Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν έχεις χρόνο και διάθεση ,φυσικά,μπορείς να γράψεις περισσότερες λεπτομέρειες για το build.Είδα κάποια βίντεο στο youtube και μου φάνηκε πολύπλοκη η διαδικασία.Κάθε πότε αλλάζουμε την αντίσταση και το βαμβάκι,περιέχονται αυτά στη συσκευασία,υπάρχουν ποιότητες γι αυτά κτλ.

Ενδιαφέρομε για τον Orchid v4.Μπαταρία έχω την Vamo V5.Θα κάνουν καλό ζευγάρι?

Ευχαριστώ

 

Το Vamo 5 σου δουλεύει με αντιστάσεις από 1.5 ohm και πάνω. Η συσκευή θεωρητικά 
λέει 1.2 και πάνω αλλά πολλοί χρήστες λένε ότι με κάτω από 1.5 ohm είχανε πρόβλημα και δεν δούλευε.
Το να φτιάξεις 1.5 ohm αντίσταση είναι τρομερά απλό, αγοράζεις από ένα μαγαζί με ηλ. τσιγάρα 30gauge συρματάκι, 
το τυλίγεις 6 φορές γύρω από ένα κατσαβιδάκι και θα σου βγει εκεί γύρω. Αν δεις ότι σου βγαίνει παραπάνω, κάνεις ένα κυκλάκι λιγότερο, αν βγει παρακάτω, κάνεις ένα παραπάνω. Βασικά, πειραματίζεσαι. Μια γενική ιδέα μπορείς να πάρεις διαβάζοντας δεξιά και αριστερά, αλλά πρέπει να παίξεις και λίγο μόνος σου.
 
Τα συρματάκια και τα βαμβάκια είναι πάμφθηνα, ακόμα και για τις ελληνικές τιμές. 5 μέτρα συρματάκι έχει 3 ευρώ και θα σου βγάλει μια ζωή. Στα βαμβάκια έχουν διαφορετικές ποιότητες, το οργανικό συνήθως στο δίνουν τσάμπα στο μαγαζί, τίποτα πολύ καλά Γιαπωνέζικα κτλ. πάλι έχουν 3-5 ευρώ. Δεν είναι τρομερό έξοδο και κρατάει πάρα μα πάρα πολύ, πιθανότατα δεν θα χρειαστεί να ξαναγοράσεις. Η συσκευασία του Orchid έχει μέσα λίγο συρματάκι και κάτι βαμβακάκια για τα πρώτα σου builds, τώρα από ποιότητα και τέτοια δεν νομίζω να 'ναι top, αλλά την δουλειά τους θα την κάνουν φαντάζομαι (δεν τα χρησιμοποίησα, είχα δικά μου). Επίσης, έχει κανά δυο κατσαβιδάκια, ανταλλακτικά λαστιχάκια, χαζομαρούλες τέτοιες.
 
 
Θα σου πρότεινα με την μπαταρία που έχεις να ξεκινήσεις με κάποιον rebuildable που παίρνει μονό coil. Ο Lemo είναι εξαιρετική επιλογή, αλλά είναι ακριβούτσικος. Πολύ πιο εύκολος στο build και πολύ πιο εύκολο να πετύχεις 1.5+ αντίσταση σε αυτόν.
 
 
Επίσης έρχεται με διάφορα πραγματάκια για να ξεκινήσεις.
 
 
Την αντίσταση και τα βαμβάκια τα αλλάζουμε όποτε καταλάβουμε ότι πλέον δεν κάνουν δουλειά, όπως και στους ατμοποιητές που παίρνουν ανταλλακτικά coils. Επειδή το κόστος είναι σχεδόν αμελητέο, πολλοί τα αλλάζουν και πιο συχνά. Έχει πολύ φάση να φτιάχνεις τις δικές σου αντιστάσεις, στην αρχή θα φτιάξεις τέρατα και θα σου βγουν τα μάτια, αλλά σιγά σιγά συνηθίζεται, δεν είναι τίποτα απολύτως. Απλά πάρα και έναν μετρητή αντίστασης να έχεις, να ξέρεις τι έφτιαξες, 5-10 ευρώ έχουν.

Με τις ΛΙΓΕΣ γνώσεις που έχω, νομίζω το Orchid v.4 δεν είναι καλή επιλογή για το Vamo 5.
Ο Orchid v.4 παίρνει dual coils, φτιάχνεις 2 coils δηλαδή και τα περνάς.
 
 
Βλέπεις πως έχει 4 θέσεις; Περνάς 1 coil από την μια μεριά και 1 από την άλλη.
Μπορείς να φτιάξεις και να περάσεις μόνο 1 αλλά το αποτέλεσμα είναι χάλια, θέλει
πατέντες να κλείσεις την τρύπα του αέρα και τα αυλάκια που παίρνει υγρό από την μια μεριά
αλλά δεν λέει, κανονικά είναι dual coil συσκευή.
 
Πρέπει άρα να φτιάξουμε 1.5+ ohm αντίσταση. Το θέμα με τα dual coils είναι ότι αν περάσεις παράλληλα
2 αντιστάσεις 1 ohm π.χ., το τελικό αποτέλεσμα είναι ακριβώς το μισό, άρα θα έχεις ουσιαστικά 0.5 ohm αντίσταση και όχι 2 ohm! Το Orchid είναι κυρίως για sub-ohming, για να δουλεύει με αντιστάσεις κάτω του 1 ohm, άρα δεν είναι καλό match για τον Vamo (ΝΟΜΙΖΩ).
 
Θα μπορούσε να δουλέψει; Θεωρητικά, ναι, φτιάχνεις π.χ. 2 αντιστάσεις των 3 ohm και τις περνάς, αποτέλεσμα
1.5 ohm αντίσταση. Για να φτιάξεις 3 ohm αντίσταση όμως θα πρέπει να κάνεις καμιά 15 wraps το συρματάκι σου γύρω από το κατσαβιδάκι, που είναι πάρα πολλές, με λίγα λόγια δεν λέει, θες πιο δυνατή μπαταρία για
να σηκώσεις τον Orchid. 
 
Μπορεί να λέω και βλακείες, κάποιος πιο έμπειρος ίσως ξέρει καλύτερο τρόπο να φτιάξεις dual coil αντίσταση μεγαλύτερη του 1.5 ohm, αν είναι όμως να φτιάχνεις τόσο μεγάλες αντιστάσεις δεν έχει και νόημα να πάρεις rebuildable κατά την γνώμη μου, μένεις με τον Ναυτίλο σου και δεν παιδεύεσαι.

http://imgur.com/a/bt4um

 

Δες και αυτό το άλμπουμ με αναλυτικές οδηγίες για το πως να στήσεις τον Lemo. Εμένα με βοήθησε αρκετά.

Ο τύπος έφτιαξε 0.7 αντίσταση, οπότε αυτό το κομμάτι αγνόησε το, είναι πολύ μικρή για την μπαταρία σου.

 

Δες όμως πως τύλιξε το συρματάκι κατευθείαν γύρω από τις βίδες αντί να το περάσει μέσα από τα posts (τις τρυπούλες που κανονικά περνάμε τις άκρες από το συρματάκι για να σταθεροποιήσουμε την αντίσταση μας, δεν ξέρω τον ελληνικό όρο για αυτά). Πολύ σημαντικό και βοηθάει πολύ!

 

Επίσης, άλλο χρήσιμο tip είναι για το πως αφού περάσεις το βαμβάκι μέσα από το coil σου, για το πως να βιδώσεις την "καμινάδα":

Κάνεις τα λεγόμενα bunny ears. Αντί δηλαδή να τα σπρώξεις προς τα κάτω και να βιδώσεις την καμινάδα στριμωχτά, ανεβάζεις τις 2 άκρες από το βαμβάκι σου προς τα πάνω, περνάς την καμινάδα τριγύρω τους και μετά με ένα κατσαβιδάκι τα σπρώχνεις μαλακά προς τα κάτω. Άψογο αποτέλεσμα χωρίς leaks και ιστορίες. Το σημαντικό είναι να μην πιαστεί το βαμβάκι στις σπείρες όταν προσπαθείς να βιδώσεις την καμινάδα στο build deck, αν πιαστεί με τις πρώτες 2-3 τζούρες θα καεί και μετά ξανά από την αρχή όλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λοιπον εκανα για μια περιοδο ηλεκτρονικο, το γυρισα παλι στο κανονικο και τωρα λεω να το ξαναπροσπαθησω.

Και λεω να ανανεωσω τις συσκευες μου.

 

Ειχα την vision spinner στα 1300mah και απο ατμοποιητες χρησιμοποιουσα κυριως τον gemini mini. Αρκετα ικανοποιημενος με αυτα τα 2. Χρησιμοποιουσα επισης και τον thor που ενω μου αρεσε απο ενα σημειο και μετα μου εβγαζε συνεχως πλαστικιλα ασχετα αν αλλαζα τις αντιστασεις.

 

Τελοσπαντων σκεφτομαι να παω σε κατι καινουργιο.

 

Για μπαταρια (θα εχω και την υπαρχουσα spinner βεβαια) λεω να παω στην spinner 2 mini στα 850mah ή στo mini istick απο eleaf.

ΒΑΣΙΚΟ για την μπαταρια ειναι να μην ειναι γκουμουτσα. Θελω κατι καλο αλλα οσο το δυνατον διακριτικο. Για αυτο και βαζω στις επιλογες την spinner 2 των 850mah και οχι των 1600mah.

 

Για το mini istick εχω διαβασει τα καλυτερα αλλα παρολο το μικρο μεγεθος μου την σπαει το σχημα.

 

Για ατμοποιητη τωρα.

Εχω διαβασει καλα για τον ναυτιλο αλλα απορριπτεται λογω μεγεθους.

Σκεφτομαι για τον kanger Aerotank mini για τον οποιο ομως εχω 2 ενδοιασμους. Καταρχην η τιμη γιατι ειναι αλμυρουτσικη, αλλα κυριως το γεγονος οτι ειναι bottom coil. Εχω ενα evod bottom coil (ή αυτος ή αυτος ειναι) και τον εχουν φαει οι αραχνες. Ο λογος γιατι μου βγαζει κρυο ατμο σε σχεση π.χ. με τον gemini και δεν μου αρεσει.

Ο Kanger Aerotank mini θα βγαζει επισης κρυο ατμο σχετικα?

Επισης αξιζουν τα τριπλασια ή παραπανω λεφτα που θα σκασω σε σχεση με αλλους ατμοποιητες πιο φθηνους?

 

Καμια αλλη προταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα, το μίνι Istick είναι πεταμένα λεφτά. Για ποιον λόγο να δώσεις λεφτά να αγοράσεις μόνο 10 watt μπαταρία;

Το κανονικό Istick είναι μικρότερο και από Bic αναπτήρα, πιο διακριτικό δεν γίνεται.

 

http://i.imgur.com/fH5ac8x.jpg

 

Μαζί με τον μίνι Ναυτίλο επάνω, είναι μικρότερο από την μπαταρία που έχεις τώρα, την Vision Spinner.

Χωράει κυριολεκτικά μέσα στην παλάμη σου το όλο setup.

 

Οι bottom coils μια χαρά είναι, το πρόβλημα με τον evod που έχεις δεν είναι ότι είναι bottom coil αλλά το ότι

δεν είναι και κανάς τρομερός ποιοτικά ατμοποιητής.

 

Αν δοκιμάσεις το κανονικό Istick με τον μίνι Ναυτίλο, θα καταλάβεις τι πάει να πει άτμισμα, θα πάθεις πλάκα με την διαφορά

σε σχέση με αυτά που χρησιμοποιείς τώρα. Μπαταρία 2200 mah δεν έχει καμία μα καμία σχέση με μια των 650 η 850.

 

Δες το και σαν επένδυση, αύριο μεθαύριο μπορεί να θελήσεις να πας σε κάτι πραγματικά καλό, γιατί να χρειάζεται να 

αγοράζεις νέα μπαταρία μιας και ο νέος ατμοποιητής σου δεν θα καλύπτεται από τις δυνατότητες της μπαταρίας σου;

 

Μόλις βγήκε το Istick των 30 Watt και σε μια βδομάδα βγαίνει των 50. Δεν κάνουν ούτε 30 ευρώ.

Ο μίνι Ναυτίλος είναι 7 cm, ακόμα πιο μικρό θες;

 

Δες στην προηγούμενη σελίδα τα links που έβαλα για το Istick και τον μίνι Ναυτίλο, με 45 ευρώ θα έχεις κορυφαία προιόντα

που θα σε καλύπτουν για πάντα σαν ατμιστή που δεν ψάχνει το κάτι φοβερό.

 

Ξαναλέω, οι διαφορές είναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ. Άλλο ο ατμοποιητής του 1 ευρώ, άλλο των 5, των 10, των 20, άλλο των 50.

Θα χρησιμοποιείς το ίδιο υγρό που έκανες χρόνια και θα λες, "είναι δυνατόν; Τέτοια διαφορά στην γεύση;".

 

Τώρα αν το σχήμα του Istick σε χαλάει τόσο, τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το istick mini των 10w-1050mAh είναι πεταμένα λεφτά? Το σκέφτομαι γιατί αν είναι να πάρω από το fasttech θα κάνει καιρό.

 

Τα mAh που έχει θα μου είναι αρκετά (εδώ τα 650 που έχω μου κρατάνε μια χαρά).

 

Και αν είναι οκ το mini που λέω, πες μου/πείτε μου και κανένα πιο καλό ατμοποιητή από 10-20 ευρώ που θα έχω ουσιαστική διαφορά απο τον aspire bdc και nobacco epsilon bdc που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν το istick δεν υπαρχει μεγαλυτερο value for money αυτη την στιγμη

(καλυτερα οχι το μινι)

 

πραγματικα αγοραστε το με κλειστα ματια.

 

μεχρι 20 ευρω φιλε μεινει στον aspire bdc στα 7 ευρω περιπου ή στον aspire K1 γυρω στα 10 ευρω

στα 30 ειναι μονοδρομος ο Ναυτιλος σε εργοστασιακους

 

στα 30 εχει και απειρους κλώνους Kayfun

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλεπω απολυτως κανενα λογο να παω στο istick των 20W σε σχεση με το mini.

1050 mah μπαταρια εχει το μινι. Σε συνδυασμο με την spinner που ηδη εχω ειμαι κομπλε.

Επισης στην ελλαδα 39 ευρω εχει το mini και 59 των 20W. Το πολυ πολυ αν χρειαστει θα παρω αλλο ενα mini με μολις 19 ευρω επιπλεον κοστος σε σχεση με τα 59 ευρω του istick 20W και θα εχω κατι πολυ πιο διακριτικο και ομορφο.

 

Σε μπαταρια εχω κατασταλαξει μαλλον...

 

Σε ατμοποιητες τωρα.

 

Ο ναυτιλος δεν μου αρεσει αισθητικα. Μπαινει σε 2η μοιρα προς το παρον...

 

Τον kanger aerotank mini τον εχει δοκιμασει κανενας?

Επισης για πιο φθηνα σκεφτομαι για τα GS16S και aspire K1.

 

Υπαρχει τοσο μεγαλη διαφορα αναμεσα στους φθηνους και σε αυτους που παιζουν σε 30αρια ευρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Aerotank της Kanger θεωρείται ο 2ος καλύτερος ατμοποιητής της αγοράς από αυτούς που παίρνουν ανταλλακτικά coils.

Τον μίνι δεν τον έχω δοκιμάσει, αλλά έχω τον κανονικό. Καλός είναι, αλλά όντως λίγο κατώτερος από τον Ναυτίλο.

 

Τον Aspire K1 επίσης τον έχω δοκιμάσει. Ένας ατμοποιητής της σειράς, τίποτα το ιδιαίτερο. Όχι χάλια, την δουλειά του θα την κάνει αλλά μην περιμένεις και να απολαύσεις γεύση κτλ., απλά θα παίρνεις την νικοτίνη σου.

 

Τον GS16S δεν τον ξέρω, την ELeaf πάντως σαν εταιρία την εμπιστεύομαι.

 

"Υπαρχει τοσο μεγαλη διαφορα αναμεσα στους φθηνους και σε αυτους που παιζουν σε 30αρια ευρω?"

Τεράστια. Αν δοκιμάσεις κανάν καλό ατμοποιητή, αυτοί των 1-10 ευρώ θα σου φαίνονται σαν να ατμίζεις λιωμένο πλαστικό και δεν θα μπορείς με τίποτα να τους ξαναχρησιμοποιήσεις.

Θα καταλάβεις επίσης από γεύση, το υγρό δεν θα αφήνει απλά ένα ίχνος από την γεύση που υποτίθεται ότι είναι, θα σε χτυπάει κατευθείαν έντονα στο στόμα η γεύση μπανάνας, μήλου κτλ. (ό,τι ατμίζεις).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλεπω απολυτως κανενα λογο να παω στο istick των 20W σε σχεση με το mini.

1050 mah μπαταρια εχει το μινι. Σε συνδυασμο με την spinner που ηδη εχω ειμαι κομπλε.

Επισης στην ελλαδα 39 ευρω εχει το mini και 59 των 20W. Το πολυ πολυ αν χρειαστει θα παρω αλλο ενα mini με μολις 19 ευρω επιπλεον κοστος σε σχεση με τα 59 ευρω του istick 20W και θα εχω κατι πολυ πιο διακριτικο και ομορφο.

 

Σε μπαταρια εχω κατασταλαξει μαλλον...

 

ψάξου ξανά με τις τιμές

eleaf istick mini 10w 34,00 €

eleaf istick mini 20w 40,25 €

eleaf istick mini 30w 41,90 €

και το τελευταίο νομίζω πως υποστηρίζει και τον aspire atlantis που πρέπει να ναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχαια τις πηρα τις τιμες απο ενα καταστημα για συγκριση.

 

Απο ecig το εκπτωτικο κουπονι 20% ΔΕΝ ισχυει για το istick. Αρα τελικη τιμη ειναι 28 ευρω για το mini.

 

Βασικα στα 28 ευρω ειναι το κατωτερο που εχω βρει στο ecig και σε 1-2 ακομα καταστηματα που ισχυει η εκπτωση που εχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα τελικη τιμη ειναι 28 ευρω για το mini.

 

Βασικα στα 28 ευρω ειναι το κατωτερο που εχω βρει στο ecig και σε 1-2 ακομα καταστηματα που ισχυει η εκπτωση που εχουν

 

28, όχι όμως το full set που έχει 35.

 

http://www.ecig.gr/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%AC%CF%81/mod-%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82/mini-istick-10w-full-set.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαμε σήμερα με φίλο που ήθελε να πάρει κάτι καλύτερο σε ηλεκτρονικό τσιγάρο μετά από κάποια πράγματα που συζητήσαμε (είχε μια απλή μπαταρία 1100 και έναν nobacco epsilon bdc). Πήρε istick 20w full pack, ανταπτοράκι (αν το λέω καλά) που σπάει στο πλάι ο ατμοποιητής και έναν gs air. Πραγματικά, το αποτέλεσμα είναι άντε γεια. Πάω τις επόμενες μέρες για το ίδιο setup.

 

Δοκίμασε ο φίλος και ναυτίλο μινι και subtank αλλά μια χαρά οικανοποιημένος έμεινε απο τον gs air.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...