Προς το περιεχόμενο

Ποιό Linux να βάλω για Laptop???


gpap13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παίδες θα πρέπει να έχετε καταλάβει ότι οι νεοεισερχόμενοι στο linux περνάνε από ubuntu & ubuntu-like(και το mint τέτοιο είναι) και fedora

υπάρχουν χρόνια χρήστες linux που γουστάρουν τις διανομές αυτές και καλά κάνουν

εάν καταφέρεις να πας από την αρχή σε debian κερδισμένος χρόνος για σένα θα είναι με το δεν θα αναρωτιέσαι κάθε 6 μήνες τι θα γίνει στο σύστημα σου και τι αηδίες θα έχει αποφασίσει αυτή τι φορά για σένα η canonical

fedora = redhat :shifty:

opensuse = oracle :mad:

mandriva = δεν έχω άποψη

και arch μια χαρά βάζετε άμα γουστάρετε αλλά παρέκαμψετο αυτό, άστο

στα πολύ ποιο βαθιά πας σε slackware, gentoο άμα γουστάρεις να μάθεις μια και καλή bash & compile. το άθλημα αυτό ελάχιστοι το κατέχουν εδώ μέσα στο forum (και δεν γράφουν συχνά αλλά θα τους καταλάβεις εύκολα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

για να μην ανοίγω νέο θέμα θα ήθελα να ρωτήσω εδώ ποιό Linux να βάλω μαζί με Windows7 (κάτι απλό και ευκολόχρηστο) και αν χρειάζεται δηλαδή τι παραπάνω θα μου προσφέρει ένα dual boot? εκτός απο games nομίζω όλα τα άλλα τα κάνει έτσι δεν είναι...? είμαι εντελώς αρχαριος στο Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην ανοίγω νέο θέμα θα ήθελα να ρωτήσω εδώ ποιό Linux να βάλω μαζί με Windows7 (κάτι απλό και ευκολόχρηστο) και αν χρειάζεται δηλαδή τι παραπάνω θα μου προσφέρει ένα dual boot? εκτός απο games nομίζω όλα τα άλλα τα κάνει έτσι δεν είναι...? είμαι εντελώς αρχαριος στο Linux.

 

 

Eεεε, πως ειπαμε;! Θεωρεις πως το linux ειναι windows χωρις ιους; :rolleyes:

 

Μεσα εισαι! Εισαι στο σωστο topic! Καλως ηρθες στην παρεα μας. :mrgreen:

 

Καλη διαμονη! Καφετιερα με linux παρακαλω;

:) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερωτηση ποια διανομη να χρησιμοποιησω δεν γινεται να απαντηθει.

 

Οι απαντησεις του στυλ "βαλε την ταδε διανομη για να μαθεις λινουξ και μετα βλεπουμε" ειναι απαραδεκτες.

Δηλ αν η ερωτηση ηταν "τι windows να βαλω?" τι θα λεγαμε ?Βαλε windows 3.11 να μαθεις πως ειναι τα windows?και μετα βαλε τα 7αρια?

Επισης απο την αλλη καποιες διανομες ετοιματζιδικες παλι δεν βοηθανε γιατι η αυτοματοποιηση εχει υπερβει τα ορια.

 

Δυστυχως το λινουξ ειναι κατι το οποιο θελει εκμαθηση.Οτι διανομη και να βαλει καποιος ενα αλφα διαβασμα πρεπει να το ριξει.

 

Τωρα αν θελει να ριχνει το διαβασμα/ψαξιμο και παραλληλα να παλευει με την κονσολα (arch και παραγωγα , gentoo κλπ)... δικο του θεμα.

Αν ημουν ασχετος και αρχαριος με το λινουξ , θα δοκιμαζα καμμια 10αρια ετοιματζιδικες διανομες , θα κοιτουσα ποια ειναι η πιο σταθερη,νορμαλ,με λιγοτερες παραξενιες

θα την εβαζα και θα καθομουν μετα να μαθω λινουξ.

 

 

 

ΥΓ:εχω κατι δισκετες με dos 6.20 για οποιον θελει να πιασει την ιστορια των λειτουργικων των προσωπικων υπολογιστων απο την αρχη :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας γράψω και εγώ την άποψή μου σαν αρχάριος.

 

Ξεκίνησα με την mandrake 9 ή 10 δεν θυμάμαι. Έκανα πολύ κόπο με το τότε 56αρι modem μου να την κάνω έστω να δουλέψει ο ήχος αλλά τα κατάφερα. Κάποια στιγμή και ελέω έλλειψης internet την έβγαλα εντελώς. Συνέχισα με κατά περιόδους περάσματα από ubuntu(διάφορα releases) και mint. Δοκίμασα και μία opensuse. Αλλά πάντα κάτι δεν ήταν σωστό, κάτι έφταιγε και πάντα τα παρατούσα. Ένας πολύ σημαντικός λόγος ήταν και το ότι δεν είχα internet. Έχω φτάσει μέχρι και σε σημείο να κατεβάζω από net καφέ τα πακέτα και τις εξαρτήσεις τους γιατί είχα βγάλει εντελώς τα win και είχα μόνο ubuntu και ήθελα να την φέρω στα μέτρα μου. Σκεφτείτε μόνο πόσο χρόνο έπαιρνε σε έναν αρχάριο για να βρει όλες τις εξαρτήσεις! Τελικά το παράτησα το άθλημα αλλά πάντα ήθελα να βρω μία διανομή που να με καλύπτει.

 

Πριν κανα χρόνο είχα και kubuntu (αυτήν την φορά με internet) και τα είχα ψιλοκαταφέρει. Όμως και πάλι το μόνο που μου την θύμιζε μετά από λίγο καιρό ήταν ο κατά τα άλλα όμορφος burg. Τελικά είπα να ασχοληθώ κάπως πιο πολύ με το Linux. Άρχισα να διαβάζω καθημερινά το forum ακόμα και θέματα που δεν καταλάβαινα μπας και κάτι πάρω από όλο αυτό. Αυτό κράτησε για πολύ καιρό Περίπου 1 χρόνο λόγο και έλλειψης χρόνου να ασχοληθώ αλλά και λόγο στρατού :mad: . Έχοντας διαβάσει οδηγούς επί οδηγών και νιώθοντας έτοιμος για να εγκαταστήσω μια πιο advanced διανομή, αφού σύμφωνα με αυτά που διάβασα, αυτές είναι και πιο σταθερές άλλα και ξέρεις τι ακριβώς έχεις κάνει και άρα μπορείς να βρεις και το πρόβλημα πιο εύκολα, επιχείρησα να εγκαταστήσω debian. Τελικά μετά από μια απογοήτευση που πήρα με τον xorg(σίγουρα κάτι είχα κάνει λάθος :unsure: ) και ψάχνοντας στο archwiki για λύση, σκέφτηκα ότι αφού ψάχνω στο arch θα βάλω arch. Αποτέλεσμα; Έχω μία διανομή που δουλεύει άψογα και κάνει όλα όσα θέλω.

 

Αυτό που θέλω να πω με αυτό το μακροσκελές post είναι ότι:

1)Πρέπει να αναρωτηθείτε γιατί βάζετε Linux. (δεν σας κάνει ούτε hacker ούτε geek ξαφνικά αλλά σίγουρα σας μαθαίνει πράγματα για τον υπολογιστή)

2)Διαβάστε καλά και αρκετά και βρείτε με τι θέλετε να ασχοληθείτε και ποια διανομή πιστεύετε ότι θα σας καλύψει. (Υπάρχουν εξάλλου άνθρωποι που τους αρέσει να το δημιουργούν από το μηδέν και άλλοι που το θέλουν έτοιμο, βρείτε τι θέλετε και προσπαθήστε να επικεντρωθείτε σε αυτό)

 

Εγώ προσωπικά έψαχνα για κάτι που να δουλεύει με όλο μου το υλικό και να μπορώ να κάνω με ευκολία τις καθημερινές μου δουλειές, χωρίς μετά από ένα διάστημα να φορτώνεται απελπιστικά το σύστημα. Επίσης και για κάτι καινούριο πέρα από τα windows. Άλλοι πήραν mac. Εγώ προτίμησα το linux λόγω τσέπης. Το linux βέβαια συνοδεύεται και από ασφάλεια, γεγονός απολύτως θεμιτό. Πάντως τα XP μου δεν έχουν νιώσει το format εδώ και 2 περίπου χρόνια.

 

Συγγνώμη για το μεγάλο post και ελπίζω να βοήθησα. Δεν το παίζω κάποιος. Είμαι απλώς ένας ολοκαίνουριος χρήστης linux και θέλω να βοηθήσω αυτούς που βρίσκονται στην ανάλογη θέση με εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας!

έκανα ένα google search και βρήκα πως για desktop οι καλύτερες διανομές είναι τα Ubuntu, Fedora & Open-sushi. Είναι λίγο παλιό το άρθρο βέβαια (2010). Σε ένα άλλο ακόμα πιο παλιό άρθρο (2009) διάβασα πως καλύτερα είναι τα 32-bit OS διοτί τα 64 δεν υποστηρίζουν πολλούς drivers στα hardware. Εσείς τι λέτε; Και στο επίσημο site του Ubuntu προτείνει 32-bit. Κατα τα άλλα διαβάζω και το φορουμ έχει πολύ υλικό.

 

 

Λοιπόν... έκανα download και επλιλέγω Fedora προς το παρόν. Το προτείνουν ως ένα από τα καλύτερα.

 

Φαίνεται ενδιαφέρον: http://fedoraproject.org/el/using/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

Linux Mint 11 ή υπομονή 1-2 μήνες για Ubuntu 11.10

 

Fedora (από την εμπειρία μου) δεν κάνει για νέους χρήστες,

 

το OpenSuse είναι γενικά φιλικό και όμορφο, υστερεί λίγο στη διαχείριση πακέτων και κυκλοφορεί νέα έκδοση σε 6 μέρες.

 

συμπέρασμα: τώρα αμέσως; Linux Mint 11, σε 6 μέρες; δοκιμή το Opensuse, σε 1.5 μήνα: δοκιμή το Ubuntu και το Mint 12,

 

νομίζω είναι ασφαλές να βάλεις 64-μπιτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@costas79: Όσοι drivers υπάρχουν για 32άρι linux υπάρχουν και για 64άρι, δεν υπάρχει διαφορά. Οπότε αν έχεις 64άρι cpu go for it.

Το opensuse και το fedora χρειάζονται προσθήκη extra repository για να έχεις πρόσβαση σε non-free πακέτα (packman και rpmfushion αντίστοιχα).

 

Φυσικά, μερικές δοκιμές με liveusb θα σε βοηθήσουν να βρεις ποιο σου ταιριάζει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας!

έκανα ένα google search και βρήκα πως για desktop οι καλύτερες διανομές είναι τα Ubuntu, Fedora & Open-sushi. Είναι λίγο παλιό το άρθρο βέβαια (2010). Σε ένα άλλο ακόμα πιο παλιό άρθρο (2009) διάβασα πως καλύτερα είναι τα 32-bit OS διοτί τα 64 δεν υποστηρίζουν πολλούς drivers στα hardware. Εσείς τι λέτε; Και στο επίσημο site του Ubuntu προτείνει 32-bit. Κατα τα άλλα διαβάζω και το φορουμ έχει πολύ υλικό.

 

 

Λοιπόν... έκανα download και επλιλέγω Fedora προς το παρόν. Το προτείνουν ως ένα από τα καλύτερα.

 

Φαίνεται ενδιαφέρον: http://fedoraproject.org/el/using/

 

ένας χρόνος για το linux είναι πάρα πολύς καιρός για να στηρίζεσαι σε άρθρα από τότε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας!

έκανα ένα google search και βρήκα πως για desktop οι καλύτερες διανομές είναι τα Ubuntu, Fedora & Open-sushi. Είναι λίγο παλιό το άρθρο βέβαια (2010). Σε ένα άλλο ακόμα πιο παλιό άρθρο (2009) διάβασα πως καλύτερα είναι τα 32-bit OS διοτί τα 64 δεν υποστηρίζουν πολλούς drivers στα hardware. Εσείς τι λέτε; Και στο επίσημο site του Ubuntu προτείνει 32-bit. Κατα τα άλλα διαβάζω και το φορουμ έχει πολύ υλικό.

 

 

Λοιπόν... έκανα download και επλιλέγω Fedora προς το παρόν. Το προτείνουν ως ένα από τα καλύτερα.

 

Φαίνεται ενδιαφέρον: http://fedoraproject.org/el/using/

 

618px-JeanLucPicardFacepalm.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...