Προς το περιεχόμενο

Q6600 Overclock


Aspidas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τσέκαρε θερμοκρασίες με το coretemp και Vcore από cpuz γιατί το everest (αν είναι αυτό - δεν ξέρω πιο πρόγραμμα δείχνεις) αναφέρει Vcore 1,32max και εσύ λες έβαλες 1,37 , κάτι παίζει εδώ (για να βρεις Vdrop-Vdroop). Επίσης πρόσεχε το NB - αν είσαι με 8Χ multi και με 4 dimm μνήμες θα καίει, βάλε αν μπορείς ένα μικρό ανεμηστηράκι πάνω να δροσίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγω χθες,διαβαζοντας αυτο το thread,μπηκα στο τρυπακι να παιξω λιγο με τον Q6600 και να τον παω απο 3 στα 3,2

Λοιπον,ξεκινησα με 356 fsb Χ 9 multi (οι μνημες μου επαιζαν στα 852mhz) και αυτο που παρατηρησα ηταν,οτι ενω στο CPU-Z εβλεπα το core να κυμαινεται απο 1,34 - 1,36 ,για να μην φαω μπλε οθονη,επρεπε να το ορισω απο το bios στα 1,41.

Κατι δεν παει καλα με τα ρευματα που δινει η μητρικη...!!!

Απο θερμοκρασιες εφτανα στους 71 περιπου.

Οταν αλλαξα το παιχνιδι και επαιξα με μεγαλυτερο fsb 400 X 8 multi (ωστε να εχω σχεση fsb/ram 1:1),χρειαστικε ενα κλικ ακομα στα ρευματα και οι θερμοκρασια ανεβηκε ακομα 1βαθμο 72C.

Τελικα το παρατησα με 356 Χ 9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το LLC (load line calibration) "επαναφέρει" το ρεύμα στα επίπεδα που έχεις δώσει στο bios (π.χ 1.35v) καθώς όταν η cpu σου χρησιμοποιείται πολύ, σε ολα τα συστήματα το ρεύμα που παίρνει εκείνη την ώρα είναι αρκετά λιγότερο (vdroop) με αποτέλεσμα να πέφτει μπλε οθόνη. με λίγο google που έκανα λένε οτι δεν έχει η μητρική σου αν και μου κάνει εντύπωση.

 

σε περίπτωση λοιπόν που δεν έχει επιλογή, η που δεν το θέλεις(καμιά φορά ξεφεύγει και δίνει ρεύμα που μπορεί να χαλάσει μια CPU!!!) ανεβάζεις παραπάνω το vcore ώστε όταν πέφτει το ρεύμα να ειναι αρκετό ωστε να λειτουργήσει το σύστημα.. :rolleyes:

 

στην περίπτωση σου και 1.45 να δώσεις είσαι μια χαρά

Κατάλαβα :) Πάντως δεν έχω πρόβλημα μέχρι στιγμής! Το αφήνω στα 3,4 τότε :) Thanks.

 

 

Τσέκαρε θερμοκρασίες με το coretemp και Vcore από cpuz γιατί το everest (αν είναι αυτό - δεν ξέρω πιο πρόγραμμα δείχνεις) αναφέρει Vcore 1,32max και εσύ λες έβαλες 1,37 , κάτι παίζει εδώ (για να βρεις Vdrop-Vdroop). Επίσης πρόσεχε το NB - αν είσαι με 8Χ multi και με 4 dimm μνήμες θα καίει, βάλε αν μπορείς ένα μικρό ανεμηστηράκι πάνω να δροσίζει.

 

Το ΄ρεύμα μετά από ένα ακόμα check στο bios το έχω στα 1,35. Λάθος έκανα!

Το core temp δείχνει τις ίδιες θερμοκρασίες αλλά δεν ξέρω γιατί το cpuz δείχνει 1,28v στο core voltage. Γιατί όμως με ρίχνει τόσο πολύ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΄ρεύμα μετά από ένα ακόμα check στο bios το έχω στα 1,35. Λάθος έκανα!

Το core temp δείχνει τις ίδιες θερμοκρασίες αλλά δεν ξέρω γιατί το cpuz δείχνει 1,28v στο core voltage. Γιατί όμως με ρίχνει τόσο πολύ?

 

Ειπαμε παραπανω γιατι το κανει αυτο :) γιατι δεν εχει LLC για να το κρατησει ψηλα.. οποτε πρεπει να το εχεις απο μονος σου ψηλα ωστε οταν πεφτει να ειναι ενταξει

android.png

 

Εγω χθες,διαβαζοντας αυτο το thread,μπηκα στο τρυπακι να παιξω λιγο με τον Q6600 και να τον παω απο 3 στα 3,2

Λοιπον,ξεκινησα με 356 fsb Χ 9 multi (οι μνημες μου επαιζαν στα 852mhz) και αυτο που παρατηρησα ηταν,οτι ενω στο CPU-Z εβλεπα το core να κυμαινεται απο 1,34 - 1,36 ,για να μην φαω μπλε οθονη,επρεπε να το ορισω απο το bios στα 1,41.

Κατι δεν παει καλα με τα ρευματα που δινει η μητρικη...!!!

Απο θερμοκρασιες εφτανα στους 71 περιπου.

Οταν αλλαξα το παιχνιδι και επαιξα με μεγαλυτερο fsb 400 X 8 multi (ωστε να εχω σχεση fsb/ram 1:1),χρειαστικε ενα κλικ ακομα στα ρευματα και οι θερμοκρασια ανεβηκε ακομα 1βαθμο 72C.

Τελικα το παρατησα με 356 Χ 9

 

Καλυτερα 400χ8, και οχι για το fsb:ram ratio. Ποια μητρικη εχεις? Δεν ειναι απαραιτητο οτι θελει παραπανω ρευμα ισως θελει καποια ρυθμιση στο BIOS... οι θερμοκρασιες ειναι ψηλες παντως αν και οχι τραγικα ψηλες... ισως αν εβαζες αλλη ψυκτρα να ηταν καλυτερα

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα 400χ8, και οχι για το fsb:ram ratio. Ποια μητρικη εχεις? Δεν ειναι απαραιτητο οτι θελει παραπανω ρευμα ισως θελει καποια ρυθμιση στο BIOS... οι θερμοκρασιες ειναι ψηλες παντως αν και οχι τραγικα ψηλες... ισως αν εβαζες αλλη ψυκτρα να ηταν καλυτερα

android.png

 

Γιατι καλυτερα 400χ8 ?

Εχω πληρη στοιχεια του συστηματος στην υπογραφη μου...

Το συστημα,ειναι μονο για internet,για κατεβαστηρι και για καμια ταινια.

Δεν παιζει ποτε 100% full load,ωστε να ανυσηχω για θερμοκρασιες που συνηθως κυμαινονται στους 30C.

Θα μου πεις τωρα...και τι στο διαολο το θες το oc !!!

E! Εχω και γω τα βιτσια μου...χεχεχε

Θελω να βρω τα ορια του...που απ`οτι φαινεται, δεν ειναι και πολυ μακρινα (σιγουρα χρειαζεται καλυτερη ψυξη)

Σε οτι αφορα τωρα τα ρευματα,απο το bios στην αρχη τα εχω στο auto και μετα αρχιζω να ανεβαινω σιγα σιγα,απο τα 1,3++ μεχρι που να σταματησω να τρωω μπλε οθονες και αρνητικα περασματα απο το Intel Burn Test (50 περασματα)μεχρι που σταθεροποιουμαι στο 1,4++ και εκει ειναι ολα ωραια και καλα,εκτος βεβαια απο τις θερμοκρασιες,στα 356χ9 εχω 71C και 400χ8 72C

Απλα,οπως ειπα και πριν,μου κανει εντυπωση που ενω απο το bios,εχω τα ρευματα στο 1,41+ στο CPU-Z καθ`ολη την διαρκεια των τεστ,βλεπω τα ρευματα να παιζουν απο 1,34+ μεχρι 1,36+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπαμε παραπανω γιατι το κανει αυτο :) γιατι δεν εχει LLC για να το κρατησει ψηλα.. οποτε πρεπει να το εχεις απο μονος σου ψηλα ωστε οταν πεφτει να ειναι ενταξει

android.png

 

 

 

 

Οπότε εάν κάποια μέρα δω rebοot ανεβάζω ρεύμα (όχι πάνω από 1,45) :)

Ωραία, thanks :)

 

Αν έχω άλλη απορία θα επιστρέψω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου σορρυ που αργησα να απαντησω.. Κοιτα δεν υπαρχει κανενας κυνδινος στην περιπτωση του overcloaking αν ανεβαζεις σταδιακα τα πραματα κυριος στο vcore και στις μνημες , το πιο ευαισθητο ειναι το vcore σε αερα καλο ειναι να μην ξεπερνα τα 1,47 ..λοιπον δεν σου ανοιγε και εκανε βιπ βιπ γιατι εγινε λαθος ή στις μνημες ή πολλαπλασιαστης ή timmings..λεω να παμε 3,6 (400*9) μεμορι μαλτιπλιυερ στα 2D με timings sta 5-5-5-15 ,+0,50 vmemory mch +0,325 fsb+ 0,35 kai vcore +1,36 τα κανεις και τρεχεις πριμε95 ολοκληρο το πρωτο τεστ βα δουμε πρωτα αν πεταει αμεσως το fsb ή το αντέχει ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά παρατήρησα ότι το prime 95 παρά stressάρει τον επεξεργαστή , κανένα παιχνίδι δεν το έχει κάνει αυτό :P, αφού να φανταστείτε στα 5 λεπτά με πέταξε με μπλε οθόνη και 65 βαθμούς. Αν το ανέβαζα στα 3,6 σίγουρα θα έχω προβλήματα με μπλε οθόνες και θερμοκρασίες (το έκανα κι όλας αλλά δεν άνοιγε και οι ταχύτητες του επεξεργαστή πήγαν στα 2,4 stock αυτόματα!

Με occt πάντως όλα καλά, max 61 βαθμοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι φταει πιστευω,οτι ο q6600 ζειτα πολυ ρευμα για να παει πανω απο 3,2..πραγμα το οποιο δεν αντεχει το μοβο...για δοκιμασε τοτε σε 3,4 με 400 επι 8,5 στα 1,36 ρευμα επεξεργαστη και τα υπολοιπα οπωσ σου ειπα πανω ,,καντα μια ομως για να δω αν χρειαζεσαι αλλο μοβο η αλλη cpu για αυτο το μοβο..

 

παλι καλα δεν πειρα q6600 θα εκεγα τα αντερα μου :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταίει ο επεξεργαστής στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως αλλά η μητρική, δεν έχει επιλογή για LLC :) Ανέβασα ρεύμα στα 1,37 και με το occt άντεξε πάνω από μισή ώρα full load (+αναπαραγωγή web radio) . Παραπάνω FSB για 3,6 δεν ανοίγει το pc καν. Οπότε μένω στα 3,4 και αύριο ανεβάζω φώτο από το bios να δεις τι έχω κάνει και να με συμβουλέψεις. Δεν ξέρω αν συμφέρει να πάρω μητρική για s775 για ..200Mhz :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...