Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 26,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι σημαίνει αυτό; Αν μιλάμε για σκαμπανεβάσματα στο φάσμα των 40 έως 60 frames, τότε θενξ μπατ νο θενξ.

Προσωπική άποψη : 60αρι, αν και φαίνεται too good to be true.. Μάλλον όπως είπες, 40-60, όπως έκαναν και στο Tomb Raider remaster του PS4.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ρε μάστορα, το Slim βγαίνει στα 309 ευρώ στην Ελλάδα, το «παλιό» θα μείνει στα 290; Χλωμό το βλέπω.

 

μα το παλιο δηλαδη το c-chassis ειναι ποιο ομορφο και ποιο high απο το slim, το παλιο δεν προκειται για κανενα λογο να πεσει κατω απο τα 280E για φετος το 2016, απο το 2017 και μετα σιγουρα θα παει στα 250E εκει κατα το πασχα και του χρονου τα χριστουγεννα και το c-chassis και το slim 230 ακατεβατα σιγουρα και θα μεινει εκει η τιμη για καμια 5ετια, εδω το ps3 ακομα κανει 185Ε.., οποτε μην περιμενετε τρελες πτωσεις τιμων εκει στο 50αρικο με τα 1000 ζορια...κατω απο τα 200 δεν θα πεσει ποτε to PS4 ουτε και οταν θα εχει βγει το ps6

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα  εγω που δεν αγορασα το original ps4 μονο και μονο γιατι περιμενα να βγει το slim ( που στην τελικη μας βγηκε και το ps4 pro) τι αξιζει να παρω? Slim η pro??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα εγω που δεν αγορασα το original ps4 μονο και μονο γιατι περιμενα να βγει το slim ( που στην τελικη μας βγηκε και το ps4 pro) τι αξιζει να παρω? Slim η pro??

Τίποτα, περίμενε ακόμη για το ps5

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα εγω που δεν αγορασα το original ps4 μονο και μονο γιατι περιμενα να βγει το slim ( που στην τελικη μας βγηκε και το ps4 pro) τι αξιζει να παρω? Slim η pro??

Ή περίμενε άλλα δύο-τρία χρόνια για το νέο revision, Pro2Duo (αν όντως βγεί, μην φανεί σε κανέναν περίεργο).

 

Προφανώς Pro. Για 100€ διαφορά δε νομίζω να θέλει πολύ σκέψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Αρα  εγω που δεν αγορασα το original ps4 μονο και μονο γιατι περιμενα να βγει το slim ( που στην τελικη μας βγηκε και το ps4 pro) τι αξιζει να παρω? Slim η pro??

 

 

Το Slim είναι κακάσχημο, ενώ το Pro χρειάζεται σοβαρή 4Κ tv, με HDR support και με χαμηλό input lag (δηλαδή μία tv του 1,5 με 2k ευρώ). Αν είχες τέτοια tv δεν θα ρώταγες ποιό να πάρεις, θα έπαιρνες το Pro, επομένως δεν έχεις τέτοια tv.

 

Συνεπώς κάνε ότι θα κάνω κι εγώ: πάρε το C-chassis.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα  εγω που δεν αγορασα το original ps4 μονο και μονο γιατι περιμενα να βγει το slim ( που στην τελικη μας βγηκε και το ps4 pro) τι αξιζει να παρω? Slim η pro??

 

το σλιμ δεν αξιζει, καλυτερα να παρεις το ps4 c-chassis, σιγουρα θα βγαλει καποιο προβλημα το slim λογο μεγεθους χωρου, ψυξης και τα σχετικα. το προ αξιζει αν εχεις 4k tv και το ΤΟΝΙΖΩ υπαρχει καταλογος που σου δειχνει απο ποσα μετρα μακρια καθεσαι και αντιλαμβανεσαι την διαφορα απο 1080 σε 4Κ, αν παραδειγμα εχεις 40" UHD και FHD και κατσεις και στις 2 στα 2 μετρα και πανω θα σου φενεται ακριβως το ιδιο στα γραφικα, θελει συκγκεκριμενη αποσταση για τις 4K για να αντιληφθεις την διαφορα με FHD. 720vs1080-625x1000.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες είμαι κάτοχος PS4 και gaming pc.

 

Οι οθόνες μου είναι αυστηρά 1080p , έχουν ορίσει πως θα αξιοποιήσουν την επιπλέον ισχύ του pro σε 1080p;

 

Λέτε να μας δώσουν ρυθμιζόμενα γραφικά όπως στα pc;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες είμαι κάτοχος PS4 και gaming pc.

 

Οι οθόνες μου είναι αυστηρά 1080p , έχουν ορίσει πως θα αξιοποιήσουν την επιπλέον ισχύ του pro σε 1080p;

 

Λέτε να μας δώσουν ρυθμιζόμενα γραφικά όπως στα pc;

http://www.insomnia.gr/topic/432456-the-official-playstation-4-topic-ps4/?p=55110237
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον στο χέρι των devs θα είναι. Πχ το Rise of the TR θα έχει τρία modes.

 

4k 30fps

1080p with unlocked framerates

1080p 30fps with max graphics

 

όπου τα max graphics περιλαμβάνουν φαντάζομαι τα πάντα LOD, AA, lightning quality κλπ...

 

Εκεί λοιπόν η διαφορά θα είναι όπως ανάμεσα σε ένα pc με  480 και ένα άλλο με 7870/270Χ..

 

Επειδή έχω ακριβώς αυτόν το συνδυασμό PC θα έλεγα ότι για τα 30 FPS 1080p η 7870 μπορεί να χτυπήσει μια αρκετά υψηλή ποιότητα γραφικών. Μπορεί η 7870/270Χ να έχει FXAA και η 480 MSAA 8X και λίγο περισσότερο distance view, αλλά οι διαφορές οπτικά είναι μικρές, ειδικά από 2 μέτρα απόσταση.

 

Δεδομένου δε ότι η απόδοση των CPU είναι πολύ κοντά αλλά και ότι τα μηχανήματα έχουν το ίδιο frame buffer, η απόδοση ίσως να είναι και ποιο κοντά.

 

Με βάση αυτά περιμένω πως για 1080p 30FPS single player το vanilla/slim θα είναι πολύ κοντά σε οπτικό αποτέλεσμα με το Pro. Φυσικά το δεύτερο θα έχει δυνατότητα ή για καλύτερα γραφικά, με πολύ μικρό οπτικό αντίκτυπο, ή αρκετά καλύτερα FPS πιστεύω το 60αρι θα το πιάνει τις περισσότερες φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να πάρω used γύρω στα 250 όταν καινούριο έχει 290;

 

 

 

Σε καμία περίπτωση. Κάτω απο 200 και αυτό να είναι το τελευταίο μοντέλο το C

Τα πιο παλιά μοντέλα ούτε 150 δεν αξίζουν πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την ανακοίνωση των PS4 Slim και Pro (εκ των οποίων κανένα δεν με ενδιαφέρει) λέω να τσιμπήσω ένα C-Chassis PS4. Απ' ότι βλέπω τώρα η χαμηλότερη τιμή που παίζει είναι στα 290 ευρώ. Πόσο εκτιμάτε να φτάσει μετά την κυκλοφορία του PS4 Slim; Υπάρχει περίπτωση να πέσει και κάτω από τα 250;

Στα ελληνικά καταστήματα αποκλείεται να ρίξουν την τιμή κάτω από 250 ευρώ, ειδικά το πρώτο χρόνο. Εάν είσαι τυχερός μπορεί να τύχει καμία προσφορά η κανένα  bundle .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε εγω που ειμαι ενας φτωχος μεροκαματιαρης δεν θα μπορω πλεον να ακολουθησω την video game βιομηχανια επειδη θα χρειαζομαι και κανα 1000ευρω για μια μετρια 4K TV?.....δεν γινεται ετσι το αθλημα πλεον περνει αλλες διαστασεις για λεφταδες που στην πλειοψηφια του κοσμου ειναι λιγοι, το θεμα ειναι να πιασουν ολο το κοινο οχι ενα μερος...πιστευω θα πεσουν σε πωλησεις πλεον...ειδικα στην χωρα μας που ο κοσμακις πειναει εκει εξω...κονσολες με 400Ε και  tv 4κ θα ονειρευονται? τι να πω..ακριβο το αθλημα ενω ειχε ξεκινησει σαν κατι το προσιτο για τον καθενα, παλια τα παιδακια λεγαν τα καλαντα σε 2-3 γειτονιες για να τα παρουν, πλεον πρεπει να πουνε τα καλαντα σε 1000 γειτονιες και παλι δεν θα τους φτανουν..χαχαχαχα

 

Μάλλον δεν θες να μάθεις πόσα κάλαντα έπρεπε να ψάλλουμε για να πάρουμε ένα Neo Geo ή 3DO πριν 25 χρόνια. :)

 

Όπως τότε την βγάζαμε με κλώνο Atari των 20.000 δρχ, έτσι και σήμερα οι πιτσιρικάδες θα την βγάλουν με PS4 Slim ή κάποιο μεταχειρισμένο... Pro, 4K κλπ. είναι πολυτέλειες.

Άρα φαντάζομαι για όσους δεν έχουν σκοπό να παίξουν άμεσα τα καινούργια παιχνίδια, δεν υπάρχει λόγος άμεσης αγοράς του pro.. (λογικά μετά τα Χριστούγεννα θα παίξει και καμιά καλύτερη προσφορά στα μαγαζιά).

 

Πάντως λίγο ύποπτο μου φαίνεται το όλο θέμα με το performance που υπόσχονται και τη σχετικά χαμηλή τιμή.. δηλαδή το hw αυτό που κοστολογούν τώρα στα 400€ φθήνηνε τόσο πολύ μέσα σε τρία χρόνια? (το 2013 που κυκλοφόρησε το 1ο μοντέλο το ίδιο hw πιστεύω θα κόστιζε 600+).

 

Ελπίζω να είναι ουσιαστική η βελτίωση που θα προσφέρει το νέο μοντέλο, αλλιώς σημαίνει είτε οτι έκαναν κακό σχεδιασμό από τη κυκλοφορία της κονσόλας το '13 είτε οτι είναι θέμα marketing με σκοπό ακόμα μεγαλύτερα κέρδη..

 

Πολύ απλά το 2013 δεν υπήρχε λιθογραφία FinFET των 14-16nm.

 

Είναι σαν να ζητάς να έβγαζε η AMD την RX 480 το 2013. Ε ούτε αυτό γίνεται (χωρίς χρονομηχανή).

Nαι αλλά δεν θα χωρουσε στη συνθεση της τηλεορασης...

Επισης, δεν ξερω πως πρεπει ναι ειναι το συναισθημα, να λεγεσαι Mark Cerny, να εισαι Lead Architect Designer του Ps4 και να σε υποβαθμιζουν σε πλασιε 4Κ τηλεορασεων..

 

Η αλήθεια είναι ότι «κάτι» έλειπε από τον Cerny αυτή την φορά... καμία σχέση με τον Φεβρουάριο 2013.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...