Προς το περιεχόμενο

Τέλος ακινήτων και ΔΕΗ-Ιδιωτικοί πάροχοι


adi32

  

107 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Θα πληρώσετε την έκτακτη εισφορά;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eμεις πληρωσαμε μονο την ΔΕΗ. ΤΟ χαρατσι οχι. Μεσω ΑΤΜ.

 

Τέτοια φάση, εγώ web banking.

 

Κατά τα άλλα:

 

Προσωρινή διαταγή Πρωτοδικείου απαγορεύει διακοπή ηλεκτροδότησης λόγω τέλους ακινήτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 187
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν εχω καταλαβει αν το μονο που μπορει να παθεις αν δεν πληρωσεις ειναι να σου κοψουν το ρευμα

Υπαρχει περιπτωση μετα να σου ερθει πχ διπλασιο χαρατσι στην εφορια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χαρατσι διπλο ως προς το συνολο του οχι, αλλα θα σου ερθει ο επομενος λογαριασμος που θα ειναι μεσα και αυτη αλλα και η επομενη δοση (συν το ρευμα, τα τελη κλπ). Ηθικα, σε πολλες περιπτωσεις το ρευμα δε θα κοπει, αλλα αν αποφασισει να στο κοψει, κατσε εσυ μετα και τρεξε σε δικηγορους και νομους για να βρεις το δικιο σου, και ολο αυτο τον καιρο, θα εχεις και κομμενο το ρευμα.

Επισης το παραπανω κειμενο καλα τα αναφερει αλλα δεν αναφερει τις περιπτωσεις μονοκατοικιων, η αλλων περιπτωσεων, οπου αν πας και συνδεσεις παλι μονος σου το ρευμα (γυρισεις δηλαδη απλα την ασφαλεια), την επομενη φορα ερχεται τεχνικος ανεβαινει στην κολωνα και αποσυνδεει τα καλωδια απο εκει. Οποτε οριστικο κοψιμο εμχρι να πληρωσεις (προσωπικη πειρα, δεν το λεω στον αερα).

Τελος, δυστυχως για μας, για το Μπενυ δεν ειναι τιποτε, παρα μονο μια ρυθμιση στο νομο, οπου αυτους που δεν το πληρωσαν, να μεταφερεται αυτοματα στην εφορια. Ειτε με τον ενα ειτε με τον αλλο τροπο την π....α θα τη φαμε. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι πολύ χαζό?

 

Έστω ότι μέσω ATM ή web banking πληρώνεις μόνο μέρος του ποσού ...

 

Τι είναι αυτό που ορίζει ότι πληρώνεις το ρέυμα και όχι το χαράτσι ?

 

Θα μου πεις ότι φαίνεται από την ισότητα των ποσών αλλά τίποτα δεν υπάρχει που να αποτρέπει στον εισπρακτικό ποσό να διοχετευει το ποσό στον λογαρισαμό του φόρου και να έρθει ο επόμενος λογαριασμός με απλήρωτο μέρος του ρεύματος.

 

Αν ήμουν ο Μπένυ αυτό θα έκανα, θα έβαζα όρο ότι η ΔΕΗ δε μπορεί να εισπράξει για ρεύμα πριν την ολική αποπληρωμή του φόρου και θα λογάριαζα το ποσό που πλήρωσες για ρευμα σαν έναντι για το χαράτσι (και θα χρέωνα την ΔΕΗ για τους τόκους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πρόκειται για λανθασμένο υπολογισμό του έκτακτου τέλους, γι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πες στους δικούς σου να κρατήσουν τα λεφτά για οποιοδήποτε λόγο ή ανάγκη χρειαστεί, ή να τα δώσουν σε άπορους που τα έχουν ανάγκη.

Σε ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ περίπτωση άλλα λεφτά στο κράτος. Δε χρωστάμε ΤΙΠΟΤΑ και δε θα πληρώνουμε ενοίκιο στο κράτος για το σπίτι που χούμε κι έχουμε φτιάξει με τόσο κόπο, ιδρώτα και θυσίες!

 

Φρόντισε να ενημερώσεις σωστά τους γονείς σου για το όποιο νομικό ζήτημα και πως να αποφύγουν τις ψευτοκυρώσεις των καρεκλάκηδων της βουλής.

 

Συγκεκριμένα για το θέμα της ΔΕΗ, εγώ προσωπικά εκτύπωσα για τους δικούς μου το παραπάνω εγχειρίδιο, όπως και 2-3 άλλες χρήσιμες ανακοινώσεις που περιλαμβάνουν νομικά ζητήματα και αντιμετωπίσεις και τους παρότρυνα να τα μοιράσουνε σε φίλους και γνωστούς που δεν έχουν τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσυν υπολογιστή κλπ, για να τα διαβάσουν και να ενημερωθούν όλοι.

 

Όσο μάχες γίνονται, θα κερδιθεί και ο πόλεμος. Γιατί για πόλεμο πρόκειται, απλά πολλοί δε θέλουν να το κατανοήσουν ακόμα.

 

Αυτά.

 

Ναι, οκ, ωραία τα λες κι εγώ έτσι είμαι σε άλλους τομείς (δεν πληρώνω διόδια π.χ.), αλλά στο για το συγκεκριμένο θέμα της ΔΕΗ δύο λεξούλες είναι αρκετές για να περιγράψουν τη σύγχρονη ελληνική πραγματικότητα:

 

 

φορολογική ενημερότητα

 

 

Πιο το νόημα όλων αυτών των σεναρίων, αφού και να μην το πληρώσεις σου έρχεται στην εφορία...

 

 

Εγώ δεν καταλαβαίνω ποιό το νοήμα να μπαίνει στη ΔΕΗ αφού μπορεί να σου έρθει στην εφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ απλα, για πιο γρηγορη συλλογη των χρηματων. Με την εφορια παλι σιγουρα τα εχουν τα λεφτα τους, αλλα θα αργουσαν πιο πολυ. Οποτε σου λεει, βαζω το τελος στη δεη, που εχει σταθερες ημερομηνιες εκδοσης λογαριασμου, εισπρατω αμεσα το 70-80% και παιρνω τα υπολοιπα με τον παραδοσιακο τροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, οκ, ωραία τα λες κι εγώ έτσι είμαι σε άλλους τομείς (δεν πληρώνω διόδια π.χ.), αλλά στο για το συγκεκριμένο θέμα της ΔΕΗ δύο λεξούλες είναι αρκετές για να περιγράψουν τη σύγχρονη ελληνική πραγματικότητα:

 

 

φορολογική ενημερότητα

 

 

 

 

 

Εγώ δεν καταλαβαίνω ποιό το νοήμα να μπαίνει στη ΔΕΗ αφού μπορεί να σου έρθει στην εφορία.

 

Αυτό δεν το καταλαβαίνω ούτε κι εγώ. Κι επίσης πιστεύω πως αυτό το τέλος δε θα καταβληθεί μόνο για μια φορά, άλλα θα γίνει πάγιο κάθε χρόνο. Με λίγα λόγια ξεχάστε τις σπιταρώνες των 120+ τετραγωνικών και μείνετε σε γκαρσονιέρες. 3-4 Άτομα σε 40 τετραγωνικά. Μούρλια λέω!!! :eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δυσκολο ειναι να επιτευχτει αυτο δηλαδη να μην πληρωσουν χιλιαδες καταναλωτες.

Αυτό βασικά. Χωρίς μελλοντικό χρόνο βέβαια, μιας που κάπου διάβαζα ότι ήδη έχει πληρωθεί το 70κάτι τοις εκατό των εισφορών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό βασικά. Χωρίς μελλοντικό χρόνο βέβαια, μιας που κάπου διάβαζα ότι ήδη έχει πληρωθεί το 70κάτι τοις εκατό των εισφορών.

 

 

Αν ισχύει στατιστικά αυτό, θα πληρώσουν σχεδόν όλοι και θα πούν κι ένα τραγούδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εφορίες δεν λειτουργούν πια (όπως και όλα τα υπόλοιπα), εδώ δεν έχουν κάνει εκκαθάριση των μη-ηλεκτρονικών δηλώσεων!

 

Δεν εχει σημασια αυτο. Απο τη στιγμη που ενα ποσο βεβαιωθει στην εφορια, ειναι το τελευταιο πραγμα που θα γλυτωσεις πριν βυθιστει ολο το κρατος. Αρα καποια στιγμη με τον ενα η με τον αλλο τροπο που θα ξαναλειτουργησει, θα μας ερθει ο "Βασιλης".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ απλα, για πιο γρηγορη συλλογη των χρηματων. Με την εφορια παλι σιγουρα τα εχουν τα λεφτα τους, αλλα θα αργουσαν πιο πολυ. Οποτε σου λεει, βαζω το τελος στη δεη, που εχει σταθερες ημερομηνιες εκδοσης λογαριασμου, εισπρατω αμεσα το 70-80% και παιρνω τα υπολοιπα με τον παραδοσιακο τροπο.

 

Μάγος είσαι ; η ΔΕΗ μιλάει για 80.000 (28%) απλήρωτους λογαριασμούς.

Άξιο απορίας είναι όμως τι θα γίνει με όλους αυτούς όσων αφορά τις εντολές διακοπής...

 

Προσωπικά είμαι απογοητευμένος από την στάση του κόσμου που δεν έκανε καν τα στοιχειώδη.

Δηλαδή να πληρώσει σε κάποιο ΑΤΜ μόνο τις παραδοσιακές οφειλές ωσότου να δούμε τι θα γίνει,

εφόσον πρωτίστως πιέσει με την μαζική αποχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...