Προς το περιεχόμενο

Google Chrome - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους, επειδή έχω κολλήσει, η "αυτόματη συμπλήρωση φορμών"  είναι χαρακτηριστικό του Chrome  ή των Windows 10? 

Ρωτώ για να το ψάξω και που, για ποιο λόγο  μου δουλεύει μόνο  μια στις πεντε.

Εννοείται οτι το Αυτοματη Συμπλήρωση στις Ρυθμίσεις του Chrome ειναι κανονικα τσεκαρισμένο.

Επίσης αν ξέρετε άλλη εφαρμογή που να το κάνει, ειν χρήσιμο.   Μόνο για Windows κ Chrome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, kounga είπε

Καλημέρα σε όλους, επειδή έχω κολλήσει, η "αυτόματη συμπλήρωση φορμών"  είναι χαρακτηριστικό του Chrome  ή των Windows 10? 

Ρωτώ για να το ψάξω και που, για ποιο λόγο  μου δουλεύει μόνο  μια στις πεντε.

Εννοείται οτι το Αυτοματη Συμπλήρωση στις Ρυθμίσεις του Chrome ειναι κανονικα τσεκαρισμένο.

Επίσης αν ξέρετε άλλη εφαρμογή που να το κάνει, ειν χρήσιμο.   Μόνο για Windows κ Chrome.

Είναι και ανάλογα το site. Πχ στης εθνικής δεν κρατάει το user name. Πρέπει να το γράψεις εσύ και μετά σου βγάζει από κάτω μόνο του το password 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/11/2022 στις 7:16 ΠΜ, adi32 είπε

Είναι και ανάλογα το site. Πχ στης εθνικής δεν κρατάει το user name. Πρέπει να το γράψεις εσύ και μετά σου βγάζει από κάτω μόνο του το password 

Ε δεν θα συνδέσω ακόμη και ebanking με καμιά αυτόματη συμπλήρωση, για ευνόητους λογους.

Και δεν αναφέρομαι καν σε τύπου απλά  user\password , αλλά ολόκληρες ολοσέλιδες φόρμες που περιλαμβάνουν πολλές πληροφορίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/4/2022 στις 7:53 ΜΜ, jim_p είπε

Παρατηρησα πως το web.skype.com δεν με αφηνει να κανω (βιντεο)κληση στον chromium σε λινουξ και windows. Δεν εινια απλα γκρι τα εικονιδια, λειπει ακομα και η καρτελα ηχος και βιντεο απο τις ρυθμισεις που φαινεται στην εικονα! Σε chrome (windows) και brave (λινουξ) με μπορω να κανω κανονικα και τα εικονιδια εινια μπλε.
Το μονο κοινο που εχουν οι 2 chromium ειναι πως δεν εχουν την δυνατοτητα sync με τις υπηρεσιες της google, κατι που ετσι κι αλλιως δεν χρησιμοποιω. Ολοι οι παραπανω browsers ειναι ή βασιζονται στην εκδοση 100.x του chromium.

---edit
Webrtc λεγεται αυτο που απαιτει το web.skype.com για (βιντεο)κλησεις. Τωρα το θυμηθηκα. 

Part 2 αυτης της ηλιθιοτητας. Πριν παω παρακατω, να πω πως δανειστηκα μια καμερα και τσεκαρα το webrtc support για καμερα και μικροφωνο εδω και παιζει κανονικα σε brave και chromium. Σε windows δεν μπηκα ακομα για να δω τι κανουν εκει οι browsers, αλλα δεν περιμενω κατι διαφορετικο μιας και ο chromium που εχω εκει φτιαχνεται με αυτα τα flags.
https://raw.githubusercontent.com/Hibbiki/chromium-win64/master/depot_tools/src/out/stable-nosync-x64/args.gn

Απο προχτες λοιπον χρειαζομαι καθημερινα και το teams. Η εφαρμογη της ms (αν και η λινουξοεκδοση της θα καταργηθει συντομα) ειναι κλασσικη σαπιλα σε electron, οποτε μπαινω απο τη web εκδοση του teams δινοντας meeting id και password. Εκει το μικροφωνο δουλευει χωρις κανενα προβλημα και χωρις καμια ρυθμιση, αλλα οταν ο αλλος χρηστης κανει share το desktop του, στον δικο μου chromium δεν εμφανιζεται τιποτα, οποτε αναγκαζομια και μπαινω απο τον brave που δουλευει αψογα.

Γιατι ετσι? Και τα 2 ειναι υπηρεσιες της ms, ο browser εινια ιδιος, αλλα η συμπεριφορα του διαφερει σε κατι τοσο βασικο.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στη google που εβγαλε ή εκρυψε το κουμπακι "update google chrome" (αυτο νομιζω ελεγε) απο το chrome://settings/help και εβαλε ΚΑΙ εκει το μηνυμα για τα 7/8 που δεν θα υποστηριζει ο chrome απο το νεο ετος. Γιατι δεν ειχα ενημερωθει περι αυτου απο τις 40 φορες που το ειδα σε καθε εκκινηση του να πετιεται πανω πανω!
Μαζι με αυτο κρυφτηκε ολο το notification για το αν ειναι σε εξελιξη καποια ενημερωση του chrome, ή το αν εινια ηδη ενημερωμενος ή το οτι κατεβηκε το update και απαιτειται επανεκκινηση του για να γινει.

Google, where missing funtionality is a feature.

Untitled-1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανω φωνητικη αναζητηση στα ελληνικα και δεν αναγνωριζει τη γλωσσα με αποτελεσμα να προσπαθει να βρει κτ παραπλησιο στα αγγλικα (φωνητικα-οποτε αποτελεσμα καμια σχεση). πως μπορω να το αλλαξω αυτο(σε ταμπλετ samsung);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Change in release schedule from Chrome 110
https://developer.chrome.com/blog/early-stable/
https://www.ghacks.net/2022/12/22/google-to-release-chrome-early-stable-updates-from-chrome-110-on/

Περιμενω τη μερα που θα εμφανιστει ο πρωτος "τυχερος" (= ο "με κανανε beta tester χωρις να θελω") να μας πει εντυπωσεις.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει παρατηρήσει κανείς να βαραίνει πολύ η χρήση RAM από τον Chrome του το τελευταίο διάστημα; Τελευταίο μήνα πχ. με τα τελευταία updates. Χωρίς να έχω βάλει κάποιο έξτρα extension βλέπω μεγάλη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Έχει παρατηρήσει κανείς να βαραίνει πολύ η χρήση RAM από τον Chrome του το τελευταίο διάστημα; Τελευταίο μήνα πχ. με τα τελευταία updates. Χωρίς να έχω βάλει κάποιο έξτρα extension βλέπω μεγάλη διαφορά.

πόση ram εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα 8GB και έπαιζα μια χαρά με πολλά tabs. Έβαλα 16GB μόνο και μόνο γι' αυτό το λόγο, αλλά και πάλι είναι χειρότερα από ό,τι πριν 1 μήνα με τα 8GB.

Γενικά είχα την αίσθηση ότι όσο πέρνει updates τους τελευταίους μήνες βαραίνει ο Chrome, αλλά τώρα παράγινε μου φαίνεται. Και στο setup δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα.

Πιο πολύ ρωτάω γιατί μ' ενδιαφέρει να δω αν είναι μόνο δική μου αίσθηση. Όχι τόσο για να μου λύσει κάποιος το πρόβλημα τεχνικά. Troubleshooting ξέρω να κάνω και μόνος μου. Απλά αντίστοιχα τέτοια θέματα είχαν υπάρξει και -πολύ- παλιά με τον Chrome και είχαν αναγκαστεί να το φτιάξουν σε μετέπειτα εκδόσεις. Και θέλω να δω μήπως έχουμε πάλια τα ίδια σιγά-σιγά ή αν είναι καθαρά δικό μου θέμα.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/12/2022 στις 6:31 ΜΜ, DownUNDERground είπε

Είχα 8GB και έπαιζα μια χαρά με πολλά tabs. Έβαλα 16GB μόνο και μόνο γι' αυτό το λόγο, αλλά και πάλι είναι χειρότερα από ό,τι πριν 1 μήνα με τα 8GB.

Γενικά είχα την αίσθηση ότι όσο πέρνει updates τους τελευταίους μήνες βαραίνει ο Chrome, αλλά τώρα παράγινε μου φαίνεται. Και στο setup δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα.

Πιο πολύ ρωτάω γιατί μ' ενδιαφέρει να δω αν είναι μόνο δική μου αίσθηση.

Ανοιγω συνηθως πολλα παραθυρα στον chrome, μπορει και δεκαδες, και σε συνδυασμο με παραθυρα αλλων browser ή και εφαρμογων. Δεν εχω προσεξει καποιον αυξημενο φορτο.

Βεβαια εγω εχω win 7, και προσφατα ανακοινωθηκε πως οσοι εχουν τετοια win δε θα δεχονται πλεον αναβαθμισεις στον chrome. Aρα μηπως οι νεες αναβαθμισεις δημιουργησαν νεα κατασταση με το προβλημα που λες?

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/12/2022 στις 6:17 ΜΜ, DownUNDERground είπε

Έχει παρατηρήσει κανείς να βαραίνει πολύ η χρήση RAM από τον Chrome του το τελευταίο διάστημα; Τελευταίο μήνα πχ. με τα τελευταία updates. Χωρίς να έχω βάλει κάποιο έξτρα extension βλέπω μεγάλη διαφορά.

Ο υπολογιστής που γραφω τώρα εχει 4ram (core2duo,win10) δεν εχω κάποιο θέμα, ούτε εχω προσέξει να βαραίνει και εχω ανοιχτά 11 καρτέλες και 3 σε άλλο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...