Προς το περιεχόμενο

Τέλος ακινήτων και ΔΕΗ-Ιδιωτικοί πάροχοι


adi32

  

107 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Θα πληρώσετε την έκτακτη εισφορά;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 187
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι σε σενα και σε αλλους 200κ.

Τωρα ειδικα με τις νεες μειωσεις μισθων στο δημοσιο θα βγουν με μεγαλη ορεξη οι δεητζηδες να κοβουν ρευματα και να πλακωνονται.

 

Μπορουν απο το κεντρο απευθειας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, ή από τον πίνακα, ή απ' την κολώνα.

Ευτυχώς η κολώνα μου δίνει σε άλλους 2 πίνακες, οπότε θα παίζουμε με τους ΔΕΗτζήδες την κολοκυθιά ανεβοκατεβάζοντας ασφάλειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω οτι όσοι έχουν να το πληρώσουν στο τέλος θα το πληρώσουν, το θέμα ειναι τι γίνεται με αυτούς που πραγματικά ΔΕΝ έχουν να το πληρώσουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου το κόψουν ντε, δεν έχω δώσει φράγκο.

 

Δεν τους συμφέρει να στο κόψουν και δεν πρόκειται να στο κόψουν (θεωρώ δεδομένο ότι πλήρωσες τον λογαριασμό της ΔΕΗ)

 

Εγώ πιστεύω οτι όσοι έχουν να το πληρώσουν στο τέλος θα το πληρώσουν, το θέμα ειναι τι γίνεται με αυτούς που πραγματικά ΔΕΝ έχουν να το πληρώσουν....

 

Μην είσαι τόσο σίγουρος ότι θα το πληρώσουν και όσοι έχουν.......

 

Εγώ τα έχω τα γκάφρα για το τέλος (από τα τελευταία μου), οι δικοί μου προσφέρονται να μου το πληρώσουν....παρόλα αυτά στο σπίτι μου δεν το πληρώνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τους συμφέρει να στο κόψουν και δεν πρόκειται να στο κόψουν (θεωρώ δεδομένο ότι πλήρωσες τον λογαριασμό της ΔΕΗ)

 

Όχι, αλλά έτσι κι αλλιώς είναι έναντι, πάντα τα πληρώνω μαζεμένα στον εκκαθαριστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Κατι ευχαριστω.Θα το διασταυρωσω την Δευτερα

 

http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=55299

 

Ύστερα από την επιτυχημένη παρέμβαση – συγκέντρωση διαμαρτυρίας που διοργανώθηκε από το Δ. Σ. του Συλλόγου μας στις 19 – 12 – 2011 έξω από τα γραφεία της ΔΕΗ Κηφισιάς, με τη μαζική παρουσία φορέων και συλλογικοτήτων της περιοχής (Δήμαρχοι, δημοτικοί σύμβουλοι, επιτροπές πολιτών ενάντια στο μνημόνιο και στα χαράτσια, κινήματα ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ κ. ά.) το τοπικό υποκατάστημα της ΔΕΗ Κηφισιάς δέχεται πλέον να πληρώνουν σ’ αυτό οι καταναλωτές της περιοχής ΜΟΝΟ την αξία του ηλεκτρικού ρεύματος, ΧΩΡΙΣ το χαράτσι (κάτι που μέχρι την ημέρα αυτή, 19 – 12 – 2011, δεν γινόταν).

 

Καλούμε τα μέλη του Συλλόγου μας να αντισταθούν και να αρνηθούν να πληρώσουν το χαράτσι της ΔΕΗ σε συνεργασία με τις τοπικές επιτροπές ενάντια στα χαράτσια, τα κινήματα ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ και τους Δήμους της περιοχής που αντιδρούν και αντιστέκονται παρέχοντας βοήθεια και στήριξη (ηθική και νομική) σε όσους αντιστέκονται στην παράνομη χαρατσοεπιδρομή της κυβέρνησης των εντολοδόχων του ΔΝΤ – ΕΕ – ΕΚΤ (για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε ν’ απευθύνεστε στα μέλη του Δ. Σ.).

 

Το Δ. Σ. του Συλλόγου μας θα συνεχίσει τις προσπάθειες και τις πιέσεις σε όλα τα επίπεδα (συναντήσεις με Δημάρχους της περιοχής, στους οποίους έχει ήδη τεθεί το θέμα της υπεράσπισης των Δημοτών τους που αρνούνται αντιστεκόμενοι να πληρώσουν τα παράνομα χαράτσια, συντονισμός δράσεων με τα κινήματα ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ και τις επιτροπές ενάντια στα χαράτσια) με στόχο την ανατροπή αυτής της ανάλγητης αντιλαϊκής πολιτικής και την κατάργηση των παράνομων χαρατσιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά, είναι λίγο χαζό... με τέτοια μέτρα το κράτος χάνει λεφτά...

 

έχω 1000€ στην άκρη και θέλω να αγοράσω το Χ αντικείμενο.

 

Με το μέτρο των 500€: Το κράτος κερδίζει 500€ από μένα και τίποτα άλλο, γιατί δεν αγγίζω τα άλλα 500€. γιατί σκέφτομαι ότι θα έρθει κι άλλο μέτρο και δεν θα έχω να το πληρώσω.

 

Χωρίς το μέτρο των 500€ ξοδεύω τα 1000€ μου σε αγορές, το κράτος βάζει μάνι-μάνι 230€ από την συναλλαγή και από τα 770€ που είναι για τον μαγαζάτορα τσεπώνει το 40% (φορολογία εισοδήματος), δηλαδή ~308€.. Άρα το κράτος έβγαλε 538€ από την συναλλαγή, και μόλις ξαναπιάσω λεφτά δεν θα φοβηθώ να τα ξοδέψω...

 

Ψυχολογία της ελληνικής αγοράς... Μου τα'λεγε ένας φίλος μου που σπουδάζει οικονομικά, φαίνεται λογικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μόλις ξαναπιάσω λεφτά δεν θα φοβηθώ να τα ξοδέψω...

 

και γιατί πιστευεις ότι αυτό ακριβώς το νόημα ... η μείωση της κατανάλωσης δηλαδή

 

Μείωση της κατανάλωσης => Μείωση του ελλείμματος εισαγωγών-εξαγωγών (καθώς μεγάλο μέρος της κατανάλωσης φεύγει προς τα έξω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά, είναι λίγο χαζό... με τέτοια μέτρα το κράτος χάνει λεφτά...

 

έχω 1000€ στην άκρη και θέλω να αγοράσω το Χ αντικείμενο.

 

Με το μέτρο των 500€: Το κράτος κερδίζει 500€ από μένα και τίποτα άλλο, γιατί δεν αγγίζω τα άλλα 500€. γιατί σκέφτομαι ότι θα έρθει κι άλλο μέτρο και δεν θα έχω να το πληρώσω.

 

Χωρίς το μέτρο των 500€ ξοδεύω τα 1000€ μου σε αγορές, το κράτος βάζει μάνι-μάνι 230€ από την συναλλαγή και από τα 770€ που είναι για τον μαγαζάτορα τσεπώνει το 40% (φορολογία εισοδήματος), δηλαδή ~308€.. Άρα το κράτος έβγαλε 538€ από την συναλλαγή, και μόλις ξαναπιάσω λεφτά δεν θα φοβηθώ να τα ξοδέψω...

 

Ψυχολογία της ελληνικής αγοράς... Μου τα'λεγε ένας φίλος μου που σπουδάζει οικονομικά, φαίνεται λογικό...

Δεν σου είπε ο φίλος σου γιατί μας πάνε πίπα-κώλο;

 

Το θέμα δεν είναι να κυκλοφορήσει το χρήμα,το θέμα είναι να χαθεί το χρήμα.

 

Ευκολάκι:Γιατί θέλουν να κόψουν 13° και 14° απ' τον ιδιωτικό τομέα;Απ' τη τσέπη τους βγαίνουν;Να σου πω:Ενώ τα ασφαληστρικά έσοδα που απορρέουν απ' τα δώρα/επιδόματα είναι μή ανταποδοτικά (δεν συμμετέχουν δηλαδή στα συντάξιμα,είναι με λίγα λόγια καθαρό "χαρτί" στο κράτος),γιατί θέλουν να κόψουν τέτοια κρατικά έσοδα;=Μα ακριβώς για να απαξιώσουν τελείως το κοινωνικό κράτος,στερώντας του έσοδα,δεν τους φτάνανε οι μειώσεις μισθών ούτε πιό παλιά ο τζόγος στο χρηματιστήριο των αποθεματικών τους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά, είναι λίγο χαζό... με τέτοια μέτρα το κράτος χάνει λεφτά...

 

έχω 1000€ στην άκρη και θέλω να αγοράσω το Χ αντικείμενο.

 

Με το μέτρο των 500€: Το κράτος κερδίζει 500€ από μένα και τίποτα άλλο, γιατί δεν αγγίζω τα άλλα 500€. γιατί σκέφτομαι ότι θα έρθει κι άλλο μέτρο και δεν θα έχω να το πληρώσω.

 

Χωρίς το μέτρο των 500€ ξοδεύω τα 1000€ μου σε αγορές, το κράτος βάζει μάνι-μάνι 230€ από την συναλλαγή και από τα 770€ που είναι για τον μαγαζάτορα τσεπώνει το 40% (φορολογία εισοδήματος), δηλαδή ~308€.. Άρα το κράτος έβγαλε 538€ από την συναλλαγή, και μόλις ξαναπιάσω λεφτά δεν θα φοβηθώ να τα ξοδέψω...

 

Ψυχολογία της ελληνικής αγοράς... Μου τα'λεγε ένας φίλος μου που σπουδάζει οικονομικά, φαίνεται λογικό...

 

 

και γιατί πιστευεις ότι αυτό ακριβώς το νόημα ... η μείωση της κατανάλωσης δηλαδή

 

Μείωση της κατανάλωσης => Μείωση του ελλείμματος εισαγωγών-εξαγωγών (καθώς μεγάλο μέρος της κατανάλωσης φεύγει προς τα έξω).

 

 

Δεν σου είπε ο φίλος σου γιατί μας πάνε πίπα-κώλο;

 

Το θέμα δεν είναι να κυκλοφορήσει το χρήμα,το θέμα είναι να χαθεί το χρήμα.

 

Ευκολάκι:Γιατί θέλουν να κόψουν 13° και 14° απ' τον ιδιωτικό τομέα;Απ' τη τσέπη τους βγαίνουν;Να σου πω:Ενώ τα ασφαληστρικά έσοδα που απορρέουν απ' τα δώρα/επιδόματα είναι μή ανταποδοτικά (δεν συμμετέχουν δηλαδή στα συντάξιμα,είναι με λίγα λόγια καθαρό "χαρτί" στο κράτος),γιατί θέλουν να κόψουν τέτοια κρατικά έσοδα;=Μα ακριβώς για να απαξιώσουν τελείως το κοινωνικό κράτος,στερώντας του έσοδα,δεν τους φτάνανε οι μειώσεις μισθών ούτε πιό παλιά ο τζόγος στο χρηματιστήριο των αποθεματικών τους....

 

 

Ρε παδια ας επανελθουμε στο θεμα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο.κ.μπαρμπα_Πλάτανε,επανέρχομαι,θα πληρώσω χαράτσι γιατί αλλοιώς πάει εφορία και εγώ χρειάζομαι την ενημερότητα.

 

Ρώτησες τους συναδέρφους στο Μαρούσι; (; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο.κ.μπαρμπα_Πλάτανε,επανέρχομαι,θα πληρώσω χαράτσι γιατί αλλοιώς πάει εφορία και εγώ χρειάζομαι την ενημερότητα.

 

Ρώτησες τους συναδέρφους στο Μαρούσι; (; )

 

Την Δευτερα θα ρωτησω....Χθες ελειπα απο τη δουλεια και το ειδα κι εγω στο internet

Το αν πηγαινει αμμεσα στην εφορια και ποτε ειναι ενα θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...