Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Yep κλασσικό φαινόμενο μετά από κάποια ml να «χάνεις» τη γεύση, σα να τη συνηθίζεις και να μη σε καλύπτει (ή ακόμα και να μη σου αρέσει). Αλλάζεις για λίγες ημέρες (σε εμένα ακόμα και διαφορετικό καπνικό αρκεί) και όταν γυρίσεις στο κύριο υγρό σου είναι σα να το δοκιμάζεις για πρώτη φορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή κάποια στιγμή θα χρειαστείτε να αλλάξετε γεύση ενώ έχετε γεμάτο τανκάκι, η χτυπα ξύλο μπορεί να βγει ο κύριος ατμοποιητής σας εκτός λειτουργίας, αγοράστε και ένα φθηνό δεύτερο. Εδώ ο Aspire CE5 BVC. Αεράτη τζούρα, καλό ντουμάνι και γεύση μόνο 2 κλίκ κάτω από το Ναύτιλο με κόστος 5-6€.

 

rImA2gV.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επίσης βρίσκομαι σε ένα ακόμα δίλλημα.

 

E Huge 35W ή Seven 22 ?

 

Να ατμίσεις θες ή να σκοτώσεις άνθρωπο ρε αδερφέ, τι ν' αυτό το ματσούκι;;  :-D

 

yED1uGv.jpg

 

Εγώ με αυτό δεν έβγαινα στον δρόμο πάντως, πιο πολύ με γκλομπ μοιάζει παρά με Mod για ηλ. τσιγάρο.

 

Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις πιο χαλαρά αν είναι η πρώτη σου αγορά αυτή, μεγαλύτερο δεν σημαίνει πάντα και καλύτερο.

Ούτε τον Kanger που ρωτάς πιο πάνω θα 'παιρνα ακόμα, κάτσε να βγει, να δούμε τι θα πούνε οι πιο παλιοί, τι κριτικές θα πάρει...

Εμένα αυτό το ΚΑΙ clearomizer ΚΑΙ RBA αν θες μου κάνει λίγο μούφα.

 

Αν δεν σε απασχολεί καθόλου το κόστος και απλά ψάχνεις το καλύτερο, εγώ θα 'παιρνα ένα Provari.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα είναι το πρώτο μου MOD.

 

Απλά θέλω κάτι που να αντέχει η μπαταρία του.

 

Καλά και τα provari αλλά απλισίαστα.

Επίσης το Subtank το pre-order είναι στις 38λίρες εδώ και από 5 λέει θα έχει στοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως αν ξεκίναγα με τέτοιο ματσούκι θα είχα γυρίσει στο κανονικό τσιγάρο. Είναι πολύ δύσκολο να κουβαλάς τέτοιο πράγμα χωρίς μεγάλη τσάντα (το έχω πιάσει στα χέρια μου), και θα κατέληγα να μπάφιαζα όταν έβγαινα έξω σε μικροδουλειές χωρίς αυτό. Το istick το χώνω στη τσέπη του στήθους του δερμάτινου και βγαίνω. Ελαφρυ και μικρό, είναι έυκολο να το μεταχειριστώ εν κινήσει και να το μπαινοβγάζω από την τσέπη, ενώ μπορώ να κάνω και stealth vaping σε πλατφόρμες και διαδρόμους μετρό. Επίσης, απο χωρητικότητα με βγάζει γύρω στα 4-5ml υγρου ανά φόρτιση με άτμισμα στα 8-12W (στην οθόνη, πραγματικά είναι αρκετά παραπάνω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις τελευταίες μέρες κυκλοφορεί ένα άρθρο στο διαδίκτυο ότι βρήκανε λέει το ηλεκτρονικό τσιγάρο δέκα φορές πιο καρκινογόνο. Δεν παραθέτω καν το άρθρο, αλλά μπορείτε να διαβάσετε την απάντηση του Δρ. Φαρσαλινού (καρδιολόγος και ερευνητής στο Ωνάσειο Καρδιοχειρουργικό Κέντρο Αθηνών) εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ούτε θετικά, ούτε αρνητικά μπορεί να μιλήσει κάποιος για το e-cigarette γιατι είναι πολυ νωρίς. Εδω βάζανε κάποτε γιατρούς να διαφημίζουν τσιγάρα.

77f37d257229e6fc57040eebdf55c59b.jpg

ΑΛΛΑ οι φαν του είδους να μην κάνουν το λάθος να βάλουν παρωπίδες και να χλευάζουν ότι έρευνα βγαίνει (ειδικά όταν έχει απο πίσω σοβαρά πανεπιστήμια/επιστήμονες). Σίγουρα οι μεγάλες βιομηχανίες όπως αυτή του τσιγάρου δεν αφήνουν τους ανταγωνιστές τους όπως το ηλεκτρονικό να ανέβουν αναίμακτα και θα σκάνε πάντα πολλά φράγκα για κατευθυνόμενες "έρευνες".

Δες έρευνες που έχουν βγεί για το οφέλη και μη του κρέατος, του γάλατος και του καφέ (εγω επειδή έχω διαβάσει άπειρες, στο λέω, θα μείνεις μαλάκας). Και αυτά είναι και είδη που καταναλώνονται 100δες χρόνια αλλα πάλι υπάρχουν στρατόπεδα επιστημόνων. Βέβαια οι υποστηρικτές των παραπάνω όπως και του τσιγάρου έχουν στρατόπεδα με πολυ διαφορετικό budget, με οτι αυτό συνεπάγεται. ;)

 

ΑΛΛΑ δεν πρέπει να παραλείψουμε και το γεγονός οτι το συγκεκριμένο πεδίο είναι λευκή σελίδα, έτσι. Και το τσιγάρο δεν σου προκαλεί κανένα πρόβλημα τα πρώτα 10-15 χρόνια, στα 30 όμως;;; Κάτσε να βγεί μία κλινική έρευνα 30-40 χρόνω και μετα θα ξέρουμε.

 

Υ.Γ. Σήμερα κλείνω 44 μέρες χωρίς τσιγάρο (και χωρίς χρήση ηλεκτρονικού) - Δεν τις μετράω πλέον(το έχω ψιλοξεχάσει)απλα είχα βάλει ένα application

 

Edit:

Αααα κάτι άλλο. Είναι και επιστήμονες αυτοί, έτσι. Αλλα τι έρευνα είναι αυτή, όπου συγκρίνονται δύο εντελώς άσχετα πράγματα. Δηλαδή επειδή και τα δύο τα εισπνέεις; Το ένα είναι ατμός (με ότι αυτό συνεπάγεται) και το άλλο είναι προϊόν καύσης καπνού.

 

Αν είναι έτσι να μην κάνουμε έρευνα για το τι σου προκαλεί το ηλεκτρονικό αλλα πόσο πιο "υγιεινό" είναι απο το να κουμπώσω πάνω σε μία εξάτμιση αυτοκινήτου και να αρχίσω να εισπνέω.

 

Εμένα (πριν πάρω ηλεκτρονικό) με προβλημάτιζε η εκάστοτε σύνθεση των υγρών (ποιος τα φτιάχνει, τι πιστοποίηση έχει, αυτά είναι χημεία και μία μικρή αλλαγή στην σύνθεση μπορεί να σημαίνει πολλά) και τα προϊόντα τους όταν γίνονται ατμός (δλδ ποια σωματίδια είναι, τι μέγεθος έχουν, τι σου προκαλει η συστηματική εισπνοή τους κτλ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το κλειδί είναι η τελευταία παράγραφος σου. Από τα λίγα που κατάλαβα από την έρευνα, μπορεί να κάνω και λάθος αλλά είμαι ένα 26ωρο σερί, βρήκανε υψηλή περιεκτικότητα καρκινογόνας ουσίας (και πάλι όμως χαμηλότερη από του τσιγάρου) σε ένα no-name υγρό. Και βγάλαν ανακοίνωση χωρίς καν να λάβουν υπ'όψη τους τις υπόλοιπες μετρήσεις. Το ίδιο είχε γίνει και πριν 2-3 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το National Institution of Health της Ιαπωνίας τέσταρε κάποια επώνυμα υγρά παραγωγής τους και ένα απο αυτά είχε 10 φορές πάνω φορμαλδεΰδη απο οτι ο εισπνεόμενος καπνός (έτσι πληροφοριακά το ξέρατε οτι έχει τεράστια διαφορά ο εισπνεόμενος καπνός απο τον καπνό που βγάζει το τσιγάρο καθώς καίγεται - αυτό οφείλεται λόγω της θερμοκρασίας που γίνεται η καύση, γιαυτό οι καπνιστές ποτέ τσιγάρο σε κλειστό χώρο πχ. αμάξι ή τουλάχιστον κράτα το απέξω σαν κάγκουρας). Ενω άλλες μετρήσεις έχουν δείξει οτι τα περισσότερα έχουν 6 φορές κάτω την συγκεκριμένη καρκινική ουσία.

 

Αλλα όπως λέει και ο καθηγητής (βέβαια αυτός το λέει για άλλους λόγους), είναι ανούσιο να πιάνεις 2-3 μάρκες και να συγκρίνει μία καρκινική ουσία με το τσιγάρο. Πρέπει να γίνει κάτι πιο ολοκληρωμένο και συντονισμένο παγκοσμίως και για να ξεκινήσει να γίνεται αυτό πρέπει να μπουν και κάποια standarts ώστε να ελέγχεται τι μπαίνει στην εκάστοτε αγορά. Τι να το κάνω αν βγούν εκατό μελέτες για κάποιες ουσίες όταν ατμίζονται, όταν το κάθε υγρό που ατμίζω έχει κάθε φορά και κάτι διαφορετικό στην σύνθεση του. Εδω μπορείς να φτιάξει και μόνος σου. (Αυτό που θέλω να πώ είναι οτι πχ. το κάπνισμα κάνει κακό (ωραία), αλλα αν πάρω και καπνίσω αποδείξεις παίζει να πεθάνω σε μία βδομάδα και όχι σε 30 χρόνια)

 

Υ.Γ. Είδα και άλλα άρθρα του συγκεκριμένου. Κάτι μου λέει οτι είναι μανιακός ατμιστής ή κάνω λάθος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο sciencedirect έχει κάποιες έρευνες απο οτι βλέπω. Αν έχετε δωρεάν πρόσβαση κάντε ένα κόπο και διαβάστε τα. Δυστυχώς δεν μπορώ να τα ανεβάσω γιατι είναι παράνομο (νομίζω οτι κάποια είναι και δωρεάν). Αν βρω χρόνο μπορεί και να τους ρίξω μια ματιά αν και δεν το βλέπω σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους έχουν ή πρόκειται να πάρουν το Vamo V6 σε περίπτωση που σας βγάλει "Low Load 0.0Ω" κατά πάσα πιθανότητα οφείλεται στο ελλατήριο του (ασκεί υπερβολική πίεση)

 

Οπότε λοιπόν η αλλάζετε το ελλατήριο με ένα άλλο ή κουμπώνεται το ελλατήριο με την κορυφή πάνω σε ένα ψαλίδι και πιέζεται προς τα κάτω έτσι ώστε να χαλαρώσει το ελλατήριο και να κοντύνει.

 

Επίσης προσέχτε να είναι συμμετρικά γιατί το πρόβλημα θα παραμείνει.

 

Ορίστε και ένα βίντεο

 

https://www.dropbox.com/s/uxgv53qa4eei7xv/How%20to%20fix%20the%20Low%20load%20error.%20Vamo%20V6%20and%20V5.wmv?dl=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...