Προς το περιεχόμενο

Samsung S27A850D, εμπειρίες


mandos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αναρωτιέμαι πάντως τι γίνεται με άλλα προϊόντα της Samsung όσο αναφορά το service στην Ελλάδα, το ξεσκίζουν πάντα έτσι?

 

Εγω την Samsung την παω πολυ σαν εταιρεια ,αλλα δυστυχως γενικα στην Ελλαδα ειναι να ευχεσαι να μην πεσεις σε τετοιες περιπτωσεις .Μου δινεται η ευκαιρια να πω την δικια μου εμπειρια με Samsung και μαλιστα με ενα bluetooth που το ειχα αγορασει απο Κωτσοβολο(ο σωζων εαυτον σωθητω)και ειχε προβλημα γιατι επεφτε η μπαταρια μεσα σε 5 λεπτα απο την πληρη φορτιση του .Ο Κωτσοβολος φυσικα με παρεπεμψε στην Samsung και η Samsung σε ενα εξιουσιοδοτημενο καταστημα της για τετοια πραγματα ονοματι οmnia απο οτι θυμαμαι στο μαρουσι .Οταν το πηγα ειπαν θα με ειδοποιουσαν με μηνυμα ποτε θα ειναι ετοιμο (δεν μου διευκρινησαν αλλαγη ή επισκευη ).Μετα απο 1 ωρα πραγματι μου στελνουν μηνυμα παω μου λενε οτι αλλαξανε την μπαταρια του γιατι ηταν χαλασμενη ,παω σπιτι μου το φορτιζω και φυσικα δεν ειχανε αλλαξει τιποτα και η μπαταρια παλι τελειωνε μετα απο 5 λεπτα .Κοινως κοροιδια στην μουρη ,φυσικα θα μπορουσα να παω απο εκει και να τους βρισω ,να τους πλακωσω στις μπουνιες να τα σπασω ολα διαφορα αλλα ειπα ακρη δεν θα βγαλω .Πιστεψτε με αν δεν πας ετσι με τσαμπουκα σε περνανε για ηλιθιο .Το επραξα αργοτερα βεβαια με πολυ σοβαροτερα ζητηματα σε καποιο πλαισιο με κατι ζωα που δουλευουν εκει αλλα τελικα την δικια σου ζαχαρενια χαλας.Οσο για τον Κωτσοβολο δεν ξαναπηγα ποτε απο τοτε και για μενα ειναι ενα μπουρδελο κανονικο σαν μαγαζι ,μιλαω για αυτον του αεροδρομιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ολα αυτα που διαβαζω μου φαινονται ιδιαιτερα περιεργα. Μια φορα χρειαστηκα το service της samsung για μια οθονη και η εξυπηρετηση ητανε αμεση. Δευτερα πηρα τηλ οτι ειχα αγορασει την οθονη και ειχα προβλημα με μια εισοδο, πηρανε ολα τα απαραιτητα στοιχεια και τριτη πρωι ηρθε courier με την καινουργεια οθονη, πηρε τη παλια και τελος. Εχει βεβαια 3-4 χρονια. Οπως και να εχει have fun με τη καινουργεια σου οθονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ ChaosAD.

 

Τώρα σε ότι αφορά το γενικότερο service της Samsung, μπορώ απλά να σας μεταφέρω όσα μου είπε ο πωλητής της εταιρίας. Αρκετά από αυτά τα ξέρουμε ήδη από προηγούμενα topics.

Μου είπε σαφέστατα ο άνθρωπός ότι η samsung έχει αποφασίσει να δώσει αλλού το service και την υποστήριξη κτλ κτλ (το όρισε μάλιστε με τον ξένο όρο, outsourcing). Πλέον η πολιτική της εταιρίας λέει ότι αν οι τρίτοι κάνουν καλά τη δουλειά τους έχουν πλεονεκτηματα, αν όχι έχουν κυρώσεις, κατάλαβα ότι αναφερόταν σε οικονομικές επιβαρύνσεις. Αυτό δεν ίσχυε πριν 1-2 χρόνια, είναι κάτι που ξεκίνησε τώρα.

Το έκαναν έτσι για να βεβαιωθούν ότι θα αναπτύξουν ένα καλό δίκτυο στην χώρα, φαίνεται να είναι ακόμα σε αρχικό επίπεδο.

Δεν κατακρίνω την τακτική τους (outsourcing). Κανένας καταναλωτής νομίζω δεν θα την κατακρίνει αν αρχίσει να δουλεύει σωστά.

 

Εγώ απλά ενοχλήθηκα από την έλλειψη ενημέρωσης/επικοινωνίας και τους το είπα. Ένα τηλ/mail έχει μηδενικό κόστος, μια κακή εμπειρία σε κάποιον καταναλωτή έχει τεράστιο κόστος στην εταιρία. Ήταν λάθος τόσο το ότι δεν μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους με mail όσο και το ότι το service δεν με ενημέρωσε, έστω ότι την έχει παραλάβει και θα την κοιτάξει σε 10 μέρες (θα ήταν απαράδεκτο, αλλά λιγότερο απαράδεκτο από το τίποτα).

Δηλαδή αν το μαγαζί δεν έμπαινε στη μέση να βοηθήσει ακόμα θα έψαχνα τι γίνεται!

 

Πραγματικά ελπίζω να τα λύσουν τα θέματά τους, ως γνωστό ο ανταγωνισμός είναι καλός για την αγορά.

Το αν θα ξαναψωνίσω ή όχι samsung εγώ προσωπικά είναι άλλο θέμα βέβαια... Δεν σημαίνει ότι θα ξανακάτσω στην περίπτωση, αλλά ξέρετε πως είναι τώρα αυτά τα θέματα. Άμα έχεις μάθει από το service της Plextor τα κριτήρια είναι πολύ πολύ ψηλά για όλους τους άλλους ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήρθε η Dell (το Dellόνι, έτσι θα την λέω μου φαίνεται) και είναι απλά εκπληκτική

 

εννοείται πως είδα bios & grub, επίσης μου έκανε εντύπωση το packaging (δεν έχει να συνδέσεις τίποτα, την βάζεις στο γραφείο σου, η βάση είναι επάνω εξαρχής) καθώς και το χαρτάκι της Dell με το calibration της οθόνης στα sRGB και Adobe RGB.

 

τέλος καλό όλα καλά ;)

σας ευχαριστώ όλους που μου δώσατε θάρρος στην όλη διαδικασία και που μου δείξατε το σωστό δρόμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Και να φανταστείς ότι μόλις πριν 3 βδομάδες "έληξε" το ζήτημα μου... σχεδόν 2 χρόνια... Μόλις βρω χρόνο θα γράψω τον "επίλογο" μιας και είναι για να τραβάς τα μαλλιά σου (συνοπτικά, πήγα σε δικηγόρο για να πάρω τα χρήματα μου πίσω, το πως τα πήρα είναι άλλου παπά ευαγγέλιο...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και να φανταστείς ότι μόλις πριν 3 βδομάδες "έληξε" το ζήτημα μου... σχεδόν 2 χρόνια... Μόλις βρω χρόνο θα γράψω τον "επίλογο" μιας και είναι για να τραβάς τα μαλλιά σου (συνοπτικά, πήγα σε δικηγόρο για να πάρω τα χρήματα μου πίσω, το πως τα πήρα είναι άλλου παπά ευαγγέλιο...)

 

postαρε στο topic, γουστάρω "κουτσομπολιό" σε τέτοιες τραγικές καταστάσεις ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα για την οθόνη...

 

Σήμερα ανέβηκε το review από το tft central http://www.tftcentral.co.uk/reviews/samsung_s27a850d.htm

 

Οι κάτοχοι της οθόνης να το διαβάσουν οπωσδήποτε. Επίσης αξίζει να δοκιμάστε το profile και τις ρυθμίσεις που προτίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την οθονη περιπου μια βδομαδα τωρα, αγορασμενη απο MSystems. Εγινε αναβαθμηση απο Samsung 245B (24" TN). Η οθονη δουλευει αψογα. Δεν εχει κανενα κολλημενο/καμμενο pixel ευτηχως. Μετα τις απαραιτητες ρυθμησεις τα χρωματα εινε πολυ ζωντανα, με παρα πολυ καλο μαυρο και φυσικα ασυγκριτο λευκο. Το μονο μειον που εχει, γνωστο και απο τα διαφορα reviews, ειναι το BLB. Σε μενα υπαρχει επανω δεξια γωνια και κατω αριστερα γωνια. Ειναι εμφανες ΜΟΝΟ σε καταμαυρο background, διαφορετικα δε γινεται με τιποτα αντιλιπτο. Αν δεν υπηρχε αυτο το μικρο ελλατωμα θα ητανε η τελεια οθονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο boot σου δουλεύει σωστά ε?

 

Μεγείες, είναι όντως όμορφη (και από design και από χρώματα). Έχεις κανένα watt-o-meter να μετρήσεις πόσο σου καίει? Το είχα απορεία από την πρώτη στιγμή αλλά δεν μπόρεσα να την δουλέψω ποτέ σωστά για να την μετρήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις να μου δουλευει σωστα στο boot? Μολις ανοιγω pc και οθονη βγαινουν ολες οι πληροφορειες κανονηκα, οπως ram, hdd κτλ. Οχι watt-o-meter δεν εχω δυστηχως, αν και πρεπει να παρω ενα. Τι εννοεις δεν την εχεις δουλεψει σωστα, τι προβλημα εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ChaosAD είναι οι προηγούμενες 6 σελίδες του topic η ιστορία μου.

Απλά εγώ δεν έβλεπα το boot sequence και τα OS δεν την έβλεπαν ως plug-n-play (ήταν plug-n-pray για να θυμηθούμε την δεκαετία του 80)

 

Μεγειά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...