Προς το περιεχόμενο

Κόμμα Πειρατών Ελλάδας αναμένεται να ιδρυθεί εντός του Ιανουαρίου


rikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν λένε ποιοι είναι αλλά τις περιχαρείς μουτσουνάρες τους τις δείξανε στην tagesspiegel, τραγικό.

όπως τραγικό είναι το θέμα για το ινσόμνια. Αμιγώς πολιτικό (απαγορεύεται) αλλά οκ αφού είναι στα νέα και όχι

στα θέματα no problem.

Δηλαδή όταν πεθάνει ο επίτιμος (αν πεθάνει ποτέ) και μπεί στα νέα, θα είμαστε ελεύθεροι να λέμε ότι θέλουμε,

δε θα μετεξελιχθεί σε πολιτική κουβέντα, θα μιλάμε για τα σουτζουκάκια της μαρίκας. Απορώ.

 

http://www.insomnia.gr/topic/420365-%CF%84%CE%BF-%CF%80%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BA%CF%8C%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CF%80%CE%B1%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AE-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B2%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%AF/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

...έτσι θα γίνει και με το πειρατικό ,θα τους παίξει λίγο η τηλεόραση και το μόνο που θα καταφέρουν είναι να πάρουν ψήφους από την "αριστερά"

 

Αχ και αυτή η αριστερά τόσα χρόνια που είχε ψήφους τι έκανε? Σχεδόν Τίποτα. Διχασμένοι, σε αναμονή, με οπισθοδρομικές ιδέες είναι. Κάποιοι μπορεί να πουν ότι συγκράτησαν την ολοκληρωτική καταστροφή αλλά εμένα δεν μου λέει τίποτα αυτό διότι ο λαός το ίδιο κάνει.

 

Εγώ λέω σταματήστε να σκέφτεστε ποιον θα ψηφίσουν και τι θα βγει γιατί δεν έχει σημασία, σκέψου τι Θα έπρεπε να γίνει και πως μπορεί να γίνει ακόμα και χωρίς την βουλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ και αυτή η αριστερά τόσα χρόνια που είχε ψήφους τι έκανε? Σχεδόν Τίποτα. Διχασμένοι, σε αναμονή, με οπισθοδρομικές ιδέες είναι.

 

Καλά δεν ήταν και ποτέ στα πράγματα η Αριστερά, εννοώ δεν είχε ποτέ τις απαραίτητες ψήφους για να κυβερνήσει. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

 

Πάντως θα έχει ενδιαφέρον να δούμε την πορεία των Πειρατών και στην Ελλάδα. Η αίσθησή μου είναι ότι θα πάνε καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως δεν είναι αμιγώς πολιτικό, ένα θέμα με ένα κόμμα που κατεβαίνει στις εκλογές; Δηλαδή υπάρχει και πιο πολιτικό; Ωραίους mods έχουμε, δεν σεβονται ούτε τους κανόνες τους.

 

Κατεβάζω από όταν πήρα το πρώτο καβουρντιστηρι. Napster εποχές με 22kbps (ποιότητα ήχου), μετά πήγαμε στο winmx και στο kazaa (πριν το ξεσκισουν οι ιοί). Περάσαμε από το μουλάρι, πριν καταλήξουμε στο torrenting. 0day trackers (δεν τους χρησιμοποιώ πια βέβαια), e-book trackers, trackers για μουσική, παιχνιδια, hd υλικό*, τσοντες κλπ. Πραγματικός "πειρατής".

 

Ποτέ όμως, δεν ήρθε κανα μηνυμα από καμιά RIAA ή κανα ISP. Ούτε και ένοιωσα ότι "απειλούμαι". Εχω twitter, tσεκάρω μπλογκ κλπ..., οπότε δεν βλέπω τι νέο θα μου προσφέρει αυτό το από-κομμα.

 

Οσοι από μας δουλεύουμε (οι τυχεροί) και οι υπόλοιποι καταλαβαίνουμε ότι άλλα είναι τα προβλήματα που υπάρχουν.Χαράτσια, μειώσεις συντάξεω των γονέων μας, μειώσεις των δικών μας μισθών, ανεργία, υποβάθμιση της υγείας και της παιδείας, ελαστικοποιηση των εργασιακών σχέσεων κτλ. Οχι, το αν θα κατεβάζουμε ελευθερα τσόντες. Ανετα το κάναμε, ανετα το κάνουμε και θα το κάνουμε.

 

Οπότε λοιπόν μου φαίνεται μια προσπάθεια καπήλευσης ψήφου. Στο κάτω κάτω ένα πολιτικό κόμμα πρέπει να έχει συγκεκριμένες θέσεις για όλα τα παραπάνω, όχι μόνο για το seeding και το leeching.

 

*Με το που έγιναν οι πλημμύρες στη ΝΑ Ασία πήρα 2 3ΤΒ εξωτερικούς με 125 ευρώ έκαστος. Ταπί έμεινα αλλά με τις σημερινές τιμές, άξιζε

 

**Φαντάζομαι οι mods να μη θεωρησουν πως επειδή ακούγονται "κακές" λέξεις όπως trackers σβησουν το μήνυμα μου.

 

Το αυτονόητο που στην υπόλοιπη ευρωπη υπάρχει εδώ και 30 χρονιά + και λέγεται προτεραιότητα στην διάβαση στον πεζό εδώ δεν θα ισχύσει ποτέ.

 

Κόμπλεξ κατωτερότητας. Εχω ταξιδέψει σε πολλές ευρωπαϊκές πόλεις. Δεν ισχύει αυτό που λες. Ειδικά σε Βερολίνο, Λονδίνο. Δοκιμασε το και πες μας. Ελβετία αστο, Κάτσε όσο μπορείς πιο μεσα στο πεζοδρομιο, διότι εκεί δεν αστειεύονται.

 

Διχασμένοι, σε αναμονή, με οπισθοδρομικές ιδέες είναι

 

Για πες καμία να το συζητησουμε. Θεωρείς οπισθοδρομικό, ο εργαζόμενος να αμοίβεται αξιοπρεπώς, ώστε να ζήσει την οικογένεια του, να μην του κόβεται η σύνταξη του ή να μη δουλεύει με ελαστικές σχέσεις εργασίας; Εμένα τα παραπάνω δεν μου φαίνονται οπισθοδρομικά. Εκτός και αν θεωρείς πρόοδο τα 500 ευρώ και την ανεργία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έπρεπε να ξέρεις αφού είσαι ευρωγυρισμενος ότι όταν λέμε Ευρώπη μιλάμε για τις περισσότερες χώρες όχι για όλες μιας και όπως είπα πανάκεια δεν υπάρχει πουθενά και σε τίποτα.

και επίσης θα έπρεπε να ξέρεις ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει πουθενά κόμπλεξ κατωτερότητας .. Κόμπλεξ ανωτερότητας κοινώς ψώνια είμαστε γεμάτοι..

 

Όσο για το πολιτικό του θέματος.. Ταμπού δεν πρέπει να υπάρχουν και αν έχεις δει εσύ στο insomnia threads να έχουν 10 θετικές ψήφους ( χωρίς την δική μου )τελευταία.. να μου το πεις.. Μπράβο λοιπόν στα παιδιά που αφουγκράζονται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν ειμαι ιδιαιτερα αισιοδοξος για τους ψηφους που θα μαζεψει ενα τετοιο κομμα , βρισκω οτι εχει ενα σοβαροτατο λογο υπαρξης .Ολους αυτους που ενω γραφουν συμπληρωνουν οτι τα πολιτικα θεματα απαγορευονται μεχρι που αναρωτιουνται γιατι οι mod δεν εχουν ακομη επεμβει. :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@insomnia365

 

Δεν χρειάζεται να βγει για να δείξεις τις προθέσεις σου με πράξεις. Ας πούμε ίδρυσε μία "εταιρία" όπου οι εργαζόμενοι σου να έχουν τις σωστές συνθήκες εργασίας κατά την γνώμη σου και να μην είναι μείον. Να παίρνουν αποφάσεις δημοκρατικά και να μην υπάρχουν "αφεντικά". Μην μπούμε σε λεπτομέρειες επί του συγκεκριμένου, εάν το συζητούσαμε θα τα βρίσκαμε.

 

Δημιούργησε "διόδους επικοινωνίας" που να προωθούν την συνεργασία σε διάφορα επίπεδα της κοινωνίας. Ας πούμε χοντρική η μπύρα μπορεί να κάνει 15 λεπτά ενώ στο σούπερ μάρκετ 1 euro. Να βρω εγώ και εσύ 1000 άτομα για να πάρουμε μία μπύρα ο καθένας είναι δύσκολο, αλλά να βρει ένα κόμμα 1000 άτομα που θέλουν το ίδιο προϊόν δεν είναι τίποτα. Και όχι μόνο.

 

Να παίρνουν θέσεις σε θέματα μέσα από δημοκρατικές διαδικασίες και να πρωτοπορήσουν χρησιμοποιώντας τις νέες τεχνολογίες.

 

Το θέμα είναι ότι φοβούνται μην λειτουργήσει και δεν γίνει επανάσταση ή ότι θα αποκομιστεί τα "κέρδη" των προσπαθειών το κράτος (omg δηλαδή)

 

 

Για πες καμία να το συζητησουμε. Θεωρείς οπισθοδρομικό, ο εργαζόμενος να αμοίβεται αξιοπρεπώς, ώστε να ζήσει την οικογένεια του, να μην του κόβεται η σύνταξη του ή να μη δουλεύει με ελαστικές σχέσεις εργασίας; Εμένα τα παραπάνω δεν μου φαίνονται οπισθοδρομικά. Εκτός και αν θεωρείς πρόοδο τα 500 ευρώ και την ανεργία

 

Τα αυτονόητα να απαντήσω? Εάν οι άνθρωποι πρέπει να πεθάνουν από την πείνα? Εγώ μιλάω για πράξεις τι κάνανε πριν βγουν αλλά και οι τρόποι που προτείνουν να πετύχουν εφόσον βγουν. Οπισθοδρομικό θεωρώ ότι δεν γίνονται προσπάθειες σαν τις παραπάνω ή οτιδήποτε διαφορετικό εδώ και τόσα χρόνια με πρωτοβουλία της αριστεράς (όχι πως γίνονται από κάποια άλλη μεριά, αλλά δεν είχα ποτέ ελπίδες από την άλλη μεριά).

 

p.s. Το Sopa στην Αμερική και το Sinde στην Ισπανία μάλλον δεν τα έχεις ακούσει. Αλλά τις πατέντες στα φάρμακα και το copyright στα βιβλία δεν το έχεις ακούσει (εννοώ το τραγικό χρονικό διάστημα που έχουν δικαίωμα να τα εκμεταλλεύονται)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους βρέθηκε ένα κόμμα για τους νέους :P. Μόνο που θα βλέπουν το πειρατής θα το ψηφίζουν χα χα.

 

 

Όσοι ψηφίσουν κόμμα πειρατών θα στέλνει ο Πάγκαλος πράκτορες σε στιλ Matrix να τους σκοτώνει xD. Ευτυχώς εγώ είμαι unplugged και δεν με πιάνει τίποτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα είναι να γράφει κάποιος "πεδία" όταν μιλάει για παιδεία,lol

 

Κι εγώ υπέρ της γαμάτης άμεσης δημοκρατίας που υπήρχε στας αρχαίας Αθήνας!!

Ξεκινάμε απο τώρα,ποιος θέλει να είναι δούλος μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ομως πολυ ευκολο να κατακρινουμε οποιαδηποτε προσπαθεια κανει ο πλησιον για να αλλαξει κατι που στα δικα του ματια ειναι λαθος.Ποσο μαλιστα αν το κανουμε αυτο απο τον καναπε μας ανακατευοντας ενα φραπεδακι, σωστα?

 

Σαν το ανεκδοτο με τα γαιδουρια!

 

Ετσι ειναι ομως ο Ελληνας.Και δυστυχως δε θα αλλαξει γιατι κυριως δε ΘΕΛΕΙ να αλλαξει.Μπορει να μας ποναει,αλλα παθαμε και θα παθουμε ακομα αυτο που ισως να αξιζει σε αυτη την αλλαζονεια μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έπρεπε να ξέρεις αφού είσαι ευρωγυρισμενος ότι όταν λέμε Ευρώπη μιλάμε για τις περισσότερες χώρες όχι για όλες μιας και όπως είπα πανάκεια δεν υπάρχει πουθενά και σε τίποτα.

και επίσης θα έπρεπε να ξέρεις ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει πουθενά κόμπλεξ κατωτερότητας .. Κόμπλεξ ανωτερότητας κοινώς ψώνια είμαστε γεμάτοι..

 

Όσο για το πολιτικό του θέματος.. Ταμπού δεν πρέπει να υπάρχουν και αν έχεις δει εσύ στο insomnia threads να έχουν 10 θετικές ψήφους ( χωρίς την δική μου )τελευταία.. να μου το πεις.. Μπράβο λοιπόν στα παιδιά που αφουγκράζονται..

 

Εχω πάει σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες διαφορετικής ιδιοσυγκρασίας. Αυτό που λες δε συμβαίνει πουθενά. Ειδικά σε τουριστικά μέρη. Οχι τπτ άλλο αλλά περιμεναν και τσουρμο ντόπιοι μαζί μας. Εμείς εντάξει δεν ξέραμε οι άλλοι όμως; Το θυμάμαι διότι πάντοτε (αφού πηγαίανμε ζευγάρια), θα υπήρχε και ο έξυπνος που θα μας έλεγε πόσο γαμάτοι είναι οι ευρωπαίοι και πόσο κακοηθεις είμαστε εμείς.

 

Και για να απαντήσω και στον bluesattack, αν ο καθένας έκανε ανακοινωση για το κόμμα του εδώ μέσα, θα γινόταν ξέρετε τι. Και αντε, πες τα πολιτικά επιτρέπονται (πες πως ο νομικός αλλιώς ερμηνεύει το νόμο). Αλλά εδώ μιλάμε για κομματική ανακοίνωση.

 

@Nightstrike, γίνε πιο συγκεκριμένος. Δράσεις γίνονται ειδικά σε χώρους δουλειάς γειτονιές κλπ. Επίσης δεν έχει κυβερνησει κανείς αριστερός για να τον κρίνουμε

 

To SOPA δεν μας αφορά εφόσον όλοι οι trackers λέον έχουν τους σερβερ τους στη ΝΑΑσία. Κάτι που δεν έκανε πχ το puretna. Αλλά να πούμε και του στραβού το δίκιο, με 1,5 εκ χρήστες κάπου γίνεσαι πολύ μεγάλος. Αλλά και πάλι βγηκαν στην επιφάνεια αντικαταστάτες.

 

Οι mods λένε πως απαγορεύονται οι πολιτικές συζητήσεις ενώ επιτρέπουν όχι μόνο πολιτικό θέμα αλλά κομματικό!!!

 

Επίσης απαγορεύουν να κάνουμε προτάσεις σε ονόματα τρακερς. Δηλαδή αν εγώ ανοίξω τώρα θέμα για invites (εχω αρκετές) θα το κλείσουν παραυτα. Δυο μέτρα και δυο σταθμά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση για μένα είναι να πέσει το (χρηματοπιστωτικό) σύστημα που έχουμε και δημιουργηθεί κάτι ριζικά διαφορετικό. Γιατί όπως και να το κάνουμε όποιο κόμμα και αν βγει πάλι οι εταιρίες θα κυβερνάνε και τα συμφέροντα! Οποιος δε το βλέπει αυτό είναι τυφλός...

Η Ελλάδα θα πάψει να υφίσταται σε λίγα χρόνια με τη κυβέρνηση που έχουμε γιατί αν δε το βλέπετε υποδουλονόμαστε όλο και περισσότερο στο χρέος μας και προφανώς οδηγούμαστε στην καταστροφή.

Οπότε εφόσον δε μπορώ να κάνω κάτι άλλο τότε οι λύσεις που έχω είναι ή αποχή ή πειρατές και προτιμώ πειρατές!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...