μετά έκλαιγα τα λεφτά μου.

Αν έδινα τότε τα μισά θα έπαιρνα μια Τekram 4MB και αργότερα μια άλλη. Δεν θα την κράταγα 4 χρόνια...άσε που ψόφησε κι όλας...

Κάποιοι θα με πουν παραδοσιακό, αλλά με αυτό το περιφερειακό έτσι σκέφτομαι.

Την ΑΤΙ την πήρα τα Χριστούγεννα νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ........

 

 

As being reported on The Register, the US Military is developing a new system for monitoring enemy battlefield communication. Called WolfPack, each node is a 6"x4" cylinder, launched by missile or dropped from aircraft. Once the node lands, it stands up, extends its antenna and contacts other nodes. The nodes can also jam cellular communications by transmitting a signal themselves.

 

ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ,, ΤΑ ΡΙΧΝΕΙ ΟΛΑ, ΙΝΤΕΡΝΕΤ ,ΚΙΝΗΤΑ MSN MESSENGER

ΤΑ ΠΑΝΤΑ..ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΕΣ , ΚΑΛΟ ΗΤΑΝ ΟΣΟ ΚΡΑΤΗΣΕ BYE BYE FREE LIFE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

metaksi mias radeon 9600pro kai mias Nvidia 5600FX Ultra poia na protimiso?...

me endiaferei i poiotita opote ta games paizontai se 1024*768 me AA-AF full.

kai pos tha ksexoriso tin palia FX 5600 ultra apo tin nea???

 

times pou exo vrei sta katastimata konta mou (afstria) telikes me fpa:

Sapphire Atlantis 9600pro 128MB 168euro

Club3D Radeon 9600pro 128MB 150euro

MSI Nvidia FX 5600ultra 128MB 234euro

GAINWARD Nvidia FX5600 Ultra/780 256MB 199euro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Gia osous endiaferontai gia karta grafikon tha elega na meinete makria apo tis NVIDIA GeForceFX. Oi kartes tis einai terastia apati kai apodidoun mono me eidika optimizations tis NVIDIA gia kapoia paixnidia, ta opoia optimizations exoun na kanoun me ti meiosi poiotitas rendering tis kartas (kamia fora den kanei rendering antikeimena katholou!!!) mono kai mono gia na deixnoun taxiteres apo tis ATI

SIMERA STO TOMSHARDWARE exei REVIEW tou neou AQUAMARK 3 to poio einai vasismeno stin kaliteri DX9 mixani pou iparxei ayti ti stigmi. Paratirithike to eksis.

Me tous DETONATOR v45 kai v5x OI NVIDIA DEN KANOUN SOSTO RENDERING STO IMAGE!!!!!!!!!!!

PARALOIPOUN ORISMENA SHADOW & LIGHTNING DX9 EFFECTS MONO KAI MONO GIA NA VGALOUN PARAPANW FPS APO TIS ATI!!!!!!!!!!!!!

ME TOUS DETONATOR V44 KANOUN SOSTA TO RENDERING!!!!!!!!!

OMOS TA FPS TOUS EINAI TOSO XAMILA POU:

1)I 5900ULTRA DEN MPOREI NA PERASEI SE FPS TIN 9600PRO!!!

2)I 5600ULTRA SE DX9 VGAZEI TOSO LIGA FPS POU DEN EINAI KAN PLAYABLE!!!!!!!!!!!

 

AN LAVOUME IPOPSIN MAS KAI TIN VALVE I OPOIA DIAMARTIRITHIKE GIA AKRIVOS TON IDIO LOGO(VGIKE KAI EIPE OTI TO HL2 POU THA VGEI TORA KAI EINAI PURE DX9, APODIDEI POLI FTOXA STIS GeForceFX KAI PIO SIGEKRIMENA I ATI9600 PRO EINAI GRIGOROTERI APO TIN FX5900 ULTRA ENW I FX5600 DEN EINAI KAN PLAYABLE!) MPOREI EYKOLA NA KATALAVEI KANEIS OTI OI FX EINAI TERASTIA APATI KAI PROSPATHOUN NA KATHIEROTHOUN KAI NA VGALOUN FPS MONO ME EIDIKA OPTIMIZATIONS! PIO SIGEKRIMENA I VALVE EIPE OTI TO HALF LIFE 2 THA APODOSEI KALA STIS FX, ALLA MONO ME EIDIKA OPTIMISATIONS POU THA KANEI I IDIA I VALVE, KAI TA OPOIA THA RIXNOUN SE POLLA SIMIA TIN POIOTITA TOU RENDERING APO 32bit SE 16bit!!!!

SE ANTITHESI OLES OI ATI DEN XREIAZONTAI TIPOTA KAI VGAZOUN POLI IKANOPOIITIKA FPS SE OTI DX9 IPARXEI ME TELEIO IMAGE QUALITY!!!THA EXETE TO KEFALI SAS ISIXO!!!!

 

ARA AN THELETE DX9 KARTA PARTE KATI APO ATI (9600 PRO KAI PANW, AN SAS KATSEI KAMIA 9500PRO AKOMA KALITERA)

 

PROSOXH!!!

ME TIPOTA NVIDIA!!!(EKTOS KAI AN THELETE TIN KARTA GIA LINUX POU I NVIDIA SE DRIVERS GIA LINUX EINAI ANOTERI)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...