Προς το περιεχόμενο

Μειώνεται το μερίδιο αγοράς του iPhone στην Ευρώπη λόγω οικονομικής κρίσης


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικα οι τιμες της Apple εχουν αρχισει και πεφτουν. Σε ενα site (να ειμαι και τυπικος :P ) βρηκα Macbook Air στα 800€!

 

Kαι αν θελετε στα αληθεια να μαθετε γιατι πηρα iPhone οριστε οι λογοι: 1)Εξωτερικο design 2)Ευχρηστο 3)Ομορφο μενου και apps 4)Το οτι συνδιαζει κινητο με iPod. 5)Το App Store (θα μου πειτε, και τα Android εχουν store αλλα θα σας πω πως απο το κινητο του πατερα μου που το ειδα μου φανηκε, δυσχρηστο και ασχημο) 6)Ο τροπος με τον οποιο λειτουργει το ολο συστημα. Ολα κυλανε ομαλα. Συγκεντρωμένα τα πραγματα μου εκει, εκει και εκει. Στελνω τις φωτο κατευθειαν στο twitter. Ειδοποιουμαι για τα παντα, κτλ. κτλ. ΑΥΤΑ. Τελος, να προσθεσω πως ειμαι average user και οχι pro σαν εσας, συνεπως ειναι μια πιο ουδετερη γνωμη. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 246
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιχνίδια είναι για τον περισσότερο κόσμο.

 

Έχουν αντικαταστήσει και τα PDAs όμως, εκεί ο ρόλος τους είναι «επαγγελματικός».

 

Συνεπώς είναι πρόβλημα όλα όσα αναφέρθηκαν. Απλά όχι για τον περισσότερο κόσμο.

 

Ας μην μας πιάνει λοιπόν το πνεύμα των Χριστουγέννων και της συμπαράστασης και ας αφήσουμε αυτούς που έχουν πρόβλημα με το να τους παρακολουθούν να παραπονεθούν.

:)

 

Υ.Γ.: Αν και αυτοί μπορουν να πάρουν το Laptop τους και το απλό κινητό τους και να κάνουν μία χαρά δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελληναρά μου όταν το κινητό είναι προέκταση του ανδρικού σου μορίου, όταν αγοράζεις κινητό με βάσει την (πιθανή)αξία μεταπώλησις , όταν βρακί δεν έχεις να βάλεις στον κώλο σου αλλά θες να έχεις ιντερνετ στο λεωφορείο ώστε να μπαίνεις στο fb ... τότε απλά πάω πάσο.

 

Εγώ θεωρώ ότι εάν θες το κινητό σου να είναι το εργαλείο που θα κάνει την καθημερινή σου ζωη καλύτερη (ζυγίζοντας οικονομία με απόδοση) δεν παίρνεις πότε συσκευή με τα ποιο πάνω κριτήρια.

 

Κατά τα αλλά ωραίο το iphone, σταθερό κινητό αλλά το 4s είναι απλά κοροϊδία όταν η βασικότερη διαφορά από το 4 (siri) δεν δουλεύει (μη υποστήριξη ελληνικής γλώσσας).

Για το sg2 έχω να πω ότι είναι τεράστιο κάτι μεταξύ ταμπλέτας και κινητού πολύ τρανσεξουαλ ρε παιδί μου + ότι είναι πολύ ακριβό!!.

 

Τώρα προσωπικά θεωρώ value for money κινητά όπως το u8800 pro που κάνει το πολύ 180€. Έχει android 2.3.5 1ghz cpu ίδια ανάλυση με το iphone 4x και έχει και κάμερα καλούτσικη 5mp και γράφει βίντεο 720p και ράδιο έχει και άμα θες να φορτώσεις εφαρμογούλα "κόπια" το κάνεις μπαμ μπαμ και χωρίς να περιμένεις να πάει το βουνό στον ΜΩΑΜΕΘ ώστε να κάνεις unteatherd jb.

Μα πάνω από όλα δεν έχεις να κάνεις με την γελοιότητα που λέγετε itunes !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω με κουράσατε!

 

Τί iPhone, Samsung Galaxy S XVIII και λοιπές σαβούρες! Είστε όλοι μίζεροι!

 

Εγώ ψωνίζω μόνο Link.png Site: Vertu . Τέλος! :P

 

Μιας που το ανέφερες ψάχνει για αγοραστή η Vertu (βλ. Νokia). Η κρίση δεν κάνει για κανέναν διακρίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω με κουράσατε!

 

Τί iPhone, Samsung Galaxy S XVIII και λοιπές σαβούρες! Είστε όλοι μίζεροι!

 

Εγώ ψωνίζω μόνο Link.png Site: Vertu . Τέλος! :P

Εγω πηρα ενα τετοιο για καβατζα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελληναρά μου όταν το κινητό είναι προέκταση του ανδρικού σου μορίου, όταν αγοράζεις κινητό με βάσει την (πιθανή)αξία μεταπώλησις , όταν βρακί δεν έχεις να βάλεις στον κώλο σου αλλά θες να έχεις ιντερνετ στο λεωφορείο ώστε να μπαίνεις στο fb ... τότε απλά πάω πάσο.

 

Εγώ θεωρώ ότι εάν θες το κινητό σου να είναι το εργαλείο που θα κάνει την καθημερινή σου ζωη καλύτερη (ζυγίζοντας οικονομία με απόδοση) δεν παίρνεις πότε συσκευή με τα ποιο πάνω κριτήρια.

 

Κατά τα αλλά ωραίο το iphone, σταθερό κινητό αλλά το 4s είναι απλά κοροϊδία όταν η βασικότερη διαφορά από το 4 (siri) δεν δουλεύει (μη υποστήριξη ελληνικής γλώσσας).

Για το sg2 έχω να πω ότι είναι τεράστιο κάτι μεταξύ ταμπλέτας και κινητού πολύ τρανσεξουαλ ρε παιδί μου + ότι είναι πολύ ακριβό!!.

 

Τώρα προσωπικά θεωρώ value for money κινητά όπως το u8800 pro που κάνει το πολύ 180€. Έχει android 2.3.5 1ghz cpu ίδια ανάλυση με το iphone 4x και έχει και κάμερα καλούτσικη 5mp και γράφει βίντεο 720p και ράδιο έχει και άμα θες να φορτώσεις εφαρμογούλα "κόπια" το κάνεις μπαμ μπαμ και χωρίς να περιμένεις να πάει το βουνό στον ΜΩΑΜΕΘ ώστε να κάνεις unteatherd jb.

Μα πάνω από όλα δεν έχεις να κάνεις με την γελοιότητα που λέγετε itunes !!

 

 

Συμπέρασμα τοπικ "μείωση μεριδίου αγοράς του iPhone στην Ευρώπη" = "Μην αγοράζεις iPhone αν δεν έχεις βρακί να φορέσεις.. με τα υπόλοιπα κινητά μόνο μπορείς να το υποκαταστήσεις.. "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξερω αν εχει αναφερθει πιο πανω, αν και αυτα τα estimate ειναι καθαρα θεωριες: 16GB iPhone 4S costs Apple $196 to make

http://blog.gsmarena.com/16gb-iphone-4s-costs-apple-196-to-make-an-isuppli-teardown-reveals/

 

παντως αν ισχυει τους παιρνει και 350€ να το πουλανε... αλλα μετα θα χρειαζονται για το itunes server σαν της google ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπέρασμα τοπικ "μείωση μεριδίου αγοράς του iPhone στην Ευρώπη" = "Μην αγοράζεις iPhone αν δεν έχεις βρακί να φορέσεις.. με τα υπόλοιπα κινητά μόνο μπορείς να το υποκαταστήσεις.. "

ωραίο το συμπερασματακι αλλα υπάρχει και το άλλο:βρακι δεν έχει ο κωλος μας, λουλούδια Θέλει ή π....τσα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εχω καταλάβει ότι στην Ελλάδα είμαστε όλοι προπονητές,αναλυτές,σύμβουλοι και γενικά ξερόλες!

Ο καθένας έχει κρίση και κανει κουμάντο στα λεφτά του και στις προτεραιότητες του!Οπως και να έχει είναι δικά του και δεν τα κλέβει απο κανέναν μας!Τον αν θα βάλει πετρέλαιο ή αν θα φάει ειναι δικό του θέμα.Μην μου πειτε πως ξαφνικα νοιαστήκατε για τον συνάνθρωπο μας!

Αγοράζουμε ότι κινητό γουστάρουμε και το χρησιμοποιούμε όπως θέλουμε και σε όποιο ποσοστο των δυνατοτήτων του θέλουμε!

Παντα και παντού κάτω απο όλα τα θέματα υπάρχει η ιδια κατάσταση...είναι καλό να γίνετε συζήτηση αλλα όταν αυτή ξεφεύγει γίνετε κουραστική,ανούσια και καταστρέφει το άρθρο!

Η κάθε εταιρία ξερει πολύ καλα τι θα κάνει και δεν περιμένει εμάς να της πούμε!Καλό είναι να κοιτάμε την δική μας καμπούρα!

Γουστάρεις φίλε μου(γενικά μιλάω)iphone ή andoid πάρ'το και μην μας πρίζεις,μπες στο κατάλληλο section και γράψε τις εντυπώσεις σου και ο κάθε ενδιαφερόμενος θα μπει να διαβάσει και θα κρίνει!Μην πετάγεσαι κάτω απο κάθε θέμα να πεις ιδια π@π@ρίτσα επειδή κάποια εταιρία δεν σου κάθετε καλα.

Γεμίζουμε 30 σελίδες προσπαθόντας να πείσουμε ο ένας τον άλλο ότι αυτό που έχουμε πάρει εμείς είναι το καλύτερο και στο τέλος γίνετε πανικός και δεν βγαίνει άκρη ποτέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα μεχρι την 13 σελιδα και μετα κουραστικα....θα πω κατι ψιλοασχετο - ψιλοσχετικο αλλα αρκετα ουσιωδεις. Εχω ενα blade....ο αδελφος μου προχτες αγορασε το 4S και μου εδωσε δωρακι το παλιο του IPOD TOUCH 2G. Φορουσε πανω την 3.1.2 και ηταν ηδη jb....του περασα την τελευταια που μπορουσε να παρει (4.2.1) και του εκανα εκ νεου jb. Το hw του ειναι πλεον πολυ παρωχημενο ειναι η αληθεια. Θα σας πω ομως κατι....οταν θελω να δω ή να κανω κατι σε αυτο παω πλεον και οχι στο blade που παρολο o/c στα 691 και με cyanogen mod 7 final σε αρκετα πραγματα σερνεται (σερφαρισμα για παραδειγμα). Φυσικα θα μου πειτε οτι δεν ειναι τηλεφωνο αλλα του περασα viber και skype και εχω καλυτερη ποιοτητα συνομιλιας απο τι στο blade μου. Δεν λεω οτι αντικατεστησα το blade - αλλα αντικατεστησα ολες τις multimedia λειτουργιες που εκανα στο android μου.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Το ios εκμεταλευεται στο επακρο το hardware (αν δεν κανω λαθος 400αρη επεξεργαστη εχει πανω και μικρη ραμ) και παραμενει smooth και απολαυστικο....μιλω παντα φυσικα με γνωμονα τις δυναοτητες του συγκεκριμενου μοντελου...αυτα και συγνωμη για το μεγαλο ποστ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kostasfalcon

 

Λες για επεξεργαστή ενώ τα κάνει με την κάρτα γραφικών τα ui ώστε να είναι "smooth"...Όλα τα άλλα που κάνει με τον επεξεργαστή (νομίζω άνοιγμα apps), τα κάνει πολύ πιο αργά...

 

Επίσης αυτό που υποστηρίζουν πολλοί στο androd έναντι του ios είναι το θέμα κόστους και νομίζω και εσύ εάν σε ένοιαζε το κόστος θα το ξανάπαιρνες το blade.

 

tip για τον explorer: κλείσε τα πολλά παράθυρα και κράτα μόνο ένα την φορά.

 

Ερώτηση εάν εξαιρέσουμε το τηλέφωνο, μεταξύ iphone 4s και ipod touch "new" πιο θα διάλεγες. Προφανώς εφόσον σε νοιάζει τ κόστος, εάν τα πετάς τα λεφτά δεν έχει και νόημα...Προσωπικά θεωρώ το ipod πιο cost effective και καλύτερη επιλογή γενικότερα. Τα android κάπως έτσι είναι, μόνο που έχουν τηλέφωνο, 10 πράγματα καλύτερα από το Iphone και 1-2 χειρότερα.

 

καλές γιορτές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@heatspreader

 

Γενικώς σε διάφορα topic έχω γράψει την άποψη μου.Εγώ όμως θέλω να "διορθώσω" κάτι που έγραψες:

"Από τη στιγμή που απενεργοποιείς τις υπηρεσίες τοποθεσίας ή αλλιώς GPS σταματάει να λειτουγεί το GPS. Ότι απενεργοποιείς σταματάει να δουλεύει. Απλό είναι.

Οποιαδήποτε άλλη σκέψη, κατευθύνεται προς Λιακόπουλο, αόρατους ανθρώπους, σαύρες που ζουν ανάμεσα μας και θεωρίες συνωμοσίας καφενείου."

 

Σε αυτό είσαι λάθος γιατί ακόμα και ένας απλός χρήστης μπορεί μέσω μιας απλής εφαρμογής να ενεργοποιήσει/απενεργοποιήσει ότι θέλει από μακριά αρκεί το κινητό ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ να συνδεθεί με το ίντερνετ.Για παράδειγμα ψάξε για το πρόγραμμα androidlost το οποίο είναι απίστευτα χρήσιμο για πολλούς λόγους αλλά...σε βάζει σε σκέψεις ώστε να πεις "αφού εγώ μπορώ να το κάνω τόσο εύκολα, πού ξέρω τι δυνατότητες έχει η ίδια η εταιρεία πάνω στα κινητά της....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε τώρα ας κερδίσω κ το πρωτοχρονιάτικο :P

 

ROME: Italy's anti-trust authority said Tuesday it was imposing a 900,000-euro ($1.2-million) fine on US tech giant Apple for misleading consumers on assistance services and guarantees for its products.

 

"Sanctions of a total of 900,000 euros have been imposed on the Apple group after it was found responsible for bad commercial practices that harmed consumers," the agency said in a statement.

 

The Economic Times

 

Υπάρχει και στο Insomnia το θέμα τώρα το είδα.

 

http://www.insomnia.gr/topic/431291-%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%BF-900-%CF%87%CE%B9%CE%BB-%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%8E-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-apple/page__pid__4470603#entry4470603

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Nightstrike....

Φυσικά και θα διαλεγα το iPod touch 4G. Μπορεί να μην έχει το hw του 4S αλλα θα έχω πρόσβαση στο iOS και τις Εφαρμογές του και δεν θα σκάσω και τα 650 ευρωπουλα για να έπαιρνα το μηλοτηλεφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...