Προς το περιεχόμενο

Κόμμα Πειρατών Ελλάδας αναμένεται να ιδρυθεί εντός του Ιανουαρίου


rikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Α. Είχα την εντύπωση οτι δεν επιτρέπονται οι πολιτικές συζητήσεις

 

Β. ***** μέντολες. Αυτός που θα ιδρύσει το κόμμα Ανέργων και βγάλει αυτοδυναμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κανει που δεν κανει κανεις τιποτα, τουλαχιστον εαν αυτοι μας εξασφαλισουν ενα καλύτερο ιντερνετ τοτε εχουν την ψηφο μου. και δεν μιλαω για την ταχύτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κανει που δεν κανει κανεις τιποτα, τουλαχιστον εαν αυτοι μας εξασφαλισουν ενα καλύτερο ιντερνετ τοτε εχουν την ψηφο μου. και δεν μιλαω για την ταχύτητα

Συμφωνω. Απο τα 2 μεγαλύτερα κόμματα και τα ακραία αριστερά, καλύτερα ένα νεο κόμμα με νέες ιδέες το οποίο δεν θα στηρίζεται σε πελατειακή βαση. Τουλάχιστον για αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η γνωμη μου ειναι οτι για να αλλαξεις την ολη γαμ@@@ υποθεση και υπουργους απατεωνες λαμογια που τα φαγαν και και...πρεπει να εχεις πολυ γερα καρυδια και επισης την υποστηριηξη πολλων κατι που εδω στην Ελλαδα δεν γινετε διοτι οι περισσοτεροι ειμαστε ατομικιστες...σκεφτομαστε πως να μην "καει¨" το σπιτι μας ενω του διπλανου μπορει απο την φωτια να φενετε μεχρι Αμερικα

Έχεις τεράστιο δίκιο φίλε έτσι είναι!! Δυστυχώς πρέπει όλοι να το κόψουμε αυτό κ να σκεφτόμαστε τον διπλανό μας κ να δείχνουμε αλληλεγγύη! Όσο είμαστε αδιάφοροι κ παρτάκηδες τόσο θα μας

κυβερνούν λαμόγια πολιτικοί που θα πλουτίζουν κ θα μας κοροϊδεύουν !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000

και φυσικά είναι αυτονόητο πώς η αποχή δέν ειναι λύση...Η ψήφος είναι το ισχυρότερο όπλο του πολίτη

 

 

Η Αποχή είναι ΕΓΚΛΗΜΑ κατά της δημοκρατίας. Είναι ακριβώς αυτό που επιδιώκουν τα λαμόγια και οι υπεύθυνοι για την κατάσταση της χώρας. Το μοναδικό όπλο του πολίτη είναι η ψήφος και παράλληλα είναι αυτή που ΤΡΕΜΟΥΝ οι διεφθαρμένοι πολιτικοί (και όχι μόνο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Αποχή είναι ΕΓΚΛΗΜΑ κατά της κοινοβουλευτικής δημοκρατίας. Είναι ακριβώς αυτό που επιδιώκουν τα λαμόγια και οι υπεύθυνοι για την κατάσταση της χώρας. Το μοναδικό όπλο του πολίτη είναι η ψήφος και παράλληλα είναι αυτή που ΤΡΕΜΟΥΝ οι διεφθαρμένοι πολιτικοί (και όχι μόνο).

 

fixed

 

Αυτά τα λαμόγια λέγονται καπιταλισμός

 

+1000

και φυσικά είναι αυτονόητο πώς η αποχή δέν ειναι λύση...Η ψήφος είναι το ισχυρότερο όπλο του πολίτη

 

όπλο για να αυτοκτονήσεις είναι ή αν θες κοινοβουλευτισμό.Αν θες άμεση δημοκρατία υπάρχει και κάτι που λέγεται επανα*****

 

 

ψηφοδέλτια σταύρωνα και όλη νύχτα κάβλωνα

στης βουλής τα έδρανα αχ και εγώ να έκλανα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά έχουν γραφτεί στο παρελθόν.

 

Το timing είναι σωστό, ο κόσμος πλέον αντιλαμβάνεται ποιο είναι το πρόβλημα και αυτό φαίνεται στις διάφορες έρευνες των εταιριών δημοσκόπησης.

 

Η λύση λοιπόν είναι αυτή, η αποστροφή από τους εκάστοτε σωτήρες και η αναζήτηση της λύσης μεταξύ μας, το να αναλάβουμε εμείς τις ευθύνες που μας αναλογούν και να αρχίσουμε να συμπεριφερόμαστε ως υπεύθυνοι πολίτες.

 

Το παράδοξο όμως είναι ότι το μισό και πλέον καταστατικό του κόμματος αφορά την κατακόρυφη διάρθρωσή του όταν σε αυτό το καταστατικό εννοείται ότι η λογική του στηρίζεται στις αρχές και αξίες της Άμεσης Δημοκρατίας που μόνο οριζόντια δομή θα μπορούσε να έχει.

 

Ίσως και να έγινε όμως σε μία προσπάθεια να πειστεί ο κόσμος ότι οι σκοποί δεν είναι ιδιοτελείς και ότι έχουν προβλεφθεί από το καταστατικό οι διαδικασίες αυτές που θα εξασφαλίζουν την άμεση-πραγματική δημοκρατία σε σχέση με την δημοκρατικά εκλεγμένη ολιγαρχία, αυτή την "αξιοκρατική" ολιγαρχία που μας έχει φέρει σε αυτά τα χάλια.

 

Η άμεση όμως συμμετοχή δεν σημαίνει και υπεύθυνη συμμετοχή, όπως και αξιότερος ή ικανότερος μπορεί να είναι κάποιος από κάποιον άλλο, αλλά με αυτή την ιδιότητα δεν γεννήθηκε, θέλω να πω δλδ ότι μέσω αυτής της συμμετοχής μας θα εκπαιδευτούμε σε μία προσπάθεια να κάνουμε το σύνολό μας ικανότερο.

 

Ο μόνος τρόπος που βλέπω αυτή την στιγμή για να γίνει η συμμετοχή υπεύθυνη είναι όλες οι αποφάσεις να παίρνονται επώνυμα και να αναρτούνται οι ψηφοφορίες στο δίκτυο ώστε και το θέμα της διαβλητότητας να μην τίθεται (ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει, αρκεί να μην είναι εξαρχής ξεκλείδωτο ;)) αλλά και ο καθένας να αναλαμβάνει τις ευθύνες των αποφάσεών του που αφορούν τα κοινά.

 

Δεν θα λογοδοτήσουμε στον γείτονα, τον συγγενή και φίλο, στα παιδιά μας και στα εγγόνια μας θα λογοδοτήσουμε αφού αυτό τον κόσμο που διαχειριζόμαστε δεν τον κληρονομήσαμε, δεν μας ανήκει, αλλά τον έχουμε προσωρινά δανειστεί από τις επόμενες γενιές και σε αυτές θα λογοδοτήσουμε για αυτό που θα τους παραδώσουμε.

 

Πάντα με φιλικούς χαιρετισμούς, Δημήτρης. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fixed

 

Αυτά τα λαμόγια λέγονται καπιταλισμός

 

 

 

όπλο για να αυτοκτονήσεις είναι ή αν θες κοινοβουλευτισμό.Αν θες άμεση δημοκρατία υπάρχει και κάτι που λέγεται επανα*****

 

 

ψηφοδέλτια σταύρωνα και όλη νύχτα κάβλωνα

στης βουλής τα έδρανα αχ και εγώ να έκλανα

 

 

Τα fixed κράτησε τα για τον εαυτό σου, η δημοκρατία είναι κρυστάλλινη και διαυγής λέξη και δεν χρειάζεται διευκρινήσεις. Διορθώσεις δεν χρειάζομαι.

 

Κάτι επαναστάτες του Κ***ου πιτσιρικαδοπρέζονους θα τους πάρει ο διάολος όλους μαζί και θα τελειώσει η παραμύθα και με αυτούς που κάθε άλλο παρά την αντίδραση του κόσμου πρεσβεύουν. Άντε με τα πιόνια του κάθε άρρωστου πολιτικού που τα χρησιμοποιεί για να κρατά τον κοσμάκη στις πολυθρόνες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές οι συζητήσεις μου θυμίζουν το ανέκδοτο με τον ελέφαντα και το μυρμήγκι.. "ρε Μητσο πνιξτονα"

Το τέρας ανδρώθηκε εδώ και πολλά χρόνια με υπεύθυνους - άλλους άμεσα κ άλλους εμεσα - όλους εμάς ..

Η ρωμαϊκή αυτοκρατορία το μόνο που δεν μπόρεσε να νικήσει είναι η παρακμή και παρακμή σημαίνει φυσικός θάνατος..

Φύση δεν είμαι απαισιόδοξος αλλά δεν εθελοτυφλώ κιόλας .. και αυτό το μονοπάτι που διανύουμε είναι η παγκόσμια παρακμή,και για μένα μη αναστρέψιμο..

Από εκεί και πέρα κάποιοι μαζί τους και εγώ όση διάρκεια έχει αυτό το μονοπάτι θέλω να είναι ποιοτικό,να είναι ουσία.. Αυτό μπορώ να το πετύχω βάζοντας "αξίες" στην καθημερινότητα μου μόνο .. στο άμεσο περιβάλλον μου και ελπίζοντας να είναι μεταδοτικό..

Όλα αυτά τα κόμματα εγώ θέλω να αποποιηθούν δια παντός ένα πράγμα μόνο για να τα εμπιστευτώ που λέγεται επιδοτήσεις κομμάτων.. είναι πολλά τα λεφτά..

Αν δούμε τις άγονες καθημερινές αντιπαραθέσεις εδώ που "συχναζουμε" θα καταλάβουμε ένα πράγμα.. Πόσο δύσκολο είναι να βγούμε πλέον από το εγώ και να περάσουμε στο εμείς.. και με δεδομένο ένα κοινό ενδιαφέρον έτσι ?

Αν υπαρχει μια ελπιδα ειναι μονο το εμείς

Οσοι ασχολήθηκαν με τα κοινά ( θα σας θυμίσω πόσοι εκπρόσωποι εργαζομένων έγιναν μετά βουλευτές )μας αποδεικνύουν καθημερινά ότι το έκαναν γιατί δεν είχαν κάτι καλύτερο να κάνουν στην ζωή τους.. γιατί απεκόμισαν ιδίων όφελος από αυτό και στο τέλος ξεπούλησαν την εμπιστοσύνη μας.. Αν ξεκινήσουμε μια διακήρυξη από το απλό λοιπόν.. Τι θα βάλουμε εμείς σ'αυτο και όχι τι θα βγάλουμε από αυτό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MoviemakerGr, δεν είναι θέμα συμφωνίας, στην άμεση-πραγματική δημοκρατία δεν χρειάζεται να συμφωνείς με τις απόψεις των άλλων, αλλά απλά να αποδέχεσαι το δικαίωμα διαφωνίας που έχουν όπως και το δικαίωμα οι αποφάσεις να παίρνονται από τους πολλούς ανεξάρτητα αν τις θεωρείς σωστές ή δίκαιες, αφού άλλο πράγμα η δημοκρατία και άλλο η δικαιοσύνη.

 

Το θέμα της παρακμής, το θέμα της διαφθοράς, έχει να κάνει με την συγκέντρωση εξουσιών σε χέρια λίγων που ακόμα και καθαροί να είναι θα τους προσεγγίσουν όσοι έχουν συμφέρον για να κάνουν την δουλειά τους και αν δεν την κάνουν απλά θα φύγουν αυτοί που έχουν την εξουσία προσωρινά στα χέρια τους για να αντικατασταθούν από άλλους πιο συμβατούς με το υφιστάμενο σύστημα.

 

Ξαφνικά η τρίτη εξουσία έπεσε από τα σύννεφα από 2 παραιτήσεις λειτουργών της που ερευνούσαν θέματα οικονομικού ενδιαφέροντος και χαρακτήρα άμεσα συσχετιζόμενα με τις άλλες δυο εξουσίες.

 

Για μένα τα πράγματα είναι απλά, υπάρχουν δυο κυρίως κατηγορίες ανθρώπων, αυτοί που βλέπουν το σύνολο ως κοπάδι από πρόβατα που χρήζουν εκμετάλλευσης οπότε και δικαιολογούν και την στάση τους να εκμεταλλεύονται τους συνανθρώπους τους, ενώ υπάρχουν και οι άλλοι που αντιλαμβάνονται την άμεση σχέση τους με το ευρύτερο σύνολο, την κοινωνία, και επιθυμούν αυτή να είναι δυνατή και ακμάζουσα αντί έρμαιο των καιροσκόπων που καταστρέφουν ανθρώπους, έθνη και πολιτισμούς, από μία παθολογική τους τάση για περισσότερη εξουσία, χρήμα, ισχύ, ακόμα και αν στο τέλος θα έχει μείνει μόνο καμμένη γη, τόσο για τους άλλους όσο και για αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ άκουσες "Μήτσο" και ήρθες έτσι ? χαχα ! σε πειράζω γιατί σε θεωρώ φίλο..

 

Φίλε λοιπόν, το μόνο που μπορεί να μας διδάξει και να έχουμε ασφαλή συμπεράσματα είναι η Ιστορία..

και μου θυμίζει μια άλλη συζήτηση που είχα πριν λίγες μέρες γιια τον τίτλο Ήρωας.

Αν δούμε μέσα από την Ιστορία θα δούμε ότι δεν υπήρξαν Ήρωες υπήρξαν επιτήδειοι που βρήκαν κάποιους τρελούς ικανούς στην μάχη και τους έβαλαν μπροστάρηδες αυτοί οι ίδιοι δε τους ονόμασαν Ήρωες. αυτοί οι ίδιοι μετά τους διαπομπευσαν και τους φυλάκισαν η τους σκότωσαν.. Οι Επιτήδειοι..

Λοιπών εμείς ψάχνουμε αυτόν που δεν θα σκοτώσει την δική σου οικογένεια και για την δική μου θα είναι Ήρωας.. Εμείς ψάχνουμε αυτόν που θα είναι Ήρωας και για τους δυο μας.. (κλείνει η παρένθεση)

 

Πέρα από την δική μου διατύπωση συμφωνούμε οτι μπορούμε να διαφωνούμε αρά είναι συμφωνία..

και αυτό που μου λείπει από τους επιτήδειους που έχει γεμίσει ο τόπος πια είναι η Αγάπη η Αυταπάρνηση κ το μηδενικό υλικό κέρδος μόνο έτσι μπορεί εμένα να με πείσει οτι θα χαμογελάσω ξανά, αλλά δεν μου αρκεί αυτό γιατί αν χαμογελάσω μόνος μου μπορεί να είμαι και χαζοχαρούμενος. Θέλω και εσένα χαμογελαστό και όλον τον κόσμο.. Ο κόσμος ζει μια παράνοια με 0 αξίες προς το παρόν.. και για να μην παρεξηγηθώ η τσουβαλιάσω εννοώ τους πολλούς..

 

Μέσα από όλο αυτό το σκεπτικό καταλαβαίνουμε πόσο δύσκολο και βαθύ είναι να αναστρέψουμε την κατάσταση με κόμματα και διακηρύξεις.. Θέλει πράξεις που ξεκινάνε από τον δίπλα μας πάει στον επόμενο και γίνεται τελικά μια αλυσίδα.. Οριζόντια όπως λες .. ίσως και ουτοπική..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την χαρά της διαφωνίας λοιπόν φίλε μου, η Ιστορία γράφεται από τους νικητές και όχι από τους νικημένους, όπως άλλωστε και οι Ήρωες που άφηναν με ευκολία σημαίες να τις πάρει ο αέρας, η θάλασσα, αλλά που τελικά όλοι μαζί τα φάγαμε!!!

 

Για το αστείο της υπόθεσης και την ουσία του πράγματος, του τι δλδ είναι απλά και μόνο για να μένει στα χαρτιά ως δικαιολογία, θα σε παραπέμψω στο άρθρο 9 και 12 του καταστατικού του κυβερνώντος (???) κόμματος...

 

Για την ουτοπία τώρα... όπως είχα γράψει και παλαιότερα:

 

...

 

Εμπειρικά ζούμε το σήμερα και καρτερικά προσμένουμε το αύριο. Αν εξαρχής δεχτούμε ότι οι στόχοι μας είναι ουτοπικοί, τότε η όποια πορεία μας μέχρι σήμερα φαντάζει άσκοπη και περιττή. Ας δεχτούμε λοιπόν ως ουτοπία των άλλων αυτό που εμείς ζήσαμε σήμερα και ας τους κάνουμε αύριο δώρο την δική μας ουτοπία. :-)

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιητικό,..

"φαντάζει άσκοπη και περιττή¨.

 

Έτσι το έχω φανταστεί και εγώ, να φαντάζει διαφορετικό από ότι τελικά θα είναι.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...