Προς το περιεχόμενο

Ποιά κάρτα γραφικών είναι καλύτερη;


Narayan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η 4870Χ2 είναι 2gb όχι 1gb

η 4870 πιστεύω πως είναι καλύτερη από μια 3870Χ2 ή 3870 σε crossfire...

βάλε και την 4870 1gb που είναι καλύτερη από την 512mb version...

λείπει η 3870Χ2 και το crossfire της...

δεν νομίζω ότι 3850 σε crossfire είναι καλύτερες από μια 4850

 

ξέχασες το triple sli GTX280 :P

λείπει η 9800GX2 και το SLI της...

δεν έβαλες την νέα GTX260 με τα 216 cores

 

δεν βλέπω τις 8800 Ultra, 9800GTX & 9800GTX+ και τα SLI & Triple SLI τους

δεν είναι απολύτως σωστό το ότι η 8800 GTS 512mb είναι από την 8800 GTX...

 

καλό θα ήταν να βάλεις και τις 9800GT & 9500GT όπως και την νέα 4670

 

Το πρώτο σχόλιο είναι αυτό που γράφεις σαν αιτία της επεξεργασίας για το πρώτο post :)

 

Φαντάζομαι για να βγάλεις την κατάταξη κάνεις κάποιες προσθέσεις/διαιρέσεις με τα αντίστοιχα fps. Ίσως θα ταν χρήσιμο να αναφέρεις σε κάποιο σημείο πόσο διαφέρει (πχ +10-20%) μια κάρτα απ την από κάτω της. Ή να βάλεις 100% στην πρώτη και μετά αντίστοιχα χαμηλότερα ποσοστά στις υπόλοιπες.

Αν φυσικά κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει "εύκολα" και είναι δυνατόν απ τα δεδομένα που έχεις.

 

Για να "ελαφρύνεις" λίγο τον πίνακα θα μπορούσες να αφαιρέσεις το DX10-PCIe μιας και είναι κοινό χαρακτηριστικό όλων των καρτών.

 

Αναφέρεις στο κείμενο πως τα αποτελέσματα προέκυψαν από "DX10 game benchmarks". Οι τίτλοι που αναφέρεις όμως δεν υποστηρίζουν κάτι τέτοιο. Τι χάνω; :)

 

Μπράβο για το post και το κουράγιο σου :)

 

 

Ευχαριστώ για το feedback...

 

Θα ψάξω μερικά reviews ακόμα και θα κάνω τις αντίστοιχες αλλαγές ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι αδύνατο ναδιαβάσω όλο το topic...

για μένα όμως - βασιζόμενος στον τίτλο του post - αν και είμαι nvidiaκιας - η καλύτερη κάρτα αυτή την στιγμή - 4ο τρίμηνο του 2008 - στην ελληνική αγορά, είναι η Ati 4670, γιά πολλούς και διάφορους λόγους ...

Δεν είναι όμως η ταχύτερη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω αν αναφέρθηκε, αλλά εδώ:

http://www.tomshardware.com/charts/graphics-cards,1.html

 

υπάρχουν πολλές συγκρίσεις για κάρτες γραφικών. Για μια γρήγορη γνώμη αξίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι νομίζω ότι εφόσον τίθεται θέμα για το ποια κάρτα γραφικών είναι καλύτερη και τα λοιπά, τότε υπάρχει κόσμος που για να δει αυτό το post σημαίνει ότι δεν ξέρει τι να κοιτάξει σε μία κάρτα.

 

Θεωρώ λογικό λοιπό να μας πεις τι κοιτάς σε μία κάρτα και εάν το έχεις ήδη απαντήσει στην αρχή του post τότε πες μας τα χαρακτηριστικά των 5 πρώτων καρτών και τα σχόλιά σου.

 

Δεν νομίζω ότι κάποιος θα έβλεπε ένα τέτοιο post για να πάει να επιλέξει κάρτα. Πολύ καλό σαν σκέψη πάντως. Εάν υπάρχουν stickies για κάθε εξάρτημα του υπολογιστή αλλα με σχόλια αυτό θα βοηθούσε ακόμα και τους πιο άπειρους στον χώρο των υπολογιστών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι νομίζω ότι εφόσον τίθεται θέμα για το ποια κάρτα γραφικών είναι καλύτερη και τα λοιπά, τότε υπάρχει κόσμος που για να δει αυτό το post σημαίνει ότι δεν ξέρει τι να κοιτάξει σε μία κάρτα.

 

Θεωρώ λογικό λοιπό να μας πεις τι κοιτάς σε μία κάρτα και εάν το έχεις ήδη απαντήσει στην αρχή του post τότε πες μας τα χαρακτηριστικά των 5 πρώτων καρτών και τα σχόλιά σου.

 

Δεν νομίζω ότι κάποιος θα έβλεπε ένα τέτοιο post για να πάει να επιλέξει κάρτα. Πολύ καλό σαν σκέψη πάντως. Εάν υπάρχουν stickies για κάθε εξάρτημα του υπολογιστή αλλα με σχόλια αυτό θα βοηθούσε ακόμα και τους πιο άπειρους στον χώρο των υπολογιστών.

 

 

Πιστεύω είναι ξεκάθαρο πως η κατάταξη αφορά επιδόσεις σε παιχνίδια και μόνο... αν κάποιος θέλει απλά μία κάρτα γραφικών για να σερφάρει στο Internet και να γράφει κείμενα στο Word δεν νομίζω να ενδιαφέρεται να κοιτάξει μία τέτοια κατάταξη.

 

Όταν λες χαρακτηριστικά και σχόλια τι εννοείς ακριβώς; Σαν review της κάθε κάρτας δηλαδή; Αυτό δεν γίνεται για τον απλό λόγο πως κάθε υλοποίηση από διαφορετικές εταιρείες έχει μικροδιαφορές από τις υπόλοιπες (τώρα αν θέλει κάποια εταιρεία να μας στείλει μία κάρτα για review δεν θα της χαλάσουμε το χατήρι ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ΜΙΑ ΓΕΝΙΚΑ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ!!

καταρχην ολοια καλα τα λετε..αλλα...το θεμα σε καθε αγορα ειναι το ποσα λεφτα διαθετεις κ θελεις να δωσεις..οσο για υπολογιστεες και κιριως αν ασχολεισαι με games.αν εισαι gamer τοτε θες πολυ καλα πραγματα πανω στο υπολογιστη σου.τωρα για τις καρτες γραφικων πρεπει να δωσεις πανω απο 125 ευρω.οπως η παροιμια οτι δινεις παιρνεις..το ακριβο ειναι καλυτερο αλλα δυσκολο να αποκτηθει..το παλικαρι που μας εδειξε πιο πανω καλα τα λεει αλλα με λιγα λογια ειναι οτι τις καρτες γραφικων κοιτας αν ειναι DDR 1 H 2 H 3 H 4 H 5 και λοιπα.απο εκει εξαρταται ενα μεγαλο μερος της τιμης και μετα ερχονται σε τι μνημη τρεχει η καθεμια κ λοιπα..οποιος θελει καμια βοηθεια να μου πει γενικα οτι θελει..ευχαριστω.ειμαι τεχνικος υπολγιστων σερβερ για αυτο τα λεω ολα αυτα..

 

 

-----Προστέθηκε 22/10/2008 στις 09 : 47 : 33-----

 

 

εγω παντως θα παρω αυτη τη καρτα γραφικων κοιταξε τη απο το eshop..

1)

(PER.512666) GAINWARD 9221 BLISS 9600GT GOLDEN SAMPLE 1GB PCI-E

# Chipset: GeForce 9600GT.

# Μνήμη: 1024MB DDR3 στα 256-bit.

# Engine Clock: 700+MHz.

# Memory Clock: 2000+MHz.

# RAMDAC: Dual 400MHz.

# Unified Shader Processors: 64.

# Μέγιστη ανάλυση: 2560x1600.

# Πρόσθετα χαρακτηριστικά: Έξοδοι Dual DVI-I, 1x HDMI, 1x DisplayPort. Πλήρης υποστήριξη DirectX 10, OpenGL 2.1. HDTV Ready. Υποστήριξη συνδεσμολογίας σε διάταξη SLI.

# Τοποθέτηση: PCI-Express x16.

# Εγγύηση: 3 χρόνια.

 

πεταει κ σε λογικη τιμη και ddr3..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Liopyr δες εδώ, Radeon HD4850 512mb με 128.75 euro, πιο φτηνή από την Gainward 9600GT 1gb και ασφαλώς ΚΛΑΣΗΣ ΑΝΩΤΕΡΗ...

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.510675

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Liopyr δες εδώ, Radeon HD4850 512mb με 128.75 euro, πιο φτηνή από την Gainward 9600GT 1gb και ασφαλώς ΚΛΑΣΗΣ ΑΝΩΤΕΡΗ...

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.510675

 

 

:shock::shock::shock::shock::shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Επειδή δεν είμαι και πολύ σχετικός με όλα αυτά που αναφέρετε και έχω μπερδευτεί να πω την αλήθεια, θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας. Θέλω να πάρω καινούρια κάρτα και το ποσό που διαθέτω είναι +-100 γιούρα. Η mb που έχω είναι asus P5L-MX. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και σας εύχομαι καλά Χριστούγεννα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πρεπει να μας πεις απο τι αποτελειται τωρα ολο το συστημα σου και τι θες να κανεις με τη νεα σου καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mbo ανέφερα πριν... επεξεργαστή intel core 2 duo 2.13 θα έχω εναν σκληρό 640gb και την θέλω την κάρτα για να παίζω αξιοπρεπώς κάποια παιχνίδια. Οχι τιποτα τρελές απαιτήσεις. Η κάρτα που έχω τώρα είναι μια albatron 7600 gt αν δεν κάνω λάθος... Ελπίζω να βοήθησα με αυτά τα στοιχεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...