Προς το περιεχόμενο

Google Chrome - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Flik, μάλλον μιλάς για την κανονική speed dial, η 2 που λέει ο Luxx δεν πρέπει να' χει αυτην την επιλογή αν θυμάμαι καλά. Νομίζω ότι πατάς το + και βάζεις μόνος σου τη url

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Flik, μάλλον μιλάς για την κανονική speed dial, η 2 που λέει ο Luxx δεν πρέπει να' χει αυτην την επιλογή αν θυμάμαι καλά. Νομίζω ότι πατάς το + και βάζεις μόνος σου τη url

Τελικα την εχει, απλα νομιζα οτι θα ηταν ιδιο με το speed dial 1. Δεν υπαρχει καποιο κουμπι, απλα κανεις δεξι κλικ μεσα στη σελιδα και σου βγαζει την καταλληλη επιλογη.

 

Πολυ καλυτερο το speed dial 2 απο το 1!

 

 

 

Γενικα, ποια addons χρησιμοποιειτε; Παρατηρω, οτι οταν ανοιγεις τον chrome, οσα addon εχεις, τοσες διεργασιες ανοιγει. Γιατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ο 2 είναι και για εμένα καλύτερος.

Κάθε τι στον chrome ανοίγει σε νέα διεργασία. Είτε είναι tab είτε είναι addon. Έτσι βέβαια έχεις μεγαλύτερη χρήση σε ram, αλλά καλύτερη σταθερότητα, και θεωρητικά και ασφάλεια.

 

Προσωπικά, για τον παραπάνω λόγο, χρησιμοποιώ μόνο adblock και τελευταία και το goo.gl url shortener που για ένα διάστημα το χρησιμοποιούσα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Luxx, ή θα απενεργοποιείς τελείως την javascript, ή αν υπάρχουν βιντεάκια χρειάζεσαι κάποιο απ'αυτά

https://chrome.google.com/webstore/detail/odjhifogjcknibkahlpidmdajjpkkcfn?hl=el

https://chrome.google.com/webstore/detail/oiigbmnaadbkfbmpbfijlflahbdbdgdf?hl=el

μ'αυτά θα ελέγχεις ποια scripts φορτώνουν σ'ένα σάιτ. Έχω χρησιμοποιήσει το πρώτο και κάνει δουλειά, απλώς είναι σπαστικό στην αρχή που σου ζητάει να βάλεις password, πρέπει να πας να επεξεργαστείς ένα αρχείο στο φάκελο της επέκτασης. Βάλε το δεύτερο, είναι πιο καινούριο και έχω την εντύπωση καλύτερο

Έχουμε ξαναπεί ότι κολλάει στα μπλογκς. Για τις διαφημίσεις που λες δεν υπάρχει κάτι, εκτός αν μπορούν να τις μπλοκάρουν κι αυτές τα παραπάνω addons (δεν το χω δοκιμάσει)

Δε μου αρεσαν τα extensions! Καθολου βολικα! Κατι σαν το noScript του Firefox δεν εχουμε;

 

Επισης τι μπορω να κανω για τις διαφημισεις του youtube;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιος τροπος για να απενεργοποιουμε τα διαφημιστικα που υπαρχουν μετα στα βιντεο απο το youtube; Εχω το adblock plus, αλλα δε λειτουργει η επιλογη.

 

 

Προσωπικά, για τον παραπάνω λόγο, χρησιμοποιώ μόνο adblock και τελευταία και το goo.gl url shortener που για ένα διάστημα το χρησιμοποιούσα πολύ.

Που ακριβως χρησιμευει το goo.gl url shortener; Ποια η χρησιμοτητα του να κοβεις τα url σε μικροτερα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας κρασάρει αυτη η σελίδα?

http://www.theverge.com/

 

Άν θέλετε να ελέγχετε για κάποια σελίδα που δεν φορτώνει η ίδια ή μόνο από εσάς, δοκιμάστε το DownForEveryoneOrJustMe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιος τροπος για να απενεργοποιουμε τα διαφημιστικα που υπαρχουν μετα στα βιντεο απο το youtube; Εχω το adblock plus, αλλα δε λειτουργει η επιλογη.

 

 

Που ακριβως χρησιμευει το goo.gl url shortener; Ποια η χρησιμοτητα του να κοβεις τα url σε μικροτερα;

Καμιά φορά στέλνω links και με sms, ή τα λέω προφορικά απο το τηλέφωνο, ή τα βάζω στο chat στο facebook κτλ.

Ή στο twitter που δε μπορείς να γράφεις κατεβατά...

Δεν εννοώ τα links απο ιστοσελίδες, εννοώ όσα είναι πολύ μεγάλα, πολλές φορές τα "κόβω".

 

Για τα διαφημιστικά δε ξέρω, αλλά συνήθως όταν κόβεις πολλά απο το youtube υπάρχουν δυσλειτουργίες στα βιντεάκια σου.

Εγώ δηλαδή είχα συναντήσει προβλήματα κάποια περίοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον firefox δεν εχω προβληματα τοσα χρονια, που εχω απενεργοποιησει τα διαφημιστικα. Στο Chrome δεν εχω βρει ακομα τροπο να τα διωξω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...