Προς το περιεχόμενο

Ups Σταθεροποιητης τάσης η τίποτα?


alex_000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να το πω κι αυτο.

Ειπα να δω πως μπορει να παει μια νεα συνηθεια, να κλεινω το ups τις ωρες που δεν ειμαι στο σπιτι.

Μαλλον ειναι καλη συνηθεια, οταν το θυμαμαι.

Καλο κανει, κακο δεν κανει, ετσι δεν ειναι;

Κι οταν επιστρεφω σπιτι, να το ανοιγω.

 

Αλλα ομως, χτες, για πρωτη φορα στα χρονικα, το ραδιοcd μου που ειναι κι αυτο πανω στο ups, αφου πηρε ρευμα οταν ανοιξα το ups και μετα το ραδιο-cd, μετα αρχισε διαφορα 'τρελά', πχ ειχε ρευμα αλλα δεν 'αναβε', δεν 'ανοιγε', δεν μπορουσα να κανω τιποτε. Ετσι, του εβγαλα τελειως το καλωδιο τροφοδοσιας για μερικα λεπτα. Τοτε σκεφτηκα 'εχει γουστο να μου χαλάσει/καεί συσκευή, εξαιτίας του ups!!!!'. Θα ηταν το ακρον αωτον, σαν να λεμε πεθανε απο αλεξιπτωτο που υποτιθεται οτι σε σωζει. Τελικα, μετα που ξανασυνεδεσα το καλωδιο, ολα ηταν μια χαρα. Ηταν τυχαιο γεγονος; Αν μη τι αλλο, το ρευμα που δινει το Ups στις συσκευες ειναι...το 'σωστο'! Τι να πω, αυτονοητα πραγματα, απλα ομως προβληματιστηκα.

δεν βρισκω λογο να μπαινεις στον κοπο να το ανοιγοκλεινεις.ναι μεν το ξεκουραζεις απο την μια αλλα απο την αλλη ολο το ζορι το τρωεει μια συσκευη οταν την ξεκινας και την σταματας.οποτε δεν θα το εκανα εγω προσωπικα παρα οπως ειπα μονο αν ηταν να φυγω για weekend ή για διακοπες ή σε περιπτωση χαλια καιρου.ισως ετυχε με το radio cd.αν ειναι και καμια μαρκα Noname δεν θα με παραξενευε.

ποιος θα μου το ελεγε οτι πριν μερικες μερες ενω λεγαμε για τα ups ξανα το δικο μου ups θα ειχε προβλημα

 

συγκεκριμενα σημερα η μπαταρια ξεφωρτισε χωρις να εχει διακοπη ρευματος ή κατι αλλο, και πλεον δεν γεμιζει δειχνει οτι φωρτιζει αλλα δεν,  ειναι η 2 φορα που το κανει που οι μπαταριες χαλανε, την πρωτη φορα ειχα εγγυηση και το πηγα στο πλαισιο αλλαξανε μπαταριες αλλά τωρα δεν εχει εγγυηση

 

ερωτηση οι μπαταριες πρεπει να καινε; μηπως γι αυτο χαλασαν απο την θερμοτητα;   ποσο κανουν για αλαγη; παιρνει 2 μπαταριες 12ν 7AH  και επισης τι να παρω τωρα να παρω ups ή σταθεροποιητη; ειναι το ρευμα καπως περιεργο σπιτι μου, μηπως αυτα τα τσακ τσακ που εκανε καθε βραδυ εκαψαν τις μπαταριες για ακομα μια φορα; και τι να παρω τωρα, αυτη την στιγμη τα εχω στο ρευμα της δεη γιατι χρειαζομαι τον υπολογιστη

ωρα να πεταξεις το Ups σου.δεν αξιζει αφου ειναι turbo x.αν χαλασαν σε λιγοτερο απο 2 χρονια τοτε βρωμαει κατι.οι μπαταριες οχι δεν πρεπει να καινε γενικοτερα.λιγο ζεστεες ναι να καινε οχι.αν παρεις Ups παρε κανα σοβαρο ups.δεν νομιζω οτι φταινε τα τσακ τσακ αλλα το ups πιστευω

11 ευρώ η μία...

απλα οτι πληρωνεις παιρνεις παντα

 

ναι αλλα μερικες που εχουν 40Ε η μια δεν ειναι καλυτερες; αυτες ποσο θα αντεξουν των 11Ε δεν ξερω κιολας αλλά καλυτερα να μην βαλω τιποτα γιατι μπωρει να εχει και προβλημα το ups ζεματουσε οταν το επιανα  και επισης οι μπαταριες οταν δεν ειχε ρευμα το μετρησα και εδινε 190V  ειναι φυσιολογικο αυτο; παντος δουλευαν ολες οι συσκευες μου χωρις τα 220 τα εκλεινα δηλαδη δεν ειχε προβλημα

 

τωρα τι να παρω; σταθεροποιητη τασης ή ups;

 

http://www.e-shop.gr/digitus-dn-170014-1-ups-1000va-600w-line-interactive-p-PER.611745 αυτο ειναι για ups

http://www.e-shop.gr/apc-le1200i-statheropoiitis-tasis-1200va-p-PER.701152 και αυτο για σταθεροποιητη

η μπαταρια δινει 12 volt συνεχες ρευμα.190 v δεν δινει .εκτος αν καταλαθος μετραγες το ρευμα της μπαταριας σαν εναλασομενο.εκτος αν εννοεις οτι μετρησε στην εξοδο οταν ηταν on battery οποτε εκει δεν θυμαμαι αν βγαζουν 220 οταν δεν εχουν φορτιο πανω.γιατι νομιζω οτι εχω δει να μην δινουν 220 χωρις καποια συσκευη πανω.δεν θα επαιρνα τιποτα απο τα 2.καλυτερα ενα Ups apc.επισης οι καλες μπαταριες πχ csb εχουν κανα 18 αρι η μια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μισο λεπτο εγω μετρησα εναλασωμενο γιατι νομιζα οτι τετοια ρευμα βγαζει, δηλαδη βγαζει συνεχες;  πωω χαζομαρα εκανα, μηπως οταν δεν εχει φωρτιο βγαζει τοσο λιγο;  αλλά απ οτι διαβασα για τα συγκεκριμενα ups τurbo x εχουνε προβλημα με την τροφοδοσια τους οποτε μπωρει να εχει και προβλημα κανονικα ομως στην εξοδο για τις μπαταριες δεν πρεπει η ταση να ειναι 220; ετσι νομιζω κιολας, εκτος απο APc κατι σε DIGITUS EATON  ACUPOWER αυτα δεν ειναι καλα ups; πειτε μου ενα απο 3 αν ειναι παρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μισο λεπτο εγω μετρησα εναλασωμενο γιατι νομιζα οτι τετοια ρευμα βγαζει, δηλαδη βγαζει συνεχες;  πωω χαζομαρα εκανα, μηπως οταν δεν εχει φωρτιο βγαζει τοσο λιγο;  αλλά απ οτι διαβασα για τα συγκεκριμενα ups τurbo x εχουνε προβλημα με την τροφοδοσια τους οποτε μπωρει να εχει και προβλημα κανονικα ομως στην εξοδο για τις μπαταριες δεν πρεπει η ταση να ειναι 220; ετσι νομιζω κιολας, εκτος απο APc κατι σε DIGITUS EATON  ACUPOWER αυτα δεν ειναι καλα ups; πειτε μου ενα απο 3 αν ειναι παρω

μισο λεπτο.αν μετρας στην εξοδο του Ups μετρας εναλασσομενο.αν μετρας την μπαταρια εκτος ups αν την εχεις βγαλει δηλαδη απο το Ups τοτε μετρας συνεχες.στο διευκρινησα πιο πανω.απο εκει και περα απλα νομιζω οτι και εγω καποια στιγμη ειχα μετρησει σε εξοδο ups χωρις να εχω φορτιο πανω και δεν ειχα δει 220.δεν δινω ορκο αλλα ετσι θυμαμαι και με ειχε παραξενευσει.και δεν εχω ευκαιρο κανα ups για να ξακανακω τον ελεγχο.εκτος αν ειχε κανα θεμα το πολυμετρο.δεν θυμαμαι καν γιατι ειχα κανει το τεστ.

τα eaton ειναι τα παλια Mge.κατι Mge ellipse ηταν μια χαρα.τα mge nova δηλαδη αυτο

http://apacelli.com/photo/mge/mge-nova-1100-rs-232-1.jpg

ηταν για πεταμα.τωρα υπαρχουν και αλλες μαρκες.mustek,powerware(εχει γινει eaton αν θυμαμαι σωστα πλεον),guard(Που ειχα δοκιμασει και ηταν πολυ καλο για τα λεφτα του).τωρα για τα accupower δεν εχω πολυ αποψη παρα μονο γενικοτερα οτι λενε οτι ειναι σωστο ups.

τωρα ας πει καποιος αλλος γιατι εχω ειμαι fan των apc.πλεον η eaton σταματησε να βγαζει τα nova και βγαζει αλλη σειρα που δεν ξερω τι ρολο βαρανε.

http://www.e-shop.gr/eaton-5e-650i-usb-din-ups-650va-360w-p-PER.664269

προσεχε γιατι σε καποια Nova υπηρχε και fan το οποιο λειτουργουσε συνεχεια οχι μονο οταν ηταν On battery και ηταν λιγο εκνευριστικο.οποτε τσεκαρε σε οτι παρεις ειτε eaton την νεα σειρα ειτε αλλη μαρκα αν εχει fan και ποτε δουλευει.πχ στα apc σε καποια μεγαλα μοντελα υπαρχει fan αλλα λειτουργει μονο οταν ειναι οn battery οποτε δεν ειναι θεμα.

 

http://www.insomnia.gr/topic/513224-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-ups/

εδω αλλο ενα θεμα για ups που ισως βοηθησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ups ηταν στο ρευμα μετρησα εναλασωμενη ταση με λεει 227ν εβγαλα το καλωδιο μετρησα τις μπαταριες οι οποιες ειναι και χαλασμενες και λεει 190ν  νομιζω οτι φυσιολογικο ειναι αυτο που λενε με τον ημιτωνοηδη παλμο τετραγωνικο που πολλες συσκευες αν δεν το υποστηριζουν καιγονται οταν κοβεται το ρευμα αν τα λεω σωστα, 

 

τωρα η γνωμη σου ειναι για αλλο ups; γιατι 34Ε για μπαταρια δεν ειναι και ασχημα νομιζω 2 μπαταριες παιρνει και οι 2 ειναι 34Ε δες λιγο και στο αλλο θεμα που ειπα για τις μπαταριες και πες μου λιγο ποια απο τις 2 μαρκες ειναι καλυτερη; και αν μπωρεις απαντησε μου στο νημα που λεει για τις μπαταριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ups ηταν στο ρευμα μετρησα εναλασωμενη ταση με λεει 227ν εβγαλα το καλωδιο μετρησα τις μπαταριες οι οποιες ειναι και χαλασμενες και λεει 190ν  νομιζω οτι φυσιολογικο ειναι αυτο που λενε με τον ημιτωνοηδη παλμο τετραγωνικο που πολλες συσκευες αν δεν το υποστηριζουν καιγονται οταν κοβεται το ρευμα αν τα λεω σωστα, 

 

τωρα η γνωμη σου ειναι για αλλο ups; γιατι 34Ε για μπαταρια δεν ειναι και ασχημα νομιζω 2 μπαταριες παιρνει και οι 2 ειναι 34Ε δες λιγο και στο αλλο θεμα που ειπα για τις μπαταριες και πες μου λιγο ποια απο τις 2 μαρκες ειναι καλυτερη; και αν μπωρεις απαντησε μου στο νημα που λεει για τις μπαταριες

δεν ξερω αν ειναι λογο χαλασμενης μπαταριας ή για αλλο λογο και δεν μπορω να το δοκιμασω.παντως λογικα δεν ειναι η μπαταρια αφου αυτο που σου βγαλε συμφωνει με αυτο που ειχα δει και εγω πιο παλια.υποτιθεται οτι τα καλα Ups βγαζουν sine wave καμπυλη που ειναι οτι καλυτερο ειδικα για active pfc τροφοδοτικα που πλεον ολα ειναι active pfc στα pc τουλαχιστον .τα αλλα ups που ειναι approximately sine wave ή near sine wave κτλ υποτιθεται οτι δεν κανουν για active pfc αλλο που ολος ο κοσμος τα χρησιμοποιει κανονικα γιατι κανεις δεν παει να δωσει πολλα λεφτα για sinewave.αλλοι λενε οτι μπορει να καει αλλοι λενε οτι βγαζει ενα παραξενο θορυβο το Psu οταν εισαι On battery.να καει κατι δεν το εχω πετυχει αν και μια ζωη επαιζα σχεδον με sine wave apc οποτε ετσι και αλλως δεν ειχα θεμα.συν οτι δεν σημαινει οτι θα καει εκεινη την στιγμη.μπορει να το επιβαρυνει και απλα καποια στιγμη να κανει το μπαμ.εχω πετυχει ομως την δευτερη κατασταση με Ups που δεν ηταν sine wave(mge nova).δηλαδη με το που πηγε on battery το Ups ,το τροφοδοτικο εβγαζε εναν ηχο.δεν καηκε απλα οση ωρα ηταν On battery εκανε αυτον τον ηχο.δεν θυμαμαι μαρκα τροφοδοττικου αλλα δεν ηταν noname.ναι θα πηγαινα για αλλο ups.το turbo x δεν θα το εμπιστευομουν.σου απαντησα και στο αλλο θεμα.εγω θα αλλαζα ups και θα πηγαινα σε apc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...

Φυσικά και υπάρχει, βέβαια λόγω μεγέθπους δεν είναι σε milli (χιλιοστά) αλλά σε ακέραιες μονάδες.

Δες τις μπαταρίες του UPS μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, winlink είπε

Φυσικά και υπάρχει, βέβαια λόγω μεγέθπους δεν είναι σε milli (χιλιοστά) αλλά σε ακέραιες μονάδες.

Δες τις μπαταρίες του UPS μου

H χωρητικοτητα της 1ης, ειναι 9 [ΑΗ]?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οποτε αυτη η μπαταρια

https://www.batteries.gr/gr/csb-gp1272-12v-7-2ah.html

εχει 7,2 ?

Και οταν καπου διαβαζω οτι εχει 52000mAh, ειναι σαν να λεμε οτι εχει 5,2 αμπερ ?

(χαζες ερωτησεις, αλλα θα με διευκολυνουν να καταλαβω μεγεθη και τα συναφη)

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52mAh σαν πολύ λίγο είναι. Και 52Ah πολύ, 1000 φορές το προηγούμενο. Φαντάσου ότι οι AA επαναφορτιζόμενες που προτιμάω για τα ασύρματά μου είναι 2500mAh (2.5Ah). Άλλη τεχνολογία όμως, άλλο βολτάζ.
52Ah είναι μία μεσαία μπαταρία αυτοκινήτου. Για ποιά χρήση ακριβώς ψάχνεσαι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θελω να εχω προχειρο, εναν solar power generator. Που θα μπορω να φορτισω σχετικα γρηγορα ακομη και με μικρο portable solar panel, και μετα με το power generator, που θα εχει και πριζα σουκω, να μπορω να δωσω ρευμα σε συσκευες που δεν απαιτουν μεγαλη ηλεκτρικη ισχυ.

Δες εδω

https://www.ebay.com/itm/166Wh-Solargenerator-Stromgenerator-Stromversorgung-Kraftwerk-Batterie-Ladegerat/284115523066?hash=item42269ad5fa:g:yH4AAOSwwoRftdzm

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω με την τεχνολογία των μπαταριών που χρειάζεται κάτι τέτοιο. Κάθε τεχνολογία εξυπηρετεί κάποες ανάγκες, όλα έχουν να κάνουν με τα ρεύματα εισόδου, εξόδου, φορτίσεις, εκφορτίσεις, βάρος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, mindreader said:

Θελω να εχω προχειρο, εναν solar power generator. Που θα μπορω να φορτισω σχετικα γρηγορα ακομη και με μικρο portable solar panel, και μετα με το power generator, που θα εχει και πριζα σουκω, να μπορω να δωσω ρευμα σε συσκευες που δεν απαιτουν μεγαλη ηλεκτρικη ισχυ.

Δες εδω

https://www.ebay.com/itm/166Wh-Solargenerator-Stromgenerator-Stromversorgung-Kraftwerk-Batterie-Ladegerat/284115523066?hash=item42269ad5fa:g:yH4AAOSwwoRftdzm

με μικρο portable solar panel μην περιμενεις να γεμισεις γρηγορα μεγαλες μπαταριες. πρεπει να δεις τι μπορει να σου δωσει το portable solar panel  ωστε να δεις ποσο γρηγορα θα γεμισει τις μπαταριες που θες.και επισης μιλαμε για ηλιοφανεια αλλιως δεν θα αποδιδει στο μεγιστο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, poulinos είπε

με μικρο portable solar panel μην περιμενεις να γεμισεις γρηγορα μεγαλες μπαταριες. πρεπει να δεις τι μπορει να σου δωσει το portable solar panel  ωστε να δεις ποσο γρηγορα θα γεμισει τις μπαταριες που θες.και επισης μιλαμε για ηλιοφανεια αλλιως δεν θα αποδιδει στο μεγιστο.

Παρηγγειλα ενα 60watt. Σε user opinions αλλων, ειδα οτι μπορει να φορτιζει τη συσκευη που ποσταρα πιο πανω, σε 4-5 ωρες, οκ πες και λιγο παραπανω αν δεν εχει καλη ηλιοφανεια. Ελπιζω να ειναι ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...