Προς το περιεχόμενο

Forex Trading


not87not

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, ELTASSOS είπε

Ετσι ειναι....αλλα συντηρητικα εμεις με 10κ το μηνα μεσοσταθμικα ειμαστε οκ....εννοειται τα κεφαλαια εχουν γυρισει.

Ναι και εμείς βγάζουμε κάπου 200-300 bn $. Καλά είμαστε προς το παρόν, χρωστάω μόνο λίγες δόσεις στο ΕΝΦΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 676
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Ναι και εμείς βγάζουμε κάπου 200-300 bn $. Καλά είμαστε προς το παρόν, χρωστάω μόνο λίγες δόσεις στο ΕΝΦΙΑ.

SORAS SPEAKING

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα παιδια μια ερωτηση θαθελα να κανω εγω οσο αναφορα το θεμα της φορολογιας τον forex. Εγω στο Ετορο εχω λογαριασμο αλλα λογικα υποθετω για ολα τα forex υποθετω τα ιδια περιπου θ ισχυουν και εχω την εξής απορεια.

Ας υποθεσουμε οτι μπηκα με 2.000 ευρω καταθεση στον λογαριασμο και μετα απο 5 μηνες εχω 10.000 ευρω συνολο δλδ 8 χιλ κερδη.

Οταν παω να κανω να κανω αναληψη στον τραπεζικο μου λογαριασμο τα 10.000  ευρω τι γινεται με την φορολογιση του μετα πως τα δηλωνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τελειώνοντας 45 σελίδες μα πω ένα μπράβο σε όλους που ασχολήθηκαν σοβαρά με το θέμα.

Αυτό που καταφέρατε κύριοι είναι να βοηθήσετε κάποιους να σκεφτούν ξανά και ξανά προτού επενδύσουν 

Μετά από 2 μήνες "τυχαίας" κερδοφορίας σε εβδομαδιαία βάση  σε demo και λειτουργίας μόνο του ποσού που μελόντικα θα επενδύσω πλέον το 6μηνο που είχα θέσει ως όριο φαντάζει λίγο.

Ευχαριστώ σας 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έπεσα σχεδόν τυχαία πάνω στο θέμα αυτό. Θέλω να προσθέσω κατ αρχάς μακρυά από εταιρίες CFD's. Δεν παίζεις με την πραγματική αγορά αλλά με μια εταιρία. Ακόμα και αυτά τα "no dealing desk" τα θεωρώ φαιδρά, αφού αυτοί βάζουν τους κανονισμούς των συναλλαγών και όχι κάποια ανεξάρτητη ρυθμιστική αρχή. Έπειτα,  μόνο να δεις φατσούλες και στυλάκι των διαφόρων traders, brokers και τα συναφή παράσιτα που λυμαίνονται τον χώρο, θα καταλάβεις. Και να μην καταλάβεις αμέσως  (όπως την έπαθα κάποτε κι εγώ με κάποιον... γνωστό μου) θα το καταλάβεις από την τσέπη σου που θα ξελαφρώσει. Δεν έχω να πω πολλά πράγματα, σχεδόν τίποτε από όλα αυτά που διαφημίζουν δεν είναι επενδύσεις, αλλά στημένος τζόγος για να σου φάνε τα λεφτά. Και όσον αφορά πραγματικές επενδύσεις στο ΧΑΑ... άστο καλύτερα, ομόλογα, αμοιβαία κλπ απίθανο να βγεις κερδισμένος εν Ελλάδι, οπότε κοίτα καλύτερα ξένες αγορές (μετοχές και ETFs). Αλλά  και για αυτές θέλεις μακρά περίοδο μαθητείας, δίπλα σε γνώστες και όχι απατεώνες. Οπότε, άντε βρες τους αυτούς πρώτα και μετά ξανοίγεσαι...

Επεξ/σία από Tasos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Tasos είπε

Έπεσα σχεδόν τυχαία πάνω στο θέμα αυτό. Θέλω να προσθέσω κατ αρχάς μακρυά από εταιρίες CFD's. Δεν παίζεις με την πραγματική αγορά αλλά με μια εταιρία. Ακόμα και αυτά τα "no dealing desk" τα θεωρώ φαιδρά, αφού αυτοί βάζουν τους κανονισμούς των συναλλαγών και όχι κάποια ανεξάρτητη ρυθμιστική αρχή. Έπειτα,  μόνο να δεις φατσούλες και στυλάκι των διαφόρων traders, brokers και τα συναφή παράσιτα που λυμαίνονται τον χώρο, θα καταλάβεις. Και να μην καταλάβεις αμέσως  (όπως την έπαθα κάποτε κι εγώ με κάποιον... γνωστό μου) θα το καταλάβεις από την τσέπη σου που θα ξελαφρώσει. Δεν έχω να πω πολλά πράγματα, σχεδόν τίποτε από όλα αυτά που διαφημίζουν δεν είναι επενδύσεις, αλλά στημένος τζόγος για να σου φάνε τα λεφτά. Και όσον αφορά πραγματικές επενδύσεις στο ΧΑΑ... άστο καλύτερα, ομόλογα, αμοιβαία κλπ απίθανο να βγεις κερδισμένος εν Ελλάδι, οπότε κοίτα καλύτερα ξένες αγορές (μετοχές, CFDs). Αλλά  και για αυτές θέλεις μακρά περίοδο μαθητείας, δίπλα σε γνώστες και όχι απατεώνες.. Οπότε, άντε βρες τους αυτούς πρώτα και μετά ξανοίγεσαι...

Τα ομόλογα και τα αμοιβαία κεφάλαια δεν παίζονται στο χρηματιστήριο, οι μετοχές παίζονται, κερδισμενος βγαίνεις σίγουρα από τα πρώτα σε ότι κι αν συμφωνήσεις θα το πάρεις, οι μετοχές ειναι που μεταβαλλονται συνεχώς και εύκολα χάνεις αν δεν είσαι προσεκτικός και δεν ξέρεις τι θέλεις. Επίσης, στην αρχή γράφεις μακριά από εταιρείες με CFD και στο τέλος λες "οπότε κοίτα καλυτερα σε μετοχές, CFD".

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Τα ομόλογα και τα αμοιβαία κεφάλαια δεν παίζονται στο χρηματιστήριο, οι μετοχές παίζονται, κερδισμενος βγαίνεις σίγουρα από τα πρώτα σε ότι κι αν συμφωνήσεις θα το πάρεις, οι μετοχές ειναι που μεταβαλλονται συνεχώς και εύκολα χάνεις αν δεν είσαι προσεκτικός και δεν ξέρεις τι θέλεις. Επίσης, στην αρχή γράφεις μακριά από εταιρείες με CFD και στο τέλος λες "οπότε κοίτα καλυτερα σε μετοχές, CFD".

Για το "CFDs" έγινε τυπογραφικό, ETFs ήθελα να γράψω, διορθώθηκε. Τα ομόλογα και τα αμοιβαία είναι γνωστό ότι "δεν παίζονται στο χρηματιστήριο" και πουθενά δεν αναφέρθηκε κάτι τέτοιο. Ειδικά με το "παίζω στο χρηματιστήριο" θα έχω ενστάσεις, στα περί τζόγου που απάντησα παραπάνω. Όσον αφορά το κέρδος από τα ομόλογα, είναι μεγάλο θέμα και δεν θα το θίξουμε εδώ. Θα πρέπει κάποιος να υπολογίσει ρίσκο (απαιτούν μεγάλο κεφάλαιο), όπως και διάφορα έξοδα και προμήθειες που  που στην ουσία μπορεί να του ακυρώσουν τα όποια κέρδη. Και δεν μιλάω για Ελληνικές εταιρίες ή Ελληνες θεματοφύλακες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη λέτε ανακρίβειες παιδιά, πλέον όλα τα ομόλογα που βγαίνουν ειναι διαπραγματεύσιμα. Αν μιλάμε για Ελλάδα, δείτε όλα αυτά που βγήκαν τα τελευταία 3-5 χρόνια. ΟΠΑΠ, ΜΥΤΙΛ, ΓΕΚ και άλλα πολλά. Και στην πτώση του Μαρτίου, έπαθαν και αυτά τα ίδια με τις μετοχές. Αν σκάσει μια εταιρία νομίζεις δε θα χάσεις απο το εταιρικό της ομόλογο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω να ασχοληθώ με ομόλογα εδώ και 15 χρόνια. Την Ελληνική αγορά και το τρέχων status  το αγνοώ. Το θέμα συζήτησης πάντως είναι τα CFDs πάντως, καλό είναι να εστιάσουμε σε αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Tasos είπε

Προσωπικά έχω να ασχοληθώ με ομόλογα εδώ και 15 χρόνια. Την Ελληνική αγορά και το τρέχων status  το αγνοώ. Το θέμα συζήτησης πάντως είναι τα CFDs πάντως, καλό είναι να εστιάσουμε σε αυτά.

Έχω ασχοληθεί εγώ. Δεν σου τρώει τίποτα το κέρδος, υπάρχει μόνο μία μικρη προμήθεια που είναι η αμοιβή του χρηματιστή, μετά είναι ο φόρος που πληρώνεις στο κράτος, μόνο αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Έχω ασχοληθεί εγώ. Δεν σου τρώει τίποτα το κέρδος, υπάρχει μόνο μία μικρη προμήθεια που είναι η αμοιβή του χρηματιστή, μετά είναι ο φόρος που πληρώνεις στο κράτος, μόνο αυτά. 

Ναι, δεν διαφωνώ ότι μπορεί να είναι έτσι στην Ελλάδα. Εγώ πλήρωνα έξοδα τήρησης χαρτοφυλακίου στην ξένη τράπεζα και ήταν πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα στην παρέα, όσοι δηλαδή έχουν απομείνει 😃

Κατάφερα και διάβασα και τις 45 σελίδες, με αγωνία κάποιες στιγμές για αυτά που διαδραματίζονταν αλλά και κυρίως με προβληματισμό για την όλη διαδικασία.

Έχω ασχοληθεί επιφανειακά με το forex, ίσα-ίσα έτσι ώστε όταν διαβάζω ένα κείμενο σχετικό να μπορώ να καταλάβω το τι γράφει κάποιος και να μην μου είναι όλα "κινέζικα".

Η αφορμή που γράφω στο φόρουμ είναι το ότι πρόσφατα με προσέγγισε μια εταιρία με όνομα BeForexCapital (beforexcapital.com) για να συνεργαστούμε, εγώ ως investor και αυτοί ως traders. Μου παρέχουν ασφάλεια κεφαλαίου με ποσοστιαία αύξηση αλλά και τη δυνατότητα να επενδύσω σε άλλες κινήσεις με πολύ μεγαλύτερες αποδόσεις αλλά και ρίσκα. Δίνουν, εκτός από τη web πλατφόρμα που έχουν και είναι για τη διαχείριση του προφίλ, και MetaTrader4 clients για Windows, Android και iOS.

Με όποιον έχω μιλήσει, στο σύνολο τρεις, ήταν όλοι ευγενικοί αλλά και λίγο πιεστικοί με την, ως ένα σημείο κατανοητή, αιτιολογία ότι όσο δεν μπαίνει κεφάλαιο τόσο χάνω αλλά και αυτοί από το commission.

Γνωρίζετε κάτι για αυτή την εταιρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, theotoul είπε

Καλησπέρα στην παρέα, όσοι δηλαδή έχουν απομείνει 😃

Κατάφερα και διάβασα και τις 45 σελίδες, με αγωνία κάποιες στιγμές για αυτά που διαδραματίζονταν αλλά και κυρίως με προβληματισμό για την όλη διαδικασία.

Έχω ασχοληθεί επιφανειακά με το forex, ίσα-ίσα έτσι ώστε όταν διαβάζω ένα κείμενο σχετικό να μπορώ να καταλάβω το τι γράφει κάποιος και να μην μου είναι όλα "κινέζικα".

Η αφορμή που γράφω στο φόρουμ είναι το ότι πρόσφατα με προσέγγισε μια εταιρία με όνομα BeForexCapital (beforexcapital.com) για να συνεργαστούμε, εγώ ως investor και αυτοί ως traders. Μου παρέχουν ασφάλεια κεφαλαίου με ποσοστιαία αύξηση αλλά και τη δυνατότητα να επενδύσω σε άλλες κινήσεις με πολύ μεγαλύτερες αποδόσεις αλλά και ρίσκα. Δίνουν, εκτός από τη web πλατφόρμα που έχουν και είναι για τη διαχείριση του προφίλ, και MetaTrader4 clients για Windows, Android και iOS.

Με όποιον έχω μιλήσει, στο σύνολο τρεις, ήταν όλοι ευγενικοί αλλά και λίγο πιεστικοί με την, ως ένα σημείο κατανοητή, αιτιολογία ότι όσο δεν μπαίνει κεφάλαιο τόσο χάνω αλλά και αυτοί από το commission.

Γνωρίζετε κάτι για αυτή την εταιρία;

Ασφάλεια κεφαλαίου στις χρηματαγορές; Όπου ακούς πολλά κεράσια... Εγώ θα σου έλεγα μακριά. Οι σοβαρές εταιρείες δεν πιέζουν πιθανούς πελάτες, ούτε τους ενοχλούν συνεχώς για το προιόν τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...