Προς το περιεχόμενο

Eπεξεργαστες 3ΧΧΧ Ιntel


konstantinos77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://en.wikipedia.org/wiki/LGA_2011

 

Ανέβασε νέα σελίδα το wiki.. Άρα αναμένετε άλλος ένας εξαπυρινος με μεγαλύτερα κλοκια.. to be announced.. δεν κάνουν αναφορά για άλλα μικρά..

 

Κάπου με μικρά γράμματα αναφέρει ότι το 1155 σοκετ πάει για κατάργηση και έρχεται το 1150.. έλεος δηλαδή.. άρα όντος κοντεύει το 1155.. haswell http://en.wikipedia.org/wiki/LGA_1150

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάπου με μικρά γράμματα αναφέρει ότι το 1155 σοκετ πάει για κατάργηση και έρχεται το 1150.. έλεος δηλαδή.. άρα όντος κοντεύει το 1155.. haswell http://en.wikipedia.org/wiki/LGA_1150

 

Yep PCI-E 3.0, USB 3, Sata III, τα τρία της θα μας δώσει η Intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ακόμη δεν ξέρω τι παίζει με την επίσημη κυκλοφορία τους.. βγήκαν η όχι?? Στην αμαζόνα το πουλά 1ας μόνο και η πλάκα είναι ότι γράφει (RRP- recommended retail price 1382 pounds) price 488.95, you save 894 pounds).

Τι πουλανε? Τα δήγματα? Η βγήκαν? Γιατί τέτοια τιμή για τον 3930 στο RRP? http://www.amazon.co.uk/INTEL-Processor-LGA2011-Socket-WARRANTY/dp/B006GEUMDY/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1323237110&sr=8-1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταυτόχρονα σκέπτομαι όχι μόνο της παρών εξελίξεις στην Ελλάδα, αλλά και μελλοντικές. Ποιος ξέρει εάν σε 2-3 χρόνια θα μπορούμε να αγοράσουμε εισαγόμενα προϊόντα.. για χ-ψ λόγους! Τώρα όσο σπαρταρά.

 

Αυτός είναι ένα πολύ σημαντικός λόγος να επενδύσει κάποιος σε hi-end cpu αυτή τη στιγμή. Επίσης, με την ΑΜD να ανακοινώνει πρόσφατα ότι πια δεν προσανατολίζεται στρατηγικά στον ανταγωνισμό με την Intel στις desktop solutions, δεν είναι απίθανο να δούμε στροφή των intel cpus προς τα πάνω. Να σας θυμήσω τις μέρες των 1000 δολλαρίων για τον 386 όταν 'έπαιζε' μόνη της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρτον από Αγγλία αν καίγεσαι τόσο.

Link

 

Και αν σε μερικά χρόνια δεν θα μπορούμε να αγοράζουμε εισαγώμενα, το μικρότερο πρόβλημα μας θα είναι αν θα έχουμε Χ6 επεξεργαστές. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι προσωπικά πιστεύω στο τσακ είμαι.. όχι μόνο εγώ και άλλοι που θέλουν.. μετά θα είναι χ2 – χ3 η τιμή για τα ελληνικά δεδομένα, με αυτά που ακούγονται.. πλέον έχουν αρχίσει επίσημα να αναφέρονται στην έξοδο μας και το κακό είναι η υποτίμηση εάν συμβεί αυτό, θα είναι 100 με 120%, λόγο ότι θα συμβεί με αυτό το καθεστώς... αυτό είναι το δικό μου σκεπτικό και φόβος ότι η τώρα η ποτέ.. μετά το 2600κ θα είναι σαν ivy 9630.. Και θα επενδύουμε σε κατσικουλες για γάλα και κότες για αυγά.. :P λολ

 

Αλήθεια, γιατί έφτιαξαν lga2011 με 4 σλοτ για μνήμη.. Πχ η asrock και η gigabyte. Θα περιμένω μέχρι τον Ιανουάριο, μιας και τώρα πάω για κουτί, psu, dvdr, ψήκτρα, μνήμες, ssd.. και μετά τα άλλα.. :P Μάλλον καταλήγω στην cybertooth x79..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι προσωπικά πιστεύω στο τσακ είμαι.. όχι μόνο εγώ και άλλοι που θέλουν.. μετά θα είναι χ2 – χ3 η τιμή για τα ελληνικά δεδομένα, με αυτά που ακούγονται.. πλέον έχουν αρχίσει επίσημα να αναφέρονται στην έξοδο μας και το κακό είναι η υποτίμηση εάν συμβεί αυτό, θα είναι 100 με 120%, λόγο ότι θα συμβεί με αυτό το καθεστώς... αυτό είναι το δικό μου σκεπτικό και φόβος ότι η τώρα η ποτέ.. μετά το 2600κ θα είναι σαν ivy 9630.. Και θα επενδύουμε σε κατσικουλες για γάλα και κότες για αυγά.. :P λολ

 

Αλήθεια, γιατί έφτιαξαν lga2011 με 4 σλοτ για μνήμη.. Πχ η asrock και η gigabyte. Θα περιμένω μέχρι τον Ιανουάριο, μιας και τώρα πάω για κουτί, psu, dvdr, ψήκτρα, μνήμες, ssd.. και μετά τα άλλα.. :P Μάλλον καταλήγω στην cybertooth x79..

 

Μάλλον δεν αντιλαμβάνεσαι τι θα πει έξοδος από το ευρώ και υποτίμηση

αν σήμερα παίρνεις 1000 € μισθό με την έξοδο από το ευρώ θα παίρνεις 340.000 δραχμές

αν καπάκι γίνει υποτίμηση πάλι 340.000 δραχμές θα παίρνεις για μισθό

 

όμως

 

αν έχεις στην μπάντα (κάτω από το στρώμα)1000 ευρώ μετά την υποτίμηση αυτά δεν θα αντιστοιχούν σε 340.000 δραχμές αλλά σε πολύ περισσότερο με τα δικά σου νούμερα 100-120% μιλάμε για το διπλάσιο (680.000 δραχ), αν όμως τα έχεις ήδη ξοδέψει αυτά τα λεφτά για i7 θα βαράς το κεφάλι σου στον τοίχο γιατί θα συνειδητοποιήσεις ότι για να τα ξανά βγάλεις αυτά τα λεφτά θα πρέπει να εργαστείς το διπλάσιο, είτε τον πάρεις τώρα είτε μετά από πιθανή έξοδο και πιθανή υποτίμηση, το ίδιο αντίκτυπο θα έχεις στην τσέπη σου γιατί αυτό το εισόδημα ποια δεν θα υπάρχει και μετά από υποτίμηση θα το χρειάζεσαι περισσότερο καθώς τα πάντα εισάγονται στην Ελλάδα και ελάχιστα παράγονται εδώ. Αν για να αγοράσουμε ένα μολύβι, ένα γ@m.n0 μολύβι φτάσουμε να πληρώνουμε 1000 δραχμές θα προσπαθούμε να πουλήσουμε στο ebay τον παλιό Athlon που έχουμε πακεταρισμένο στην σοφίτα, για i7 μίλησε κανείς?

 

Η πιθανή έξοδος της Ελλάδας από την ζώνη του ευρώ δεν είναι επιχείρημα για να δικαιολογήσει τέτοιες αγορές αλλά για να τις αποτρέψει.

 

Όμως δεν θα φύγουμε από το ευρώ, ουσιαστικά το ευρώ μας υποδουλώνει σε μια μελλοντική πανευρωπαϊκή εξουσία που αρχίζει να παίρνει μορφή σιγά σιγά, κάτι που ο Χίτλερ απέτυχε να κάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off Δεν είναι δικά μου νούμερα.. δυστυχώς.. είναι σημερινά άρθρα που διάβαζα ότι κάνουν τεστ.. Αν και διαφωνώ με αυτό που γράφεις για κάτω από το στρώμα. Οι τραπεζίτες θα το έχουν υπόψη τους αυτό, με αποτέλεσμα πραγματικά ναι, θα κερδίζαμε πολλά.. όμως κάτι θα βρουν για να φανέ τουλάχιστον το 50% αυτού του κέρδους. Πχ χρονική περίοδος μετατροπής, με ένα σορό φόρους.. λολ

Οι κερδισμένοι είναι αυτοί, με αποθέματα σε τράπεζες του εξωτερικού.. δυστυχώς.. Και όπως έγραφαν τα άρθρα, θα είναι κερδισμένοι, τουλάχιστον κατά 57% (πλουσιότεροι). Ας μην μιλαμε για αυτό και εύχομαι να μην γίνει τους επόμενους μήνες!! Καλό είναι να μην γίνει.. δυστυχώς όμως, θέλουν να γίνει για να φάνε.. έτσι θα κερδίσουν και φτηνά εργατικά χέρια! Μην τα ξεχνάμε.. μετά το μοίρασμα, χρειάζονται και γαϊδούρια να τους κουβαλανε τα λάφυρα..

Τέλος πάντων.. εκτός θέματος.. εύχομαι να μην γίνει τώρα.. απλά γράφουν ότι υπάρχει έντονη συζήτηση να γίνει πριν φύγει αυτή η κυβέρνηση (μεταβατική).. λολ όσο για τα τρίτα ραιχ τα ξέρω όλα και τα 180 ετών σχέδια τους με τους προδότες που εμείς αποκαλούμε σήμερα ήρωες.. σσσς .. μην ξεχνάς ότι 3 εξουσίες προσπαθούν να επιβληθούν σε αυτή την χώρα.. και όλοι θέλουν να φάνε. Δύσκολο να παραμείνουμε, έως και πολύ δύσκολο να το καταφέρουν εάν μείνουμε.. θα διαλυθούν. Ας το κλείσουμε εδώ αυτό το off topic θέμα..

Όσο για το εάν αυτό είναι λόγος στο να ΜΗΝ κάνουμε αγορές, εγώ πιστεύω και τα 1800 ευρώ να κρατήσεις στην άκρη.. δεν σε σώζουν, από την άποψη ότι θα σε κάνουν πλούσιο.. αν ήταν 180000 ίσως!

 

Πέρα από αυτό, αυτή η αγορά για εμένα είναι προγραμματισμένη εδώ και 1.2 έτη!! Από τότε που πρώτο δημιουργήθηκε το θέμα με «ο bulldozer είναι 50% γρηγορότερος από sandy» σε αυτό το φόρουμ, από τότε έλεγα ότι εάν δεν κάτσει ο μπουλντόζας, θα πάω σε αυτό.. δεν είναι κίνηση πανικού. Απλά αντί να το πάρω με το πάσο μου, θα το επισπεύσω λίγο γρηγορότερα για κάθε ενδεχόμενο. Απλά είναι λίγο μπέρδεμα η μητρική.. γιαυτο θα περιμένω 2-3 μήνες για να πάρω αυτά τα κομμάτια.. Να καθαρίσει το τοπίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δει ντοκιμαντερ ότι αυτή την στιγμή ως απόρρητα project είναι οι κβαντικοί.. άρα σε 40-50 χρόνια από τώρα, ίσως να υπάρχουν στην αγορά.. Υπάρχει αυτή την στιγμή που μιλάμε και αντί πυρήνες έχουν νευρώνες, όπως ο ανθρώπινος εγκέφαλος. Δεν υπολογίζει με το 0, 1, αλλά 0,1,2,3... x100 ταυτόχρονα, πολυδιάστατα .. άρα να υποθέσουμε σε 50 χρόνια από τώρα, εμείς θα έχουμε επεξεργαστές με λίγους νευρώνες και αλλού θα παίζουν ποιο σύνθετοι. Σε 100 χρόνια ίσως έχουμε και ανδροιδη στα σπίτια μας, ως καμαριέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δει ντοκιμαντερ ότι αυτή την στιγμή ως απόρρητα project είναι οι κβαντικοί.. άρα σε 40-50 χρόνια από τώρα,

 

Περίμενε είναι απόρρητα project που εσυ το είχες δει σε ντοκιμαντερ.

Τι σόϊ απόρρητο είναι αυτό.

 

Περίεργα μας τα λες Orifiel. :mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δει ντοκιμαντερ ότι αυτή την στιγμή ως απόρρητα project είναι οι κβαντικοί.. άρα σε 40-50 χρόνια από τώρα, ίσως να υπάρχουν στην αγορά.. Υπάρχει αυτή την στιγμή που μιλάμε και αντί πυρήνες έχουν νευρώνες, όπως ο ανθρώπινος εγκέφαλος. Δεν υπολογίζει με το 0, 1, αλλά 0,1,2,3... x100 ταυτόχρονα, πολυδιάστατα .. άρα να υποθέσουμε σε 50 χρόνια από τώρα, εμείς θα έχουμε επεξεργαστές με λίγους νευρώνες και αλλού θα παίζουν ποιο σύνθετοι. Σε 100 χρόνια ίσως έχουμε και ανδροιδη στα σπίτια μας, ως καμαριέρες.

 

Ή μπορεί να ζούμε σε σπήλιες/υπόγεια σα το fallout να κυνηγάμε ζώα με αυτοσχέδια τόξα και τα τωρινά mainboard π.χ να μοιάζουν με το δίσκο της φαιστού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μπερδευτεί λίγο με τα chipset, αρχικά θα κυκλοφορήσει το Χ79 το οποίο απ' ότι κατάλαβα δεν θα έχει native υποστήριξη USB 3.0 ??? και μετά στο πρώτο μισό του 2012 θα κυκλοφορήσουν μαζεμένα πέντε-έξι καινούρια chipset που θα έχουν native υποστήριξη USB 3 όμως κανένα ούτε το Χ79 ούτε τα καινούρια που θα βγούνε το 2012 δεν θα έχει όλα τα USB και τα SATA σε 3/ΙΙΙ αλλά μητρική διακοσίων ευρώ εν έτη 2012 θα κουβαλάει πάνω της παλιές τεχνολογίες όπως USB 2 και SATA II χωρίς λόγο, καθώς ότι παλιά συσκευή έχω θα κουμπώνει άνετα και θα δουλεύει άνετε στα USB 3 και SATA III. Και οι πρώτοι που θα τρέξουν να πάρουνε μητρικές με X79 θα είναι και τα μεγαλύτερα κορόιδα γιατί σιγά σιγά μέσα στο 2012 η Ιntel θα φανερώνει καινούρια chipset και θα παρουσιάζονται καινούριες μητρικές που θα στοιχίζουν λιγότερο και θα προσφέρουν περισσότερα.

 

Έτσι έχουν τα πράγματα ή κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ή μπορεί να ζούμε σε σπήλιες/υπόγεια σα το fallout να κυνηγάμε ζώα με αυτοσχέδια τόξα και τα τωρινά mainboard π.χ να μοιάζουν με το δίσκο της φαιστού.

 

Το science το έχει το ντοκιμαντέρ λολ!.. Όταν έγραψα κρυφό προτζεκτ νομίζατε συνομοσιολογια? Μπααα..

Μάλιστα είναι σε μέγεθος δωματίου αυτή την στιγμή, δηλαδή υπάρχει.. όχι η cpu σε μέγεθος δωματίου, αλλά το σύνολο. Μικρή γουλίτσα είναι με νευρώνες ο cpu μέσα. Και όπως ανέφεραν θα σταματήσουν τα cpu με τα λεγόμενα bit (0,1), μιας και αυτός ο επεξεργαστής είναι προσομοίωση του ανθρώπινου εγκεφάλου. Όσο ποιο πολλούς νευρώνες, τόσο ποιο πολύπλοκους υπολογισμούς και μάλιστα ποιο γρήγορα.. με μονοπάτια… ψαξτε στο γουγλε να το βρείτε, σίγουρα υπάρχει.. Έβλεπα πολύ αυτά τα κανάλια όταν είχα κονεξ τιβι.. τώρα το έκοψα.. λολ

 

Όσο για αυτό που γράφει ο nickelodion, λίγο ποιο πίσω έχω ένα λινκ από το wiki. Άλλα 2 cpu αναμένονται για το 2012. Ο τετραπυρινος και άλλος ένας 6πυρινος..όσο για το usb3 είναι αλήθεια.

 

Βρήκα κάτι, που είναι ίσως το καλύτερο benchmark εάν θελετε να δοκιμάζουμε πραγματικές επιδώσεις cpu με το Photoshop.. και όχι απλά benchmark που προσομοιώνουν και ευνοούν ότι γουστάρουν.. http://www.hardwareheaven.com/photoshop.php

Εννοείτε ότι πρέπει να έχουμε εγκατεστημένο το photoshop, μιας και είναι πραγματικό τεστ.

Επεξ/σία από Orifiel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Report: Intel to launch Ivy Bridge on April 8

απο tomshardware.com

 

17 :confused: καινούριοι desktop επεξεργαστές με τιμή μεταξύ $184 - $332

 

μου φαίνεται ότι αυτό το socket θα μείνει λίγο παραπάνω από τα προηγούμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...