Προς το περιεχόμενο

The Last of Us [PS3][PS4]


karubas13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ριχνω ενα 2ο playthrough στο TLoU. Δεν σποϊλεριαζω κανεναν θεωρω, αν γραψω για εκεινο το κομματι στην υπογα του Hotel Lobby και το ποσο αγγωτικο ειναι μεχρι να το περασεις. Θεε μου τι παιχνιδουμπαρος!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οσοι το εχουνε σε ΠΣ4 + PS3:

Αξιζει να το παρω; το εχω τερματισει 2 φορες στο ΠΣ3 100%

Εχει διαφορα στα γραφικα η δε θα καταλαβω κατι;

Δινει μαζι και τα DLC?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, λόγω (πρώην) επαγγέλματος σίγουρα είμαι πιο ευαίσθητος σε αυτό το θέμα, αλλά και πάλι, θα μπορούσαν να ήταν πολύ πιο στρωτά ελληνικά πολύ εύκολα. Ο απώτερος στόχος όταν κάνεις υποτιτλισμό είναι να περνά απαρατήρητη η δουλειά σου, ώστε να αποσπάς όσο το δυνατόν λιγότερο τον θεατή από το έργο. Αυτό ισχύει δεκαπλάσια για ένα διαδραστικό μέσο όπως τα βιντεοπαιχνίδια. Οταν οι υπότιτλοι δε σκάνε με το σωστό ρυθμό, στα σωστά κοψίματα και δεν είναι στρωτά ελληνικά έχεις ακριβώς το αντίθετο αποτέλεσμα.

 

Ασφαλώς και αν δεν το είχες καθόλου με τα αγγλικά δε θα σου έλεγα πάρε το αγγλικό κι ό,τι καταλάβεις. Αλλά αυτό απέχει πολύ από το "μια χαρά είναι οι υπότιτλοι". Δεν είναι μια χαρά. Ούτε χάλια είναι, σε αυτό έχεις δίκιο. Εχουν δει τα μάτια μου πολύ χειρότερα πράγματα από επαγγελματίες κιόλας (δεν υπολογίζω ερασιτεχνικούς υπότιτλους, that's not fair :P ). Αν και στο θέμα κοψίματος/χρονισμού ίσως και να έλεγα ότι αγγίζουν τα χάλια σε ορισμένα σημεία.

 

Άσχετο γενικά, αλλά κατά τη γνώμη μου ο ερασιτεχνικός υποτιτλισμός είναι σε πολύ μεγάλο βαθμό καλύτερος του επαγγελματικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσοι το εχουνε σε ΠΣ4 + PS3:

Αξιζει να το παρω; το εχω τερματισει 2 φορες στο ΠΣ3 100%

Εχει διαφορα στα γραφικα η δε θα καταλαβω κατι;

Δινει μαζι και τα DLC?

Διαφορά θα καταλάβεις, αλλά έχοντάς το τερματίσει ήδη 2 φορές, όπως λες, ίσως θα ήταν σοφότερο να περίμενες είτε να πέσει η τιμή του είτε να βγει σε κάνα Plus (εκτός αν το πάρεις ψηφιακό και το μοιραστείς με κανέναν). Fps, φωτισμοί, σκιές και αρκετά από τα textures φαίνονται αισθητά καλύτερα, αλλά το geometry παραμένει ίδιο, οπότε δεν είναι ότι θα νιώσεις σαν να παίζεις κάνα next-gen. Ενα απλό remaster είναι.

 

Ναι, δίνει και τα DLC.

 

Άσχετο γενικά, αλλά κατά τη γνώμη μου ο ερασιτεχνικός υποτιτλισμός είναι σε πολύ μεγάλο βαθμό καλύτερος του επαγγελματικού.

Κατά τη γνώμη σου :P

 

Με τι ιδιότητα έχεις αυτή τη γνώμη, αν επιτρέπεται; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη σου :P

 

Με τι ιδιότητα έχεις αυτή τη γνώμη, αν επιτρέπεται; 

 

Τι εννοείς με τι ιδιότητα; Αν εννοείς αν έχω εμπειρία, έχω μια άλφα εμπειρία στον ερασιτεχνικό υποτιτλισμό σε σειρές (γουστάρω την location σου btw, μεγάλος φανατικός BTVS γαρ :-D ). Αλλά κυρίως σαν θεατής σειρών το λέω. Σε πολλές περιπτώσεις έχω δει σειρές (για ταινίες δεν μπαίνω στην διαδικασία σύγκρισης, δύσκολα βρίσκεις ταινίες με ερασιτεχνικούς που να είναι καλοί) με ερασιτεχνικό υποτιτλισμό και μετά τις έχω δει και με επαγγελματικό. Οι περισσότερες περιπτώσεις με τον επαγγελματικό δεν παλευόντουσαν. Και ξέρω πως είναι αρκετοί που συμμερίζονται την άποψή μου.

 

Σίγουρα ξέρεις περισσότερα, λόγω επαγγέλματος, απλά μην νομίζεις ότι είμαι τελείως άσχετος ξέρω 'γω. Και εντάξει, διαφορετικά το βλέπει το θέμα ένας επαγγελματίας και διαφορετικά ένας ερασιτέχνης υποτιτλιστής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, ότι υπάρχουν επαγγελματίες που το μόνο που τους κάνει τέτοιους είναι ότι έχουν μπλοκάκι, υπάρχουν πολλοί. Και έχεις ένα δίκιο, τους χειρότερους ερασιτεχνικούς τους έχω πετύχει σε ταινίες, ενώ έχω πετύχει σειρές με πολύ καλή δουλειά. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες, βέβαια, από τεχνικές λεπτομέρειες (πχ. πόσοι χαρακτήρες επιτρέπονται, δεν πετσοκόβουν μόνο επειδή βαριούνται ή δεν ξέρουν να κάνουν καλή απόδοση ή δεν προλαβαίνουν να ασχοληθούν παραπάνω οι επαγγαλματίες, είναι και το τι χωράει ) μέχρι το ότι υπάρχουν και επαγγελματίες που κάνουν "ερασιτεχνικά" υπότιτλους, επειδή το επάγγελμα δεν είναι βιώσιμο, αναγκάζονται να το παρατήσουν και λόγω αγάπης (ή προβλήματος στον εγκέφαλο :P ) κάθονται και κάνουν fansubs. 

 

Anyway, ξεφύγαμε.

Δεν είχα σκοπό να σου την πω με την ερώτηση που έκανα, πάντως, από περιέργεια ρώτησα, για να δω με βάση τι μιλούσες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

To Last of Us ειναι ενα masterpiece. Oποιος δεν το εχει παιξει ενω εχει την δυνατοτητα ειτε στο ps3 ή και στο ps4 και δεν το εχει ηδη κανει, απλα δεν ξερει τι χανει. Το game εινα διαμαντι.

 

 

Οσοι ψαχνουν για διαρκεια κτλ, επειδη ακριβως το game ειναι survival και το speed run απο normal και πανω θα σου προσφερει αφθονους θανατους στο gamplay, δεν παιζει να πολυπετυχαινει οσο καλος και αν εισαι. Αν πηγαινεις αερα πατερα, δεν υπαρχει περιπτωση να μην πεθαινεις ολη την ωρα, ειδικα σε ορισμενες περιοχες που θα εισαι περικυκλωμενος απο clickers κτλ.. (οσοι το εχετε παιξει, ξερετε..)

Παιρνεις τον χρονο σου, ψαχνεις μεχρι και στα σκουπιδια ή καθε γωνια της περιοχης, κρυμμενης ή μη για προμηθειες. Σε βοηθαει το καθε πραγμα που θα μαζεψεις. Οσο πιο πολλα αφηνεις πισω, τοσο πιο πολυ δυσκολο θα ειναι το game μετα...

 

 

Αν ειναι δυνατον να ρωτατε αν το game αξιζει...

 

Εαν αυτο δεν αξιζει τοτε ποιο? Εκτος αν δεν αρεσει σε καποιον το στυλ του παιχνιδιου και γενικα απεχθανεται τα third person  οπου και παω πασο.. Εγω προσωπικα ειναι το καλυτερο game που εχω παιξει στη ζωη μου. Το τερματισα στο ps3 αλλα δεν το ειχα ευχαριστηθει επειδη ακριβως το νοικιασα και καταλαβαινετε πως δεν το επαιξα οπως θα ηθελα, καθως βιαζομουν να το επιστρεψω για να μην πληρωνω κερατιατικα...Ειχα την τυχη να το βρω φτηνα σε digital στο ps4 και το τερματισα σημερα. Οχι μονο καταλαβα περισσοτερα πραγματα για τον καθε χαρακτηρα στο game αλλα επαιξα και καλυτερα και σε περιοχες που ψοφουσα με την σεσουλα οταν το ειχα παιξει στο ps3, τωρα τις περνω για πλακα. Το τερματισα στο survival και θα παω για grounded οταν μου ξαναερθει η ορεξη.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θέτω την ερώτηση διαφορετικά: η τιμή είναι καλή ή θα λείπουν κωδικοί από την συσκευασία whatever!?μου φάνηκε φτηνό!εκεί ήθελα να καταλήξω!

Επεξ/σία από kosko42
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To remastered περιλαμβανει το left behind dlc χωρις να χρειαστει να το πληρωσεις/κατεβασεις απο το store, αν αυτο εννοεις περι κωδικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέτω την ερώτηση διαφορετικά: η τιμή είναι καλή ή θα λείπουν κωδικοί από την συσκευασία whatever!?μου φάνηκε φτηνό!εκεί ήθελα να καταλήξω!

Καλή είναι η τιμή, ναι. Και τα DLC συμπεριλαμβάνονται on disc, δεν είναι με κωδικούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εγώ το τσίμπησα μαζί με το Destiny πριν λίγες μέρες. Πάρα πολύ λεπτομέρεια και τρομερά animation κτλ. Απλά μια ερώτηση επειδή βλέπω ότι το game δεν βιάζεται να σου προκαλέσει συναισθήματα κτλ. Είμαι στο σημείο που ψάχνουν ανταλλακτικά για το αμάξι. Στο μέλλον δένεσαι πιο πολύ με τους χαρακτήρες? Γιατί θυμάμαι στο walking dead είχα μπει πιο πολύ στο κλίμα. Πάντως άψογο game που λογικά θα το παίξω μερικές φορές ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...