Προς το περιεχόμενο

Μειώνεται το μερίδιο αγοράς του iPhone στην Ευρώπη λόγω οικονομικής κρίσης


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω πως αν η τιμή του έπεφτε στη τιμή που δίνει η ισοτιμία δολλαρίου-ευρώ, άντε έστω λίγο πιο ακριβό, θα είχε κάνει πάταγο. Άλλα όταν ένα κινητό 650 δολλαρίων , στην Ευρώπη έχει 650 ευρώ , αντί για 480-500, ε τότε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 246
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

επειδη υπαρχουν συσκευες που προσφερουν τα ιδια σε πιο προσιτες τιμες.

επειδη η συγκεκριμενη μαρκα ειναι συνωνυμη του lifestyle.

επειδη η εταιρεια του κινητου,σε εχει κανει να πιστεψεις οτι η τεχνολογια και το innovation ξεκιναει και τελειωνει μονο με αυτην.

Δηλαδή τα 160€ δεν είναι προσιτη τιμη με ενα χρόνο συμβόλαιο με μηνιαίο πάγιο 60€ με απεριόριστο Ίντερνετ;Η πιστεύεις ότι οι περισσότεροι πανε και τα σκάνε μετρητά; Με επιδοτήσεις τα παίρνουν..

Όχι δεν πιστεύω ότι η apple έχει super τεχνολογία αλλά όλοι αυτή μιμούνται και σέρνει απο πίσω της ενα ολόκληρο τεχνολογικό συρφετό..Τυχαίο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παλι που ο κολλητος ετυχε να εχει τεραστια επιδοτηση και το πηρε τζαμπα απο Vodafone , περαν του οτι εκανε 20 μερες να βρει μαγαζι σε ΟΛΗ την Θεσσαλονικη να το εχει διαθεσιμο και μη κρατημενο απο προπαραγγελιες μολις το βαλα στις αγγελιες εδω στα 570ε ειχα μεσα σε ενα 24ωρο πανω απο 20 προσφορες....Μαλλον η Ελλαδα δεν βρισκεται αναμεσα στις χωρες με το προβλημα για την μηλοεταιρεια.... κριση σου λεει μετα(πραγματικα μου εκανε μεγαλη εντυπωση η κατασταση στην αγορα αλλα και στις αγγελιες εδω με την τρελα για ενα υπερεκτιμημενο τηλεφωνο στην χειροτερη περιοδο της συγχρονης τουλαχιστον ιστοριας για την χωρα μας.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές είναι ενδεικτικές αλλά αντικατοπτρίζουν τις μεταπωλητικές αξίες και χωρίς φυσικά να λάβω υπόψη τις υπερεπιδοτήσεις που δίνουν οι εταιρίες προκειμένου να προμηθευτείς από αυτούς iPhone..Συγκεκριμένα,έδωσα πέρυσι 160€ και πήρα iPhone 4 16gb τον Οκτώβριο και με ένα χρόνο δεσμευτικό συμβόλαιο..

 

Σεαυτό θα συμφωνήσω.

Και προσθέτω πως αν οι εταιρεις δεν δινανε υπερεπιδοτηση για το iphone, δεν θα ειχε πουλήσει ουτε τα μισα εδω στην Ελλάδα.

Πχ εμένα τωρα μου λένε οτι εχω 470 για iphone με 24 μηνο συμβόλαιο, ενώ για άλλη σθσκευή περίπου 250.

 

Οπότε, στην περίπτωσή μου, ερχεται στα ιδια λεφτα με ένα SG2.

 

Η αρχική πανάκριβη τιμή είναι για το status και μόνο.

 

Ειναι σαν την Pizza Fun που σου λέει 15 ευρω η πίτσα, όμως μεχρι και στα πατατακια βρίσκεις κουπόνια έκπτωσης -50%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί είναι ψώνιο να αγοράζεις ένα κινητό με εξαιρετικό design και σταθερότατο software σε άψογη συνεργασία με το hardware..

 

Δηλαδή εγώ που αγοράζω ας πούμε ένα κινητό 600€ (550€ σφραγισμένο 4S 16gb βρίσκεις πανεύκολα από ιδιώτη) και την επόμενη χρονιά το πουλήσω 400€ κατ'ελάχιστη τιμή και πάρω πάλι με 550 το νεότερο μοντέλο χάνω 150€ το χρόνο..

Απάντησες από μόνος σου,γιατί θεωρούνται πρόβατα οι apple fans!

Ποιος λογικός,μη κολλημενος άνθρωπος θα έπαιρνε το 4αρι,μεταχειρισμένο 400ευρω και χωρίς εγγύηση,και να μη δώσει 420 για να πάρει ολοκαίνουργιο ενα sgs2 και με 2χρονια εγγύηση???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντησες από μόνος σου,γιατί θεωρούνται πρόβατα οι apple fans!

Ποιος λογικός,μη κολλημενος άνθρωπος θα έπαιρνε το 4αρι μεταχειρισμένο 400ευρω και χωρίς εγγύηση,και να μη δώσει 420 για να πάρει ολοκαίνουργιο ενα sgs2 και με 2χρονια εγγύηση???

Γιατί πολύ απλά θέλει iPhone και δε θέλει android που θα σκάσει τώρα 420 και σε ένα τρίμηνο ούτε 300 δε θα μπορέσει να το δώσει αν το θελήσει..Να μη μιλήσω για παραπάνω διάστημα πόσο θα πέσει η τιμή του..Ή μήπως το samung galaxy S ΙΙ είναι πιο ολοκληρωμένο κινητό από ένα σπασμένο iPhone 4;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κυκλοφόρησε το 4S έτυχε να βρίσκομαι Λονδίνο. Η τιμή πώλησης του ήταν και είναι 499 λίρες. Βάση της τότε ισοτιμίας ήταν στα 584 ευρώ η τιμή πωλησής του. Μετά από μία εβδομάδα έτυχε να ανακοινωθεί η τιμή του στην ελλάδα η οποία ήταν στα 669 ευρώ. Δυστυχώς στο Ελλαδισταν χρεώνουν και το sandwich που έφαγε ο νταλικέρης στην Ιταλία πριν πατήσει Ελλάδα με το cargo..

 

Παρόλα αυτά αντικειμενικά είναι ακριβό σαν τηλέφωνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα το μόνο σίγουρο είναι πως το όνομα iphone δεν συνοδεύεται από την μαγεία που συνοδευόταν μέχρι και το 3GS. Ο σχεδιασμός του δεν μοιάζει πια τόσο εξωγήινος όπως στην αρχή,το hardware του δεν είναι τίποτα το εξαιρετικό, τα ωραία υλικά του τα βρίσκουμε και αλλού λίγο-πολύ, το καταπληκτικό του interface το ίδιο και γενικά δεν είναι πλέον τόσο εντυπωσιακό. Μου φαίνεται ότι μόνο η δύναμή του ως status symbol έχει απομείνει.

Η apple ή θα πρέπει να σκεφτεί κάτι επαναστατικό ξανά (εύκολο, δύσκολο; ) ή να ρίξει τις τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κυκλοφόρησε το 4S έτυχε να βρίσκομαι Λονδίνο. Η τιμή πώλησης του ήταν και είναι 499 λίρες. Βάση της τότε ισοτιμίας ήταν στα 584 ευρώ η τιμή πωλησής του. Μετά από μία εβδομάδα έτυχε να ανακοινωθεί η τιμή του στην ελλάδα η οποία ήταν στα 669 ευρώ. Δυστυχώς στο Ελλαδισταν χρεώνουν και το sandwich που έφαγε ο νταλικέρης στην Ιταλία πριν πατήσει Ελλάδα με το cargo..

 

Παρόλα αυτά αντικειμενικά είναι ακριβό σαν τηλέφωνο...

 

Ε ναι αφου στην Ελλαδα εχουν αποδείξει με σθενος οτι οσο και να παει θα το παρουν το συγκεκριμενο.

Μαλλον οχι μονο το iphone αλλα και πολλα άλλα υλικα αγαθά.

Γιατι να μην βγαλουν κιολας; ^_^

Και συ το ίδιο θα κανες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πολύ απλά θέλει iPhone και δε θέλει android που θα σκάσει τώρα 420 και σε ένα τρίμηνο ούτε 300 δε θα μπορέσει να το δώσει αν το θελήσει..Να μη μιλήσω για παραπάνω διάστημα πόσο θα πέσει η τιμή του..Ή μήπως το samung galaxy S ΙΙ είναι πιο ολοκληρωμένο κινητό από ένα σπασμένο iPhone 4;;;

Με αλλά λόγια θα πάρεις ένα μεταχειρισμένο στα 400ευρω χωρίς εγγύηση,και μετά από ένα χρόνο θα βρεις ένα άλλο τύπο,που θα το αγοράσει 300 ευρώ 2χρονια μεταχειρισμένο και χωρίς εγγύηση κ πάει λέγοντας!

Σε ποια σημεία το 4αρι είναι καλύτερο απο το sgs2,για πες μας?Εδω δεν είναι καλύτερο του,το 4s!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντησες από μόνος σου,γιατί θεωρούνται πρόβατα οι apple fans!

Ποιος λογικός,μη κολλημενος άνθρωπος θα έπαιρνε το 4αρι μεταχειρισμένο 400ευρω και χωρίς εγγύηση,και να μη δώσει 420 για να πάρει ολοκαίνουργιο ενα sgs2 και με 2χρονια εγγύηση???

(Το post μου αναφέρεται καθαρά στις αγοραπωλησίες και καθόλου στο οτι μειώθηκε το μερίδιο της Apple γιατί αυτό μέσω κρίσης στη Γηραιά Ηπειρο ήταν αναμενόμενο)

Σιγά μη δώσω 420 για το sgs2 οταν σε 3-4 μήνες βγαίνει το sgs3... Αυτό που λέει το παιδί έχει απόλυτο δίκαιο αν το χειρηστείς σωστά το θέμα μπορείς να έχεις καθε χρόνο το καινούργιο iphone με 150€ επιπλέον. Είναι μια μορφή εκμεταλλευσης των apple fans αν θέλεις. Αντίθετα στα android τα τοπ 2 αυτή τη στιγμή Motorola RAZR και Galaxy Nexus εχουν κοντα στο 600αρι και όταν βγει το galaxy s3 η μεταπωλητική αξία θα πέσει κατακόρυφα. Δε θα μιλήσω για mid-range κινητά στυλ LG και Sony Ericsson γιατί εκεί επικρατεί το χάος στις αλλαγές των τιμών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα το μόνο σίγουρο είναι πως το όνομα iphone δεν συνοδεύεται από την μαγεία που συνοδευόταν μέχρι και το 3GS. Ο σχεδιασμός του δεν μοιάζει πια τόσο εξωγήινος όπως στην αρχή,το hardware του δεν είναι τίποτα το εξαιρετικό, τα ωραία υλικά του τα βρίσκουμε και αλλού λίγο-πολύ, το καταπληκτικό του interface το ίδιο και γενικά δεν είναι πλέον τόσο εντυπωσιακό. Μου φαίνεται ότι μόνο η δύναμή του ως status symbol έχει απομείνει.

Η apple ή θα πρέπει να σκεφτεί κάτι επαναστατικό ξανά (εύκολο, δύσκολο;) ή να ρίξει τις τιμές.

 

εχεις δίκαιο ως το 3gs το λιγουρευόμουν και γω (για κανα μεταχειρισμενο εννοείται και αν)!

Μετα μολις ειδα το 4αρι σκαλωσα.Εγινε και η "διαρροή" ή η διαρροή(οπως θελετε πειτε το) του τυπου στο μπαρακι και ελεγα δεν πιστευω να βγει ετσι.

και ομως βγηκε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποια σημεία το 4αρι είναι καλύτερο απο το sgs2,για πες μας?Εδω δεν είναι καλύτερο του,το 4s!

Στο σημείο που δεν θέλει 2πυρηνο για smooth scrolling.Σοβαρά τώρα,έχεις χρησιμοποιήσει iphone,Windows Phone και οποιοδήποτε Android και τα είδες να είναι το ίδιο σε αποκρισιμότητα;

Αναμένουμε το Android 5 μπας κι έχει αυτό HA και φτιάξει λίγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...