Προς το περιεχόμενο

To Μελλον θα εχει αρωμα linux!


kon-man

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι ελαχιστες μερες που ασχολουμαι με διαφορες διανομες linux και μπορω να πω οτι το συγκεκριμενο λογισμικο(α) με εχει κερδισει.

 

Δεν ξερω το ολο σκηνικο με πωρωνει αφανταστα!

 

Τα παντα μου αρεσουν η ποικιλια, η διαφορετικοτητα!

 

Παιδια ειναι πολυ μπροστα... :rolleyes:

 

Σιγουρα το μελλον θα εχει αρωμα Linux...

 

Ή μαλλον καλυτερα το μελλον θα ειναι linux!

 

Εσεις τι γνωμη εχετε πανω σ αυτο.. :)

 

 

Κι ακομα δεν ειδα ..τιποτα.

 

καλωσήρθες!!! καλά τα λες μαζί σου με 1000!!! :D

 

τσέκαρε και αυτό για να πάρεις "φιλέτο" από linux :P (είναι και στο ίδιο φόρουμ οπότε θα διατηρηθεί το καλό και παραγωγικό κλίμα που σε διακατέχει).

 

Εγώ είμαι σίγουρος αν αύριο την έδινε στην microsoft να φτιάξει μια διανομή linux θα έκανε πολύ καλή δουλειά. Γιατί? γιατί έχει ένα κεφάλι, υποστήριξη, φράγκα, resources ,όραμα. Η google είχε τα φράγκα και το όραμα να φτιάξει το android. Ο jobs είχε το όραμα να φτιάξει το osx και γενικά όλο το οικοσύστημα του. Όλοι προχωράνε μπροστά. Πες μου εσύ που βρίσκεις το όραμα στο linux. Που πάει? Εδώ διαφώνησαν για το gnome 3 και unity και τα resources μοιράστηκαν. Η red hat χεσμένο το έχει το desktop και γενικά δεν βλέπω να γίνονται πολλά. Που είναι το marketing ? που είναι οι συμφωνίες ? που είναι το όραμα ? Η ελευθερία ναι είναι η δύναμη του linux αλλά δημιουργεί νέες αδυναμίες. Μακάρι να πάει μπροστά αλλά πραγματικά αν δεν το πάρει μια εταιρεία που έχει την δύναμη να το κάνει αυτό που μπορεί να είναι για το desktop το μέλλον θα είναι στο ίδιο μοτίβο.

 

Τι γνώμη έχεις για την Canonical; Λάβε υπόψη σου και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

καλωσήρθες!!! καλά τα λες μαζί σου με 1000!!! :D

 

τσέκαρε και αυτό για να πάρεις "φιλέτο" από linux :P (είναι και στο ίδιο φόρουμ οπότε θα διατηρηθεί το καλό και παραγωγικό κλίμα που σε διακατέχει).

 

 

Τι γνώμη έχεις για την Canonical; Λάβε υπόψη σου και αυτό.

 

Δεν εχω καμια γνωμη, ειναι σαν να με ρωτας "σου αρεσε το φαγητο"; και γω να σου λεω "δεν εχω φαει ακομη"! :P το μονο που θελω ειναι να βρω μια αξιοπιστη διανομη και να "δουλεψω" εκει επανω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα εκφράσω μια άλλη οπτική γωνία του θέματος γιατί ή εγώ έχω λάθος αντίληψη ή κάτι δεν καταλάβατε σωστά.

Το Linux είναι εδώ για Servers(Web servers, databases, mail servers, ftp κ.α.) και embedded systems μια και υποστηρίζοντε πάρα πολλές αρχιτεκτονικές όπως arm.

Το πρόβλημα ξεκινάει όταν πιάσουμε τον τομέα Desktop, δεν είναι ότι έχει πρόβλημα η δόμη του Linux, αλλά δεν υποστηρίζετε από τις εταιρίες. Μπορεί πλέων να σερφάρω όμορφα. να βλέπω τις ταινίες μου ακόμα και hd, μιας και οι gpu drivers δεν είναι στα μαύρα χάλια όπως παλαιότερα.

 

Τι γίνετε όμως με:

 

  • το Design (Autocad, Photoshop, Illustrtor, 3dmax Studio)
  • το audio editing (Pro tools, Cubase)
  • μια σοβαρή ανταγωνιστική office σουίτα;
  • το gaming;

Προσωπικά έχω σαν main OS Debian περίπου 3 χρόνια, αλλά πολλές περιόδους που χρειαζόμουν κάποιο πρόγραμμα ή έπαιζα κάποιο game το Linux ερχόταν σε δεύτερη μύρα, γιατί βαριέμαι απίστευτα τα restart .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλε μια μείνε λίγο με αυτήν να την δεις και μετά παίξε και με άλλες .... (καλό αυτό ε?)

 

 

..Υπεροχο! :P

 

Κι αμα θελω να μεινω μ αυτην δηλαδη πειραζει; :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γίνετε όμως με:

 

  • το Design (Autocad, Photoshop, Illustrtor, 3dmax Studio)
  • το audio editing (Pro tools, Cubase)
  • μια σοβαρή ανταγωνιστική office σουίτα;
  • το gaming;

 

η φάση είναι ότι σε κάθε επανάληψη αυτής της συζήτησης έχουμε και κάτι νέο να προσθέσουμε:

 

π.χ το draftsight ως alternative του autocad.

 

νέες βελτιωμένες εκδόσεις των Blender και Libreoffice...και το Humble Bundle έχει γίνει θεσμός.

 

θα δανειστώ τα λόγια της Σάρας Κέριγκαν: the evolution continues... ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η φάση είναι ότι σε κάθε επανάληψη αυτής της συζήτησης έχουμε και κάτι νέο να προσθέσουμε:

 

π.χ το draftsight ως alternative του autocad.

 

νέες βελτιωμένες εκδόσεις των Blender και Libreoffice...και το Humble Bundle έχει γίνει θεσμός.

 

θα δανειστώ τα λόγια της Σάρας Κέριγκαν: the evolution continues... ^_^

 

Μακάρι να καλυτερεύσει το πράμα...

Το Libreoffice δεν το θεωρώ τόσο ανταγωνιστικό, σε σύγκρισή με το MS Office

To Humble Bundle είναι αξιόλογο, όντος έχει γίνει θεσμός και έχω αγοράσει κιόλας ένα, αλλά είναι μια σταγόνα στον ωκεανό. Ας έβγαινε Diablo3 για Linux και θα έδινα και 20 euro παραπάνω.

Απλά δεν αντέχω να διαβάζω υπερβολές, μακάρι να μην χρειαζόταν να ξαναμπώ Windows ποτέ, αλλά η λίστα με τα προγράμματα που είναι μια must λίστα και υπάρχουν ένα κάρο άλλα προγράμματα κατά καιρούς που με έχουν αναγκάσει να μπω Windows.

Όπως είπα το Linux είναι το main OS μου , οπότε εδώ θα είμαι να δω τις εξελίξεις στο χώρο. Έχω υπομονή αλλά είμαι ρεαλιστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..Υπεροχο! :P

 

Κι αμα θελω να μεινω μ αυτην δηλαδη πειραζει; :shock:

 

Ναι. Πρεπει να γνωρισεις και αλλες. Και αμα αποκτησεις αρκετη εμπειρια και κατασταλλαξεις που ξερεις? Μπορει να αποφασισεις οτι η πρωτη σου θα ειναι και η παντοτινη ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νέες βελτιωμένες εκδόσεις των Blender και Libreoffice...[/b]

 

Εχουν τωρα καμια σχεση τα Blender και Libreoffice με Sony Vegas και MS Office αντιστοιχα?

 

Η μερα με τη νυχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν τωρα καμια σχεση τα Blender και Libreoffice με Sony Vegas και MS Office αντιστοιχα?

 

Η μερα με τη νυχτα.

 

Έχει καμία σχέση ο Πυρήνας Linux με τον Windows NT; Σαν να λέμε η μέρα με την νύχτα.

 

To Blender που κολλάει με το Vegas??? Μου φαίνεται ούτε έχεις δοκιμάσει κανένα απο τα δύο :)

Σε ενημερώνω πως το Blender είναι super σε αυτό που κάνει... ;) και το Inkscape καλύτερο απο το Illustrator σε πολλάααααααααααα πράγματα... :)

Το Vegas είναι μαμάτοοοο, μακάρι η Sony να το έβγαζε για Linux, όταν βγεί αυτό απο Beta http://www.lightworksbeta.com/ come and get it... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι sorry μπερδευτηκα με το video editing.( Πηγε το μυαλο μου στο OpenShot - αλλο σκουπιδι απο κει, που χρησιμοποιει το Blender). Vegas δουλευω χρονια.Σε linux δουλευω kdenlive , αλλα για τα βασικα , αφου δεν κανει και για τιποτα παραπανω.

 

Αλλα και παλι , μιλαμε για προγραμματα που χρησιμοποιει ενας χρηστης για δουλεια , οχι σε επιπεδο kernel - οπου εκει , ναι , ειναι ετη φωτος μπροστα ο linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...