Προς το περιεχόμενο

Ποιό αλυσοπρίονο να πάρω;


Narayan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα 5λιτρο λάδι 10w40 από τα λιντλ μάπα τελείως για να μην κάθεται είπα να τ βαζω στο ξυλοκοπτικο αλλά μάλλον είναι χοντρό κ βλέπω την λάμα στεγνή μπορώ με κάποιο τρόπο να το ρυθμισω αυτό ?

πανε παρε και 1 λιτρο 10καρακι λαδι και ανακατοσετο μια χαρα θα ειναι και μην ψαρωνετε με τους κατασκευαστες μια χαρα λειτουργει με προσοχη παντα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 349
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λένε ότι άλλο είναι το λαδι το 30ρι κινητήρα κ αλλο λίπανσης αλυσίδας.. έκανα το πείραμα κ βάζω κινητήρα κ είναι ίδιο το αποτέλεσμα...

 

Μια μάρκα jonsered την ξέρετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λένε ότι άλλο είναι το λαδι το 30ρι κινητήρα κ αλλο λίπανσης αλυσίδας.. έκανα το πείραμα κ βάζω κινητήρα κ είναι ίδιο το αποτέλεσμα...

 

Μια μάρκα jonsered την ξέρετε?

To αν είναι ίδιο δεν το ξέρεις θα το μάθεις όταν εξαιτίας των προδιαγραφών του λαδιού σου ρθει στην μάπα η αλυσίδα ή έχεις πρόωρη φθορά της αλυσίδας .

 

 

Την jonsered την ξέρω. Επώνυμη Σουιδική εταιρία . Εμπειρία δεν έχω ούτε κάποιον ξέρω που έχει . Γενικά θεωρείται από τις καλές επώνυμες εταιρίες . 

 

Σκέφτεσαι να πάρεις jonsered ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λάδια μηχανής είναι τοξικά οπότε καλό είναι να αποφεύγεται η χρήση τους σε εφαρμογές πέρα από αυτή που προορίζονται. 


Πάντως για το CS-303T, εδώ γράφει "Built for Professionals" δηλ. φτιαγμένο για επαγγελματίες.

Προσωπικά δεν νομίζω να έδινα και περισσότερα λεφτά για ένα κλαδευτικό, είτε ονομάζεται επαγγελματικό είτε όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λάδια μηχανής είναι τοξικά οπότε καλό είναι να αποφεύγεται η χρήση τους σε εφαρμογές πέρα από αυτή που προορίζονται. 

Πάντως για το CS-303T, εδώ γράφει "Built for Professionals" δηλ. φτιαγμένο για επαγγελματίες.

Προσωπικά δεν νομίζω να έδινα και περισσότερα λεφτά για ένα κλαδευτικό, είτε ονομάζεται επαγγελματικό είτε όχι. 

Όλα τα echo είναι επαγγελματικά . Αυτό είναι μαρκετινγκ καθαρά. 

Το συγκεκριμένο μοντέλο δεν συμφέρει κατα την δικιά μου άποψη . Όταν παίρνεις κλαδευτικό ειδικά για ελιές όπου μπορεί να χρειαστεί να ανέβεις πάνω στο δέντρο (δεν το συνιστώ σε κανέναν .εχει κίνδυνο ) θέλεις μικρή λάμα και μικρό βάρος στο κλάδεμα . Γενικά να μην σε κουράζει . 

 

Το συγκεκριμένο δέχεται 30άρα λάμα και πάνω και ζυγίζει 3.5 kg . 

 

Αυτό εδω το οποίο είναι αυτό που έχω  (ECHO’s CS-280TES is built for the professional user. Το αναφέρει και σε αυτό το μοντέλο)

 

http://www.countax.biz/imagestore/marketing_bulletins/20140627_ECH_MarketingBulletin_CS-280TES.pdf

https://www.skroutz.gr/s/5947696/Echo-CS-280TES-25.html

 

Eίναι μισό κιλό ελαφρύτερο παίρνει 25 άρα λάμα είναι όμως 0.2 hp λιγότερο απο αυτό που παραθέτεις . 

Εκεί όμως που κερδίζει είναι ότι έχει περισσότερες στροφές σε full γκάζι απο αυτό που παραθέτεις . 

 

Δεν υπάρχει ECHO που να μήν είναι για επαγγελματική χρήση . Μιλάμε τώρα για μια απο τις TOP 3 Μάρκες παγκοσμίως σε αλυσοπρίονα .Μεταξύ Stihl και ECHO πολλοί θεωρούν τα Echo ανώτερα σε αξιοπιστία και δυνατότητες αλλά σαφώς το support της Stihl στην Ελλάδα είναι υποδειγματικό μπροστά στα ECHO (προσωπική άποψη μου) . 

 

Y.Γ Για να μην εχουμε παρεξήγηση, σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ τα STIHL μάπα . Είναι μια σοβαρή εταιρία αξιόπιστη και μια απο τις καλύτερες . 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To αν είναι ίδιο δεν το ξέρεις θα το μάθεις όταν εξαιτίας των προδιαγραφών του λαδιού σου ρθει στην μάπα η αλυσίδα ή έχεις πρόωρη φθορά της αλυσίδας .

 

 

Την jonsered την ξέρω. Επώνυμη Σουιδική εταιρία . Εμπειρία δεν έχω ούτε κάποιον ξέρω που έχει . Γενικά θεωρείται από τις καλές επώνυμες εταιρίες . 

 

Σκέφτεσαι να πάρεις jonsered ;

 

Πηρε ο πατερας μου το δουλεψα 2 μερες πολυ καλο εργαλειο. Ειχαμε ενα ΕCΗO το δωσε να το φτιαξουν αλλα του ειπαν δεν φτιαχνει(παραξενο για εκο να μην φτιαχνει...θα το παω κ σ αλλον μαστορα) και του δωσαν για δοκιμη ενα jonsered... μαλλον θα το κρατησουμε ειναι καλο κ τιμη στα 220€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Γνωριζει κανεις αν το ηλεκτρικο αλυσοπριονο του lidl, εχει καπου ρυθμιση για τη ροη του λαδιου;

Το μανιουαλ αναφερει στα ελληνικα πως υπαρχει καπου πληκτρο ρυθμισης γισ τη ροη του λαδιου, ενω στα αγγλικα δε βλεπω να λεει κάτι τετοιο...

 

Παντως ισα που το βαλα μπροστα και εκοψα ενα κλαδι πορτοκαλιας σε τρια σημεια, αλλα δεν ειδα να λιπαινεται η αλυσιδα ακομα.Το δουλεψα και λιγο στον αερα, αλλα η αλυσιδα εξακολουθεί να ειναι στεγνη. Πρεπει να κανω κατι αλλο; Εβαλα το λαδι που ειχε μεσα το πακετο και βλεπω πως ισα που δακρυσε λιγο στο σημειο που ξεκιναει η λιπανση, δηλ πισω απ το δισκο ρυθμισης της λαμας, αλλα δεν ειδα να προχωραει στη λαμα το λαδι.

 

Κατι ακομα. Οταν δεν χρησιμοποιειται το αλυσοπριονο, πρεπει να ξεντωνουμε την αλυσιδα ή δεν υπαρχει λογος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει κανεις αν το ηλεκτρικο αλυσοπριονο του lidl, εχει καπου ρυθμιση για τη ροη του λαδιου;

Το μανιουαλ αναφερει στα ελληνικα πως υπαρχει καπου πληκτρο ρυθμισης γισ τη ροη του λαδιου, ενω στα αγγλικα δε βλεπω να λεει κάτι τετοιο...

 

Παντως ισα που το βαλα μπροστα και εκοψα ενα κλαδι πορτοκαλιας σε τρια σημεια, αλλα δεν ειδα να λιπαινεται η αλυσιδα ακομα.Το δουλεψα και λιγο στον αερα, αλλα η αλυσιδα εξακολουθεί να ειναι στεγνη. Πρεπει να κανω κατι αλλο; Εβαλα το λαδι που ειχε μεσα το πακετο και βλεπω πως ισα που δακρυσε λιγο στο σημειο που ξεκιναει η λιπανση, δηλ πισω απ το δισκο ρυθμισης της λαμας, αλλα δεν ειδα να προχωραει στη λαμα το λαδι.

 

Κατι ακομα. Οταν δεν χρησιμοποιειται το αλυσοπριονο, πρεπει να ξεντωνουμε την αλυσιδα ή δεν υπαρχει λογος;

Αμα μας πεις το μοντέλο ακριβώς θα σου απαντήσω. 

 

Όσο για την αλυσίδα όχι δεν την ξελασκάρουμε και κοίτα να την έχεις σφίξει σωστά ούτε υπερβολικά ούτε χαλαρά για να μην σου βγει και πάθεις κανα ατύχημα. Την αλυσίδα πάνα θα την ελέγχεις για τον τζόγο της. Ειδικά τις πρώτες ώρες λειτουργίας του μηχανήματος το πιθανότερο είναι να θέλει πάλι μάζεμα. Τα αλυσοπρίονα θέλουν ΜΕΓΑΛΗ προσοχή και να ξέρεις με λεπτομέρεια τα πάντα .

 

Η λάμα σου και η αλυσίδα έπρεπε να λιπαίνεται σε σημείο τέτοιο ώστε όταν πατάς γκάζι και φέρνεις κοντά στο δάπεδο την λάμα σε λειτουργία να σου πετάει ελάχιστες σταγώνες . Αυτός είναι ενας τρόπος να δούμε αν όλα είναι οκ αλλά δεν και ο 100 % safe. Εξαρτάται και το λα΄δι που χρησιμοποιείς αλλά τουλάχιστον πρέπει να έχει λάδι πάνω η αλυσίδα σε όλο το μήκος . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το ηλεκτιρκό FKS 2200 D2 από το Lidl, έχει αυτόματη ρύθμιση λαδιού και δεν μπορείς να ρυθμίσεις την ροή. 

Πάντως από τη λειτουργία του διαπίστωσα ότι καταναλώνει λιγότερο λάδι από δύο βενζινοκίνητα αλυσοπρίονα που έχω, χωρίς να δημιουργείται πρόβλημα. 

 

Για να δεις αν λιπαίνεται κάνε αυτό που σου λέει ο Dared-Devil. 

 

Επίσης το λάδι που είχε η συσκευασία μέσα σώθηκε αμέσως γιατί ήταν ψιλό,

εγώ του βάζω ένα ελαφρά πιο παχύ λάδι που βάζω και στα άλλα χωρίς κανένα πρόβλημα, το οποίο κρατάει περισσότερο. 

 

Πάντως κατά την λειτουργία του αλυσοπρίονου, η αλυσίδα δεν πρέπει να καίει πολύ ή να βγάζει καπνό, που σημαίνει ότι την έχεις σφιχτά ή ότι δεν λιπαίνεται καλά.

 

Όταν βάζεις τα χέρια στην λάμα ή την αλυσίδα, βγάλε το καλώδιο από την πρίζα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το ιδιο με του παραπανω φιλου, απλα εμενα ειναι η εκδοση florabest FKS 2200 E3.

Χθες το πηρα και δεν το χω δουλεψει καθολου, εκτος απο καποιες δοκιμες που εκανα, απλα ανησυχησα λιγο που δεν ειδα να λυπαινεται η αλυσιδα μετα απο τις πρωτες γκαζιες, οποτε αν ειναι και δεν εχει ρυθμιση, σημαινει πως κατι παιζει με την τρομπα λαδιου. Θα το βαλω να δουλεψει για λιγη ωρα σημερα, χωρις να κοψω κατι, ωστε να δω αν θα ξεκινησει η λιπανση. Αν οχι, μαλλον θα παρει το δρομο της επιστροφης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το ιδιο με του παραπανω φιλου, απλα εμενα ειναι η εκδοση florabest FKS 2200 E3.

Χθες το πηρα και δεν το χω δουλεψει καθολου, εκτος απο καποιες δοκιμες που εκανα, απλα ανησυχησα λιγο που δεν ειδα να λυπαινεται η αλυσιδα μετα απο τις πρωτες γκαζιες, οποτε αν ειναι και δεν εχει ρυθμιση, σημαινει πως κατι παιζει με την τρομπα λαδιου. Θα το βαλω να δουλεψει για λιγη ωρα σημερα, χωρις να κοψω κατι, ωστε να δω αν θα ξεκινησει η λιπανση. Αν οχι, μαλλον θα παρει το δρομο της επιστροφης..

Σελίδα 89 λίπανση αλυσίδας. Διαβασε το και βάλ το να δουλέψει λίγη ώρα σε full στροφές στον αέρα να δεις να θα βγάλει λάδι πάνω σε όλο το μήκος της αλυσίδας .

 

http://www.lidl-service.com/static/156538753/270730_RO_BG_EL.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χω διαβασει το μανιουαλ και αν δειτε στη σελιδα 91, αναφερει πως πρεπει να ρυθμισεις το διακοπτη για τη ροη του λαδιου σταδιακα, ωστε να μην κανει υπερχειλιση αλλα να μη στεγνωνει κιολας και κατι τετοια. Αυτο ηταν που με μπερδεψε βασικα, οποτε μετα απο ωρα, αφου δε βρηκα ρυθμιση στο αλυσοπριονο, κοιταξα την αγγλικη εκδοση των οδηγιων και οπως ηταν αναμενομενο, δεν αναφερει κατι τετοιο στο αντιστοιχο πεδιο.

Που το σκαρφιστηκε τωρα ο μεταφραστης, ποιος ξερει.. Παντως ο τροπος μεταφρασης στο συγκεκριμενο μανιουαλ ειναι λιγο τραγικος.

Εκανα μια δοκιμη σημερα οπως μου ειπατε και απ οτο βλεπω ειναι σαν να ψεκαζει καποια σταγονιδια στο εδαφος μετα απο λιγη ωρα λειτουργιας, σχηματιζοντας γραμμη λαδιου στο τελος, οποτε πρεπει να δουλευει η τρομπα τελικα.

Ελπιζω μονο να μην ηταν το λαδι που εβαλα χειροκινητα στη ραγα με μια συρριγγα στην αρχη, ομως σημερα απ οτι ειδα ειχε μπουριξει στην τρυπα λυπανσης, οποτε κατι βγαζει..

Θα το παρακολουθω συνεχεια οταν κοψω ξυλα, οποτε θα φανει.

Παντως απο θεμα ποιοτητας φαινεται μια χαρα για τα λεφτα του. Ελεγα να παρω ενα μακιτα που ειδα στα 118€, αλλα μιας και πρόκειται για περιστασιακη χρηση, αποκλειστικα για τεμαχισμο μικρων καυσοξυλων για σομπα, κυριως ελια, δε νομιζω να χρειαστω κατι περισσότερο κ ετσι βολευτηκα με αυτο στα 70€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χω διαβασει το μανιουαλ και αν δειτε στη σελιδα 91, αναφερει πως πρεπει να ρυθμισεις το διακοπτη για τη ροη του λαδιου σταδιακα, ωστε να μην κανει υπερχειλιση αλλα να μη στεγνωνει κιολας και κατι τετοια. Αυτο ηταν που με μπερδεψε βασικα, οποτε μετα απο ωρα, αφου δε βρηκα ρυθμιση στο αλυσοπριονο, κοιταξα την αγγλικη εκδοση των οδηγιων και οπως ηταν αναμενομενο, δεν αναφερει κατι τετοιο στο αντιστοιχο πεδιο.

Που το σκαρφιστηκε τωρα ο μεταφραστης, ποιος ξερει.. Παντως ο τροπος μεταφρασης στο συγκεκριμενο μανιουαλ ειναι λιγο τραγικος.

Εκανα μια δοκιμη σημερα οπως μου ειπατε και απ οτο βλεπω ειναι σαν να ψεκαζει καποια σταγονιδια στο εδαφος μετα απο λιγη ωρα λειτουργιας, σχηματιζοντας γραμμη λαδιου στο τελος, οποτε πρεπει να δουλευει η τρομπα τελικα.

Ελπιζω μονο να μην ηταν το λαδι που εβαλα χειροκινητα στη ραγα με μια συρριγγα στην αρχη, ομως σημερα απ οτι ειδα ειχε μπουριξει στην τρυπα λυπανσης, οποτε κατι βγαζει..

Θα το παρακολουθω συνεχεια οταν κοψω ξυλα, οποτε θα φανει.

Παντως απο θεμα ποιοτητας φαινεται μια χαρα για τα λεφτα του. Ελεγα να παρω ενα μακιτα που ειδα στα 118€, αλλα μιας και πρόκειται για περιστασιακη χρηση, αποκλειστικα για τεμαχισμο μικρων καυσοξυλων για σομπα, κυριως ελια, δε νομιζω να χρειαστω κατι περισσότερο κ ετσι βολευτηκα με αυτο στα 70€.

Mια χαρά είναι τα ηλεκτρικά και τα εργαλεια του lidl . Ρώτα και μένα όπου ο πατέρας μου είναι υδραυλικός και δεν αξίζει μία να δίνεις λεφτά σε επαγγελματικά Bosch . Σκαψίματα και τρυπήματα κάνουμε με parkside σκαπτικά . Κάνουν 50 ευρώ και έχουν απόδοση και χαρακτηριστικά επιπέδου bosch των 200 ευρώ . Το πρώτο πυο πήραμε έβγαλε βλάβη και το τονίζω επαγγελματική χρήση στα 5 χρόνια . Απλά τα έπαιξε ο διακόπτης . Ανταλλακτικό κάνει 20 ευρώ και θα το τοποθετούσα εγώ . Επειδή όμως μιλάμε για μισό τρυπάνι κόστος . Πήραμε άλλο με 50 πάλι .  Στην 5ετία να χαλάει πάλι κερδισμένος είμαι . Με τα 200 σε bosch παίρνει 4χ parkside  και έχω σκαπτικό για 20 χρόνια και φυσικά ανανεομένο μοντέλο .

 

Πληροφοριακά το έφτιαξα το τρυπάνι αλλά έκανα πατέντα με διακόπτη απο πορτατίφ στο καλώδιο .  :P 

 

Tόσο τα florabest όσο και τα parkside είναι όλα μοντέλα της Einhell και απλά κολλάνε τις στάμπες . Μέχρι και πολλά ανταλλακτικά είναι κοινά με άλλα μοντέλα με την στάμπα Einhell . 

 

Η Einhell είναι Γερμανική εταιρία που σχεδιάζει προϊόντα τα οποία κάποια τα κατασκευάζει αυτή και τα περισσότερα προιόντα ξένα εργοστάσια στην Κίνα

 

Τα makita είναι υπερεκτιμημένα ! Πληρώνεις και το όνομα όχι μόνο τις δυνατότητες τους και την αξιοπιστία τους . Πολλά λεφτά χωρίς λόγο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα συμφωνησω σχετικα με την ποιοτητα των εργαλειων του lidl, αλλα θα διαφωνισω σχετικα με το οτι ολα τα εργαλεια τους ειναι στην ουσια Einhell. Μεχρι πριν καποια χρονια, καποια απ τα εργαλεια τους ηταν οντως της Einhell (την οποια δεν εχω και σε πολυ εκτίμηση), αλλα τα τελευταια χρονια, επειδη παντα το ψαχνω αυτο, εχω καιρο να δω εργαλειο τους που να αναφερει την εταιρια αυτη ως κατασκευαστη. Το αλυσοπριονο florabest το εισαγει η Grizzly, ενω πχ. το φαλτσοπριονο παγκου το φτιαχνει η Scheppach και τα περισσότερα parkside εργαλεια γραφουν συνηθως μια εταιρια που λεγεται kompernass http://www.kompernass.com/index.php?route=common/home

Πιστευω πως απο τοτε που ξεκινησε συνεργασια με αλλες εταιριες εκτος Einhell, η ποιοτητα των εργαλειων της, ειδικα των parkside, εχει βελτιωθει παρα πολυ..

Παντως αν συγκρινεις πλεον την πρασινη σειρα της bosch με τα parkside, δε θα δεις καποια διαφορά ποιοτικα, διοτι η bosch εχει ριξει την ποιοτητα της αρκετα πια και η parkside την εχει αυξησει, οποτε μοιαζουν πλεον σαν αδερφια...

Επεξ/σία από arvacon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω σχετικα με την ποιοτητα των εργαλειων του lidl, αλλα θα διαφωνισω σχετικα με το οτι ολα τα εργαλεια τους ειναι στην ουσια Einhell. Μεχρι πριν καποια χρονια, καποια απ τα εργαλεια τους ηταν οντως της Einhell (την οποια δεν εχω και σε πολυ εκτίμηση), αλλα τα τελευταια χρονια, επειδη παντα το ψαχνω αυτο, εχω καιρο να δω εργαλειο τους που να αναφερει την εταιρια αυτη ως κατασκευαστη. Το αλυσοπριονο florabest το εισαγει η Grizzly, ενω πχ. το φαλτσοπριονο παγκου το φτιαχνει η Scheppach και τα περισσότερα parkside εργαλεια γραφουν συνηθως μια εταιρια που λεγεται kompernass http://www.kompernass.com/index.php?route=common/home

Πιστευω πως απο τοτε που ξεκινησε συνεργασια με αλλες εταιριες εκτος Einhell, η ποιοτητα των εργαλειων της, ειδικα των parkside, εχει βελτιωθει παρα πολυ..

Παντως αν συγκρινεις πλεον την πρασινη σειρα της bosch με τα parkside, δε θα δεις καποια διαφορά ποιοτικα, διοτι η bosch εχει ριξει την ποιοτητα της αρκετα πια και η parkside την εχει αυξησει, οποτε μοιαζουν πλεον σαν αδερφια...

Η kompernass είναι εταιρία που παρέχει λύσεις service και ανταλλακτικών . Εγώ προσωπικά δεν έχω δεί κάποιο parkside που να μην είναι της Einheil . Ναι μπορεί να χεις δίκιο ότι κάποια ίσως να μην είναι . Σε κάποια μπορεί να μην αναφέρεται καν η Einheil στην ετικέτα αλλά όταν ψάξεις κωδικό ανταλλακτικού στο internet πέφτεις πάνω στην Einheil . Για παράδειγμα για το κομπρεσσερ που έφτιαξα ανταλλακτικό βρήκα απο την Einheil Ελλάδος και Einheil Αγγλίας . 

 

Aυτό έχω τώρα ή μπορεί να κάνω λάθος στο κωδικό αλλά είναι ίδιο .

 

http://www.lidl-service.com/static/6176570/61368_EN.pdf

 

Η ουσία είναι ότι άσχετα αν όλα είναι Einheil ή όχι . Βγάζει εξαιρετικά προιόντα για τα λεφτά τους το lidl με 3 χρόνια εγγύηση με άμεση επιστροφή χρημάτων στο κατάστημα αν σου χαλάσει και αυτό είναι στα συν ! Δεν περίμενα εγώ και ο πατέρας μου να αντέξει κακομεταχείριση και κυρίως χρήση για σκάψιμο μπάνιων και μπετό ε και στην τελική και μετά την τριετία να χαλάσει και δεν το καλύπτει πλέον η εγγύηση με επιστροφή χρημάτων .. Ε σιγά .... 50 ευρώ σκαπτικό . Τίποτα πραγματικά . Αμα πας σε λύσεις bosch θα σου πέσουν τα σαγόνια ! Έχουμε και bosch όπου είναι 15 ετών ακόμα δουλεύει αλλά έβγαλε και αυτό τα θεματάκια του κατα καιρούς . Πεταμένα λεφτά δεν είναι ακριβώς απλά είναι μια η άλλη με τα parkside και ίσως στην τελική είσαι κατα πολύ κερδισμένος παίρνοντας parkside . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...