Προς το περιεχόμενο

H Microsoft ετοιμάζει έκδοση του Office για το iPad


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα υπαρχει δωρεαν απλη εκδοση και μια επι πληρωμη με ολες τις δυνατοτητες για να μπορουμε τουλαχιστον να βλεπουε εγγραφα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θα υπαρχει δωρεαν απλη εκδοση και μια επι πληρωμη με ολες τις δυνατοτητες για να μπορουμε τουλαχιστον να βλεπουε εγγραφα....

Τα έγγραφα του Microsoft Office (και όχι μόνο...) τα βλέπουμε στο iPad και χωρίς πρόσθετο λογισμικό. Αντιγράφω από την επίσημη σελίδα του προϊόντος:

 

Viewable document types: .jpg, .tiff, .gif (images); .doc and .docx (Microsoft Word); .htm and .html (web pages); .key (Keynote); .numbers (Numbers); .pages (Pages); .pdf (Preview and Adobe Acrobat); .ppt and .pptx (Microsoft PowerPoint); .txt (text); .rtf (rich text format); .vcf (contact information); .xls and .xlsx (Microsoft Excel)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ξερει κανείς τίποτα γι αυτό που ρώτησα παραπάνω, αν θα υποστηρίζει μακροεντολες;

 

android.png

Μάλλον είναι νωρίς για να ξέρουμε κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος έχει πάρει ταμπλέτα (χωρίς πληκτρολόγιο, ποντίκι) για να χρησιμοποιεί εφαρμογές γραφείου είναι μακράν λάθος. Νομίζω οι ταμπλέτες είναι για να διαβάζεις την εφημερίδα σου μονο (δηλαδή στον καναπέ να βλέπεις ιντερνετ).

 

Αυτές οι συσκευές το μονο που χρειάζονται έναν απλό viewer άντε και με μικρές δυνατότητες editing. Αυτή είναι η άποψή μου. Ισως το XLS να είναι πιο σημαντικό από το word (οπότε εκεί ας υποστηρίζει και καμιά μακροεντολή)..

 

Αν η εφαρμογή του msoffice ειναι δωρεάν ή πολύ φτηνή καλώς να έρθει, αν κοστίζει €€€ όμως τότε είναι πεταμένα χρήματα για μια είδη υπερτιμημένη ταμπλέτα που ούτε USB διεπαφή (φλασακια) δεν προσφέρει..

 

Αλήθεια το google docs τρέχουν σε αυτήν την ταμπλέτα του ipad?? Αν ναί τότε ποσο απαραίτητη είναι μια τετοια εφαρμογή? Για το off line της υπόθεσης μονο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο google docks.. τρέχουν μια χαρά σε adroid και ios quick office, και πολλά αλλα. Δε βλέπω και καμία σημαντικη διάφορα απο της microsoft. Στο excell έχει όλες τις συναρτήσεις. Ο μονός λόγος που θα ήθελα της microsoft είναι αν έχει και τις μακροεντολες. Αλλιώς απλα θα είναι ακόμα μια σουίτα.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οποιος έχει πάρει ταμπλέτα (χωρίς πληκτρολόγιο, ποντίκι) για να χρησιμοποιεί εφαρμογές γραφείου είναι μακράν λάθος. Νομίζω οι ταμπλέτες είναι για να διαβάζεις την εφημερίδα σου μονο (δηλαδή στον καναπέ να βλέπεις ιντερνετ).

Αυτές οι συσκευές το μονο που χρειάζονται έναν απλό viewer άντε και με μικρές δυνατότητες editing. Αυτή είναι η άποψή μου. Ισως το XLS να είναι πιο σημαντικό από το word (οπότε εκεί ας υποστηρίζει και καμιά μακροεντολή)..

Δεν ξέρω τι εμπειρία έχεις από tablet αλλά τουλάχιστον το iPad που έχω στα χέρια δεν έχει καμία σχέση με αυτό που περιγράφεις. Μπορείς να διαβάσεις την εφημερίδα σου, να διαβάσεις βιβλίο, να περιηγηθείς στο Internet, να δεις μια και δυο και τρεις ταινίες, να διαχειριστείς με ευκολία τα e-mail σου και φυσικά να επεξεργαστείς με άνεση έγγραφα. Τουλάχιστον αυτό μπορώ να κάνω και κάνω στον επεξεργαστή κειμένου Pages. Προφανώς για σοβαρή δουλειά χρειάζεσαι ένα οποιοδήποτε εξωτερικό ασύρματο πληκτρολόγιο όπως της Apple ή το ZAGGmate. Αλλά τότε το iPad δεν έχει να ζηλέψει πολλά από ένα laptop και τίποτα από ένα "netbook", κατηγορία η οποία εκτιμώ ότι σιγά-σιγά πεθαίνει.

 

Αν η εφαρμογή του msoffice ειναι δωρεάν ή πολύ φτηνή καλώς να έρθει, αν κοστίζει €€€ όμως τότε είναι πεταμένα χρήματα για μια είδη υπερτιμημένη ταμπλέτα που ούτε USB διεπαφή (φλασακια) δεν προσφέρει..

Το αν είναι υπερτιμημένη ή όχι (επειδή δεν προσφέρει διεπαφή USB) δεν είναι επί του παρόντος - ας αφήσουμε τα εκατομμύρια αγοραστών της να το εκτιμήσουν αυτό.

Άσε που προσφέρει διεπαφή USB μέσω αντάπτορα.

Πάντως εφαρμογές για επεξεργασία κειμένων βρίσκεις και με 8.00 ευρώ (τόσο κοστίζει το Pages για παράδειγμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κακό να μπορείς να κάνεις last minute changes σε μια παρουσίαση που ετοιμάζεις να δείξεις με ipad (για να σας προλάβω, δεν την έχεις κάνει σε keynote για λόγους interoperability με όλα τα ms office που υπάρχουν γύρω τριγύρω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...