Προς το περιεχόμενο

Ποιό αλυσοπρίονο να πάρω;


Narayan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 21/11/2020 στις 1:49 ΠΜ, pipa_colada είπε

για καμια 100αρια ελιες που χρειαζονται λιγη φροντιδα ηδη τι επιλογες εχω ωστε το μηχανημα να μην μου μεινει στα χερια;

Sterwins PCS1-40 του leroy merlin (που λεει πως ειναι 2.1kw αρα 2.8 αλογα;;; )με 80 ευρω;

To Husqvarna 120 βλεπω πως ειναι τωρα σε εκπτωση στα 140

Ή πρεπει να παω αναγκαστικα στο Echo CS-352ES που ειναι κοντα 200;

Βλέπω μήκος λάμας 40 cm άρα είναι ένα μεσαίο καλό πριόνι ίδιου μήκους αλυσίδας με το πρώτο αλλά με παραξενεύει η τόσο μικρή τιμή του.Τα husgvarna παίζουν συνήθως ψηλά.Ενδεχομένως είναι κάποιο μοντέλο δεύτερης κατηγορίας για τον ανταγωνισμό με τα κινέζικα που παίζουν χαμηλά δεν παύει όμως να είναι husgvarna.

Αν δεν είχα πριόνι και ήθελα ένα μεσαίο με αυτή την τιμή θα πήγαινα husgvarna φυσικά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 349
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σας.

Μετά από πολύ διάβασμα και ψάξιμο θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις – απορίες που έχω σχετικά με την αγορά αλυσοπρίονου και θα ήθελα να σας ευχαριστήσω εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

 

Έχω στην κατοχή μου ένα McCulloch CS 340 και θα ήθελα να μου προτείνετε και  κάποιο αλλο αλυσοπρίονο το οποίο να είναι αξιόπιστο και ελαφρύ επώνυμης εταιρίας ή και κινέζικο (κατά προτίμηση κάποιο μικρό 25-30cm λάμα αλλά και σε κάτι μεγαλύτερο 50-60cm λάμα.)
 

Επίσης πιστεύετε αξίζει να αγοράσω κάποιο Ηλεκτρικό τροχιστικό αλυσίδας?
Και αν ναι, έχετε κάποιο να μου προτείνετε?

Μια διευκρίνιση… τα τροχιστικά υποστηρίζουν όλους τους τύπους αλυσίδας πάνω τους?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εάν δεν θέλεις να διαθέσεις πολλά λεφτά τα πιο διαδεδομένα Κινέζικα αυτή τη στιγμή είναι τα Νakayama . Για κλάδεμα ένα παρόμοιο μικρό έχω και εγώ και μια χαρά με βολεύει. Απλά το πήρα από μελαχροινούλη με 60 ευρώ είναι όμως ίδιο.

Τροχιστικό έχω ένα παρόμοιο μια χαρά με βολεύει κάνει  για όλες τις αλυσίδες απλά αν έχεις με μικρά δόντια υπάρχει τροχός πιο λεπτός (συνήθως πάνω έχουν 4mm) . Δες βιντεάκια στο youtube και υπόψιν απαλό τρόχισμα έστω και δύο φορές όχι παρατεταμένα να μην αρπάζει η αλυσίδα.

Με μεγάλη λάμα πάλι Κινέζικα έχω δύο.  Σίγουρα τα επώνυμα είναι καλύτερα αλλά πολύ ακριβότερα. Αν ξέρεις να τα συντηρείς μόνος όπως εγώ και τα Κινέζικα μια χαρά είναι ποτέ δεν μου δημιούργησαν πρόβλημα.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/11/2020 στις 1:49 ΠΜ, pipa_colada είπε

για καμια 100αρια ελιες που χρειαζονται λιγη φροντιδα ηδη τι επιλογες εχω ωστε το μηχανημα να μην μου μεινει στα χερια;

Sterwins PCS1-40 του leroy merlin (που λεει πως ειναι 2.1kw αρα 2.8 αλογα;;; )με 80 ευρω;

To Husqvarna 120 βλεπω πως ειναι τωρα σε εκπτωση στα 140

Ή πρεπει να παω αναγκαστικα στο Echo CS-352ES που ειναι κοντα 200;

Καλα,τα νουμερα που δινουν μην τα κοιτας.Ενα καλο επωνυμο με 2 αλογα παιζει να ειναι και 3 φορες πιο δυνατο απο αυτο.Παντως με 80€ δεν νομιζω να παιρνεις κατι καλυτερο.Το συγκεκριμενο Husqvarna ειναι παραπλησιας ποιοτητας με το Sterwins,το Echo ειναι αρκετα ποιοτικο,αρκετα δυνατο,ελαφρυ αλλα στοιχιζει αρκετα παραπανω.Δυο επιλογες βλεπω,το Sterwins και το Echo.Αν και για κλαδεμα ελιας ενα top handle θα σε βολευε πιστευω πιο καλα.Ηθελα και εγω πριν κανενα μηνα να κλεδεψω 3-4 δεντρα εδω στο σπιτι και ειπα να μην δωσω πολλα λεφτα μονο για 3-4 δεντρα.Πηρα ενα με 50€ το οποιο ειναι κλωνος του Zenoah G2500,ειναι ιδιο με τα περισσοτερα στα 25,4cc που κυκλοφορουν με χιλιες δυο διαφορετικες μαρκες.

Αν εξαιρεσω τον καταλυτη(?) που ειχε στην εξατμιση και δεν ανεβαζε στροφες καθολου,κατα τα αλλα με εξεπληξε ευχαριστα.Μου φαινεται αρκετα συμπαγης κατασκευη,ειδικα για την τοσο χαμηλη τιμη του.Το δουλεψα περιπου 2 τεποζιτα,αψογο.Βεβαια θα δειξει ποσο θα κρατησει αν και δεν νομιζω να εχει θεμα.Οχι οτι με νοιαζει βεβαια,αλλα λεμε.Παντως το προτεινω με χιλια,ειδικα για κλαδεμα ειναι πολυ βολικο.

Στις 26/5/2020 στις 10:17 ΜΜ, papoys1 είπε

Βενζινοπρίονα Κινέζικα άψογα.

Ναι μπορεί να είναι λίγο πιο βαριά ή να υστερούν ελάχιστα σε απόδοση αλλά με καλά ακονισμένη αλυσίδα κόβουν τέλεια.Τρία χρόνια εγγύηση περιστασιακή δουλειά μια χαρά είναι.Τζάμπα να δίνεις 400 και 500 ευρώ να το δουλέψεις ελάχιστα. 

 

Παππου,με αφορμη την προχθεσινη μερα το γραφω αυτο.Ειμαστε τωρα στην δουλεια,εκκοκιστηριο βαμβακος,και ειναι 6-7 λεύκες στην περιφραξη τις οποιες αποφασιζουν να τις κοψουν γιατι πολυ βρωμια ρε παιδι μου και πρακτικα δεν χρησιμευουν καπου,το αντιθετο μαλιστα.Να μην τα πολυλογω,ειναι 3-4 εκει συναδελφοι οι οποιοι εχουν κατι κινεζικα αλυσοπριονα και ο ενας εχει ενα McCulloch CS 50S.Εγω βρηκα την χαρα μου,πηγαινα εκει ανα τεταρτο και κοροιδευα.Που πατε με τις μαλακιες και τετοια.Οι λευκες ηταν κλαδεμενες παλια και τωρα ειναι 3 μετρα περιπου κορμος ενος μετρου παχος(ισως και λιγο πιο χοντρος) και μετα κατι κλαδια.Ευκολες δλδ.Κοβεις κλαδια κανενα 3λεπτο και μετα ριχνεις κατω τον κορμο και αρχιζεις να τεμαχιζεις.Με τι ομως,με το McCulloch?Υποψιν το συγκεκριμενο ειναι το Poulan Pro PP5020AV το οποιο ειναι καθαρα σχεδιαση Husqvarna (οχι οι παπαριες τις Electrolux),απλα ειναι για ερασιτεχνικη χρηση.Ε,κοβαν για 2 λεπτα,σταματουσαν,μια χαλασε ο ρεγουλατορος της αλυσιδας,μια μπουκωσε και δεν επερνε μπρος,ειχαν καμια ωρα εκει και δεν ειχαν κοψει τπτ.

Σκαει μυτη ο χειριστης του φορτωτη (εν τω μεταξυ ειχαμε μαζευτει 5-6 εκει και γελουσαμε),με αυτα λεει δεν κανετε δουλεια,θα παω εγω σπιτι να φερω το δικο μου,εχω καλο μηχανακι,επαγγελματικο.Περιμενα και εγω να δω τι μαλακια θα φερει.Και παει ο τυπος φερνει το Jonsered CS2171,το διδυμο αδερφακι του Husqvarna 372XP,ισως το καλυτερο αλυσοπριονο που εχει φτιαχτει ποτε στον κοσμο.Παππου,αν ησουν εκει θα χαζευες,δεν ξερω αν εχεις δει απο κοντα επαγγελματικο εργαλειο,μιλαμε ο τυπος το γκαζωνε και ακουγοταν σαν motocross.Δεν μπορεις να φανταστεις διαφορά,σαν να ειχαμε ενα Lada με σπασμενη εξατμιση και νομιζαμε οτι ειχαμε εργαλειο και ξαφνικα να σκαει μυτη ενα Fiesta R5.Μιλαμε,εκει που ακουγαμε μια ωρα ενα κλαστηρι να προσπαθει να γυρισει την αλυσιδα,ερχεται το 2171 και φτιαχνει σωρους απο πριονιδι.Μεσα σε 40 λεπτα,ειχε κατεβασει και τεμαχισει σχεδον και τα 7 δεντρα.Ηθικο διδαγμα,με πορδες δεν βαφονται αυγα.

Τωρα ολα τα αλλα ειναι να ειχαμε να λεγαμε."Ειναι λιγο πιο βαρια και υστερουν ελαχιστα σε αποδοση",ουτε κατα διανοια δεν πλησιαζει την πραγματικοτητα αυτο.Εγω δεν λεω να παμε να παρουμε ολοι τετοια μηχανακια,απλως να επιλεξει καποιος αναλογα την δουλεια που το θελει.Σιγουρα για να κλαδεψει καποιος 20-30,ακομα και 100 δεντρα,ενα φτηνο κινεζικο θα κανει δουλεια.Μπορει να μην κρατησει 10 χρονια αλλα τα λεφτα του θα τα βγαλει.Συμφωνω με το να δωσει καποιος 400 και 500 ευρω για να το δουλεψει ελαχιστα ειναι κριμα αλλα να μην εχουμε και αυταπατες.Προχθες ο τυπος με το 2171 πηρε μια πλατφορμα ξυλα,καπου στους 3-4 τονους.Αυτα στοιχιζουν κοντα 500€,ακομα και εκεινη την ημερα το εβγαλε το μηχανακι,ασε που το δουλευε μια 10ετια επαγγελματικα ακομα και εξωτερικο,φαντασου ποσες φορες το εκανε αποσβεση.Ο αλλος με τα 200€ δεν τα εβγαλε γιατι εκεινη την μερα δεν εκοψε τπτ.Οτι δινεις παιρνεις,νομος απαραβατος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζητημα είναι να μην έχουν πλαστικά γρανάζια και να βρίσκεις ανταλλακτικά.

Τα φτηνά είναι τα ίδια,Και κινέζικη μάρκα να μην είναι θα έχει κινέζικο καρμπυρατέρ κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα και θα προσθέσω αγοράζεις και ότι χρειάζεσαι και αν τα συντηρείς σωστά και κινέζικα δουλειά θα κάνεις. Σίγουρα δεν θα κάνεις τη δουλειά που θα κάνει ένα καλό husgvarna και περισσότερο ένα επαγγελματικό αλλά θα βολευτείς.

Άκου να σου πω και εγώ για τα Κινέζικα . Βλέπω πριν το καλοκαίρι κοντά στο εξοχικό που είχε κόψει ένα γείτονας δύο πολύ μεγάλους ευκάλυπτους από τη ρίζα.Τους έβλεπα 2-3 μήνες ξάπλα τον βρίσκω μια μέρα και τον ρωτάει αν μπορώ να τους πάρω. Έλα πάρτους μου λέει χάρη θα μου κάνεις. Πάω με τα δύο μεγάλα Κινέζικα ακονισμένες αλυσίδες συντηρημένα καθαρά  τους πλακώνω και σε τρεις ωρίτσες είχα μεταφέρει με το γιο 4-5 φορτηγάκια ξύλα για το μισό χειμώνα. Πιο μεγάλα βέβαια και λιανίζω λίγα λίγα που τα παίρνω για κάψιμο.Περνάει ο γείτονας βλέπει και ακολουθεί διάλογος.

-Ρε σύ με τα Κινέζικα τους έκοψες;;

-Ναι του λέω γιατί;;;;

-Ο άλλος που έφερα είχε ένα husgvarna και παιδευόταν δύο ώρες να τους ρίξει.

-Αν είχε την αλυσίδα πάνω κανένα χρόνο ατρόχιστη του λέω πάλι καλά που τους έριξε.

Εμένα με βολεύουν αλλά τα συντηρώ άψογα μετά τη δουλειά κομπρεσέρ αέρα γενικό καθάρισμα και καλό ακόνισμα τις αλυσίδες για το επόμενο κόψιμο.

Ναι με ένα husgvarna θα έκανα καλύτερη και πιο γρήγορη δουλειά αλλά έχω ακόμη ένα μείον πέραν του οικονομικού .Τα αφήνω στο εξοχικό αν έχεις καλό εργαλείο το μαθαίνουν ντόπια κλεφτρόνια και σίγουρα θα βρω το σπίτι ανοιγμένο. Κινέζικα δεν τα πειράζει κανείς.

 

 

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Το ζητημα είναι να μην έχουν πλαστικά γρανάζια και να βρίσκεις ανταλλακτικά.

Τα φτηνά είναι τα ίδια,Και κινέζικη μάρκα να μην είναι θα έχει κινέζικο καρμπυρατέρ κλπ.

black friday και στο aliexpres. Παρήγγειλα πριν καμιά βδομάδα 16άρα λάμα με τρεις αλυσίδες 15 ευρώ . Θα έχω αλυσίδες μέχρι αν τα βαθιά γεράματα αν δεν με προλάβει ο κόβιντ.😁

Και ανταλλακτικά ότι τραβάει η ψυχή σου από 1-2 ευρώ μέχρι καρμπυρατέρ με 5-6 .:D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Το ζητημα είναι να μην έχουν πλαστικά γρανάζια και να βρίσκεις ανταλλακτικά.

Τα φτηνά είναι τα ίδια,Και κινέζικη μάρκα να μην είναι θα έχει κινέζικο καρμπυρατέρ κλπ.

Δεν εχει να λεει αυτο,παιρνεις το Stihl 462 πχ που εχει πανω απο χιλιαρικο και φοραει καρμπυρατερ Zama το οποιο πανω γραφει made in China.Βασικα ολα τα Stihl καρμπυρατερ Zama φορανε.Δινεις ομως 1200€ και παιρνεις εργαλειο που δεν υπαρχει.

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Συμφωνώ απόλυτα και θα προσθέσω αγοράζεις και ότι χρειάζεσαι και αν τα συντηρείς σωστά και κινέζικα δουλειά θα κάνεις. Σίγουρα δεν θα κάνεις τη δουλειά που θα κάνει ένα καλό husgvarna και περισσότερο ένα επαγγελματικό αλλά θα βολευτείς.

Άκου να σου πω και εγώ για τα Κινέζικα . Βλέπω πριν το καλοκαίρι κοντά στο εξοχικό που είχε κόψει ένα γείτονας δύο πολύ μεγάλους ευκάλυπτους από τη ρίζα.Τους έβλεπα 2-3 μήνες ξάπλα τον βρίσκω μια μέρα και τον ρωτάει αν μπορώ να τους πάρω. Έλα πάρτους μου λέει χάρη θα μου κάνεις. Πάω με τα δύο μεγάλα Κινέζικα ακονισμένες αλυσίδες συντηρημένα καθαρά  τους πλακώνω και σε τρεις ωρίτσες είχα μεταφέρει με το γιο 4-5 φορτηγάκια ξύλα για το μισό χειμώνα. Πιο μεγάλα βέβαια και λιανίζω λίγα λίγα που τα παίρνω για κάψιμο.Περνάει ο γείτονας βλέπει και ακολουθεί διάλογος.

-Ρε σύ με τα Κινέζικα τους έκοψες;;

-Ναι του λέω γιατί;;;;

-Ο άλλος που έφερα είχε ένα husgvarna και παιδευόταν δύο ώρες να τους ρίξει.

-Αν είχε την αλυσίδα πάνω κανένα χρόνο ατρόχιστη του λέω πάλι καλά που τους έριξε.

Εμένα με βολεύουν αλλά τα συντηρώ άψογα μετά τη δουλειά κομπρεσέρ αέρα γενικό καθάρισμα και καλό ακόνισμα τις αλυσίδες για το επόμενο κόψιμο.

Ναι με ένα husgvarna θα έκανα καλύτερη και πιο γρήγορη δουλειά αλλά έχω ακόμη ένα μείον πέραν του οικονομικού .Τα αφήνω στο εξοχικό αν έχεις καλό εργαλείο το μαθαίνουν ντόπια κλεφτρόνια και σίγουρα θα βρω το σπίτι ανοιγμένο. Κινέζικα δεν τα πειράζει κανείς.

 

 

black friday και στο aliexpres. Παρήγγειλα πριν καμιά βδομάδα 16άρα λάμα με τρεις αλυσίδες 15 ευρώ . Θα έχω αλυσίδες μέχρι αν τα βαθιά γεράματα αν δεν με προλάβει ο κόβιντ.😁

Και ανταλλακτικά ότι τραβάει η ψυχή σου από 1-2 ευρώ μέχρι καρμπυρατέρ με 5-6 .:D

Χαχα,καλο.Αυτος μπορει να ειχε κανενα Husqvarna με 140€,δεν μου κανει εντυπωση που δεν μπορουσε να τα κοψει.Απο την αλλη,αν ειχε καλο Husqvarna,μπορει να ειχε βαλει την αλυσιδα αναποδα.Και εγω αν βρω μια πορσε χωρις ροδες,μπορει με ενα λαντα να την περασω.😂Τεσπα,την γνωμη μου για τα κινεζικα την ξερεις,ειναι καλα για 10 λεπτα δουλεια.Αν θες να κανεις δουλεια για ωρα δεν κανουν.Εσυ με τα κινεζικα που λες,ποσα περιπου ξυλα εκοψες.1 τονο,παραπανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Δεν εχει να λεει αυτο,παιρνεις το Stihl 462 πχ που εχει πανω απο χιλιαρικο και φοραει καρμπυρατερ Zama το οποιο πανω γραφει made in China.Βασικα ολα τα Stihl καρμπυρατερ Zama φορανε.Δινεις ομως 1200€ και παιρνεις εργαλειο που δεν υπαρχει.

Και παίρνεις αυτό των 199€ που έχει καρμπυρατερ μαρκαμεκαψες και δεν ρυθμίζεται με τίποτα.Τα βλέπεις στοιβαγμένα στα σερβις.

Εγω έχω ένα https://www.manualowl.com/m/Stihl/MS-250/Manual/402925 που μου έχει βγει πολυ καλό για αυτά που κάνω.Καυσόξυλα για το σπίτι  δηλαδη.Αλυσίδα και λαδάκι μίξης stihl και καλό λάδι αλυσίδας.Μπορεί να το κάνω και λάθος αλλά πάντα το μίγμα το κάνω ένα ελάχιστο πιο πλουσιο σε λάδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Εάν δεν θέλεις να διαθέσεις πολλά λεφτά τα πιο διαδεδομένα Κινέζικα αυτή τη στιγμή είναι τα Νakayama . Για κλάδεμα ένα παρόμοιο μικρό έχω και εγώ και μια χαρά με βολεύει. Απλά το πήρα από μελαχροινούλη με 60 ευρώ είναι όμως ίδιο.

Τροχιστικό έχω ένα παρόμοιο μια χαρά με βολεύει κάνει  για όλες τις αλυσίδες απλά αν έχεις με μικρά δόντια υπάρχει τροχός πιο λεπτός (συνήθως πάνω έχουν 4mm) . Δες βιντεάκια στο youtube και υπόψιν απαλό τρόχισμα έστω και δύο φορές όχι παρατεταμένα να μην αρπάζει η αλυσίδα.

Με μεγάλη λάμα πάλι Κινέζικα έχω δύο.  Σίγουρα τα επώνυμα είναι καλύτερα αλλά πολύ ακριβότερα. Αν ξέρεις να τα συντηρείς μόνος όπως εγώ και τα Κινέζικα μια χαρά είναι ποτέ δεν μου δημιούργησαν πρόβλημα.

Σπουδάζω μηχανικός σε ΜΕΚ οπότε δεν θα έχω θέμα όσο αφορά την συντήρηση τους. Στην αρχή ήμουν λίγο πριν κλείσω προς το echo αλλά μετά σκέφτηκα μήπως να πάω σε κάτι πιο οικονομικό γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν κόβω και κάθε μέρα ξύλα για την ώρα τουλάχιστον... αν και είμαι από αγροτική οικογένεια και έχουμε στην κατοχή μας κάποιες ρίζες. Σίγουρα όλα έχουν θετικά και αρνητικά… Είμαι υπό σκέψη ακόμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα , ερωτηση για οποιον ξερει .
Θελω να παρω ενα ηλεκτρικο πολυμηχανημα κηπου , αυτα που εχουν προεκταση , μπορντουροψαλιδο και αλυσοπριονο .
Για δουλειες του σπιτιου 3-4 φορες το χρονο , ερασιτεχνικά
εχω ψιλο καταλήξει σε 2 τα EINHELL GC-HC 9024 και BAX B-214pro
εχει καποιος αποψη ή καποια δοκιμασμενη προταση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Και παίρνεις αυτό των 199€ που έχει καρμπυρατερ μαρκαμεκαψες και δεν ρυθμίζεται με τίποτα.Τα βλέπεις στοιβαγμένα στα σερβις.

Εγω έχω ένα https://www.manualowl.com/m/Stihl/MS-250/Manual/402925 που μου έχει βγει πολυ καλό για αυτά που κάνω.Καυσόξυλα για το σπίτι  δηλαδη.Αλυσίδα και λαδάκι μίξης stihl και καλό λάδι αλυσίδας.Μπορεί να το κάνω και λάθος αλλά πάντα το μίγμα το κάνω ένα ελάχιστο πιο πλουσιο σε λάδι.

Το μηχανακι που εχεις ειναι καλο μοντελο,ειδικα για ερασιτεχνη.Αν θελεις την γνωμη μου,το λαδι της Stihl ειναι απο τα χειροτερα,ειδικα αν το κανεις μιξη πανω απο 50:1,οχι μονο λογω του λαδιου αλλα και για το ιδιο το μηχανακι.Πρωτον η Stihl παραγγελνει τα λαδια αποκλειστικα για μιξη 50:1,οτιδηποτε παραπανω (πχ 40:1) αφηνει carbon deposits που λενε και ειναι ο χειροτερος εχθρος για το διχρονο.Δευτερον το μηχανακι οταν το πηρες ηταν ρυθμισμενο για 50:1(εκτος και αν το ρυθμισες ξανα),με περισσοτερο λαδι το μειγμα γινεται φτωχοτερο και ειναι επιβλαβες για τον κινητηρα.Η βενζινη κρυωνει τον χωρο καυσης,οχι το λαδι.

Η προταση μου ειναι να παρεις ενα καλο λαδι (πχ το Amsoil Saber,το Echo powerblend Gold ή το Husqvarna XP,ολα ειναι ακριβα βεβαια αλλα αξιζουν),να το κανεις μιξη 40:1 αλλα να ρυθμισεις το καρμπυρατερ για 40:1.Μπορεις να συνεχισεις και με το Stihl το λαδακι,απλα μην το κανεις μιξη πανω απο 50:1.Χειροτερο ειναι παρα καλυτερο.

Τωρα για την πρωτη προταση,συμφωνω εν μερη.Δλδ μπορεις τα φτηνα αλυσοπριονα να τα ρυθμισεις κανονικα,απλα δεν κρατανε την ρυθμιση,Θες γιατι το καρμπυρατερ οπως ειπες ειναι μαρκα με καψες,θες γιατι τα σωληνακια βενζινης που βαζουν ειναι μαπα και δεν κρατανε,θες γιατι δεν δουλευουν καλα οι βαλβιδες των τεποζιτων με αποτελεσμα να δουλευουν καλα για κανενα 5λεπτο,μετα να φτωχαινει το μειγμα συνεχεια με αποτελεσμα να ανεβαζουν θερμοκρασια και να καταστρεφεται το κυλινδροπιστονο.Επομενο ειναι να στοιβαζονται οπως λες διοτι το κυλινδροπιστονο εχει οσο εχει ολο το μηχανακι.

 

Επεξ/σία από LouCi4er
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Το μηχανακι που εχεις ειναι καλο μοντελο,ειδικα για ερασιτεχνη.Αν θελεις την γνωμη μου,το λαδι της Stihl ειναι απο τα χειροτερα,ειδικα αν το κανεις μιξη πανω απο 50:1,οχι μονο λογω του λαδιου αλλα και για το ιδιο το μηχανακι.Πρωτον η Stihl παραγγελνει τα λαδια αποκλειστικα για μιξη 50:1,οτιδηποτε παραπανω (πχ 40:1) αφηνει carbon deposits που λενε και ειναι ο χειροτερος εχθρος για το διχρονο.Δευτερον το μηχανακι οταν το πηρες ηταν ρυθμισμενο για 50:1(εκτος και αν το ρυθμισες ξανα),με περισσοτερο λαδι το μειγμα γινεται φτωχοτερο και ειναι επιβλαβες για τον κινητηρα.Η βενζινη κρυωνει τον χωρο καυσης,οχι το λαδι.

Η προταση μου ειναι να παρεις ενα καλο λαδι (πχ το Amsoil Saber,το Echo powerblend Gold ή το Husqvarna XP,ολα ειναι ακριβα βεβαια αλλα αξιζουν),να το κανεις μιξη 40:1 αλλα να ρυθμισεις το καρμπυρατερ για 40:1.Μπορεις να συνεχισεις και με το Stihl το λαδακι,απλα μην το κανεις μιξη πανω απο 50:1.Χειροτερο ειναι παρα καλυτερο.

Τωρα για την πρωτη προταση,συμφωνω εν μερη.Δλδ μπορεις τα φτηνα αλυσοπριονα να τα ρυθμισεις κανονικα,απλα δεν κρατανε την ρυθμιση,Θες γιατι το καρμπυρατερ οπως ειπες ειναι μαρκα με καψες,θες γιατι τα σωληνακια βενζινης που βαζουν ειναι μαπα και δεν κρατανε,θες γιατι δεν δουλευουν καλα οι βαλβιδες των τεποζιτων με αποτελεσμα να δουλευουν καλα για κανενα 5λεπτο,μετα να φτωχαινει το μειγμα συνεχεια με αποτελεσμα να ανεβαζουν θερμοκρασια και να καταστρεφεται το κυλινδροπιστονο.Επομενο ειναι να στοιβαζονται οπως λες διοτι το κυλινδροπιστονο εχει οσο εχει ολο το μηχανακι.

 

Aπο τα ποστ που γουστάρω να διαβάζω!!!Thanks!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αφορά τα Nakayama το PC 3000 με το PC 3500 η μόνη τους διαφορά είναι στην carving λάμα? 

Και ανταλλακτικά που μπορώ να βρω, κοίταξα στο ali άλλα δεν βγάζει κάτι έχει κάποια άλλη ονομασία?

@papoys1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Mortalze είπε

Όσο αφορά τα Nakayama το PC 3000 με το PC 3500 η μόνη τους διαφορά είναι στην carving λάμα? 

Και ανταλλακτικά που μπορώ να βρω, κοίταξα στο ali άλλα δεν βγάζει κάτι έχει κάποια άλλη ονομασία?

@papoys1

Το γραφω πιο πανω,ολα αυτα ειναι κλωνοι του Zenoah g2500.Παρε εδω πχ:https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20201202142720&SearchText=zenoah+g2500+parts

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Δεν εχει να λεει αυτο,παιρνεις το Stihl 462 πχ που εχει πανω απο χιλιαρικο και φοραει καρμπυρατερ Zama το οποιο πανω γραφει made in China.Βασικα ολα τα Stihl καρμπυρατερ Zama φορανε.Δινεις ομως 1200€ και παιρνεις εργαλειο που δεν υπαρχει.

Χαχα,καλο.Αυτος μπορει να ειχε κανενα Husqvarna με 140€,δεν μου κανει εντυπωση που δεν μπορουσε να τα κοψει.Απο την αλλη,αν ειχε καλο Husqvarna,μπορει να ειχε βαλει την αλυσιδα αναποδα.Και εγω αν βρω μια πορσε χωρις ροδες,μπορει με ενα λαντα να την περασω.😂Τεσπα,την γνωμη μου για τα κινεζικα την ξερεις,ειναι καλα για 10 λεπτα δουλεια.Αν θες να κανεις δουλεια για ωρα δεν κανουν.Εσυ με τα κινεζικα που λες,ποσα περιπου ξυλα εκοψες.1 τονο,παραπανω?

Ανέκδοτα μου λες;;;; Σου είπα 4-5 φορτηγάκια.Μιλάμε για σχεδόν 3 τόννους ξύλα. Για ένα τόννο δεν θα πήγαινα καν. Σου είπα οι ευκάλυπτου ήταν πελώριοι. Όταν πάω εξοχικό θα φέρω φωτο από τον ένα κορμό.Αλλά είπαμε τα έκοβα μεγάλα όσο να τα σηκώνω και κόβω λίγα λίγα μικρότερα.Όταν πάω θα φέρω βίντεο κόβοντας με κινέζικο κορμό.😁

Από την άλλη φίλε το ένα ίσον κανένα και με ένα husgvarna όσο καλό και να είναι δεν μπορείς να πας στις ελιές να κάνεις δουλειά.Αν κάτι χαλάσει  τί γίνεται. Μπορείς να δίνεις λεφτά και για δεύτερο;;; Έχω τέσσερα 2 μεγάλα 2 μικρά (240 ευρώ κόστισαν) ρίχνω 2-3 πάνω στην καρότσα και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.😀 Βέβαια μη φανταστείς ότι κόβω και τόνους ξύλα στις ελιές περισσότερο για κλάδεμα έχω τα δύο μικρά και δεν αγχώνομαι.

5 ώρες πριν, Mortalze είπε

Όσο αφορά τα Nakayama το PC 3000 με το PC 3500 η μόνη τους διαφορά είναι στην carving λάμα? 

Και ανταλλακτικά που μπορώ να βρω, κοίταξα στο ali άλλα δεν βγάζει κάτι έχει κάποια άλλη ονομασία?

@papoys1

Ότι είπε ο Louci4er μην κοιτάς με μάρκα. Εικόνες και οι περισσότεροι Κινέζοι για δύσκολα ανταλλακτικά έχουν πιο κάτω και ακριβείς διαστάσεις διαφόρων σημείων. Πήρα καρμπυρατέρ βάσει διαστάσεων για χορτοκοπτικό μάρκας alex pak :D 20ετίας  και βάλε (με 7 ευρώ ευρώ εδώ για αλλαγή - επισκευή ζητούσαν 50)  και ταίριαζε απόλυτα , μία μικρή εύκολη μετατροπή έκανα στην τρύπα που περνάει το συρματόσχοινο γκαζιού (την άνοιξα ελάχιστα με τρυπάνι γιατί ήταν στενότερη) και έκανα το εγκαταλειμένο χορτοκοπτικό αστέρι ξανά γιατί πριν δεν έπαιρνε μπρος και με παίδευε κανένα τέταρτο. Τώρα μαζί με το άλλο κινέζικο που πήρα στα 70 ευρώ καθαρίζω 5-6 στρέμματα ελιές σε δύο μέρες.

Τα κινέζικα αλυσοπρίονα το μόνο μείον είναι εκκίνηση. Αν βρεις το κόλπο ρύθμισης στις δύο βίδες γίνονται τσακμάκι

Δες εδώ την απλή ρύθμιση του καρμπυρατέρ σε κινέζικα που κάνω εγώ και έχω τέσσερα (δύο μεγάλα δύο μικρά) με τα οποία δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα στην εκκίνηση. 

Παιδιά τα αλυσοπρίονα είναι τόσο απλά που όταν καταλάβετε τη λειτουργία τους και τα φτιάχνετε μόνοι τους θα αναρωτιέστε γιατί δίνατε 30άρια , 40άρια και 50άρια για απλές βλάβες στο μάστορα.

 

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...