Προς το περιεχόμενο

Ποιά κάρτα γραφικών είναι καλύτερη;


Narayan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν οι μνήμες τρέχουν σε λιγότερη συχνότητα τότε σε χαλάει αν έχει 256ΜΒ μνήμης.

Αν όμως δεν έχει πέσει η ταχύτητά τους από τις εκδόσεις των 128ΜΒ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Re pedia exo mia Albatron FX-5700 Ultra kai exo to eksis erotima....

Exo diavasi sto Site tis ALBATRON oti h karta afti exei Engine Clock:

475MHz.Molis pigeno sto Sixnotites Roloriou tis Nvidia mou leei san Default 300MHz ti pezo me afto......Einai sosto?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δύο συχνότητες: μία "Τυπική (Δισδιάστατη)" και μία "Επιδόσεων (Τρισδιάστατη)". Η πρώτη όπως καταλαβαίνεις είναι μόνο για γραφικά 2D και έχει default συχνότητα 300ΜΗz, ενώ η δεύτερη είναι αυτή που σε ενδιαφέρει για 3D γραφικά και έχει default συχνότητα 475MHz ;)

 

 

Λοιπόοοον για όσους ψάχνουν για καρτούλα γραφικών αυτή την περίοδο, οι καλύτερες αγορές κατά τη γνώμη μου είναι οι εξής:

 

 

PER.516026.jpg

1) Gigabyte 9600 Pro Ultra 128MB

 

Αν και λέει ότι είναι Pro, στην πραγματικότητα φοράει το 9600ΧΤ GPU και έχει συχνότητες 500/600! Μέχρι και την προηγούμενη εβδομάδα αυτή έδινε το e-shop στα €157.38, καλέστε πριν παραγγείλετε και ρωτήστε τους αν είναι η Ultra.

 

 

563382.gif

2) Chaintech AGP-FX98 128MB

 

Αυτή η 5900 είναι προκλητικά φθηνή... με €200 τελική από το Πλαίσιο ενδέχεται να έχει εξαντληθεί ήδη, ωστόσο δεν χάνετε να προσπαθήσετε ;)

 

 

PER.510320.jpg

3) Club3D Radeon 9800 Pro 128MB

 

Η φθηνότερη 9800 Pro που υπάρχει αυτή τη στιγμή στην αγορά, ως γνωστόναπό το e-shop στα €262.50. Πολύ καλές επιδόσεις και clock rates ίδια με τη reference κάρτα.

 

 

Υ.Γ. δεν τα παίρνω ούτε από το e-shop ούτε από το Πλαίσιο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αδέρφια, δυστυχώς δεν είχα πολύ χρόνο να ξεφυλλίσω όλες τις προηγούμενες σελίδες, διάβασα μόνο τις 2 τελευταίες.

Φίλος ενδιαφέρεται για καρτούλα, γύρω στα 250, και πήγε Πλαίσιο να δει τι υπάρχει και είναι μεταξύ μίας ASUS FX-5700 η οποία έχει 256 ΜΒ RAM και μίας ATI 9600XT με 128 ΜΒ RAM (ακριβώς μοντέλα θα ξέρω το βράδυ ωστόσο μια ματιά που έριξα στο site του Πλαισίου πρέπει να ναι οι ASUS V9570TD/256MB και ASUS ATI 9600XT /TVD αντίστοιχα). Τι προτείνετε; Έπρεπε βέβαια να τα ψάξω μόνος μου αλλά επειδή δεν έχω χρόνο ζητώ τη βοήθειά σας.

Αλήθεια τι διαφορές έχουν οι εκδόσεις ΧΤ, SE και Pro στις ΑΤΙ; Πήρα τη δικιά μου πριν ένα χρόνο και έχασα επαφή με την αγορά...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...