Προς το περιεχόμενο

Έναρξη παροχής υπηρεσιών VDSL2 έως και 50Mbps από τη Cyta


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι πότε θα ξεκινήσει το VDSL του "ΟΤΕ"(Στη Θεσσαλονίκη).Στην ουσία,Το Vdsl της Cyta είναι παρά μόνο για τους τυχερούς που βρίσκονται κοντά στο Αστικό Κέντρο του ΟΤΕ έως 1000μ(το πολύ).Εμείς που είμαστε μακριά από το Αστικό Κέντρο και παίρνουμε από τα ΚΑΦΑΟ θα μπορέσουμε να δούμε VDSL μόνο αν στην θέση των ΚΑΦΑΟ μπουν τα καινούργια mini dslam και έτσι από τα 2-3 χιλιόμετρα που απείχαμε από το Αστικό Κέντρο,θα απέχουμε πλέον κάποια μέτρα(θα είναι με λίγα λόγια σαν να έρχεται το Αστικό Κέντρο στη γειτονιά μας μέσω των mini dslam για όσους δεν κατάλαβαν).

 

 

Πως μπορώ να δω όμως σε ποιο ΚΑΦΑΟ καταλήγει η γραμμή μου?Το Attentuation της γραμμής μου είναι 43 με το Linksys WAG200G και 39,5 με το Thomson TG585 V8. και κλειδώνω από 7.8 μέχρι 9mbit.Η απόσταση αυτή δείχνει πως απέχω γύρω στα 3 χιλιόμετρα από το Αστικό Κέντρο(Πόσο απέχω όμως από το ΚΑΦΑΟ????).Μακάρι π.χ. να απέχω 2.800 μέτρα από το Αστικό Κέντρο και 200 μέτρα από το ΚΑΦΑΟ.Ελπίζω να μην βρίσκομαι 1500 μέτρα από το Αστικό Κέντρο και 1500 μέτρα από το ΚΑΦΑΟ γιατί τότε "Θα πάρω μια μάντρα κάκαλα VDSL".Οπότε ας μου πει κάποιος πως μπορώ να δω σε ποιο ΚΑΦΑΟ καταλήγει η γραμμή μου.

 

Δεν μπορεις να το δεις δυστυχως ... το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να ψαξεις γυρω απο το τετραγωνο σου και στα κοντινα να δεις αν εχει κουτια ΟΤΕ . Απο εκει θα παιρνεις ειτε ΟΤΕ ειτε οπου αλλου και να εισαι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εβαλα να δω αν εχει διαθεσιμοτητα στη περιοχη μου , ειμαι περιπου 100 μετρα αποσταση απο το Α/Κ, και λεει πως πιανει μεχρι τα 24 Mbps :devil:

 

που το έβαλες αυτό? η πλάκα κάνεις? μπερδεύτηκα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που το έβαλες αυτό? η πλάκα κάνεις? μπερδεύτηκα....

 

Στη σελιδα της πανω δεξια , εχει ενα κουτακι που γραφει ελεγχος διαθεσιμοτητας, γραφεις το τηλ και σου βγαζει τα διαθεσιμα πακετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη σελιδα της πανω δεξια , εχει ενα κουτακι που γραφει ελεγχος διαθεσιμοτητας, γραφεις το τηλ και σου βγαζει τα διαθεσιμα πακετα.

 

ααα αυτό... εγώ νομίζω οτι δεν μπορεί να σου δείξει απο εκεί... εν το μεταξύ μένω 230 μέτρα απο τον ΟΤΕ και σήμερα η forthnet απέτυχε να μου ενεργοποιήσει το internet τώρα που το ήθελα... πάμε για 27/12 λέει... μμμμμμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μονο 24άρια πακέτα μου έχει αν βάλω τον αριθμό μου οποτε μαλλον δεν υποστηρίζεται ακομα εδω που ειμαι

 

Και σε εμενα το ιδιο ... μαλλον σε μερικες περιοχες θα ειναι μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το ψάξω λιγάκι, γιατί έχω ήδη Cyta και το κέντρο πρέπει να είναι σχετικά κοντά (με interleaved κλειδώνω στα 16,5 Mbps και attenuation γύρω στα 20-25db). Το να δώσω 14 ευρώ παραπάνω το μήνα, για να πιάσω καμια 10αριά Mbps περισσότερα δεν θα με χάλαγε.

 

Ακόμα όμως είναι νωρίς. Ας δοκιμάσουν πρώτα την υπηρεσία οι... ειδήμονες και μετά βλέπουμε.

 

Το ωραίο είναι που έβαλα το "215" τηλέφωνό μου στο site της Cyta και μου έβγαλε:

 

Μετά από έλεγχο των στοιχείων σας, σας ενημερώνουμε ότι η Cyta δεν παρέχει υπηρεσίες στην περιοχή σας.

Το δίκτυο της Cyta επεκτείνεται καθημερινά. Εάν θέλετε να ενημερωθείτε αυτόματα όταν υπάρξει

διαθεσιμότητα στην περιοχή σας,παρακαλούμε συμπληρώστε τα στοιχεία σας πιο κάτω

wtf :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ψαρωνετε κινηση εντυπωσιασμου ειναι και μαλιστα αν δεν χρησιμοποιησουν σωστα power back-off προφιλ θα ξεσκισουν και ολα τα ADSL των υπολοιπων παροχων. Ακου εκει VDSL απο το αστικο κεντρο του ΟΤΕ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γίνει του Crosstalk το πανηγύρι. :rolleyes:

 

Η μεγαλύτερη ξεφτίλα είναι ότι η ΕΕΤΤ έτρεξε να κόψει τον ΟΤΕ από εγκαταστάσεις καφάο VDSL και στην έκθεση της μέσα ανέφερε και παρεμβολές που δεν υφίσταται σε βαθμό καφάο όσο αυτές που θα δώσει η Cyta που θα επηρεάσουν βρόγχους και όρια από το Α/Κ και τώρα τσιμουδιά. Έλεος απλά.

 

Προκαταβολικά συλληπτήρια στις ταχύτητες ADSL μας. Προβλέπω μεγάλο κλάμα. :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που με τη forthnet συγχρονίζω 23000 , θα φτάνω τα 50mbps και κυρίως τα 10 upload ή θα είναι διαφορετικά με τη cyta και το vdsl2 ?

Σε πια περιοχή μένεις και σε πια πολυκατοικία να αγοράσω κανένα διαμέρισμα εκεί :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτο με πηραν τηλ απο τον οτε και καλα να κανω συμβολαιο για ενα χρονο

με 10 ευρω το μηνα λιγοτερα για τους πρωτους 6 μηνες ενω ειχα ανοιχτο συμβολαιο εδω και 3 χρονια

και σκεφτομουνα τη τους επιασε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα πλακα μας κανει η cyta? Ti vdsl ψεμα ειναι αυτο? πρωτα απολα το vdsl θελει μινι dslam σε καθε καφαο. Εμενα το καφαο ειναι στα 50 μετρα και απαιτω 40+ mbps στην γραμμη μου. Τι παπαρια vdsl δινει h cyta? ακου δινει απο το αστικο κεντρο του οτε. Αστεια πραγματα. Περιμενουμε οτε στην ωρα του και νοικοκυρεμενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...