Προς το περιεχόμενο

To Μελλον θα εχει αρωμα linux!


kon-man

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακούω για προβλήματα ενώ προβλήματα δεν βλέπω η τουλάχιστον όταν βλέπω στο linux μπορώ να το αντιμετωπίσω. Στα windows 7 υπάρχουν τρεις φορές χειρότερα προβλήματα που σε φέρνουν σε κατάσταση να μην μπορείς καν να τα αντιμετωπίσεις. Να θυμηθώ γνωστό πρόβλημα με αποσυνδέσεις σε δύκτιο σε μητρικές με nvidia chipset και την microsoft να μην αντιμετωπίζει το πρόβλημα γιατί είναι λέει παλιό hardware και δεν αξίζει να ασχοληθεί. (το συγκεκριμένο hardware είναι μόλις 4 χρόνων!!)

Αυτό το παραμύθι με το προβληματικό linux πρέπει κάποτε να σταματήσει. Είμαι τόσα χρόνια χρήστης linux και πάντα μπορώ να κάνω τις δουλειές μου χωρίς προβλήματα η με λίγο ψάξιμο να έχω βρει λύσεις σε ότι πρόβλημα παρουσιαστεί. Και στην τελική από την στιγμή που θα κάτσεις να ασχοληθείς με τους υπολογιστές πρέπει να τους μάθεις και να τους δουλεύεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτό το παραμύθι με το προβληματικό linux πρέπει κάποτε να σταματήσει.

 

συμφωνώ.

Τόσα χρόνια δεν είχα επαφή με windows και πίστευα τα περί συμβατότητας κτλ.

Μου φαινόταν λογικό άλλωστε εφόσον όλοι οι κατασκευαστές λειτουργούν με γνώμονα την MS.

 

...

 

Πρόσφατα πήγα να βοηθήσω φίλο με windows.

Δεν αναγνωρίζεται το wireless του και οι drivers της εταιρείας βγάζουν σφάλμα και δεν δουλεύουν.

(Σε Linux με το καλημέρα δείχνει όλα τα διαθέσιμα δίκτυα της γειτονιάς)

Η κάμερα του δεν αναγνωρίζεται και δεν υπάρχουν drivers για τα 7. Το scanner του το ίδιο.

 

Πάμε πίσω στα καλά και έμπιστα XP (να τα εκατοστήσουν!):

Όσοι παραπονιούνται ότι πρέπει να ανοίξουν terminal και να επικολλήσουν 2 εντολές

έχουν διαβάσει τρισέλιδο οδηγό troubleshooting για XP;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το παραμύθι με το προβληματικό linux πρέπει κάποτε να σταματήσει. Είμαι τόσα χρόνια χρήστης linux και πάντα μπορώ να κάνω τις δουλειές μου χωρίς προβλήματα η με λίγο ψάξιμο να έχω βρει λύσεις σε ότι πρόβλημα παρουσιαστεί. Και στην τελική από την στιγμή που θα κάτσεις να ασχοληθείς με τους υπολογιστές πρέπει να τους μάθεις και να τους δουλεύεις.

Φιλε μου αν και μου αρεσουν πολυ τα Linux δυστηχως το προβλημα ειναι υπαρκτο, εγω ειχα μεγαλα προβληματα με υπερθερμανση στη καρτα γραφικων και αναγκαστικα να θυσιασω της επιδοσεις γιατι σταθεροτητα του συστηματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου αν και μου αρεσουν πολυ τα Linux δυστηχως το προβλημα ειναι υπαρκτο, εγω ειχα μεγαλα προβληματα με υπερθερμανση στη καρτα γραφικων και αναγκαστικα να θυσιασω της επιδοσεις γιατι σταθεροτητα του συστηματος.

Έχεις κι εσύ την ΑΤΙ HD 4650? Στο νέο ubuntu 11.10 το πρόβλημα έχει σχεδόν εξαλειφθεί, με τον κλειστό οδηγό πάντα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κι εσύ την ΑΤΙ HD 4650? Στο νέο ubuntu 11.10 το πρόβλημα έχει σχεδόν εξαλειφθεί, με τον κλειστό οδηγό πάντα :-)

Την 5165 εχω αλλα στην ουσια ναι μιλαμε για μια 4650.

Χαιρομαι πολυ για τα νεα που ακουω μου φαινεται το ΣΚ θα κανω μια εγκατασταση τον Ubuntu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου αν και μου αρεσουν πολυ τα Linux δυστηχως το προβλημα ειναι υπαρκτο, εγω ειχα μεγαλα προβληματα με υπερθερμανση στη καρτα γραφικων και αναγκαστικα να θυσιασω της επιδοσεις γιατι σταθεροτητα του συστηματος.

 

 

Βασικά, έχει μυρίσει GNU/Linux εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Μην κοιτάτε μόνο το desktop.

 

 

Έχεις κι εσύ την ΑΤΙ HD 4650? Στο νέο ubuntu 11.10 το πρόβλημα έχει σχεδόν εξαλειφθεί, με τον κλειστό οδηγό πάντα :-)

 

 

Την 5165 εχω αλλα στην ουσια ναι μιλαμε για μια 4650.

Χαιρομαι πολυ για τα νεα που ακουω μου φαινεται το ΣΚ θα κανω μια εγκατασταση τον Ubuntu

 

Ο fglrx απο ανεκαθεν εκανε power saving στις καρτες που υποστηριζε. Με τον radeon επρεπε να περασουν 5+ εκδοσεις του xorg και του kernel για να το κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όμως η προβληματική 4650, που με τον ανοιχτό το λαπτοπ έκαιγε και με τον κλειστό διορθωνόταν κάπως η κατάσταση αλλά ο θόρυβος από τα ανεμιστηράκια ήταν ακόμα ενοχλητικός. Σε λαπτοπ με τη 4650 και το ubuntu 11.10 διορθώθηκε αρκετά αυτό το θέμα, αν και πάλι δουλεύουν χωρίς διακοπή τα ανεμιστηράκια αλλά δεν ακούγεται τόσο δυνατά ούτε υπερθερμαίνεται...

 

Την 5165 εχω αλλα στην ουσια ναι μιλαμε για μια 4650.

Χαιρομαι πολυ για τα νεα που ακουω μου φαινεται το ΣΚ θα κανω μια εγκατασταση τον Ubuntu

Σε λίγες μέρες που βγαίνει το mint 12 που είναι βασισμένο στο ubuntu 11.10 ελπίζω να είναι και σε αυτό βελτιωμένη η κατάσταση. Αρκετά ταλαιπωρηθήκαμε από αυτή την κάρτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όμως η προβληματική 4650, που με τον ανοιχτό το λαπτοπ έκαιγε και με τον κλειστό διορθωνόταν κάπως η κατάσταση αλλά ο θόρυβος από τα ανεμιστηράκια ήταν ακόμα ενοχλητικός. Σε λαπτοπ με τη 4650 και το ubuntu 11.10 διορθώθηκε αρκετά αυτό το θέμα, αν και πάλι δουλεύουν χωρίς διακοπή τα ανεμιστηράκια αλλά δεν ακούγεται τόσο δυνατά ούτε υπερθερμαίνεται...

 

 

Σε λίγες μέρες που βγαίνει το mint 12 που είναι βασισμένο στο ubuntu 11.10 ελπίζω να είναι και σε αυτό βελτιωμένη η κατάσταση. Αρκετά ταλαιπωρηθήκαμε από αυτή την κάρτα...

Μακαρι αν γυνει αυτο και μπορω πλεον να βλεπω ταινιες απροβληματιστα νομιζω οτι τα Windows θα κανω πολυ καιρο για να τα χρησιμοποιησω :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει διορθωθεί το πρόβλημα με το kernel και την αυτονομία στα laptops;

Μιλάω για το πρόβλημα που ξεκίνησε απο τον .36

 

δυστηχώς όχι η κατάσταση είναι ακόμα ίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστηχώς όχι η κατάσταση είναι ακόμα ίδια

 

 

Για αυτό λέτε; Κάτι λύσανε την βδομάδα που μας πέρασε.

 

http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=linux_aspm_solution&num=1

 

 

At long last, it looks like there is an adequate solution to the Active State Power Management (ASPM) problem in the Linux kernel , a.k.a. the well-known and wide-spread power regression in the Linux 2.6.38 kernel...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...