Προς το περιεχόμενο

σχολη εμποροπλοιαρχων


λεωνιδας-300

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια θα ηθελα να ρωτησω για την σχολη εμποροπλοιαρχων αφου περασω θα ειναι μια σιγουρη δουλεια? η δεν θα βρησκω δουλεια στο επαγγελμα του πλοιαρχου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πάντα ζήτηση, αλλά να ξέρεις πως οι απαιτήσεις της εργασίας αυξάνονται συνεχώς. Αν σε μάθουν σε μία εταιρεία σαν Ανθυποπλοίαρχο τότε μπορείς να εξελιχθείς μαζί τους σε Υποπλοίαρχο και τελικά Πλοίαρχο μέσα σε 7-8 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάζεις σχολή εμποροπλοιάρχων,κάνεις 3-4 "μπάρκα" για να φτιάξεις κομπόδεμα και να πάρεις το "βάπτισμα".Στο ενδιάμεσο ψάχνεσαι για Λιμενικό σώμα.Σχετικά εύκολο να μπείς, αφού υπάρχει γενναία μοριοδότηση*.

Πλοίαρχος στην 10ετία+ είναι το σύνηθες.Ποιο νωρίς είναι δύσκολο,όχι ακατόρθωτο.

 

*Και χτυπάω την κούτρα μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα εγω ειμαι β λυκειου και θελω να ερασω εκει γιατι μου αρεσει η θαλασσα αλα αν δεν εχει δουλει μην παω τσαβα.ευχαριστω ολουσ που μου απαντησαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία 10 χρόνια δέν υπήρχε ζήτηση,άλλα σιγά σιγά αλλάζει το σκηνικό.Γενικότερα τα πληρώματα σε πλοία Ελληνικών συμφερόντων απαρτίζονταν απο ξένους και οι Έλληνες περιορίζονταν στον καπετάνιο,τον πρώτο μηχανικό,στην καλύτερη και στον υποπλοίαρχο.Δύο-τρεις Έλληνες,στην μέση του πουθενά,με πλήρωμα κάθε καρυδιάς καρύδι (όχι πως οι Έλληνες ήταν παπαδοπαίδια,άλλα τεσπα).Στην ακτοπλοΐα (χωρικά μας ύδατα) είναι διαφορετικά τα πράγματα, άλλα αναλογικά αν δούμε τα μεγέθη είναι πιο πιθανό (και εύκολο) να δείς τον εαυτό σου καπετάνιο σε καράβι με ξένη σημαία.

Σε καμία περίπτωση δέν είναι εύκολη δουλειά.Εχεις στα χέρια σου φορτία/εμπορεύματα/το ίδιο το πλοίο που αξίζει εκατομμύρια...αν και αυτό είναι το λιγότερο...έχεις και την ευθύνη όσων επιβαίνουν σε αυτό.Πραγματικά δίνεις ένα κομμάτι απο τον εαυτό σου το οποίο δέν αναπληρώνεται.Για τους στεριανούς 8000~10000 ευρώ/μήνα μπορεί να ακούγονται εξωφρενικά ώς ποσά,άλλα βλέπουν μόνο ένα μικρό κομμάτι της εικόνας (αυτό που τους βολεύει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νε φυσικα δεν με πηραζει να ειμαι και 6 μηνεσ θαλασσα!

 

και ξερω πως ειναι μεγαλη ευθυνη να εισαι πλοιαρχοσ ,αφτο το παλαβω να μην εχω δουλεια δεν παλεβω :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και τα 9+ μποφόρ φουρτούνες,μαζί με τα δέν-ξερω-ποσα-μετρα κύματα σε Ατλαντικό/Ειρηνικό.Σκέψου το σοβαρά πάντως.

Υπάρχει και η λύση που ανέφερα στο μύνημα #3.Τα συνδυάζεις όλα και στην πορεία μένεις στην στεριά με (σχετικά) καλές απολαβές σάν ΔΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως τα 8-10 χιλιαρικα γι αυτο που κανεις ειναι ψιχουλακια. Σε αναλογια δεν διαφερει σε τιποτα απο τα 800-900 ευρω μινιατικο. Εδω περα σε τουριστικο ημουν και ειχε γαμησι χωρις να εχω καμια ευθυνη. Τι να λεμε τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το εχω σκευφτει και θελω απλοσ εκανα αφτο το θεμα γιατι ενας γνωστος του φιλου μου ειχε περαση και ειχαι τελειοσει και λει πωσ δεν βρηε δουλεια για αφτο ,αλα αφου το λετε εσεισ οτι εχει οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν ~2000πλοια με ελληνικη σημαια θελουν αναλομα με την χωρητικοτητα τους εναν αριθμο ελληνων.

τα γραφεια δεν θελουν ατομα που πανε για απαρχτες.Δηλαδη να πανε για λιγους μηνες να βγαλουν φραγκα και μετα ξανα του χρονου.

απο κει και περα απ οσο ξερω οι περισσοτεροι ελληνες στο τελος δεν θελουν να δουλευουν με ελληνες αλλα με ξενους.

http://www.insomnia.gr/topic/399524-%CE%B4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B2%CE%B9/

http://www.insomnia.gr/topic/250112-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BD%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C/

http://www.insomnia.gr/topic/323509-%CF%84%CE%B9-%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CF%89-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BA%CE%AC%CF%81%CF%89/

--------------

@λεονιδας ειτε σε ελληνικο ειτε σε ξενο πλοιο θα πρεπει να ξερεις να γραφεις/μιλας αγγλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Καλησπερα θελω να περασω εμποροπλοιαρχων αλλα με απολυτηριο λυκειου χωρις παννελληνιες για οικονομια χρονου με 15.5 απολυτηριο και πτυχιο αγγλικων εχω καμια ελπιδα ή μπα;

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα θελω να περασω εμποροπλοιαρχων αλλα με απολυτηριο λυκειου χωρις παννελληνιες για οικονομια χρονου με 15.5 απολυτηριο και πτυχιο αγγλικων εχω καμια ελπιδα ή μπα;

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

θα ελεγα ελαχιστα η πολυ πιθανον καμια, χωρις εξετασεις συνηθως παιζουν πανω απο 17-18.

Τουλαχιστον ειτε πηγαινε σε ΕΠΑΛ να μοριοδοτηθεις απο εκει ειτε κανε κανα μπαρκο να παρεις απο εκει μορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...