Προς το περιεχόμενο

Q6600 Overclock


Aspidas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε καλησπέρα και καλή χρονιά. Αν με 1,27V είσαι στα 3,2Ghz είσαι άρχοντας - το κομμάτι είναι και καλό και δροσερό. Εγώ έχω στοκ τάση/συχνότητα 1,30V/2,40Ghz και για 3,2Ghz που είμαι τώρα θέλω 1,3625V. Για πιο πάνω θέλω πολύ τάση 3,[email protected]. Δεν το βάζω πιο πάνω γιατί δεν βλέπω και μεγάλη διαφορά στις επιδόσεις από τα 3,2 που είμαι 24/7. Εσύ αν νιώθεις καλά με αυτό που έχεις μην ανεβάζεις , αλλά το κομμάτι σου είναι ψόφιο για γκάζια- βεβαια πάντα με την κατάλληλη υποδομή (μητρική , μνήμες , τροφοδοτικό) και υπομονή. Και όπως ειπώθηκε προσοχή στις θερμοκρασίες.

Πάντως στη θέση σου θα το κρατούσα στα 3,2@1,27V , είναι πολύ καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γι'αυτό ακριβώς θέλω να ανεβάσω! Έχω χαμηλές θερμοκρασίες και με λίγο ρεύμα ακόμα θα έφτανα άνετα 3,4-3,6 :) Μήπως πρέπει να δώσω τάση στη ram? Περίεργο μου φαίνεται που ακόμα και στα 3,3 κλείνει (ακόμα και με 1,35+ ρεύμα) :/

Καλή χρονιά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι και άλλες ρυθμίσεις εκτώς απο το ρεύμα του επεξεργαστή.. αν μας δώσεις μια φωτογραφία απο το bios θα δούμε τι φταίει και κλείνει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε :)

img20120101235439.th.jpg

img20120101235508.th.jpg

για αρχή βάλε manual το ρεύμα στις ραμ γιατι δεν αποκλείεται να φταίει αυτό, συνήθως οι μητρικές έχουν πρόβλημα με τις διάφορες μνήμες που κυκλοφορούν... λογικά θα βάλεις 1.8v .. δώσε στο MCH +0.150... και CPU Core ανέβασε και έως 1.45 (για τα 3.6) άνετα.. πρέπει να έχει και άλλες επιλογές όμως το BIOS... :confused:

 

ποια μητρική είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κι άλλες επιλογές στο menu αλλά ανέβασα αυτές που έχουν σχέση με το o/c! , να ανεβάσω και τις άλλες? :) Η μητρική είναι abit ip35v και υποτίθεται σύμφωνα με την εταιρία πως κάνει για oc.

Φυσικά θα δοκιμάσω τις επιλογές που προτείνεις και ο θεός βοηθός , ευχαριστώ? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα αυτό που είπες και δεν άνοιγε καθόλου _no beep_.

Σε κάποια άλλη φάση άνοιξε αλλά με το ρεύμα του vcore που είχα δώσει και τον cpu στα stock, νομίζω έλεγε cpu is unoverclocking (κάπως έτσι) press f1 to continue - delete to enter set up (προφανώς τα γράφω λάθος αλλά πιστεύω κατάλαβες τι εννοώ:) ) . Τώρα τον έχω στα 3,3 με 1,34 (max temps 55βαθμοί )και δεν έχει κάνει reboot εδώ και 20 λεπτά που έχω τσιτώσει τον επεξεργαστή με το occt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update: 3,4 με 1,37v και μέγιστες θερμοκρασίες 58 βαθμοί! Μα καλά τι έπαθε τώρα και ανεβαίνει? Άλλες φορές έκλεινε.

Σκέφτομαι να το αφήσω έτσι με την προυπόθεση ότι δεν θα υπάρχει διαφορά στα 3,5 με 3,6. Τι λέτε? ;) 1Ghz επιπλέον (~45% o/c) δεν είναι καθόλου άσχημα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρονια πολλα...φιλε μου τι mobo και μνημες εχεις ,για να ξερουμε περιπου που βαβιζουμε...νομιζω οτι θες κατι σε 400*8=3,2 ετσι για αρχη ..με 1,36 με 1,38 αλλα θελώ μνήμες για το memory multiplyer..οι θερμοκρασιες δειλωνουν και καποια λαθη,η διαφορα απο 3,2 σε 3,6 ειναι πολλυ μεγαλη ιδικα με τις νέες καρτες γραφικών..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μητρική Abit ip35v & ram 4x1gb 800mhz ddr2. //Φίλε miketsak επειδή βλέπω ότι ασχολείσε να σε ρωτήσω. Υπάρχει περίπτωση να κάψω τίποτα από τις δοκιμές (εφόσον δεν ξεπερνώ τους 65βαθμούς)? Απλά ρωτάω γιατί σήμερα είχα μια αποτυχία και δεν ξεκινούσε καθόλου ο υπολογιστής , μόνο μάυρη οθόνη έβλεπα ενώ τα ανεμηστιράκια δούλευαν κανονικά. Σε κάποια φάση ακούστηκε και ένα συνεχόμενο μπιπ, τι μπορεί να συμαίνει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update: 3,4 με 1,37v και μέγιστες θερμοκρασίες 58 βαθμοί! Μα καλά τι έπαθε τώρα και ανεβαίνει? Άλλες φορές έκλεινε.

Σκέφτομαι να το αφήσω έτσι με την προυπόθεση ότι δεν θα υπάρχει διαφορά στα 3,5 με 3,6. Τι λέτε? ;) 1Ghz επιπλέον (~45% o/c) δεν είναι καθόλου άσχημα ;)

μια χαρά φάινεται έτσι, πάντως συνεχίζω να πιστεύω οτι πάει και παραπάνω. σίγουρα δεν έχει άλλες επιλογές στο bios για το overclock? 1GHZ δεν ειναι λίγο πάντως και απο τα 3.4 στα 3.6 δεν έχει τεράστιες διαφορές για να ανησυχείς ;)

 

μήπως είχες αφήσει τις μνήμες στο AUTO και για αυτό δεν ανέβαινε σωστά την άλλη φορά :) όσο προσέχεις τα ρεύματα, τον σωστό εξαερισμό του υπολογιστή και τις θερμοκρασίες δεν θα καεί τίποτα :)

 

edit: έδωσες και +0.150 στο MCH που είπα? το northbridge έχει ψύξη? μπορείς να δείς θερμοκρασία του northbridge με το HWmonitor?

έτσι για να είμαστε πιο σίγουροι ρωτάω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς έτσι είναι το bios http://www.youtube.com/watch?v=_5tSbEGsorY .

Στο MCH δεν υπήρχε επιλογή +0.150 , υπήρχαν τάσεις τύπου 1,27v για παράδειγμα και για να μην κάνω καμιά βλακεία το άφησα στο auto.

Οι RAM ήταν στο auto και έβαλα τάση 1,80 .

Το northbridge είναι ακριβώς κάτω από την ψύκτρα του cpu και δεν ξέρω εάν παίρνει αέρα , για δες λίγο εδώ γιατί δεν ξέρω πως το αναφέρει το hwmonitor (ο επεξεργαστής είναι σε full load) img20120103030850.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά είσαι, άστο έτσι :) δεν θα δείς καμια φοβερή διαφορά στα 3.6 απο ότι στα 3.4.

 

υπάρχει μια περίπτωση να θέλει παραπάνω ρεύμα γιατι απο ότι βλέπω δεν υπάρχει στο bios επιλογή για load line calibration, αλλα αν σου είναι σταθερό και έτσι δεν έχεις θέμα.

 

μάλλον το AUTO έφταιγε στις RAM και δεν σου άνοιγε πριν :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως αναφέρει αλλιώς το συγκεκριμένο bios την επιλογή που αναφέρεις? Είναι και αρχαίο το συγκεκριμένο :P. Αν έχεις χρόνο και θες να μου πεις τι ακριβώς κάνει αυτό και αν είναι υποχρεωτικό να υπάρχει θα το εκτιμούσα :) Πάντως στα 25 λεπτά με το occt ανοιχτό δεν είδα μπλε οθόνη, άλλες φορές στα 5 το πολύ έκλεινε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το LLC (load line calibration) "επαναφέρει" το ρεύμα στα επίπεδα που έχεις δώσει στο bios (π.χ 1.35v) καθώς όταν η cpu σου χρησιμοποιείται πολύ, σε ολα τα συστήματα το ρεύμα που παίρνει εκείνη την ώρα είναι αρκετά λιγότερο (vdroop) με αποτέλεσμα να πέφτει μπλε οθόνη. με λίγο google που έκανα λένε οτι δεν έχει η μητρική σου αν και μου κάνει εντύπωση.

 

σε περίπτωση λοιπόν που δεν έχει επιλογή, η που δεν το θέλεις(καμιά φορά ξεφεύγει και δίνει ρεύμα που μπορεί να χαλάσει μια CPU!!!) ανεβάζεις παραπάνω το vcore ώστε όταν πέφτει το ρεύμα να ειναι αρκετό ωστε να λειτουργήσει το σύστημα.. :rolleyes:

 

στην περίπτωση σου και 1.45 να δώσεις είσαι μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...