Προς το περιεχόμενο

Κόμμα Πειρατών Ελλάδας αναμένεται να ιδρυθεί εντός του Ιανουαρίου


rikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@nickelodeon

 

Δηλαδή δεν είμαστε άξιοι για κάτι καλύτερο από αυτό που "απολαμβάνουμε" σήμερα;

 

Μήπως δεν έχουμε αρκετή πεδία για να καταλάβουμε ότι στραβά αρμενίζουμε;

 

Το πρώτο βήμα δεν είναι να αρχίσουμε να αναρωτιόμαστε τι είναι λάθος και πώς θα ήταν καλύτερο;

 

Είναι πραγματικά καλύτερα να αφήνουμε άλλους να παίρνουν τις αποφάσεις για εμάς αφού αυτοί ξέρουν καλύτερα;

 

Δεν θα μπορούσαμε να εκσυγχρονίσουμε την δημοκρατία της αρχαίας Ελλάδας χάρη στα μέσα που έχουμε σήμερα;

 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συγνώμη που πετάγομαι και απαντάω εγώ.. Θα σου κάνω μια ερώτηση και νομίζω αυτή είναι και η απάντηση στα ερωτήματα σου. "νομίζεις ότι μπορείς να κερδίσεις ένα παιχνίδι με σημαδεμένη τράπουλα όσο τυχερός ικανός κ τίμιος και αν είσαι ? "

 

Ο κύκλος είναι φαύλος φίλε μου.. και εμείς τεμπέληδες κ παρτακιδες για να τον ορίσουμε από την αρχή..

 

και για να "γελάσουμε" και λίγο,η κοπελιά μου είδε κάτι μπότες τώρα στην Tv και θέλαμε να τις δούμε στην ιστοσελίδα .. (Ελληνική επιχείρηση)έχω κάνει κλικ 15' τώρα και δεν έχει ανοίξει η σελίδα ακόμα φορτώνει.. Αυτό αποδυκνυει ότι δεν πιστεύουμε εμείς οι ίδιοι σε εμάς.. δεν επενδύουμε ούτε σε αυτό που μας φέρνει κέρδος.. Είμαστε μόνο της αρπαχτής και αν είναι δυνατόν χτες ούτε καν σήμερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nickelodeon

 

Δηλαδή δεν είμαστε άξιοι για κάτι καλύτερο από αυτό που "απολαμβάνουμε" σήμερα;

 

Μήπως δεν έχουμε αρκετή πεδία για να καταλάβουμε ότι στραβά αρμενίζουμε;

 

Το πρώτο βήμα δεν είναι να αρχίσουμε να αναρωτιόμαστε τι είναι λάθος και πώς θα ήταν καλύτερο;

 

Είναι πραγματικά καλύτερα να αφήνουμε άλλους να παίρνουν τις αποφάσεις για εμάς αφού αυτοί ξέρουν καλύτερα;

 

Δεν θα μπορούσαμε να εκσυγχρονίσουμε την δημοκρατία της αρχαίας Ελλάδας χάρη στα μέσα που έχουμε σήμερα;

 

B)

 

 

Αν μεγαλώσεις τα παιδιά σου με αρετή και σύνεση αυτά θα φέρουν αλλαγές όχι εσύ και εγώ, αν όμως τα επιβραβεύεις επειδή σου φέρνουν καλούς βαθμούς και τους ρωτάς

- Γιωργάκη τι θα γίνεις όταν μεγαλώσεις

- Γιατρός μπαμπά

- Μπράβο παιδί μου, για να βοηθάς τους συνανθρώπους σου και να θεραπεύεις φτωχά παιδάκια

- Όχι για να βγάλω πολλά λεφτά και να αγοράσω μεγαλύτερο σπίτι από αυτό που έχουμε και PSP και PC........

 

Τι μ@αλ@%^$ είναι αυτές, κανείς δεν λέει τέτοιες μπαρούφες στα παιδιά του σήμερα.

 

 

 

Άαααα και δημοκρατία, πολύ δημοκρατία

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη που πετάγομαι και απαντάω εγώ.. Θα σου κάνω μια ερώτηση και νομίζω αυτή είναι και η απάντηση στα ερωτήματα σου. "νομίζεις ότι μπορείς να κερδίσεις ένα παιχνίδι με σημαδεμένη τράπουλα όσο τυχερός ικανός κ τίμιος και αν είσαι ? "

 

Και εγώ πετάγομαι αλλά δεν θα πω συγγνώμη :devil:

Συμφωνώ τα @@ μου θα πάρεις σε αυτό το παιχνίδι. Το ζήτημα κατά την γνώμη μου είναι να μην παίξεις και να κάνεις τους άλλους να μην παίξουν αυτό το παιχνίδι. Στίσε ένα δικό σου δίπλα ακριβώς και συνεχώς δείχνε ότι είναι στημένο το διπλανό τραπεζάκι.

 

Ο κύκλος είναι φαύλος φίλε μου.. και εμείς τεμπέληδες κ παρτακιδες για να τον ορίσουμε από την αρχή..

 

Δεν είναι φαύλος και δεν είναι κύκλος, συνεχώς εξελισσόμαστε σαν κοινωνία, άλλες φορές προς το καλύτερο άλλες προς το χειρότερο. Τεμπέλιδες και παρτάκιδες είναι νομίζω μία ερμηνεία η οποία αδικεί και είναι και ανούσια IMO. Η μεταβλητότητα που έλεγα υφίσταται και στους ανθρώπους οπότε εάν αυτός βρεθεί στις σωστές καταστάσεις η συμπεριφορά του θα αλλάξει.

 

 

Αυτό το κόμμα δεν θα μας σώσει αλλά περνάει όλο και περισσότερο στην κοινωνία συγκεκριμένες έννοιες όπως η "άμεση Δημοκρατία" το "Μοιράζομαι" το "ίση πρόσβαση" και αυτό είναι καλό διότι εάν είναι να προκύψουν οι σωστές συνθήκες ο μέσος άνθρωπος θα τις ξέρει καλύτερα αυτές τις έννοιες και θα είναι πιο εύκολο να συναινέσει στην αλλαγή. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το κόμμα δεν θα μας σώσει αλλά περνάει όλο και περισσότερο στην κοινωνία συγκεκριμένες έννοιες όπως η "άμεση Δημοκρατία" το "Μοιράζομαι" το "ίση πρόσβαση" και αυτό είναι καλό διότι εάν είναι να προκύψουν οι σωστές συνθήκες ο μέσος άνθρωπος θα τις ξέρει καλύτερα αυτές τις έννοιες και θα είναι πιο εύκολο να συναινέσει στην αλλαγή. B)

 

Τις ίδιες έννοιες χρησιμοποιεί το σύστημα χρόνια τώρα.. άρα οι έννοιες δεν έχουν πλέον και πολύ αξία, αξία έχουν οι πράξεις γι'αυτο στο πρώτο μου ποστ έγραψα ότι μια καλή κίνηση θα ήταν να αποποιηθούν δια παντός την επιδότηση ως κόμμα. Εμένα προσωπικά όποιος δεν πράξει αυτό πρώτα που εγώ θεωρώ αυτονόητο δεν μπορεί να με πείσει ότι πιστεύει στις έννοιες.. και έγραψα και το άλλο το ότι προβάλλεται με έντονα γράμματα κιόλας ότι "αυτό έγινε και αλλού" μου λέει ότι και αυτοί πρόβατα ψάχνουν..

 

Η Ελληνοφρενεια έχει ένα ενδιαφέρων γιατί χρησιμοποιούν τα ίδια τους τα λόγια για να τους γελοιοποιήσουν... Είμαστε ένας λαός που ο επόμενος μεγάλος ηγέτης μας θα είναι η πρόεδρος ποδοσφαιρικής ομάδας,Η κάποιος τύπου Λαζόπουλου,η κάποιος μεγαλοεπιχειρηματίας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λένε ποιοι είναι αλλά τις περιχαρείς μουτσουνάρες τους τις δείξανε στην tagesspiegel, τραγικό.

όπως τραγικό είναι το θέμα για το ινσόμνια. Αμιγώς πολιτικό (απαγορεύεται) αλλά οκ αφού είναι στα νέα και όχι

στα θέματα no problem.

Δηλαδή όταν πεθάνει ο επίτιμος (αν πεθάνει ποτέ) και μπεί στα νέα, θα είμαστε ελεύθεροι να λέμε ότι θέλουμε,

δε θα μετεξελιχθεί σε πολιτική κουβέντα, θα μιλάμε για τα σουτζουκάκια της μαρίκας. Απορώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι ελληναρες να μην δειτε κατι νεο αμεσως να το βριζετε φωτια φατε τους

 

σιγα ηρεμιστε

 

αν ειστε τοσο μαγκες καντε κατι διαφορετικο εσεις

 

αυτη η νοοτροπια ρε παιδι μου ελεος

 

 

ελα παμε φραπε κ μαγκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα περί άμεσης δημοκρατίας της αρχαίας Αθήνας, νομίζετε ότι όλα ήταν μέλι γάλα; Όσο υπήρχε ένας Περικλής να κατευθύνει το πλήθος προς σωστές αποφάσεις (αν και έκανε και ο ίδιος λαμογιές) τότε η πολιτεία ευημερούσε. Όταν όμως πετάγονταν λαοπλάνοι με το χάρισμα του λόγου κατεύθυναν το πλήθος προς λανθασμένες αποφάσεις τότε η πολιτεία υπέφερε. (Δείτε την αποτυχημένη σικελική εκστρατεία). Η άμεση δημοκρατία δεν είναι πανάκεια και μπορεί να εξελιχθεί πολύ χειρότερη από την αντιπροσωπευτική.

 

Έπειτα, με άμεση δημοκρατία ποιόν θα έχεις να σιχτιρίζεις και να μουτζώνεις; Τον εαυτό σου στον καθρέφτη; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Nomedor

 

Δημοκρατία υπήρξε στην αρχαία Αθήνα κάποτε και δεν θα υπάρξει ποτέ ξανά, πουθενά.

Πώς το πετύχανε οι Αθηναίοι τότε? μέσω της παιδείας που όπου και να ψάξεις δεν θα βρεις κείμενο της εποχής που να μην αναφέρει την λέξη, πλύση εγκεφάλου από μικρή ηλικία για το τι είναι Δημοκρατία πώς λειτουργεί, στρατιωτική εκπαίδευση για να την υπερασπιστείς με τα όπλα όταν χρειαστεί, για να νιώθεις ότι είναι σημαντικότερη και από την ζωή σου, αυτά τα εργαλεία τώρα χρησιμοποιούνται για άλλους σκοπούς, τίποτα δεν θα αλλάξει γιατί δεν έχουμε λάβει την κατάλληλη παιδεία για να προκαλέσουμε αλλαγές αλλά αντιθέτως έχουμε λάβει την κατάλληλη παιδεία για να υπηρετούμε, τα βίντεο είναι διασκεδαστικά :rolleyes:

Ας θυμηθούμε τι λέει ο Θουκυδίδης στην Ιστορία του για το Δημοκρατικό πολίτευμα των Αθηνών: "[..]λόγω μεν δημοκρατία, έργω δε υπό του πρώτου ανδρός αρχή[..]" (Θουκ. Ιστορία, Βιβλίο 2/Κεφ. 65§10) Με απλά λόγια ναι μεν λεγόταν Δημοκρατία το πολίτευμα αλλά ουσιαστικά οι αποφάσεις όλες ήταν ενός ατόμου δηλαδή στην περίπτωση μας, του Περικλή. Και πράγματι μετά τον θάνατο του ξεκίνησε η αρχή του τέλους για την Αθηναϊκή δημοκρατία καθώς οι υπόλοιποι πολιτικάντηδες υπήρξαν φαύλοι (διεφθαρμένοι -κάνανε ρεμούλες, μίζες, ρουσφέτια θα λέγαμε σήμερα κλπ) και ο λαός (η Εκκλησία του Δήμου) ανίκανος να τους ξεφορτωθεί (κάτι μου θυμίζει αυτό.. ;)), συνεπώς... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι ότι δεν κάνουμε τίποτα.

 

Παγκόσμια υπάρχει η φιλοσοφία του ότι και να κάνεις όποιον και να ψηφίσεις το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο και σχεδόν σε όλες τις "δημοκρατικές" χώρες υπάρχουν 2 κορυφαία κόμματα που πάντα προβάλλονται για να βγει ένα από τα δυο που στην ουσία μόνο το συμφέρον του λαού δεν εξυπηρετούν.

 

Από τα λίγα που έχω διαβάσει, πέρα από την αρχαία Ελλάδα, άμεση δημοκρατία δεν έχει εφαρμοστεί ποτέ και σήμερα περισσότερο από ποτέ έχουμε τη δυνατότητα να την εφαρμόσουμε χάρη στο ίντερνετ. Η ισοπέδωση των πάντων είναι στην ουσία αυτό που εξυπηρετεί το σύστημα όπως είναι σήμερα.

 

B)

έχει εφαρμοστεί άμεση δημοκρατία στην Καταλωνία το 1936 με 1939.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μπορούσαμε να εκσυγχρονίσουμε την δημοκρατία της αρχαίας Ελλάδας χάρη στα μέσα που έχουμε σήμερα;

....σήμερα περισσότερο από ποτέ έχουμε τη δυνατότητα να την εφαρμόσουμε χάρη στο ίντερνετ.

 

 

Δυο φορές το είπα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανάκεια δεν υπάρχει ακόμα και ο Σίγκμουντ Φρόυντ πήρε πίσω αυτόν τον όρο όπου τον χρησιμοποίησε.. Αλλά αλλιώς συνδιαλέγονται 300 αλλιώς 3000 αλλιώς 30000 κλπ

Η άμεση Δημοκρατία θέλει παιδεία κ σεβασμό στον διπλανό σου.. Με μια βόλτα σε αυτοκίνητο στο κέντρο της Αθήνας διαπιστώνεις σε πιο βαθμό βρίσκονται και τα δυο.. Το αυτονόητο που στην υπόλοιπη ευρωπη υπάρχει εδώ και 30 χρονιά + και λέγεται προτεραιότητα στην διάβαση στον πεζό εδώ δεν θα ισχύσει ποτέ.. Εγώ το κάνω σε κανέναν ξεχασμένο παππού που πετάγεται, σταματάω χαμογελώντας και του λέω περάστε και ακόμα και αυτός νομίζει ότι τον δουλεύω η περιμένει ότι θα πατήσω γκάζι την ώρα που θα είναι μπροστά και θα τον έχω κέντρο ! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα fixed κράτησε τα για τον εαυτό σου, η δημοκρατία είναι κρυστάλλινη και διαυγής λέξη και δεν χρειάζεται διευκρινήσεις. Διορθώσεις δεν χρειάζομαι.

 

Κάτι επαναστάτες του Κ***ου πιτσιρικαδοπρέζονους θα τους πάρει ο διάολος όλους μαζί και θα τελειώσει η παραμύθα και με αυτούς που κάθε άλλο παρά την αντίδραση του κόσμου πρεσβεύουν. Άντε με τα πιόνια του κάθε άρρωστου πολιτικού που τα χρησιμοποιεί για να κρατά τον κοσμάκη στις πολυθρόνες του.

 

καλά γάμα τους μπάχαλους,αλλά αν θέλει το κράτος να σε κρατήσει στη πολυθρόνα σου έχει και τους ασφαλίτες, τα ΜΑΤ ,τους τρομονόμους,την τηλεόραση,το facebook,τα κόμματα...

 

Που είναι οι αγανακτισμένοι οεο;

τώρα που δε τους παίζει η τηλεόραση κάτσανε σπίτια τους;

έτσι θα γίνει και με το πειρατικό ,θα τους παίξει λίγο η τηλεόραση και το μόνο που θα καταφέρουν είναι να πάρουν ψήφους από την "αριστερά"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις ίδιες έννοιες χρησιμοποιεί το σύστημα χρόνια τώρα.. άρα οι έννοιες δεν έχουν πλέον και πολύ αξία, αξία έχουν οι πράξεις γι'αυτο στο πρώτο μου ποστ έγραψα ότι μια καλή κίνηση θα ήταν να αποποιηθούν δια παντός την επιδότηση ως κόμμα. Εμένα προσωπικά όποιος δεν πράξει αυτό πρώτα που εγώ θεωρώ αυτονόητο δεν μπορεί να με πείσει ότι πιστεύει στις έννοιες.. και έγραψα και το άλλο το ότι προβάλλεται με έντονα γράμματα κιόλας ότι "αυτό έγινε και αλλού" μου λέει ότι και αυτοί πρόβατα ψάχνουν..

 

Η έννοιες χρησιμοποιούνται από παλιά, αλλά εδώ υπάρχουν συγκεκριμένα ζητήματα που έχουν πάρει θέση άρα δεν μένουμε σε αοριστίες για το πως θα έπρεπε να εφαρμοστούν αυτές οι έννοιες. Το θέμα πράξη θα ήθελα και εγώ να το δω, και δεν το έχω δει όντως. Όπως είπε και ο digekas καλό θα ήταν να δείξουν τις προθέσεις της άμεσης δημοκρατίας από την ίδια την ίδρυση του κόμματος και να εφαρμόσουν ένα σύστημα συνεχής αλλαγής και εξέλιξης στο καταστατικό τους. Δεν νομίζω ότι διαφωνούμε γενικά. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...