Προς το περιεχόμενο

Google Chrome - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, maarinos είπε

Όχι δεν θα παίξει. Το βρίσκεις στα flags??

Αν όχι πρέπει να το συνηθίσεις, με τα πλήκτρα CTRL+J σε πάει στα downloads και σβήνει το σήμα.

Στο flags ως download bubble όχι

Με CTRL+J το σήμα παραμένει.

image.png.f7ca0784949323dc40d45e5846f08d21.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας και απο μένα 

Έχω έναν i5 12500 και μια 3060. Έχει λίγο καιρό που αντιμετωπίζω το εξής θέμα, το οποίο έχω παρατηρήσει να γίνεται μόνο στο Chrome και κυρίως στην εναλλαγή καρτελών (είτε αυτές αφορούν Youtube είτε Facebook κλπ). Συγκεκριμένα μου πετάει διάφορα σχέδια στην οθόνη τύπου, σκακιέρα σε διάφορα χρώματα σε τυχαία σημεία στην οθόνη. Όλα είναι ενημερωμένα (κάρτα γραφικών, λειτουργικό [windows 11] και πάει λέγοντας). Ας μου πει κάποιος αν αντιμετωπίζει το ίδιο θέμα. Το συγκεκριμένο πρόβλημα όσο και αν προσπάθησα να το αναπαράγω σε άλλες εφαρμογές ή παιχνίδια δεν εμφανίστηκε ποτέ !

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/2/2024 στις 11:54 ΜΜ, Θανάσης Μέγκουλας είπε

Γεια σας και απο μένα 

Έχω έναν i5 12500 και μια 3060. Έχει λίγο καιρό που αντιμετωπίζω το εξής θέμα, το οποίο έχω παρατηρήσει να γίνεται μόνο στο Chrome και κυρίως στην εναλλαγή καρτελών (είτε αυτές αφορούν Youtube είτε Facebook κλπ). Συγκεκριμένα μου πετάει διάφορα σχέδια στην οθόνη τύπου, σκακιέρα σε διάφορα χρώματα σε τυχαία σημεία στην οθόνη. Όλα είναι ενημερωμένα (κάρτα γραφικών, λειτουργικό [windows 11] και πάει λέγοντας). Ας μου πει κάποιος αν αντιμετωπίζει το ίδιο θέμα. Το συγκεκριμένο πρόβλημα όσο και αν προσπάθησα να το αναπαράγω σε άλλες εφαρμογές ή παιχνίδια δεν εμφανίστηκε ποτέ !

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά 

Καλησπέρα.

Δοκίμασε τα εξής:

Α. Απενεργοποίησε το "hardware acceleration" (δες εικόνα).

image.png.a1c66e00491053aec220b0b8fec7699d.png

Β. Εκ νέου Εγκατάσταση τους Drivers της κάρτας γραφικών ακολουθώντας τα παρακάτω βήματα.

  1. Safe Mode (Run > Msconfig > Safe Mode > Επανακίνηση).
  2. Απεγκατάσταση των Drivers της κάρτας με DDU (εδώ).
  3. Επανακίνηση.
  4. Εκ νέου εγκατάσταση των drivers της Nvidia (η τελευταία έκδοση 551.52- εδώ).

Γ.  Ενημέρωση των Windows με τις τελευταίες ενημερώσεις / updates.

Δ. Εάν έχεις κάνει overclocking δοκίμασε να το απενεργοποιήσεις προσωρινά. 

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/2/2024 στις 1:47 ΜΜ, JPaxilleas είπε

Καλησπέρα.

Δοκίμασε τα εξής:

Α. Απενεργοποίησε το "hardware acceleration" (δες εικόνα).

image.png.a1c66e00491053aec220b0b8fec7699d.png

Β. Εκ νέου Εγκατάσταση τους Drivers της κάρτας γραφικών ακολουθώντας τα παρακάτω βήματα.

  1. Safe Mode (Run > Msconfig > Safe Mode > Επανακίνηση).
  2. Απεγκατάσταση των Drivers της κάρτας με DDU (εδώ).
  3. Επανακίνηση.
  4. Εκ νέου εγκατάσταση των drivers της Nvidia (η τελευταία έκδοση 551.52- εδώ).

Γ.  Ενημέρωση των Windows με τις τελευταίες ενημερώσεις / updates.

Δ. Εάν έχεις κάνει overclocking δοκίμασε να το απενεργοποιήσεις προσωρινά. 

Τελικά η επιτάχυνση υλικού (hardware acceleration) μάλλον μου έκανε τη δουλειά...😒. Σαπιογκούγκλ 😅. Σε ευχαριστώ πολύ Αχιλλέα 😌.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και από εμένα! Εγώ έχω το εξής θέμα:

Screenshot2024-02-23135006.png.3bd8c48886e2e471fc2c073402708b97.png

παλαιότερα όταν μου το έκανε, έκανα έναν καθαρισμό στα cookies και τα σχετικά και έστρωνε. Τώρα μέχρι και uninstall-install έκανα και επιμένει. Σε firefox δεν έχω θέμα!

Το θέμα δεν το έχω σε όλα τα site.

 

Επεξ/σία από gkatsogr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, gkatsogr said:

Καλησπέρα και από εμένα! Εγώ έχω το εξής θέμα:

Screenshot2024-02-23135006.png.3bd8c48886e2e471fc2c073402708b97.png

παλαιότερα όταν μου το έκανε, έκανα έναν καθαρισμό στα cookies και τα σχετικά και έστρωνε. Τώρα μέχρι και uninstall-install έκανα και επιμένει. Σε firefox δεν έχω θέμα!

Το θέμα δεν το έχω σε όλα τα site.

 

Θυμαμαι, σε windows pc, παρομοιο θεμα, επειδη μαλλον ειχα στα αγγλικα τα windows. Σκεφτηκα και τα γυρισα σε ελληνικα, το προβλημα λυθηκε. Αλλα αν με ρωτησεις, δεν θελω ελληνικα windows αλλα τα αγγλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, mindreader είπε

Θυμαμαι, σε windows pc, παρομοιο θεμα, επειδη μαλλον ειχα στα αγγλικα τα windows. Σκεφτηκα και τα γυρισα σε ελληνικα, το προβλημα λυθηκε. Αλλα αν με ρωτησεις, δεν θελω ελληνικα windows αλλα τα αγγλικα.

Τελικά η λύση ήρθε με επανεγκατάσταση και επανεκκίνηση του PC!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, contsem100 είπε

καλησπερα , τι ειναι αυτη η γραμμη στο fullscreen you chrome image.png.863621ffdd1b804759c0084ca538cee1.png

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Εμένα δεν το κάνει αυτό. Η ανάλυση της οθόνης σου ποια είναι; Το βίντεο που κάνεις αναπαραγωγή αν του μειώσεις την ανάλυση (π.χ. αν είναι 1080p σε 720p) σου έχει ακόμη αυτή την μπάρα κύλισης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gkatsogr είπε

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Εμένα δεν το κάνει αυτό. Η ανάλυση της οθόνης σου ποια είναι; Το βίντεο που κάνεις αναπαραγωγή αν του μειώσεις την ανάλυση (π.χ. αν είναι 1080p σε 720p) σου έχει ακόμη αυτή την μπάρα κύλισης;

Καλημερα και καλη εβδομαδα , δοκιμασα οσα ειπατε αλλα τιποτα , επιπλεον 1920*1080 ειναι η αναλυση μου 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εχει κανεις λυση, στα memory errors του chrome? οταν αρχιζουν, αναγκαζομαι να κανω επανεκκινηση τον υπολογιστη για να επανελθει χωρις προβληματα.

δεν εχω καταλαβει που οφειλονται, ισως στο adblock με το youtube ανοιχτο. δεν ειμαι σιγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...