Προς το περιεχόμενο

Ποιό αλυσοπρίονο να πάρω;


Narayan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Ανέκδοτα μου λες;;;; Σου είπα 4-5 φορτηγάκια.Μιλάμε για σχεδόν 3 τόννους ξύλα. Για ένα τόννο δεν θα πήγαινα καν. Σου είπα οι ευκάλυπτου ήταν πελώριοι. Όταν πάω εξοχικό θα φέρω φωτο από τον ένα κορμό.Αλλά είπαμε τα έκοβα μεγάλα όσο να τα σηκώνω και κόβω λίγα λίγα μικρότερα.Όταν πάω θα φέρω βίντεο κόβοντας με κινέζικο κορμό.😁

Από την άλλη φίλε το ένα ίσον κανένα και με ένα husgvarna όσο καλό και να είναι δεν μπορείς να πας στις ελιές να κάνεις δουλειά.Αν κάτι χαλάσει  τί γίνεται. Μπορείς να δίνεις λεφτά και για δεύτερο;;; Έχω τέσσερα 2 μεγάλα 2 μικρά (240 ευρώ κόστισαν) ρίχνω 2-3 πάνω στην καρότσα και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.😀 Βέβαια μη φανταστείς ότι κόβω και τόνους ξύλα στις ελιές περισσότερο για κλάδεμα έχω τα δύο μικρά και δεν αγχώνομαι.

Ότι είπε ο Louci4er μην κοιτάς με μάρκα. Εικόνες και οι περισσότεροι Κινέζοι για δύσκολα ανταλλακτικά έχουν πιο κάτω και ακριβείς διαστάσεις διαφόρων σημείων. Πήρα καρμπυρατέρ βάσει διαστάσεων για χορτοκοπτικό μάρκας alex pak :D 20ετίας  και βάλε (με 7 ευρώ ευρώ εδώ για αλλαγή - επισκευή ζητούσαν 50)  και ταίριαζε απόλυτα , μία μικρή εύκολη μετατροπή έκανα στην τρύπα που περνάει το συρματόσχοινο γκαζιού (την άνοιξα ελάχιστα με τρυπάνι γιατί ήταν στενότερη) και έκανα το εγκαταλειμένο χορτοκοπτικό αστέρι ξανά γιατί πριν δεν έπαιρνε μπρος και με παίδευε κανένα τέταρτο. Τώρα μαζί με το άλλο κινέζικο που πήρα στα 70 ευρώ καθαρίζω 5-6 στρέμματα ελιές σε δύο μέρες.

Τα κινέζικα αλυσοπρίονα το μόνο μείον είναι εκκίνηση. Αν βρεις το κόλπο ρύθμισης στις δύο βίδες γίνονται τσακμάκι

Δες εδώ την απλή ρύθμιση του καρμπυρατέρ σε κινέζικα που κάνω εγώ και έχω τέσσερα (δύο μεγάλα δύο μικρά) με τα οποία δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα στην εκκίνηση. 

Παιδιά τα αλυσοπρίονα είναι τόσο απλά που όταν καταλάβετε τη λειτουργία τους και τα φτιάχνετε μόνοι τους θα αναρωτιέστε γιατί δίνατε 30άρια , 40άρια και 50άρια για απλές βλάβες στο μάστορα.

 

Τι να σου πω ρε παππού,εγώ έχω 15 αλυσοπρίονα (μην ρωτάς) και είναι όλα επαγγελματικά.Οσα κινέζικα του 50ευρου πέρασαν από τα χέρια μου,ήταν για 5 λεπτά δουλειά,τα πέταξα.Το μόνο κινεζικό που έχω και δουλεύει είναι το κλαδευτικο που πήρα πριν κανένα μήνα και πραγματικά είναι πολύ καλό για τα 50€ που έδωσα.

Δεν χρειάζεται να πάρεις 2 και 3 husqvarna,με ένα είσαι μια χαρά.Γι αυτό το πληρώνεις τόσα λεφτά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.Μπορει να σου φαίνεται πολύ δύσκολο να το πιστέψεις γιατί τόσα χρόνια έχεις συνηθίσει με τα κινέζικα που χαλάνε συνέχεια και δεν τα έχεις εμπιστοσύνη, λογικό.Πραγματικα στο λέω όμως αν πιάσεις ένα επώνυμο ποιοτικό μηχάνημα στα χέρια σου,θα πας στο σπίτι,θα απλώσεις τα κινέζικα στον δρόμο και θα τα πατήσεις με το αμάξι.Τωρα το ποσο σωθηκες με 7 ευρώ καρμπυρατέρ και πόσο γαμάτο μηχάνημα έγινε το χορτοκοπτικό άσε να το ξέρω καλύτερα.Τεσπα,δεν έχω σκοπό να σου αλλάξω την γνώμη,εσένα σε βολεύουν αυτού του είδους τα μηχανήματα,εμένα όχι.

Από την άλλη μια συμβουλή,έχεις δικαίωμα να πιστεύεις ότι θες,το να λες όμως ανακρίβειες είναι λίγο ανεύθυνο γιατί λέγοντας ότι ένα φθηνό μηχάνημα που κοστίζει 70-80 ευρώ,είναι σχεδόν ίδιο με ένα που στοιχίζει 600,είναι πέρα για πέρα αναληθές.Μπορει να σε πιστέψει κάποιος,να πάρει άδεια πχ από την δουλειά με χίλια παρακάλια,να κάνει 100 χιλιόμετρα για να πάει στο κτήμα,να χάσει χρόνο και χρήμα και δουλειά να μην κάνει γιατί το κινέζικο αποφάσισε να μπουκωσει και να μην παίρνει μπρος.

Δεν μπορεί να μας δουλευουν η Stihl ,η husqvarna,η echo και να μας παίρνουν τα λεφτά ενώ ο πανέξυπνος και τίμιος Κινέζος μας δίνει απλόχερα ποιότητα με το 1/8 των χρημάτων.Μακαρι να ήταν αλήθεια αλλά δυστυχώς δεν είναι.Φιλικα πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμήθηκα που είχα πάρει ένα κινέζικο κλαδευτηρι με 5 ευρώ ενώ το ίδιο γαλλικό στοίχιζε 40.

Το κινέζικο κάνει μόνο για λουλουδάκια,το γαλλικό κλαδευει.Αναλογικα με την δουλειά που βγάζουν το γαλλικό έπρεπε να είχε πάνω από 100 ευρώ και το κινέζικο ούτε 2ευρω.

Έχω χρόνια και αλυσοπριονο και μεσινεζα Stihl, το αλυσοπριονο πάνω από 25 χρόνια.

Προσωπικά να δώσω χρήματα για  πάρω κινέζικα εργαλεια τέτοιου είδους το θεωρώ σαν να πετάω τα λεφτά μου.

Ο καθενας βέβαια έχει την άποψη του,αλλά η αλήθεια είναι ότι πληρώνεις παίρνεις σε τέτοια εργαλεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Από την άλλη μια συμβουλή,έχεις δικαίωμα να πιστεύεις ότι θες,το να λες όμως ανακρίβειες είναι λίγο ανεύθυνο γιατί λέγοντας ότι ένα φθηνό μηχάνημα που κοστίζει 70-80 ευρώ,είναι σχεδόν ίδιο με ένα που στοιχίζει 600,είναι πέρα για πέρα αναληθές.Μπορει να σε πιστέψει κάποιος,να πάρει άδεια πχ από την δουλειά με χίλια παρακάλια,να κάνει 100 χιλιόμετρα για να πάει στο κτήμα,να χάσει χρόνο και χρήμα και δουλειά να μην κάνει γιατί το κινέζικο αποφάσισε να μπουκωσει και να μην παίρνει μπρος.

Πουθενά δεν είπα φίλε  ότι είναι σχεδόν το ίδιο.Εξάλλου δεν μπορώ να το πω γιατί μόνο Κινέζικα έχω. Ο καθένας κάνει την επιλογή του ανάλογα με τα γούστα του και ανάλογα με το πορτοφόλι του. Εγώ μιλώ για τις εμπειρίες μου από τα Κινέζικα που χρησιμοποιώ.

Όσο για το καρμπυρατέρ αν έδινα 50 αντί για 7 που μου ζήτησε κάποιος "μάστορας" νομίζεις ότι θα μου έβαζε καλύτερο;;;; Καρακινέζικο θα μου έβαζε γιατί μόνο τέτοια κυκλοφορούν στην αγορά άλλο τι λένε για να πάρουν το πενηντάρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπες ότι σιγά την διαφορά που έχουν,τα κινέζικα είναι λίγο πιο βαριά και ελάχιστα πιο αργά,αυτό είπες.Ειμαι από κινητό και βαριέμαι να ψάχνω και να κάνω παραθέσεις.Τεσπα,δεν εχω σκοπό την αντιπαράθεση,ούτε να επιβαλω την γνώμη μου σε κανέναν.Το έγραψα πόσες φορές,αφού εσένα σε βολεύουν,εμένα και τους υπόλοιπους δεν μας πέφτει λόγος.Τεσπα,ότι νομίζει ο καθένας,εγώ πάντως συμφωνώ με τον jmmys,καλύτερα κάψε το 50ευρω παρά να το δώσεις να πάρεις κινεζικό,γιατί?Γιατί πρώτον θα έχεις τα λεφτά,δεύτερον θα έχεις την ψυχική ηρεμία και τρίτον δεν θα μείνεις χωρίς να έχει γίνει η δουλειά σου αφού με το κινέζικο πάλι δουλειά δεν θα κάνεις.

Μου θυμιζεις έναν φίλο μου(παλιό φίλο γιατί έχω 5 χρόνια που τον έκοψα γιατί δεν τον πάλευα με τπτ) ο όποιος νομίζει ότι όλοι οι μάστορες και οι έμποροι γενικα θέλουν να τον κοροϊδέψουν και να του φανε λεφτά και μόνο αυτός κάνει σωστές επιλογές και ξέρει τα πάντα και τι είναι καλύτερο.Στο τέλος πάντα την πατάει, χαχαχαχαχα.Πλακα κάνω εννοειτε.Τεσπα,καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/12/2020 στις 2:31 ΜΜ, LouCi4er είπε

Είπες ότι σιγά την διαφορά που έχουν,τα κινέζικα είναι λίγο πιο βαριά και ελάχιστα πιο αργά,αυτό είπες.Ειμαι από κινητό και βαριέμαι να ψάχνω και να κάνω παραθέσεις.Τεσπα,δεν εχω σκοπό την αντιπαράθεση,ούτε να επιβαλω την γνώμη μου σε κανέναν.Το έγραψα πόσες φορές,αφού εσένα σε βολεύουν,εμένα και τους υπόλοιπους δεν μας πέφτει λόγος.Τεσπα,ότι νομίζει ο καθένας,εγώ πάντως συμφωνώ με τον jmmys,καλύτερα κάψε το 50ευρω παρά να το δώσεις να πάρεις κινεζικό,γιατί?Γιατί πρώτον θα έχεις τα λεφτά,δεύτερον θα έχεις την ψυχική ηρεμία και τρίτον δεν θα μείνεις χωρίς να έχει γίνει η δουλειά σου αφού με το κινέζικο πάλι δουλειά δεν θα κάνεις.

Μου θυμιζεις έναν φίλο μου(παλιό φίλο γιατί έχω 5 χρόνια που τον έκοψα γιατί δεν τον πάλευα με τπτ) ο όποιος νομίζει ότι όλοι οι μάστορες και οι έμποροι γενικα θέλουν να τον κοροϊδέψουν και να του φανε λεφτά και μόνο αυτός κάνει σωστές επιλογές και ξέρει τα πάντα και τι είναι καλύτερο.Στο τέλος πάντα την πατάει, χαχαχαχαχα.Πλακα κάνω εννοειτε.Τεσπα,καλή συνέχεια.

Εσύ που είσαι επαγγελματίας με ποια πριόνια δουλεύεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Husqvarna και Echo.

Τα stihl δεν τα δουλεύεις; ο πατέρας μου μόνο stihl και husqvarna δουλεύει. Εμένα μου αρέσει το stihl για τα χοντρά δέντρα και το husqvarna για ξεκλαρισμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα δουλευω καθολου γιατι δεν μου αρεσει η πολιτικη της εταιριας (που δεν αφηνει να πωλουνται ανταλακτικα online εκτος των αλλων) και συγκεκριμενα η πολιτικη του τοπικου αντιπροσωπου.Αν και ο υπαλληλος που δουλευει μεσα ειναι γαμω τα ατομα και εξυπηρετικοτατος (παιρνω αναλωσιμα Stihl) και το σκεφτηκα να παρω κανα δυο Stihl μονο και μονο για το παιδι( να ενισχυσω λιγο την αγορα γιατι δεν εχει και πολυ κινηση) αλλα δεν πηρα τελικα και το μετανιωσα γιατι ειναι φοβερα εργαλεια.Απο την αλλη,ο αντιπροσωπος της Husqvarna της περιοχης μου,ειναι 10 φορες χειροτερος αλλα με τα Husqvarna κανεις οι θες,παραγγελνεις ανταλακτικα online και δεν δινεις αναφορα σε κανεναν.Με τα Stihl σαν να βαζεις μετοχο τον αντιπροσωπο ενα πραμα και δεν τα γουσταρω αυτα.

Ολα καλα ειναι φιλε,αν ειναι ποιοτικο το μηχανημα ειναι καλο,ανεξαρτητου μαρκας.Τα Dolmar ειναι φοβερα εργαλεια,παντα ηθελα να πιασω ενα 7900 στα χερια μου,το θεωρω ενα απο τα καλυτερα μηχανακια που εχουν φτιαχτει ποτε αλλα δυστυχως δεν εκατσε.Δεν υπαρχουν και ανταλακτικα γενικα για αυτα εδω Ελλαδα οποτε δεν ασχοληθηκα,να μην μπορεις να αγορασεις ουτε φιλτρο αερος,τεσπα.Βεβαια τα μηχανακια για τα οποια μιλαω ειναι καθαρα επαγγελματικα,να δουλεψεις 8 ωρες μεσα στο δασος.Εννοειτε σε καμια περιπτωση δεν λεω να παρει ενα τετοιο μηχανακι,ενας που θελει να κοψει 5 φορες το χρονο,σε καμια περιπτωση,θα πεταξει τα λεφτα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ενώ εγώ με τα  κινέζικα μπαίνω ali και αγοράζω ότι τραβάει η ψυχή μου σχεδόν τζάμπα :D 

Αν δεν κατέχεις και 5 πραγματάκια και το πιο καλό husgvarna ή Sthil  να πάρεις θα σου τα παίρνει ο μάστορας για το παραμικρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Καλησπέρα ενώ εγώ με τα  κινέζικα μπαίνω ali και αγοράζω ότι τραβάει η ψυχή μου σχεδόν τζάμπα :D 

Αν δεν κατέχεις και 5 πραγματάκια και το πιο καλό husgvarna ή Sthil  να πάρεις θα σου τα παίρνει ο μάστορας για το παραμικρό.

Ενας επαγγελματίας πρέπει να γνωρίζει και πίστεψε γνωρίζει. Εγώ όταν πήγαινα για ξύλα στο βουνό δεν πήγαινα ποτέ με ένα πριόνι ούτε με δύο, επερνα ότι πριόνια είχαμε. Όταν μιλάμε όμως για μάρκες ακριβές που εξειδικευονται σε αυτή την δουλειά είναι δύσκολο να σε κρεμάσουν αλλά δεν είναι και απίθανο (αλυσίδες, μπουζί και άλλα αναλώσιμα όπως εργαλεία ήταν στάνταρ μαζί μας). Προσωπικά δεν θα ξεκινούσα να πάω στο βουνό με κινέζικα εργαλεία όσα και να είχα. 

Έχουμε μια τριβελα dolmar την οποία την είχαμε πάρει ακριβά, και σε πληροφορώ ότι είναι πολύ δυνατό εργαλείο. Βέβαια δεν έχει δουλέψει και πολύ, για να φραξουμε δικά μας χωράφια ήταν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, papoys1 είπε

Συμφωνώ απόλυτα απλά το LouCi4er πειράζω. :D

Ρε παππου,ουδετερο με εκανες?χαχαχαχαχαχα.

Πειραξε με οσο θες,εγω δεν σου κραταω κακια.Καλως ή κακως εχεις δικιο,οτι μαρκα και να ειναι το μηχανημα,αν ειναι να γινει η μλκια,θα γινει.Μπορει να πας με ενα αλυσοπριονο στο βουνο και να χασεις την βιδα που σφιγγει το καπακι της καμπανας,χαιρετισματα,γυρνα πισω οπως εισαι.Γιαυτο παιρνεις 2-3 αλυσοπριονα μαζι.Ειμαι μελος σε 2 αμερικανικα φορουμ για αλυσοπριονα,ξερεις τι κουβαλανε μαζι οι Αμερικανοι loggers?Εκτος απο βιδες για το καπακι,ασφαλειες για το γραναζι,μπουζι,σχοινι εκκινησης και αλλα τετοια αναλωσιμα,κουβαλανε ακομα και χειρολαβες και τεποζιτα.Σε περιπτωση που πεσει το δεντρο πανω στο αλυσοπριονο και στραπατσαρει την χειρολαβη,εχουν μαζι spare για να την αλλαξουν.Ετσι ειναι,δικιο εχεις,τι να σου κανει και το Husqvarna Και το Stihl.😄

Για το τελευταιο που λες(οτι θα σου τα τρωει ο μαστορας αν δεν κατεχεις 5 πραγματα),ειχα παρει (βασικα νομιζω οτι το εχω ακομα) ενα KTM 640 το 2010.Αν κατσω και σου πω το τι εχω πληρωσει σε μλκ μαστορα και μηχανακι δεν ειχα,μεχρι αυριο δεν μας φτανει.Εκατσα σαν μ........ και αγορασα δυναμοκλειδα,εφαγα ποσες ωρες σε ξενα φορουμ και τελικα αμα μπορουσες να δεις τι μηχανακι εφτιαξα στο τελος μονος μου,θα παθαινες πλακα.Εγω ακομα και τωρα που το σκεφτομαι,μετα απο τοσα χρονια δεν το πιστευω.Ενα θα σου πω γιατι δεν κρατιεμαι,μολις το ειχα παρει το πηγα στον συγκεκριμενο να μου κανει σερβις τα μπροστινα καλαμια.Ειχε αφησει ο αθεοφοβος απο το ενα καλαμι την αντλια ξεβιδωτη και το ενα καλαμι δουλευε κανονικα(αργα δλδ) ενω το αλλο γρηγορα(μονο το ελλατηριο) με αποτελεσμα οταν πηγαινα πανω απο 100χλμ και κραταγα το τιμονι με ενα χερι,αν παταγα την παραμικρη λακουβα εβγαζε τετοιο τρεμουλο που ελεγες θα φυγει ολο το μπροστινο.Μετα απο χρονια,7 αν θυμαμαι καλα,το ελυσα για να το κανω μονος μου,τεσπα τα εφτιαξα ολα οπως πρεπει και δεν πιστευα τι πατημα εχει το μηχανακι.Τοσα χρονια δλδ οδηγουσα μια χαλασμενη λατερνα επειδη ηταν μαλακας ενας μαστορας,και τον πληρωνα κιολας.Τεσπα,ας μην αρχισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Ρε παππου,ουδετερο με εκανες?χαχαχαχαχαχα.

μου,τεσπα τα εφτιαξα ολα οπως πρεπει και δεν πιστευα τι πατημα εχει το μηχανακι.Τοσα χρονια δλδ οδηγουσα μια χαλασμενη λατερνα επειδη ηταν μαλακας ενας μαστορας,και τον πληρωνα κιολας.Τεσπα,ας μην αρχισω.

Έχει απόλυτο δίκιο. Εγώ λέω να βρω ένα μάστορα καλό και ας πεθάνω μετά.:D

Επεξεργασία. Έχω παλιό πληκτρολόγιο και μου τρώει γράμματα.Έφαγε πάλι το   ς 😁

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση υπάρχει κάποιος τρόπος να βρίσκουμε πιο άμεσα ποιες κινέζικες εταιρίες έχουν βγάλει ανταλλακτικά που να ταιριάζουν με το δικό μας επώνυμο μηχάνημα σε περίπτωση που το δικό του δεν συμφέρει η αγορά του? 

Πχ έχω ένα Θαμνοκοπτικο παλιό Mitsubish πως θα βρω για το αντιστοιχο κάποια εξαρτήματα παίζει να υπάρχει κάποιο site που να σου λεει αυτό που λέγετε "Δημήτρης" κάνει και στο mitsubish. Πέρα απο το να ψάχνουμε βάση το μοντέλο που έχουμε.

Ευχαρισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...