Προς το περιεχόμενο

Q6600 Overclock


Aspidas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιθανον* αλλα ας το κανει: βασικα για να τσεκαρει αν Q6600 (G0?) εχει 3.6-3.7 GHz,

και απο 'κει και μετα μπορει να κατεβασει ρευματα, να πειραματιστει με λιγοτερα κ.λπ.

Εαν εχει τα GHz η cpu, μετα ειναι Trial + error φαση [και ελεγχος σε ψυξη μητρικης**]

 

*ισως λιγο πιο κατω το MCH & λιγο πιο πανω το CPU.

Εφοσον @ 65nm, δεν εχει φοβο να την quadακουσει..

 

**aka ενα απλο φανακι στο northbridge να coolαρει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χωρίς colerάκι φοβάμαι να δώσω τάση στο nb και το χειρότερο είναι πως θα κουμπώσει το cooler εκεί πάνω αφού εμποδίζει η ψύκτρα exclamation.png .

Χωρίς cooler έχω πιθανότητες να κάψω τη μητρική λόγω υψηλής θερμοκρασίας στο nb?

Αυτό καίει αν ο επεξεργαστής είναι σε full load?( γιατί σε idle είναι ζεστό!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το nb θα ψηθεί σε blend@prime.

 

Και με τέτοιες τάσεις και όχι κορυφαία ψύξη - άνετα το ψοφάς. Εκτός και αν έχει κανένα τραγικό drop h μητρική εκεί, και την γλυτώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοούσα μήπως βάζοντας MCH –> 1.56, η μητρική δίνει στα αλήθεια (πολύμετρο) μικρότερη τάση. Απλή υπόθεση, δεν την είχα μετρήσει ποτέ αυτή την μητρική.

 

Όπως και να έχει, μπορείς να ψάξεις τα 3.6 αλλά με μικρότερο MCH, imho. Να δεις δηλαδή αν τα έχει το chip, μην μιλάμε άδικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς colerάκι φοβάμαι να δώσω τάση στο nb και το χειρότερο είναι πως θα κουμπώσει το cooler εκεί πάνω αφού εμποδίζει η ψύκτρα

Εννοεις εμποδιζει η Α50 ακομη και να βαλεις εκει ενα φανακι?

40mm ή 50mm, υπαρχουν διαφορα τετοια, με υψος 1-2cm:

http://www.skroutz.gr/c/674/case-fans.html?keyphrase=40mm

http://www.eworld.com.gr/eworld/products/details/193

http://www.eworld.com.gr/eworld/products/details/1168

[Ασχετως εξτρα overclocking] δοκιμασε την προσθηκη του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Πάντως είναι 3,2Ghz με 1,26V με άλλη μητρική (αυτή της υπογραφής μου). Δοκίμασα με 1,37 στον CPU, 1,65 στις RAM τα 3,6Ghz και αφού άνοιγε το pc κανονικά μετά από 1 λεπτό έκλεινε χωρίς να γίνεται χρήση του επεξεργαστή (Idle) . Θέλει κι άλλο ρεύμα ή να ανεβάσω και άλλο το north ή τις ram?

Μου έκανε εντύπωση πάντως γιατί στην Abit με τόσο ρεύμα δεν bootαρε το pc (No beep).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά θές και άλλο ρεύμα. Εγώ θέλω 1,48v απο bios, 1.46v πραγματικό.

 

Το θέμα είναι όμως ότι δεν τα κάνεις σωστά με αποτέλεσμα να μην ξέρεις τι σε κόβει.

 

Σε πρώτη φάση άστα όλα default και τρέξε ένα memtest για τις μνήμες, να δεις αν ειναι οκ.

 

Μετα βάλε το fsb στα 1600mhz (400 clock) και χαμηλό multi (πχ 7) 400χ7=2800mhz και δες ποσο ρεύμα θέλει για να ναι σταθερος με prime για τουλάχιστον κανα 45λεπτο.

 

Μετά βάλε το multi στο 9 και δες τι επιπλεον ρεύμα θέλει ο επεξεργαστής, και άσε το prime να τρέξει τουλάχιστον για κανα 3ωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά θές και άλλο ρεύμα. Εγώ θέλω 1,48v απο bios, 1.46v πραγματικό.

 

Το θέμα είναι όμως ότι δεν τα κάνεις σωστά με αποτέλεσμα να μην ξέρεις τι σε κόβει.

 

Σε πρώτη φάση άστα όλα default και τρέξε ένα memtest για τις μνήμες, να δεις αν ειναι οκ.

 

Μετα βάλε το fsb στα 1600mhz (400 clock) και χαμηλό multi (πχ 7) 400χ7=2800mhz και δες ποσο ρεύμα θέλει για να ναι σταθερος με prime για τουλάχιστον κανα 45λεπτο.

 

Μετά βάλε το multi στο 9 και δες τι επιπλεον ρεύμα θέλει ο επεξεργαστής, και άσε το prime να τρέξει τουλάχιστον για κανα 3ωρο.

 

Μάλλον έτσι θα κάνω . Το Σαββατοκύριακο θα τον ξεζουμίσω. Ποια είναι η Max θερμοκρασία του επεξεργαστή σε Full load για την εποχή? Στους 70 είναι καλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έτσι θα κάνω . Το Σαββατοκύριακο θα τον ξεζουμίσω. Ποια είναι η Max θερμοκρασία του επεξεργαστή σε Full load για την εποχή? Στους 70 είναι καλά?

καλά είναι. εγώ πάντως πάνω απο 65 δεν τον άφηνα αλλα μάλλον ήταν απλά ψυχολογικό. και μην νομίζεις, θα τους πιάσει άνετα τους 70 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eξαρτάται τι εννοεις σε full load. Αν εννοεις με το prime, me ena vcore γύρω στο 1,45v, με αέρα δεν υπάρχει περίπτωση να είσαι κάτω απο 80-85 βαθμούς. Στις υπόλοιπες εφαρμογές σε full load θα σαι γύρω στο 75 και αυτά με πολύ καλή αερόψυξη. Αν εισαι βέβαια τυχερός και έχεις πέσει σε καλό κομμάτι μπορεί να πετύχεις τα 3,6ghz με vcore γύρω στο 1,41-1,42v όπου θα χεις πολύ καλύτερες θερμοκρασίες. Απο κει και πέρα μην αγχώνεσαι ο επεξεργαστής δεν παθαίνει τπτ. Και στους 100 βαθμού να φτάσει θα ρίξει μόνος του το multi για να προστατευτεί.

 

Πιο πιθανο είναι να σκάσει κάποιο mosfet/πυκνωτής της μητρικής απο το ρεύμα που ζητάει ο επεξεργαστής παρα να χαλάσει ο cpu. Σε σένα βέβαια ειναι 8-phase η μητρική οποτε δεν νομίζω να χεις πρόβλημα. Σε μένα πχ κατα τη διαρκεια ενος 48ωρου encoding πέθανε η μητρική μου που ήταν 4-phase πριν 2 χρονια αλλα με την καινουρια που ειναι 16-phase δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Κατα τα άλλα 4 χρόνια που τον έχω στα 3.6ghz με 80αρια να χτυπαει κατα τα encoding δεν έχει παθει τπτ ο cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο κει και πέρα μην αγχώνεσαι ο επεξεργαστής δεν παθαίνει τπτ. Και στους 100 βαθμού να φτάσει θα ρίξει μόνος του το multi για να προστατευτεί.

αυτό δεν ισχύει απόλυτα, θα κλείσει για να προστατευτεί, ξεχνάς όμως οτι η θερμοκρασία που ελέγχει είναι η θερμοκρασία των cores ενώ εμάς μας ενδιαφέρει η θερμοκρασία στο κέντρο της cpu. το όριο για αυτήν ειναι οι 72c σε stock καταστάσεις, ενώ για ένα τεράστιο overclock όπως τα 3.6ghz πολύ απλά δεν έχει κανείς ιδέα τι γίνεται. σίγουρα υπάρχει ένα Α περιθώριο αλλα όσο πιο χαμηλά παίζει η cpu τόσο το καλύτερο. προσωπικά κάθε καλοκαίρι τον έριχνα στους 3.2.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eξαρτάται τι εννοεις σε full load. Αν εννοεις με το prime, me ena vcore γύρω στο 1,45v, με αέρα δεν υπάρχει περίπτωση να είσαι κάτω απο 80-85 βαθμούς. Στις υπόλοιπες εφαρμογές σε full load θα σαι γύρω στο 75 και αυτά με πολύ καλή αερόψυξη. Αν εισαι βέβαια τυχερός και έχεις πέσει σε καλό κομμάτι μπορεί να πετύχεις τα 3,6ghz με vcore γύρω στο 1,41-1,42v όπου θα χεις πολύ καλύτερες θερμοκρασίες. Απο κει και πέρα μην αγχώνεσαι ο επεξεργαστής δεν παθαίνει τπτ. Και στους 100 βαθμού να φτάσει θα ρίξει μόνος του το multi για να προστατευτεί.

 

Πιο πιθανο είναι να σκάσει κάποιο mosfet/πυκνωτής της μητρικής απο το ρεύμα που ζητάει ο επεξεργαστής παρα να χαλάσει ο cpu. Σε σένα βέβαια ειναι 8-phase η μητρική οποτε δεν νομίζω να χεις πρόβλημα. Σε μένα πχ κατα τη διαρκεια ενος 48ωρου encoding πέθανε η μητρική μου που ήταν 4-phase πριν 2 χρονια αλλα με την καινουρια που ειναι 16-phase δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Κατα τα άλλα 4 χρόνια που τον έχω στα 3.6ghz με 80αρια να χτυπαει κατα τα encoding δεν έχει παθει τπτ ο cpu.

 

Φίλε μου η μητρική όντως έχει 8 phase αλλά εγώ τροφοδοτώ τον επεξεργαστή με 4Pin διότι το psu έχει κοντά καλώδια και δεν φτάνει στις υποδοχές επάνω. Θα έχω πρόβλημα με αυτό? Τώρα έδωσα 1.35 για 3,4 και είδα ότι πάει καλά μέχρι στιγμής (έβαλα 4 avi αρχεία μεγάλου μεγέθους να τα μετατρέψω και τα 4 ταυτόχρονα σε mp4 και δεν έκλεισε, θερμοκρασία 59 βαθμούς και ο επεξεργαστής στην τσίτα)

αυτό δεν ισχύει απόλυτα, θα κλείσει για να προστατευτεί, ξεχνάς όμως οτι η θερμοκρασία που ελέγχει είναι η θερμοκρασία των cores ενώ εμάς μας ενδιαφέρει η θερμοκρασία στο κέντρο της cpu. το όριο για αυτήν ειναι οι 72c σε stock καταστάσεις, ενώ για ένα τεράστιο overclock όπως τα 3.6ghz πολύ απλά δεν έχει κανείς ιδέα τι γίνεται. σίγουρα υπάρχει ένα Α περιθώριο αλλα όσο πιο χαμηλά παίζει η cpu τόσο το καλύτερο. προσωπικά κάθε καλοκαίρι τον έριχνα στους 3.2.....

Το καλοκαίρι απ'ότι κατάλαβα θα έχω υψηλότερες θερμοκρασίες απ'ότι τώρα? Αν υποθέσουμε ότι λόγω ζέστης το δωμάτιο έχει 30-35 βαθμούς, ο επεξεργαστής πόσο θα είναι σε full load?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλοκαίρι απ'ότι κατάλαβα θα έχω υψηλότερες θερμοκρασίες απ'ότι τώρα? Αν υποθέσουμε ότι λόγω ζέστης το δωμάτιο έχει 30-35 βαθμούς, ο επεξεργαστής πόσο θα είναι σε full load?

65-70 θα τα χτυπάει άνετα σε load στα 3.6. για full load ίσως και παραπάνω. είναι ανάλογα και την ψύκτρα ρε σύ. δεν έχουν όλες την ίδια θερμική συμπεριφορά.

εκτώς και αν πάς σε υδρόψυξη που κατα την γνώμη μου, δεν αξίζει. (σαν ιδέα αξίζει, σαν χρήματα δεν αξίζει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ τρέχω τον q6600 απο το 2008 στα 3.6 χωρίς πρόβλημα με 65c full load me prime 95.

Εχω 400fsb χ 9 στα 1.45v bios 1.39 real και τις μνήμες στα 1066 με 5-5-5-15 timings στα 2.0v έχω πειράξει και τα subtimings και έχω κερδίσει απο 6200~ sta 7100~ αλλα ανεβάζουν λίγο θερμοκρασία.

Έχω την thermaltake ultra 120 για ψήκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...