Προς το περιεχόμενο

Ποιά κάρτα γραφικών είναι καλύτερη;


Narayan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδια εχω ενα προβλημα μολις εκανα format το pc μου και ενω τα ηχεια λειτουργουν κανονικα δεν ακουγεται ηχος και στο control panel sound devices δεν αναγωριζει την onboard καρτα ηχου και εχω κανει τα drivers 2 φορες install τι να φταει????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
παιδια εχω ενα προβλημα μολις εκανα format το pc μου και ενω τα ηχεια λειτουργουν κανονικα δεν ακουγεται ηχος και στο control panel sound devices δεν αναγωριζει την onboard καρτα ηχου και εχω κανει τα drivers 2 φορες install τι να φταει????

 

και τι δουλειά έχει αυτό σε topic για κάρτες γραφικών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα έχω την έξής κάρτα NVIDIA GeForce 7100 GS και θέλω να κάνω αναβάθμιση. Αυτό που θέλω είναι να βλέπω ταινίες με υψηλή ανάλυση στην τηλεόρασή μου και TV out. Η μητρική μου είναι η εξής MICRO-STAR INTERNATIONAL CO., LT MS-7258. Τι μου προτείνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ολο το συστημα ανεφερε μας (και το τροφοδοτικο).

Επισης πες μας για τι χρηση το θες (εκτος απο ταινιες), καθως και τι αναλυση υποστηριζει η τηλεοραση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τηλεόραση είναι Full High Definition. Πληροφορίες επεξεργαστή One Physical Processor / 2 ðõñÞíåò / 2 Logical Processors / 64 bits GenuineIntel Intel Core 2 Duo Intel® Core2 CPU 6300 @ 1.86GHz

L1 I-Cache 32 KB

L1 D-Cache 32 KB

L2 Cache 2048 KB

Πληροφορίες Μνήμης 1024 MBytes DDR2 SDRAM DDR2-533 (266 MHz)

Για το τροφοδοτικό μήπως θα μπορούσες να μου πεις πως το βρίσκω, πρέπει να ανοίξω το κουτί ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για FULL HD ταινιες ο επεξεργαστης σου ειναι σχετικα αδυναμος.

 

Η καρτα γραφικων δε παιζει ρολο στις ταινιες (εκτος απο κατι δειλα βηματα που παν να γινουν τωρα).

 

Εγω προσωπικα θα επαιρνα ενα ακομα GB μνημης ραμ.

 

Δε γνωριζω τι αποψη θα εχουν και τα αλλα μελη, οποτε περιμενε να σου πουν και αλλοι τις αποψεις τους.

 

Προσωπικα δε θα ρισκαρα να δωσω λεφτα αν δεν ημουν σιγουρος οτι θα μπορουσε να παιξει τις ταινιες ο υπολογιστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη βλέπω τις ταινίες στην τηλεόραση με αρκετά καλώ αποτέλεσμα αλλά δεν νομίζω η κάρτα να υποστηρίζει HD. Μπορείς μόνο να μου πεις πως θα καταλάβω τι τροφοδοτικό έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το 'βλεπω ταινιες' απεχει παρα πολυ απο το "μπορω να δω FULL HD ταινιες ασπροσκοπτα και χωρις κολληματα". Απλες ταινιες και dvd χαιρω πολυ, παιζει το καθε pc 7-8 ετων και βαλε.

 

Σε αυτη τη φαση, το ολο "ζορι" το τραβαει ο επεξεργαστης σου. Η καρτα γραφικων υπαρχει απλα για να δειχνει την εικονα.

Με τι καλωδιο εχεις κανει τη συνδεση? D-sub? DVI? Τι εξοδους εχει η καρτα γραφικων σου και τι εισοδους η τηλεοραση?

 

Οσο για το τροφοδοτικο, ανοιγεις το κουτι και κοιτας το αυτοκολλητο πανω του τι μοντελο λεει οτι ειναι, τι μαρκα, ποσα βατ και ποσα Α δινει στις +12 γραμμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σύνδεση είναι DVI σε HDMI και βλέπω χωρίς κολλήματα δηλαδή μάλλον από αυτό που μου λες η κάρτα γραφικών δεν θα επηρεάσει την ποιότητα της εικόνας που βλέπω ήδη. Αν ναι το πρόβλημα μου είναι να πάρω μία κάρτα γραφικών νεότερη με καλύτερες επιδόσεις για games+μια μνήμη ακόμα για να έχω 2Gb. Με λίγα χρήματα λοιπόν να έχει ο υπολογιστής καλύτερες επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σωστη η συνδεση ;)

 

Τι ταινιες βαζεις να παιξει? Ειμαι σιγουρος οτι οποιαδηποτε full hd ταινια και να βαλεις θα κανει τα κολληματακια.

 

Επισης, αν θες και παιχνιδια, και ειδικα στη native αναλυση της τηλεορασης σου (1920x1200).. πολυ χλωμο με το παρον συστημα :-( (πρεπει να βαλεις τουλαχιστον 3GB ram, να αλλαξεις τροφοδοτικο και επεξεργαστη και σιγουρα καρτα γραφικων).

 

Για απλως καλυτερες επιδοσεις (μη περιμενεις να παιζεις σε 1920 με αξιωσεις ομως), το συζηταμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω αρχεία mkv blue ray χωρίς κολλήματα. Το Fear2 το παίζω στην τηλεόραση και αυτό χωρίς πρόβλημα. Το θέμα λοιπόν για να μην σε κουράζω είναι ότι με αυτή την κάρτα γραφικών σίγουρα κάποια πρόσφατα games αποκλείοντα και αν με μία καινούργια συνδυάσουμε και καλύτερη εικόνα στις ταινίες. Αν όχι τότε δεν υπάρχει λόγος να ξοδευτούμε απλώς περιμένουμε κάνα χρόνο και αγοράζουμε καινούργιο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παιζει το Core 2 1,86 με 1GB ram mkv full hd χωρις κολληματα?

 

Παιζει συν τοις αλλοις και η 7100GS FEAR2 ΚΙ ΑΥΤΟ ΟΚ? :X :whistle:

 

Κατι δε παει καλα εδω περα...:fear:

 

->Εφοσον εχει συνδεθει με DVI to HDMI καλωδιο καλυτερη εικονα δεν γινεται να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...