Προς το περιεχόμενο

Eπεξεργαστες 3ΧΧΧ Ιntel


konstantinos77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδη ρε παιδια συγνωμη εσεις ποτε βλεπετε να βγει ενα παιχνιδι που να απαιτει επεξεργαστικη ισχυ 6 πυρηνων ?Αν και η καρτα γραφικων κανει ολη την δουλεια ...

 

Ειχα διαβασει μια συνεντευξη πριν κανα διμηνο, μιας διευθυντριας μαρκετινγκ της AMD, που ελεγε οτι ριχνουν περισσοτερο βαρος στους επεξεργαστες γραφικων, γιατι λογω του οτι οι καταναλωτες σημερα ασχολουνται περισσοτερο με ιντερνετ, ταινιες, επεξεργασια βιντεο, παιχνιδια και γενικα εφαρμογες που θελουν δυναμη σε γραφικα, θελουν να μοιρασουν την δουλεια και στην καρτα γραφικων. Βοηθουμενοι βεβαια και απο το καταλληλο software!

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ θα πάω για τέτοιο, αλλά επειδή ξεφεύγει από την πραγματικότητα από άποψη τιμών… θα τα πάρω 1-1 τα κομμάτια…

Σκέπτομαι κάτι τέτοιο..

Ι7 3930

2χ 580 sli

1x 480 για το phisx (έχω 480)

16 giga ram

2x ssd..

Κουτί ακόμη το σκέπτομαι..

Πως το βλέπεται??? Γιαμ γιαμ γιαμ… όνειρα τρελά…

 

Πάντως κακά τα ψέματα, πέρα από προγράμματα… Ένας φίλος είχε τον i7 950 με μια gtx 285 και εγώ αυτόν που έχω τώρα.. i7 870 με gtx480.. τον περνούσα σε όλα κατά πολύ!! Στα benchmark και games στα fps.

Του δόθηκε η ευκαιρία και πείρε ελαφρά μεταχειρισμένο σε πολύ καλή κατάσταση και χρήση ενός μηνα, έναν i7 980x στα 350ε εάν θυμάμαι καλά και το παιχνίδι άλλαξε!! Με περνούσε ελαφρά.. ο επεξεργαστής από μόνος του, του πρόσθεσε σχεδόν άλλη μια κάρτα γραφικών. Αυτό σας το γράφω από real life experience…

 

ps: Kidding για της κάρτες γραφικών… θα έπαιρνα όμως μια kepler… η 2 μικρές kepler se sli..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναρωτιεμαι σε τι οθονη(ες) θα παιζεις?

 

32ρα, εάν ρωτάς εμένα σε τι ανάλυση παίζω… πεταμένα λεφτά δεν είναι, επένδυση είναι, εάν κάνεις δουλειά με αυτό… πεταμένα λεφτά θα είναι εάν προορίζετε ΜΟΝΟ για παιχνίδια.. άντε μην το γουρσουζεύουμε έτσι όπως γίναμε.. κάτσε να έρθουν με το καλό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ρε παιδια συγνωμη εσεις ποτε βλεπετε να βγει ενα παιχνιδι που να απαιτει επεξεργαστικη ισχυ 6 πυρηνων ?Αν και η καρτα γραφικων κανει ολη την δουλεια ...

Ειναι θεμα ψυχολογιας.

Για παραδειγμα οταν στο PC που εχω κανω καποια αλλαγη χωρις κοστος, δηλαδη φτιαχνω τα καλωδια πιο ομορφα, το καθαριζω (μια φορα το μηνα), αισθανομαι οτι πηρα κατι καινουριο και απο τη στιγμη που εχω στα παιχνιδια πολυ καλη αποδοση, ειμαι ευχαριστημενος.

Καποιος αλλος θελει να αγορασει κατι διαφορετικο.

Τιποτα δεν ειναι κακο, οτι ευχαριστει τον καθε ενα.

 

Ειναι ωραια φαση να βλεπεις 6πυρηνες ετοιμους να σε υπηρετησουν... :)

 

 

Καλύπτεται απο 3 έτη εγγύηση και απαιτείται αγορά ξεχωριστού cooler,λόγω οτι στην συσκευασία περιέχεται μόνο ο επεξεργαστής δίχως ψύκτρα.

 

............................................................

 

Αυτοι θα μας τρελανουν ολους...

Βαζεις νερακι και μαλιστα ετοιμο... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Orifiel θα κρατησεις την gtx 480 για physx ή κανεις πλακα??

Επισης δεν γινεται ο φιλος σου με την gtx 285 να περασε εσενα με την gtx 480(εφοσον ειχατε τους cpu που αναφερεις),σε καμια περιπτωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα ήταν άνισο το benchmark που κάναμε… δοκιμάσαμε για παράδειγμα το hawx με dx10 και 1600χχ ανάλυση… είναι γνωστό ότι η 480 αποδίδει καλύτερα σε υψηλές αναλύσεις και στης χαμηλές όπως η 1600χχ.. πέφτει σε επιδόσεις.. όχι ότι τα πήγε άσχημα.. 279 φπς αν θυμάμαι καλά… απλά σε εκείνο αφού έβαλε επάνω τον 980χ πετάχτηκε στα 310 από τα 190-200 φπς, αν θυμάμαι καλά!..

Δεν ήταν συστήματα προς σύγκριση η αλήθεια, απλά θέλαμε να δούμε τι διαφορές έχει στην cpu, διότι κακά τα ψέματα και η cpu μετρά.. επίσης ο φίλος το έβαλε σε νερό το σύστημα με OC και με sli 285… εγω χωρις OC... Ένα δεύτερο benchmark ήταν το 3d vantage..

Όσο για την 480, ναι θα την κρατήσω για γραφιστικές εφαρμογές.. τα πάει πολύ καλύτερα από της νέες 5χχχ και 6χχχ σειρές.. μιας και η nvidia λόγο ότι δεν πουλούσαν της fx κάρτες, έκοψε ιπποδύναμη από την 4 σειρά και της έκανε ποιο gaming..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα ήταν άνισο το benchmark που κάναμε… δοκιμάσαμε για παράδειγμα το hawx με dx10 και 1600χχ ανάλυση… είναι γνωστό ότι η 480 αποδίδει καλύτερα σε υψηλές αναλύσεις και στης χαμηλές όπως η 1600χχ.. πέφτει σε επιδόσεις.. όχι ότι τα πήγε άσχημα.. 279 φπς αν θυμάμαι καλά… απλά σε εκείνο αφού έβαλε επάνω τον 980χ πετάχτηκε στα 310 από τα 190-200 φπς, αν θυμάμαι καλά!..

Δεν ήταν συστήματα προς σύγκριση η αλήθεια, απλά θέλαμε να δούμε τι διαφορές έχει στην cpu, διότι κακά τα ψέματα και η cpu μετρά.. επίσης ο φίλος το έβαλε σε νερό το σύστημα με OC και με sli 285… εγω χωρις OC... Ένα δεύτερο benchmark ήταν το 3d vantage..

Όσο για την 480, ναι θα την κρατήσω για γραφιστικές εφαρμογές.. τα πάει πολύ καλύτερα από της νέες 5χχχ και 6χχχ σειρές.. μιας και η nvidia λόγο ότι δεν πουλούσαν της fx κάρτες, έκοψε ιπποδύναμη από την 4 σειρά και της έκανε ποιο gaming..

 

Μα πριν ειπες για 1 gtx285..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά έβαλε 2η.. τώρα δηλαδή το έχει sli το σύστημα του με 2 χ gtx285.. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω αν το είχε σλι όταν κάναμε την σύγκριση, ο κουφάλας ήταν στην Χιο τότε χαχαχα… τα λέγαμε μέσω msn και ανταλλάσαμε screen captures… μπαίνει και εδώ, αν δει αυτό το νήμα, ας μας λύσει την απορία..

 

Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι πριν βάλει τον 980χ και είχε επάνω τον 950… του έριχνα πάνω από 120 fps.. Πάντως τι σου κάνει το balance σε ένα υπολογιστή ε?... εγώ με προ προ τεχνολογία μομπο… και επεξεργαστή (1156 soket) αλλά με ένα κερατάκι κάρτα… και εκείνος με ένα τέρας cpu αλλά προ προ τεχνολογία κάρτα.. και είδε και έπαθε να με περάσει.. Ακριβό το άθλημα πραγματικά.. Γιαυτο και εγώ γράφω ότι 1-1 θα τα αγοράζω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ το σύστημα Orifiel το παίρνεις για να κάνεις τη δουλειά σου ή να μετράτε τα e-peen σας με το φίλο σου; Γιατί ακόμα δεν κατάλαβα που δε σε καλύπτει το προηγούμενο σου; Καλά το 2x580 SLI + 1x480 (για το PhysX!!!) το περνάω στο ντούκου, δεν τολμώ να πιστέψω ότι σοβαρολογούσες :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παίρνω για να παίζω τετρις με πολλά φπς..

 

1ον, ανήκω στην κατηγορία ανθρώπων που ποτέ δεν θα πουν «τι να το κάνεις» είτε γιατί ζηλεύω, είτε γιατί εγώ δεν μπορώ να το έχω, είτε γιατί όντος είναι αχρείαστο. Πιστεύω ότι όσο καλύτερο πάρεις, τόσο περισσότερο κέρδος θα έχεις μακροπρόθεσμα.

 

2ον, είμαι άτομο της επένδυσης και όχι της στιγμής.. να κάνω απλά την δουλειά μου και άγνωστο το μέλλον του προϊόντος που αγοράζω. Δεν συμβαδίζω με τα μάρκετινγκ αγόρια που προωθούν τα στοκ για ξεπούλημα και με βάση αυτό, δρω και στης δικες μου αγορές.

 

3ον, φυσικά και θα το πάρω για δουλειά αλλά και για παιχνίδια. Παίζω πολλά παιχνίδια και γραφιστικά, photo, photo manipulation. Ταυτόχρονα σπαταλώ πολλές, μα πολλές ώρες πάνω στο πισι και το σταμηνα είναι must.. Πρέπει το προϊόν μου να με σηκώνει, όχι εγώ αυτό… είμαι βαρύς.. λολ

 

Ταυτόχρονα σκέπτομαι όχι μόνο της παρών εξελίξεις στην Ελλάδα, αλλά και μελλοντικές. Ποιος ξέρει εάν σε 2-3 χρόνια θα μπορούμε να αγοράσουμε εισαγόμενα προϊόντα.. για χ-ψ λόγους! Τώρα όσο σπαρταρά..

 

Δεν είμαι άτομο που συμβιβάζετε γενικότερα. Άσπρο η μαύρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παίρνω για να παίζω τετρις με πολλά φπς..

 

Αν είσαι τόσο καλός, τότε μάλλον σου χρειάζεται! (Συγγνώμη για το offtopic αλλά μόλις διάβασα τέτρις με πολλά φπς δεν μπόρεσα να αντισταθώ :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...