Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 26,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν δεν εχεις κατι αλλο να παιξεις, ναι ειναι ωραιο, αλλα αν εχεις θα σου ειναι αδιαφορο.

 

Οταν πηρα Ps4, πηρα αρκετα games μαζι, 4 αν θυμαμαι. gta v, the last of us, borderlands και το second son.

 

Μαλλον ξερεις ποσο καιρο εχει να το βαλω ξανα στο ps4, δεν χρειαζεται να το πω, ειδικα τωρα που πηρα και αλλα -meta gear,shadow of mordor, until dawn, tomb raider. Μου ειναι τελειως αδιαφορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Infamous αξίζει ;

Για PS4 εννοείς έτσι? Γιατί τελευταία σκέφτομαι να πάρω το 2 στο PS3.. :P

Προσωπικά τα πήρα και τα δύο του PS4, και λίγο που είδα το SS σε φίλο μου, μου άρεσε.

Αν σου αρέσει το στυλ του παιχνιδιού, go for it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια χαρα action παιχνιδι ειναι. Απο τα καλυτερα του ειδους κατα την ταπεινη μου γνωμη...Ωραιο Σηατλ με πολλες grunge αναφορες και φυσικα απο τα πιο ομορφα γραφικα που εχουν παιξει στην κονσολα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Infamous αξίζει ; 

Αν εχεις Seven κοντα σου ριχτου ενοικιαση που ειναι παιχνιδι 3ημερου. οχι οτι ειναι πολλα τα 17.90 του seven αλλα λεμε τωρα :P

https://www.skroutz.gr/s/3156334/inFamous-Second-Son-PS4.html?from=catspan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος, για ποιο λόγο έχουν δεσμεύσει 3GB μνήμη για το OS και δύο πυρήνες CPU ; Δεν τρέχει κάτι το ιδιαίτερο το λειτουργικό της κονσόλας για να χρειάζεται τόσους πόρους, ευτυχώς ξύπνησαν και ενεργοποίησαν και τον 7ο πυρήνα για gaming πλέον. Άντε να απελευθερώσουν και λίγο μνήμη ακόμα.

 

Επειδή το software design & integration sub-department του Playstation department της Sony ακολούθησε - και σωστά κατά την άποψή μου - μία φιλοσοφια levelling towards the competition.

 

Με άλλα λόγια, επειδή η MS δέσμευσε 2 πυρήνες και 3 GB μνήμης σε ένα προιόν - Xbox One - που μάλιστα έχει (ή έστω είχε στην αρχή) γενικότερο media προσανατολισμό (media oriented), εφαρμόστηκαν βασικές αρχές βιομηχανικής κατασκοπείας για catch up του ανταγωνισμού: If you can offer/aford it, then we shall offer/aford it also.

 

Χρησιμοποιώντας τις ίδιες αρχικές συνθήκες, δίνεις στο προιόν σου τα ίδια - τουλάχιστον - qualifications και εφόδια, ώστε να μπορεί να ανταπεξέλθει. Στην περίπτωσή μας σε media/apps και λοιπες υπηρεσίες non-gaming.

 

Αν είχε ξεκινήσει έχοντας π.χ. δεσμεύσει 1 core και 2 GB μνήμη, τότε θα ήταν όλος ο σχεδιασμός του general OS side περιορισμένος/constrained από αυτές τις αρχικές συνθήκες (1 core/2GB μνήμη) και δε θα μπορούσαν να υπάρξουν αλλαγές προς τα κάτω, δηλαδή να δοθεί μεγαλύτερη ανοχή και περισσότερο space για τέτοιες υπηρεσίες software. Ή τουλάχιστον, αυτό θα καθίσταντο πολύ πιο δύσκολο.

 

Ενώ τώρα, βλέποντας τις κινήσεις της Microsoft σε αυτόν τον τομέα, που είναι κινήσεις συμπιεστικές προς τα πάνω (7th core release και μειωμένο memory footprint κτλ, κτλ), αντιστοίχως πράττει και η Sony για να μην μείνει πίσω από πλευράς hardware power utilization.

 

H απόφαση εξάλλου ήταν business desicion και δεν έχει τόσο πολύ να κάνει με το ποσό ελαφρύ/η αντιστοίχως βαρύ είναι το λογισμικό της Sony, αλλά για λόγους competition levelling.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

" levelling towards the competition" έκανε η ms σχεδόν ένα χρόνο πριν μπας και περισώσει την κατάσταση : και πυρήνα "ξεκλείδωσε" και overclock έκανε μήπως και μπορέσει να πάρει τα πάνω του το μηχάνημά της... το ότι η sony άφησε ένα πυρήνα ακόμα διαθέσιμο στους προγραμματιστές είναι η φυσική εξέλιξη του πράγματος, αναλύθηκε πιο πάνω... αλοίμονο αν αποφασίζανε για το μηχάνημά τους με βάση το τι έχει δεσμεύσει μια άλλη εταιρεία στο δικό της μηχάνημα...  :rolleyes:

 

 

Επεξ/σία από keropi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά η Sony έχει κάθε λόγο να συναγωνιστεί την MS. Μην ξεχνάς βρίσκεται σε δύσκολη οικονομική κατάσταση οπότε δεν μπορεί ρισκάρει έναν από τους ελάχιστους τομείς όπου έχει κερδοφορία.

 

Θα συμφωνήσω με Cortana.

 

Κατά μια έννοια έχεις και εσύ δικιο keropi μιας και η MS έκανε τις γνωστές κολοτούμπες όταν είδε ότι το πλοίο των πωλήσεων να σαλπάρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πως η MS είχε την ευχέρεια να το κάνει αυτό μιας και τα windows 10 είναι λογισμικό γρήγορο και με ελαφρύ κώδικα. Το λογισμικό του ps4 σέρνεται όταν παίζεις ένα παιχνίδι. Φανταστείτε τι θα γίνει αν το παιχνίδι θα δεσμεύει ακόμα περισσότερη cpu...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημερα, επειδη ηρθε επιτελους η ωρα να αγορασω ps4, θα ηθελα να ρωτησω οσο αφορα το online gaming, επειδη εχει πολλες απαντησεις το τοπικ και δεν ξερω αν εχει αναφερθει ξανα, απο οτι ειδα για να μπορεις να εχεις προσβαση στο online χρειαζεται συνδρομη. Η ερωτηση μου ειναι εαν εφοσον πληρωσω την συνδρομη, μπορω να παιζω online μεταχειρισμενα παιχνιδια? για παραδειγμα το call of duty, ή ειναι οπως στο ps3 που καθε παιχνιδι ειχε τον δικο του κωδικο? 

 

Ρωταω γιατι σκεφτομαι να ''παιξω'' πιο πολυ με μεταχειρισμενα μεσα απο το ινσομνια περισσοτερο, αφου θελω αρκετα games και δεν μπορω να διαθετω συνεχεια 60-70 ευρω, οποτε πληρωνω μια φορα την συνδρομη και μετα ειμαι κομπλε? 

 

Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα βαζω συνδρομη, και παιζω ονλινε οτι μεταχειρισμενο θελω, Ευχαριστω πολυ φιλε μου, αλλα πιο πολυ την sony :P

Την ευχαριστείς που την πληρώνεις για να παίζεις online στα παιχνίδια που αγοράζεις?

That's new!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...