Προς το περιεχόμενο

Forex Trading


not87not

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, theotoul είπε

Καλησπέρα στην παρέα, όσοι δηλαδή έχουν απομείνει 😃

Κατάφερα και διάβασα και τις 45 σελίδες, με αγωνία κάποιες στιγμές για αυτά που διαδραματίζονταν αλλά και κυρίως με προβληματισμό για την όλη διαδικασία.

Έχω ασχοληθεί επιφανειακά με το forex, ίσα-ίσα έτσι ώστε όταν διαβάζω ένα κείμενο σχετικό να μπορώ να καταλάβω το τι γράφει κάποιος και να μην μου είναι όλα "κινέζικα".

Η αφορμή που γράφω στο φόρουμ είναι το ότι πρόσφατα με προσέγγισε μια εταιρία με όνομα BeForexCapital (beforexcapital.com) για να συνεργαστούμε, εγώ ως investor και αυτοί ως traders. Μου παρέχουν ασφάλεια κεφαλαίου με ποσοστιαία αύξηση αλλά και τη δυνατότητα να επενδύσω σε άλλες κινήσεις με πολύ μεγαλύτερες αποδόσεις αλλά και ρίσκα. Δίνουν, εκτός από τη web πλατφόρμα που έχουν και είναι για τη διαχείριση του προφίλ, και MetaTrader4 clients για Windows, Android και iOS.

Με όποιον έχω μιλήσει, στο σύνολο τρεις, ήταν όλοι ευγενικοί αλλά και λίγο πιεστικοί με την, ως ένα σημείο κατανοητή, αιτιολογία ότι όσο δεν μπαίνει κεφάλαιο τόσο χάνω αλλά και αυτοί από το commission.

Γνωρίζετε κάτι για αυτή την εταιρία;

Δεν ξέρω την συγκεκριμένη εταιρία. Αυτό που ξέρω είναι ότι κυκλοφορούν κάθε λογής απατεώνες εκεί έξω που προσπαθούν να σου "πουλήσουν" τα forex και το ότι καλό θα ηταν να μείνεις μακρυά. 

Αλήθεια παιδιά, προς όλους, εάν δεν σκοπεύετε να αφιερώσετε την ζωή σας στις επενδύσεις σας, στην οποία περίπτωση πρέπει και να διαβάσετε πολύ και να μάθετε πολύ και ακόμη και τότε να αναλογιστείτε ότι παίζετε ένα παιχνίδι εναντίων ανθρώπων και αλγορίθμων πολύ εξυπνότερων ίσως από εσάς, κάντε το προφανές...:

Επενδύστε τα λεφτά σας σε κάποιο index/ETF που ακολουθεί την αγορά και ξεχάστε τα να μεγαλώσουν. Κοιτάξτε την μέθοδο πχ ενός boglehead type portfolio που για τους περισσότερους θα είναι πιο κερδοφόρα σε μακροχρόνιο ορίζοντα με σχεδόν μηδενική επένδυση χρόνου και ελάχιστα κόστη συναλλαγών. Και μην επενδύετε σε μετοχές/etf που σκοπεύετε να χρησιμοποιήσετε στα επόμενα 2-3 χρόνια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 676
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

Δεν ξέρω την συγκεκριμένη εταιρία. Αυτό που ξέρω είναι ότι κυκλοφορούν κάθε λογής απατεώνες εκεί έξω που προσπαθούν να σου "πουλήσουν" τα forex και το ότι καλό θα ηταν να μείνεις μακρυά. 

Αλήθεια παιδιά, προς όλους, εάν δεν σκοπεύετε να αφιερώσετε την ζωή σας στις επενδύσεις σας, στην οποία περίπτωση πρέπει και να διαβάσετε πολύ και να μάθετε πολύ και ακόμη και τότε να αναλογιστείτε ότι παίζετε ένα παιχνίδι εναντίων ανθρώπων και αλγορίθμων πολύ εξυπνότερων ίσως από εσάς, κάντε το προφανές...:

Επενδύστε τα λεφτά σας σε κάποιο index/ETF που ακολουθεί την αγορά και ξεχάστε τα να μεγαλώσουν. Κοιτάξτε την μέθοδο πχ ενός boglehead type portfolio που για τους περισσότερους θα είναι πιο κερδοφόρα σε μακροχρόνιο ορίζοντα με σχεδόν μηδενική επένδυση χρόνου και ελάχιστα κόστη συναλλαγών. Και μην επενδύετε σε μετοχές/etf που σκοπεύετε να χρησιμοποιήσετε στα επόμενα 2-3 χρόνια!

Αυτό που λέει ο @Babis_allos είναι πολύ σωστό. Απλά όποιος επενδύει σε index/etf με μικρά ποσά είναι πως ποτέ δεν θα κερδίσεις ΤΟ ΧΡΗΜΑ. Είναι καλύτερα από το να έχεις τα χρήματα σου στο λογαριασμό σου στην τράπεζα αν δεν τα χρειάζεσαι βραχυ-μεσοπρόθεσμα; Η απάντηση είναι "ναι". Είναι καλύτερα από το να τα κλείσεις πάλι σε μια τράπεζα και να πέρνεις 50-100 ευρώ το εξάμηνο/χρόνο; Η απάντηση είναι πάλι "ναι". Απλά δε θα γίνεις πλούσιος.

Επεξ/σία από Iamthagod
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...