Προς το περιεχόμενο

Κόμμα Πειρατών Ελλάδας αναμένεται να ιδρυθεί εντός του Ιανουαρίου


rikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ή πιο απλά, όπως η παραδοχή τείνει να γίνει πραγματικότητα, έτσι και το φαντασιακό γίνεται αποδεκτό. :-)

 

(Έμμεση αναφορά στην φαντασιακή θέσμιση της Κοινωνίας, του Κ. Καστοριάδη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ή πιο απλά, όπως η παραδοχή τείνει να γίνει πραγματικότητα, έτσι και το φαντασιακό γίνεται αποδεκτό. :-)

 

(Έμμεση αναφορά στην φαντασιακή θέσμιση της Κοινωνίας, του Κ. Καστοριάδη)

 

Και απλό, όσο γίνεται να είναι απλό και κατανοητό.. δεν έχουμε το δικαίωμα να ζητάμε από τους άλλους να έχουν ένα Α επίπεδο γνώσης κ μόρφωσης για να μας καταλάβουν.. Πολλοί από εμάς δεν είχαν τον χρόνο ούτε να σκεφτούν.. είχαν τον χρόνο μόνο για επιβίωση..

Any Way μπήκα χτες στο forum που έχουν φτιάξει και έριξα μια ματιά .. το πρώτο πράγμα που ένιωσα ήταν "μια από τα ίδια σε μια πιο μοδατη προσέγγιση.."

Οι συζητήσεις και τα παραδείγματα του τύπου "έγινε και αλλού" είναι τουλάχιστον παιδικά ... Χρειάζονται πράξεις σήμερα.. χρειάζεται να έχεις να δώσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συγκεκριμένο κόμμα μου θυμίζει ελληνικά τηλεπαιχνίδια και σειρές που είναι φτηνά αντίγραφα των ξένων χωρίς καμιά πρωτοτυπία!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι μου λέει οτι την επόμενη θα κάνει ντου το ΣΔΟΕ και η Διωξη Ηλεκτρονικού Εγκληματος στα σπίτια των μελών του κόμματος και θα κατασχέσουν σκληρους δίσκους με παράνομο λογισμικο και ταινιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αποκρυσταλλωθεί και κυκλοφορήσει το καταστατικό, οι στόχοι και το πρόγραμμα του και φυσικά μελετήσω το βιογραφικό των υποψηφίων του μπορεί αν με καλύπτει να το ψηφίσω. Προς το παρόν αρκούμε στο ότι δεν με βρίσκει αντίθετο η συγκεκριμένη προσπάθεια δίχως να προδικάζω οτιδήποτε.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι μου λέει οτι την επόμενη θα κάνει ντου το ΣΔΟΕ και η Διωξη Ηλεκτρονικού Εγκληματος στα σπίτια των μελών του κόμματος και θα κατασχέσουν σκληρους δίσκους με παράνομο λογισμικο και ταινιες

 

 

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούγεται αρκετά ενδιαφέρον, το βασικότερο από ότι βλέπω είναι ότι υποστηρίζει την άμεση δημοκρατία το μόνο πραγματικό είδος δημοκρατίας που θα μπορούσε να υπάρχει, σε αντίθεση με την ολιγαρχία που έχουμε σήμερα. Άρα είναι τουλάχιστον κοντόφθαλμο να πούμε ότι εκπροσωπεί μόνο όσους θέλουν να κατεβάζουν ταινίες.

 

http://www.youtube.com/watch?v=AnhVJQg31ng

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος νομίζει ότι το σύστημα μπορεί ν'αλλαξει με συστημικες πρακτικές εκτός από βαθιά νυχτωμένος θα του πω ότι το σύστημα τον έχει προβλέψει.. άρα αν θέλουμε ν'αλλαξουμε το σύστημα γιατί δεν έχει να κάνει με πρόσωπα πλέον αφού είναι μαριονέτες όλοι θα πρέπει να γίνουμε απλά απρόβλεπτοι.. Όταν καταλάβουμε ότι δεν καταδικάζουμε εμάς αλλά το παιδί μας τότε μπορεί κάποτε να γίνουμε και καλύτεροι άνθρωποι..

 

Ας μιλήσουμε για motherboard τώρα .. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι υπερ η κατα του κομματος αυτου.Προφανως οσο περισσοτερες επιλογες υπαρχουν,τοσο καλυτερα.

 

Ομως ρε παλικαρια,εσεις ολοι οσοι ξεκινησατε να θαβετε και να κοροιδευετε την οποια προσπαθεια του καθενος να αλλαξει αυτον τον τοπο, οσο "ερασιτεχνικη" και αν ειναι, με ποιο σκοπο το κανετε?

 

Γιατι μου ειναι αδιανοητο να σκεφτω οτι μπορει να υπαρχει ακομα Ελληνας, με ηλικια κατω των 40 ετων που θα παει και θα ψηφισει καποιο απο τα 2 μεγαλα κομματα (για να μην πω καποιο απο τα κομματα της Βουλης γεννικοτερα)

 

Πολυ θα ηθελα να διαβασω την πολιτικη αποψη ολων οσων κατακρινουν μια τετοια προσπαθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι ότι δεν κάνουμε τίποτα.

 

Παγκόσμια υπάρχει η φιλοσοφία του ότι και να κάνεις όποιον και να ψηφίσεις το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο και σχεδόν σε όλες τις "δημοκρατικές" χώρες υπάρχουν 2 κορυφαία κόμματα που πάντα προβάλλονται για να βγει ένα από τα δυο που στην ουσία μόνο το συμφέρον του λαού δεν εξυπηρετούν.

 

Από τα λίγα που έχω διαβάσει, πέρα από την αρχαία Ελλάδα, άμεση δημοκρατία δεν έχει εφαρμοστεί ποτέ και σήμερα περισσότερο από ποτέ έχουμε τη δυνατότητα να την εφαρμόσουμε χάρη στο ίντερνετ. Η ισοπέδωση των πάντων είναι στην ουσία αυτό που εξυπηρετεί το σύστημα όπως είναι σήμερα.

 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vas.jpg

 

 

Πρόεδρος Χρηστών Ίντερνετ,

 

το θυμάστε αυτό το φρούτο που έβγαινε στην τηλεόραση και έλεγε ότι μ@λ#4$ του κατέβει ως εκπρόσωπος δικός μου και δικός σας, εεε μια από τα ίδια θα έχουμε, αν εκλέξουν βουλευτή οι Πειρατές θα εκπροσωπεί κάθε Έλληνα που έχει πρόσβαση στο ίντερνετ και κατεβάζει κανα mp3 ή καμιά τσόντα να περνάει η ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vas.jpg

 

 

Πρόεδρος Χρηστών Ίντερνετ,

 

το θυμάστε αυτό το φρούτο που έβγαινε στην τηλεόραση και έλεγε ότι μ@λ#4$ του κατέβει ως εκπρόσωπος δικός μου και δικός σας, εεε μια από τα ίδια θα έχουμε, αν εκλέξουν βουλευτή οι Πειρατές θα εκπροσωπεί κάθε Έλληνα που έχει πρόσβαση στο ίντερνετ και κατεβάζει κανα mp3 ή καμιά τσόντα να περνάει η ώρα.

 

 

 

 

Σημασία έχει το πρόσωπο όποιο κι αν είναι αυτό η οι πράξεις του και η ιδέα που εκπροσωπεί;

 

Μην ξεχνάς ότι οι μεγάλες προσωπικότητες είναι αυτές που μας φτάσανε ως εδώ. Δες το βίντεο που έβαλα πιο πάνω.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι υπερ η κατα του κομματος αυτου.Προφανως οσο περισσοτερες επιλογες υπαρχουν,τοσο καλυτερα.

 

Ομως ρε παλικαρια,εσεις ολοι οσοι ξεκινησατε να θαβετε και να κοροιδευετε την οποια προσπαθεια του καθενος να αλλαξει αυτον τον τοπο, οσο "ερασιτεχνικη" και αν ειναι, με ποιο σκοπο το κανετε?

 

Γιατι μου ειναι αδιανοητο να σκεφτω οτι μπορει να υπαρχει ακομα Ελληνας, με ηλικια κατω των 40 ετων που θα παει και θα ψηφισει καποιο απο τα 2 μεγαλα κομματα (για να μην πω καποιο απο τα κομματα της Βουλης γεννικοτερα)

 

Πολυ θα ηθελα να διαβασω την πολιτικη αποψη ολων οσων κατακρινουν μια τετοια προσπαθεια.

 

Αν μέσα στα παλικάρια είμαι και εγώ (που δεν νομίζω) απλά θα σε καλέσω να κάνεις τον κόπο να ξαναδιαβάσεις τα ποστ μου.. αλλά αυτό δεν είναι και το σημαντικό.. Εγώ θα μείνω σε αυτή σου την πρόταση κ σ'αυτη θέλω να απαντήσω.

 

Το Παράδειγμα της καμένης ολοσχερώς Ηλείας και όχι μόνο με θύματα καμένα παιδάκια και πατρικά σπίτια κ περιούσιες μας απέδειξε οτι η συνείδηση του Ελληνα κοστίζει μόνο 3000 ευρώ και ότι το κράτος τρώει ακόμα τα χρήματα που έδωσαν ιδιώτες για να βοηθήσουν..

Μετά από το 3000λιαρο πήγαν και ξαναψήφισαν αυτούς που ουσιαστικά με την ανικανότητα τους τους έκαψαν και το βούλωσαν.. Τώρα τι πιστεύεις καλέ μου φίλε εσύ για τους Ελληνες είναι μάλλον από την καλή σου διάθεση και την προσπάθεια να πιστέψεις ότι αυτό δεν μπορεί να ξανασυμβεί..

 

Αυτό προσπάθησα να εξηγήσω πιο πάνω ότι πολιτική λύση δεν υπάρχει.. άρα ο σκεπτόμενος δεν έχει πολιτική θέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Nomedor

 

Δημοκρατία υπήρξε στην αρχαία Αθήνα κάποτε και δεν θα υπάρξει ποτέ ξανά, πουθενά.

Πώς το πετύχανε οι Αθηναίοι τότε? μέσω της παιδείας που όπου και να ψάξεις δεν θα βρεις κείμενο της εποχής που να μην αναφέρει την λέξη, πλύση εγκεφάλου από μικρή ηλικία για το τι είναι Δημοκρατία πώς λειτουργεί, στρατιωτική εκπαίδευση για να την υπερασπιστείς με τα όπλα όταν χρειαστεί, για να νιώθεις ότι είναι σημαντικότερη και από την ζωή σου, αυτά τα εργαλεία τώρα χρησιμοποιούνται για άλλους σκοπούς, τίποτα δεν θα αλλάξει γιατί δεν έχουμε λάβει την κατάλληλη παιδεία για να προκαλέσουμε αλλαγές αλλά αντιθέτως έχουμε λάβει την κατάλληλη παιδεία για να υπηρετούμε, τα βίντεο είναι διασκεδαστικά :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Nomedor

 

Δημοκρατία υπήρξε στην αρχαία Αθήνα κάποτε και δεν θα υπάρξει ποτέ ξανά, πουθενά.

Πώς το πετύχανε οι Αθηναίοι τότε? μέσω της παιδείας που όπου και να ψάξεις δεν θα βρεις κείμενο της εποχής που να μην αναφέρει την λέξη, πλύση εγκεφάλου από μικρή ηλικία για το τι είναι Δημοκρατία πώς λειτουργεί, στρατιωτική εκπαίδευση για να την υπερασπιστείς με τα όπλα όταν χρειαστεί, για να νιώθεις ότι είναι σημαντικότερη και από την ζωή σου, αυτά τα εργαλεία τώρα χρησιμοποιούνται για άλλους σκοπούς, τίποτα δεν θα αλλάξει γιατί δεν έχουμε λάβει την κατάλληλη παιδεία για να προκαλέσουμε αλλαγές αλλά αντιθέτως έχουμε λάβει την κατάλληλη παιδεία για να υπηρετούμε, τα βίντεο είναι διασκεδαστικά :rolleyes:

Και τώρα την έχουν καραμέλα την λέξη δημοκρατία αλλά είναι για βιτρίνα.

Όντως υπήρχε παιδεία ενώ τώρα πια δεν υπάρχει. Τότε σκεφτόντουσαν τώρα λέμε είμαι ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΕΛΛΗΝΑΣ, ΑΛΒΑΝΟΣ.

Όταν ξεκολήσουμε απο τις παροπίδες

 

 

Tι θα έχει το 2012 μέσα? Την μάνα του και τον πατέρα του θα έχει μέσα μεγάλε!! Δεη, Οτε, Ευδαπ, Χαράτσια, Κεφαλικούς φόρους, Τεκμήρια, Ασφάλειες, Πράσινα τέλη....άν έχεις λεφτά!!! Σε κόβω να μην έχεις... Ομορφάαααααντρα μουυυυυ... ΔΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ!!!!! ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ... θα σου βάλω και βαζελίνη να γλυστράει...!!!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...