Προς το περιεχόμενο

Ups Σταθεροποιητης τάσης η τίποτα?


alex_000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΟΚ, δεκτό. Να σε ρωτήσω τότε τι γίνεται στην περίπτωση που η τάση εισόδου πέσει κάτω από τα 160V; Κλείνει ο σταθεροποιητής; Καίγεται;

 

 

κλεινει ο σταθεροποιητης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν η τάση εισόδου πέσει κάτω από τα 160V, τότε το πιό πιθανό να "κόψει" την έξοδο, δηλαδή θα σου σβήσει τις συσκευές, για να προστατέψει τόσο τις συσκευές όσο και τον ίδιο το σταθεροποιητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβα που ειναι το προβλημα σου. Για να εχουν καει σε τοσο μικρο διαστημα τόσα πράγματα ίσως να είναι κατι περισσότερο απο οποιες διακυμανσεις απο το δικτυο της ΔΕΗ. Δεν το καταλαβαινω αυτο το μην τα ριχνουμε ολα και στο σπιτι. Παντου θα τα ριξω για να του επιστήσω την προσοχη γιατι προφανως κατι δεν παει καλα γι αυτο ειπα οτι και στην περιπτωση του χρειαζεται σαφως περισσοτερη προστασια.

 

 

oti den φταιει παντα το σπιτι οποτε φτιαχνουμε το σπιτι και δεν παιρνουμε ποτε ups>ξερω ατομα που εχουν απο τα χειροτερα ρευματα και δεν φταιει το σπιτι.και βεβαια να τσεκαρει το σπιτι αλλα και εσυ δεν ξερεις πολλες περιοχες κτλ που εχουν χαλια ρευμα με διακοπες κτλ??η που μερες που βρεχει κτλ μαμιεται ο διας???

επισης για τον φιλο μας οταν το ρευμα παιζει 100 μερες καλα και μια μερα μετρας το ρευμα οπως ο tiger... και βγαζεις στο τριφασικο τρελες τιμες ε δεν νομιζω οτι φταιει η εγκατασταση.και εγω σπιτι με apc σε νορμαλ ημερες εχω τελειο ρευμα σε αλλες μερες που βρεχει κτλ βλεπω πολυ καλα σκαμπανεβασματα.δεν φταιει ομως κατι στο σπιτι.

 

Σωστα! Γιατι το ρευμα ειναι σταθερο στα 230 και 50ηζ και δεν κανη ποτε διακοπες ουτε σκαμπανεβασματα αλλα κεραυνοι πεφτουν στις κεραιες και στις τηλεφωνικες γραμμες καθε μερα και ωρα.

Ειδικα αν το σπιτι σου ειναι σε κανα υψωμα στο γκαβαδοχωρι και σαν ελληναρας εχεις υωψσει 30 μετρα ιστο της σημαιας μας με 100% ατσαλι.

Και φυσικα η λεξη γειωση δεν υπαρχει καν στο λεξικο μας.

Ημαρτον!!!!!!

η γειωση ειναι παντα αγνωστη λεξη.εχω δει πολυπριζα και τετοια να τα εχουν σε κανονικη πριζα που εννοειται απλα δεν κανουν τιποτα.τωρα για ιστους κτλ επισης πολλες εγκαταστασεις χωρις γειωση.ηταν παντα αγνωστη λεξη και για τους κατασκευαστες αυτο για γειωσεις σε ταρατσες κτλ.

 

Αν η τάση εισόδου πέσει κάτω από τα 160V, τότε το πιό πιθανό να "κόψει" την έξοδο, δηλαδή θα σου σβήσει τις συσκευές, για να προστατέψει τόσο τις συσκευές όσο και τον ίδιο το σταθεροποιητή.

 

 

και βεβαια κανεις τον σταυρο σου εκει να μην ηταν κανα pc πισω απο τον σταθεροποιητη και παρεις τον δισκο /τους δισκους στα χερια απο το αποτομο κλεισιμο οπως εχουν παθει δεκαδες ατομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

ειναι 1200 va κοινως μπορει να ειναι 800 watt max.

 

Σωστά είναι ο μεγαλύτερος που βγάζει η apc. Τσιμα τσιμα θα αντέχει pc και projector

 

Οσο για την τηλεφωνική γραμμή δεν σας καταλαβαίνω ακριβώς πώς να την φυλάξω? Το καλώδιο παει απο plug σε modem/router και από εκεί utp παει στο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για την τηλεφωνική γραμμή δεν σας καταλαβαίνω ακριβώς πώς να την φυλάξω? Το καλώδιο παει απο plug σε modem/router και από εκεί utp παει στο pc.

 

Σε καποια surge arrest υπαρχουν θυρες προστασιας καλωδιου τηλεφωνικης γραμμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η τάση εισόδου πέσει κάτω από τα 160V, τότε το πιό πιθανό να "κόψει" την έξοδο, δηλαδή θα σου σβήσει τις συσκευές, για να προστατέψει τόσο τις συσκευές όσο και τον ίδιο το σταθεροποιητή.

 

[...] και βεβαια κανεις τον σταυρο σου εκει να μην ηταν κανα pc πισω απο τον σταθεροποιητη και παρεις τον δισκο /τους δισκους στα χερια απο το αποτομο κλεισιμο οπως εχουν παθει δεκαδες ατομα.

 

Για αυτό κόσταρα και ένα UPS line interactive της APC από πίσω (μεταξύ σταθεροποιητή και υπολογιστή/lcd monitor) και έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Σταθερή - στο μέτρο του δυνατού, σύμφωνα με τα λεγόμενα του panther_512 - τάση ρεύματος στο UPS, από εκεί στα μηχανήματα και κοιμάμαι ήσυχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καποια surge arrest υπαρχουν θυρες προστασιας καλωδιου τηλεφωνικης γραμμης.

 

και πως δουλεύει ? Εχει είσοδο και έξοδο τηλεφωνικού καλωδίου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβα που ειναι το προβλημα σου. Για να εχουν καει σε τοσο μικρο διαστημα τόσα πράγματα ίσως να είναι κατι περισσότερο απο οποιες διακυμανσεις απο το δικτυο της ΔΕΗ. Δεν το καταλαβαινω αυτο το μην τα ριχνουμε ολα και στο σπιτι. Παντου θα τα ριξω για να του επιστήσω την προσοχη γιατι προφανως κατι δεν παει καλα γι αυτο ειπα οτι και στην περιπτωση του χρειαζεται σαφως περισσοτερη προστασια.

 

Θα σου πω τι συμβαινη οχι μονο στην περιοχη μου αλλα και σε πολλες περιοχες της αθηνας οπου μετα το 2000 που εγινε εκρηξη της οικοδομικης δραστηριοτητας υπερδιπλασιαστηκαν οι αναγκες για ρευμα εως και 200% σ ενα οικοδομικο τετραγωνο!!!!!

Συγκεκριμενα στα 4 οικοδομικα τετραγωνα που περιβαλλουν το δικο μου χτιστηκαν 6 νεες πολυκατοικιες με περιπου 126 διαμερισματα!!!!!

Εφτασε το 2004 που με 3 εγγραφες δικες μου αναφορες (φανταζομαι οτι εγιναν πολλες μετα απο 24ωρη διακοπη) στα κεντρικα της δεη αποφασισαν και εβαλαν ακομα ενα μετασχηματιστη στο γειτονικο υπογειο διπλασιαζοντας ουσιαστικα την προηγουμενη παροχη.

Αυτο εγινε γιατι ειχα αναγκη απο συνεχη ροη κανονικου ρευματος καθοτι ειχα μονιμα συσκευη παραγωγης οξυγονου στην μητερα μου.(οχι μπουκαλες).

Τον πρωτο καιρο μεχρι το 06 πραγματι ειχε διορθωθει πολυ η κατασταση αλλα με τις αυξανομενες παροχες μια απ τα ιδια.

Πριν ενα χρονο αναγκαστηκαν και αλλαξαν τα υπεργεια συν 6 κολωνες και υπογεια καλωδια της περιοχης οπου μερικα ηταν με τις προδιαγραφες του 1955!!!!!

Στις παλιες συνοικιες συμβαινουν αυτα αλλα σε νεοτερες πχ πετρουπολη τα περισσοτερα καλωδια ειναι δεκαετιας.

Κοντολογις το προβλημα δεν ειναι στα εστω παλια διαμερισματα αλλα στην υποδομη της δεη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, όταν μιλάμε για ιατρικά μηχανήματα, εκεί οι προστασίες που θές να έχεις είναι οι 10-πλάσσιες του κανονικού. Εκεί δικαιολογείσαι να βάλεις και UPS σε σειρά με άλλο UPS που λέει ο λόγος.

 

Οι προστασίες μας καθορίζονται από τις ανάγκες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που λεει ο λογος ετσι; Εχω πολυ καιρο να ασχοληθω με κατι τετοιο αλλα νομιζω οτι αν συνδεσεις 2 ups σε σειρα θα εχεις προβληματα (μαλλον σε ups που δε βγαζουν καθαρο ημιτονοειδες σημα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά είναι ο μεγαλύτερος που βγάζει η apc. Τσιμα τσιμα θα αντέχει pc και projector

 

Οσο για την τηλεφωνική γραμμή δεν σας καταλαβαίνω ακριβώς πώς να την φυλάξω? Το καλώδιο παει απο plug σε modem/router και από εκεί utp παει στο pc.

εχει in και Out το πολυπριζο .τα apc εχουν 2 out.επισης καιτα utp εχουν κατι παρομοιο που ειναι και για δικτυο με ενα In και ενα out

 

και πως δουλεύει ? Εχει είσοδο και έξοδο τηλεφωνικού καλωδίου?

 

yes

ακριβως. Καποια μοντελα εχουν και splitter για τηλεφωνο και fax/modem

splliter απο ενα σε 2 κοινως ενα In 2 οut Οχι adsl splitter μην μπερδευτει ο φιλος μας.

 

Που λεει ο λογος ετσι; Εχω πολυ καιρο να ασχοληθω με κατι τετοιο αλλα νομιζω οτι αν συνδεσεις 2 ups σε σειρα θα εχεις προβληματα (μαλλον σε ups που δε βγαζουν καθαρο ημιτονοειδες σημα)

 

ναι θα παιζει θεμα αμα ειναι near to sinewave

αν και πολλα Ups δεχονται ρευμα μεχρι και απο γεννητρια που ειναι τα μαυρα τα χαλια εν τουτοις δεν εχει νοημα για ups σε Ups διοτι ειναι αχρηστο στην πραξη( αν ειναι για αυτονομια πας σε μεγαλυτερο Ups Η σε battery pack. η χωριζεις τον εξοπλισμο στα 2..επισης αν τα βαλεις το ενα πανω στο αλλο θα πρεπει να το πρωτο να ειναι μεγαλυτερο για να αντεχει το δευτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

kai ta surge arrest δινουν εγγυυση εξοπλισμου και γενικα θα προτιμουσα την apc Που βγαζει μονο Ups απο οτι την belkin που μονο ποδηλατο δεν εχει βγαλει.

β.λαθος το Ups προσφερει ολα αυτα που προσφερει το πολυπριζο και αλλα τοσα που δεν γινεται να προσφερει ενα πολυπριζο

 

ενα Ups αντιθετα με ενα πολυπριζο δεν ειναι ποτε τζαμπα.αντιθετα το να παρει καποιος Ups και να κοιταξει μονο τα va ειναι λαθος.οποτε ενα ups δεν ειναι ποτε λαθος εστω και αν ο αλλος νομιζει οτι το πηρε χωρις νοημα.

δεν παιρνεις το Ups μονο για το battery Οπως νομιζουν καποιοι.

και για να τα πουμε λιγο πιο αναλυτικα.

ο ιδιος λογος που σε κανει να λες οτι το πολυπριζο ειναι ιδιο με το Ups ειναι ο ιδιος λογος που κανει μερικα ατομα να βλεπουν οτι το apc to smart ειναι λιγα va πχ 1000 και κανει οσο ενα line interactive των 3000ma και περισσοτερο.και σου λενε γιατι να πληρωσω την διαφορα για κατι που ειναι λιγοτερο.

το πολυπριζο δεν μπορει να κανει avr.το πολυ πριζο απλα μετα απο καποιο σημειο θα σου πεταξει ασφαλεια εξω για να μην παει παραπανω ρευμα

κοινως κανει αυτα που γραφει εδω

 

SurgeArrest components such as MOVs and Thermal fuse ensure instantaneous reaction to lightning strikes and wiring faults. If the surge components are damaged due to power spike or over voltage, excess power cannot reach your equipment. Unlike the APC SurgeArrest products, most surge suppressors continue to let power through even after circuits have been damaged, leaving your equipment exposed to other damaging surges.

 

δεν μπορει να κανει τιποτα παραπανω.ενα ups εχει avr που σημαινει οτι οταν αντιγια 220 volt πας 230 εκει το πολυπριζο απλα θα αφησει να περασει γιατι δεν το θεωρει παρα πολυ

το Ups θα το κανει trim στα 220.αν το voltage ειναι πολυ παραπανω πχ ξεπερασει τα 260 270 εκει επειδη δεν μπορει να γινει trim σου δινει απο battery.ειναι κοινως εκει που το surge θα θεωρησει οτι θα γινει βλαβη και θα πεταξει την ασφαλεια εξω.

το ιδιο και στις υπο-τασεις

οταν η δεη θα σου δωσει 200 volt το ups θα στο κανει battery boost και θα σου δωσει 220.το πολυπριζο θα αφισει να περασει 200 volt με οτι κακο μπορει να κανει να δουλευει ενα μηχανημα με λιγοτερα volt.

αυτα επι τροχαδης χωρις παρα πολυ μεγαλη αναλυση.ακομα και απο τα apc line interactive μεχρι τα line interactive σειρα smart υπαρχουν πολλες διαφορες.οποτε οτι πληρωνει κανεις παιρνει.ειναι τοσο χαζη η apc Να δινε full protection με 30 ευρω.αν ηταν ετσι δεν θα εβγαζε 300 μοντελα Ups και με διαφορετικα κοστη.ουτε θα εδινε Online ups που ειναι ακομα καλυτερα απο τα Line interactive.εκτος αν πας να συγκρινεις ενα πολυπριζο με κατι Ups Που ηταν stand by και ειχαν battery backup χωρις avr

η apc συγκεκριμενα δινει 3 πραγματα.το απλο πολυπριζο που απλα κοβει τα spikes μετα δινει σαν πιο καλα voltage regulators που ο φιλος μας μπορει να παρει ενα τετοιο

http://www.apc.com/products/family/index.cfm?id=67

το οποιο κανει ΣΧΕΔΟΝ οτι κανει ενα ups απλα χωρις να μπορει να κανει battery boost επειδη δεν εχει μπαταρια

μετα παμε στα apc σειρα rs κτλ που ειναι απλα line interactive Μετα παμε sta smart και μετα στα online.για οποιοδηποτε αλλη πληροφορια εδω ειμαι

 

Αυτα που λες παραπανω για τα 'πολυμπριζα προστασιας', να υποθεσω οτι δεν μπορει να αφορουν τους σταθεροποιητές;

 

----------------

 

Ειμαι στο διλημμα μεταξυ σταθεροποιητη τασης ή ups.

Δεδομενου οτι το θεμα 'μπαταρια' ως δυνατοτητα να κλεισω το μηχανημα μου, μπαινει για μενα σε 2η μοιρα, καθως για προστασια laptop ενδιαφερομαι(οχι desktop pc), που εχει ηδη δικη του μπαταρια, το μονο που μενει ως στοχευση, ειναι η αποτελεσματικη προστασια απο τις παραξενιες της ΔΕΗ.

Σταθεροποιητη εχω ήδη, αγορασμενο απο καταστημα ηλεκτρονικων, τον ειχα αγορασει παλια για αλλες εργασίες.

 

Το ερωτημά μου ειναι:

ο μεμονωμενος σταθεροποιητης τασης, κανει την ίδια ή εξίσου καλή δουλειά, με ενα line interactive ups που εχει avr?

Αν πουμε οτι δεν με ενδιαφερει η μπαταρια των ups ως μπαταρια, αλλα μονο αν εχει να μου δωσει μια προσθετη προστασια στην 'προστασια' απο το ακανονιστο ρευμα, τελικα που καταληγουμε;

Δινει κατι περισσοτερο ή παραπανω, το line interactive ups σε σχεση με εναν σταθεροποιητη, αν εξαιρεσεις την μπαταρια;

 

Επειδη θελω να εχω την καλυτερη δυνατη προστασια για τον εξοπλισμο μου (ακριβο laptop + netbook), αν εχει να δωσει κατι παραπανω το line interactive ups, να παω για αγορά.

Αλλά αν δεν εχει να μου δωσει κατι παραπανω, να βολευτώ με τον σταθεροποιητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...