Προς το περιεχόμενο

Forex Trading


not87not

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζεις δηλαδή οτι έτσι δηλαδή θα υπάρχει λογική αγορά; Και πιστεύεις οτι έτσι δε μπορούν να καταστραφούν οικονομίες; Και αν συναγωνίζονται μεταξύ τους γιατί είσαι σίγουρος οτι θα υπάρχει κέρδος;

 

Ναι είναι γενικό αυτό που είπα. Δε μιλάω για το κάθε ταλαίπωρο. Γιατί ο Soros δεν είχε απώλειες φέτος; H goldman και η jp morgan που κάνει απολύσεις συνέχεια...

(1) Λογικη και αγορες δεν πανε μαζι.(2) σκοπος των αγορων δεν ειναι το κερδος (3) οσο γρηγοροτερα και αποδοτικοτερα γινονται οι συναλλαγες, τοσο υψηλοτερη ρευστοτητα εχει η αγορα, τοσο καλυτερο για ολους τους επενδυτες.

 

Αρα απο αυτα τα τρια προκυπτει οτι κερδη δεν χρειαζεται και δεν "πρεπει" να βγαλει κανενας, τα κερδη προκυπτουν απο μη-αποτελεσματικοτητες στην αγορα κι απο πληροφοριες που δεν εχουν ενσωματωθει στις τιμες, ειτε λογω ασσυμετρης πληροφορησης, ειτε insider trading, ειτε καθυστερησης των συναλλαγων, ειτε, ειτε.

 

Εκτος του insider trading, ολα τα υπολοιπα σχεδον θα εξαφανιστουν απο την αγορα στο μελλον. Οταν οι αλγοριθμοι διαβαζουν αυτοματα ολα τα tweets τα RSS και τα πρωτοσελιδα των εφημεριδων και των επενδυτων και στο επομενο, κυριολεκτικα, χιλιοστο του δευτερολεπτου εχουν γινει αγοραπωλησιες εκατονταδων εκατομμυριων ευρω, η "πληροφορηση" θα εχει ηδη ενσωματωθει στις τιμες, δεν θα υπαρχει καμια ευκαιρια ανεκμεταλλευτη.

 

Ηδη εταιριες ριχνουν ιδιοκτητες οπτικες ινες κι αγοραζουν κτιρια διπλα στους servers των αγορων για να γλιτωσουν τα απειροελαχιστα κλασματα του δευτερολεπτου που μεσολαβει μεταξυ αγορας-πωλησης. Πως θα ανταπεξελθουν ανθρωποι σε αυτο; Θα μεινουν απλα οι παικτες-κλειδια οι οποιοι ομως δεν θα εκμεταλλευονται τεχνικες γνωσεις, απλα inside info.

 

Για τις απωλειες τις Goldman Sachs / JP Morgan, τι να πω, δε σημαινει απολυτως τιποτα. Και οπως εγραψα, σκεψου οτι ειμαστε σε νηπιακα σταδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 676
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

:-D :-D  να ΄σαι καλά. Φίλε μου αν με κεφάλαιο 20.000 καθάριζε κανείς 3000, όλοι traders θα ήταν, θα το 'χαμε κλείσει το μαγαζί.

 

Πέρα από την πλάκα, πάμε με απλά μαθηματικά, 3 στα 20 είναι 15% απόδοση. 15% απόδοση θεωρείται τρομερά μεγάλη επιτυχία ακόμα και για τα καλύτερα hedge funds παγκοσμίως. Εσύ όχι μόνο ισχυρίζεσαι ότι η μέση απόδοση σου θα είναι τόση, αλλά ότι θα την επιτυγχάνεις μηνιαία!!

 

3 * 12 = 36.000 το χρόνο (με την προϋπόθεση ότι δεν επανεπενδύεις), δηλαδή έχεις περίπου διπλασιάσει το κεφάλαιο σου, κι αυτό όχι μόνο μια χρονιά ρεκόρ σου που κοιμήθηκε ο θεός, αλλά ότι θα μπορεί να ζήσεις από αυτό το επάγγελμα, δηλαδή περίπου θα γίνεται αυτό επί 15-20 χρόνια.

 

Και δεν έχω βάλει καν μέσα προμήθειες, κρατήσεις, σκαμπανεβάσματα, ημέρες που όλα πάνε χάλια κτλ.

 

Ειδικά στο Forex αυτή η πιθανότητα σχεδόν μηδενίζεται.

 

Έχω να σου προτείνω πολλά, αλλά είναι σαν να ρωτάς τι έπιπλα να βάλεις στο ρετιρέ μιας πολυκατοικίας που δεν έχεις σκάψει καν τα θεμέλια :-)

 

Διάλεξε μια καλή σχολή / προτπυχιακό, βγάλε δυνατό βαθμό, κάτσε διάβασε να μάθεις μερικές ορολογίες και βασικά πράγματα του κλάδου, και το μεταπτυχιακό και τα Financial Engineering εκεί είναι.

 

Οποιαδήποτε οικονομική σχολή πλην των θεωρητικών (πχ μαρκετινγκ) σου αφήνει ανοιχτές τις πόρτες, το ίδιο και Μαθηματικό/Φυσικό/Πληροφορικές, απλά στις μη οικονομικές θα έχεις μικρότερη τριβή με το αντικείμενο. Ακόμα κι αυτό γεφυρώνεται με προσωπικό διάβασμα, οπότε μην σε ανησυχεί.

Βασικά οι αριθμοί ήταν καθαρά τυχαίοι εγώ απλός δεν κατάλαβα με το "Δεν θα αποκτήσεις ποτέ πολλά χρήματα "  τι εννοούσες . Όπως είπα πολλά χρήματα μπορεί να είναι χιλιάδες,μπορεί εκατομμύρια με αυτή την λογική ας μην καταφέρω ποτέ να βγάλω  πολλά χρήματα.Γι'αυτό και έγραψα το    "για να είμαστε και λίγο προσγειωμένοι" ,γιατί δεν ξέρω τι έχεις στον νου σου,Τέλος πάντων εννοείται πως τα νούμερα είναι φανταστικά αφού τα έβαλα και στην τύχη απλά σαν παράδειγμα.Αλλά από την άλλη βγαίνουν τόσες ευκαιρίες καθημερινά στο Forex  που πιστεύω τίποτα δεν είναι απίθανο.

 

 

 

Διάλεξε μια καλή σχολή / προτπυχιακό, βγάλε δυνατό βαθμό, κάτσε διάβασε να μάθεις μερικές ορολογίες και βασικά πράγματα του κλάδου, και το μεταπτυχιακό και τα Financial Engineering εκεί είναι.

 

Οποιαδήποτε οικονομική σχολή πλην των θεωρητικών (πχ μαρκετινγκ) σου αφήνει ανοιχτές τις πόρτες, το ίδιο και Μαθηματικό/Φυσικό/Πληροφορικές, απλά στις μη οικονομικές θα έχεις μικρότερη τριβή με το αντικείμενο. Ακόμα κι αυτό γεφυρώνεται με προσωπικό διάβασμα, οπότε μην σε ανησυχεί.

 

Άρα πρέπει να δώσω βάση στα μεταπτυχιακά αφού βέβαια έχω πάει σε μία καλή σχολή όπως αυτή της Θεσσαλονίκης χρηματοοικονομικής και λογιστικής από την οποία θα πάρω όσο το δυνατόν καλύτερες και σχετικότερες γνώσεις με το επάγγελμα. Διόρθοσεμαι αν κατάλαβα λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(1) Λογικη και αγορες δεν πανε μαζι.(2) σκοπος των αγορων δεν ειναι το κερδος (3) οσο γρηγοροτερα και αποδοτικοτερα γινονται οι συναλλαγες, τοσο υψηλοτερη ρευστοτητα εχει η αγορα, τοσο καλυτερο για ολους τους επενδυτες.

 

Αρα απο αυτα τα τρια προκυπτει οτι κερδη δεν χρειαζεται και δεν "πρεπει" να βγαλει κανενας, τα κερδη προκυπτουν απο μη-αποτελεσματικοτητες στην αγορα κι απο πληροφοριες που δεν εχουν ενσωματωθει στις τιμες, ειτε λογω ασσυμετρης πληροφορησης, ειτε insider trading, ειτε καθυστερησης των συναλλαγων, ειτε, ειτε.

Εκτος του insider trading, ολα τα υπολοιπα σχεδον θα εξαφανιστουν απο την αγορα στο μελλον. Οταν οι αλγοριθμοι διαβαζουν αυτοματα ολα τα tweets τα RSS και τα πρωτοσελιδα των εφημεριδων και των επενδυτων και στο επομενο, κυριολεκτικα, χιλιοστο του δευτερολεπτου εχουν γινει αγοραπωλησιες εκατονταδων εκατομμυριων ευρω, η "πληροφορηση" θα εχει ηδη ενσωματωθει στις τιμες, δεν θα υπαρχει καμια ευκαιρια ανεκμεταλλευτη.

 

 

Ο σκόπος των αγορών προφανώς δεν είναι το κέρδος. Αυτοί που την χρησιμοποιούν έχουν σκοπό το κέρδος. 

Για αυτό και έχει αρχίσει μια συζήτηση για το αν πρέπει να υπάρχουν fees όταν υπάρχει αρνητική απόδοση.

 

Όταν ο αλγόριθμος διαβάζει τη δημοσκόπηση για το Brexit, όπως έγινε σήμερα, κάνει sell off τη λίρα ανεξαρτήτως αποτελεσμάτος ε μετά βγαίνει ο καθένας με δηλώσεις μπας και την ανεβάσει. Αυτό όμως μακροπρόθεσμα μπορεί να κάνει γενικό κακό στην οικονομία.

 

Το αποτέλεσμα από αυτο το σκαμπανεύασμα είναι μηδέν. Όσοι προλάβανε την κίνηση κερδίσανε. Ποιος μου λέει οτι δεν θα βγει αλγόριθμος που θα πηγαίνει ενάντια σε αυτές τις κινήσεις έτσι για πλάκα. Η μπορεί να βγει κάποιο regulation που να απαγορέυει συγκεκριμένες κινήσεις. Όπως έγινε πρόσφατα σε μια ασιατική συνεδρίαση.

 

Εκτός και αν όλοι θα ακολουθούν το ίδιο αλγοριθμικό μοντέλο όποτε οκ όλοι πάμε εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλός δεν κατάλαβα με το "Δεν θα αποκτήσεις ποτέ πολλά χρήματα "  τι εννοούσες

 

[...].Αλλά από την άλλη βγαίνουν τόσες ευκαιρίες καθημερινά στο Forex  που πιστεύω τίποτα δεν είναι απίθανο.

Πολλά χρήματα εννοώ δεν θα μπορείς να ζήσεις από αυτό. Με μία (αισιοδοξοτατη) απόδοση του 20% στα 20.000 θα σου μένουν 4.000. Το ΧΡΟΝΟ. Χωρια προμήθειες, σκαμπανεβάσματα, φοροι, απώλειες, χωριά που θα χουν ασπρισει τα μαλλιά σου.

 

Τέλος πάντων αν δεν κατάφερα να σε πεισω μέχρι τώρα μάλλον ούτε άλλες δέκα παράγραφοι μπορούν να σε πείσουν και καλα κανείς στο κάτω κατω, νεος εισαι. Απλα παίξε λίγο με τα νούμερα , δες τι αποδόσεις παίζουν στον κλάδο, κάνε τους υπολογισμούς σου σύμφωνα με το κεφάλαιο σου and see for yourself.

 

Αυτοί πάντως που εργαζονται στον κλάδο δεν είναι οι τύποι που κάθονται στο δωμάτιο του σπιτιού τους νυχθημερόν και διαβάζουν πίνακες στοιχηματιζοντας τις αποταμιεύσεις τους, είναι οι τύποι που παίζουν λεφτά άλλων και πληρώνονται ΑΝΕΞΑΡΤΉΤΟΥ αποτελέσματος. Παίρνουν προμήθεια και επί των κερδών και επί του κεφαλαίου (management fees). Γατονια.

 

Για το Forex τώρα. Δεν. Υπάρχει. Περίπτωση. Καμιά.

 

Για τη σχολή ναι, γενικά τα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής με κατευθυνση στα χρηματοοικονομικά, είναι τα πιο σχετικά, όπως και το τραπεζικής του Πειραια αλλά όλα πάνω κάτω θα σου δώσουν εφόδια, ειδικά στην εποχη του ίντερνετ.

 

Όταν ο αλγόριθμος διαβάζει τη δημοσκόπηση για το Brexit, όπως έγινε σήμερα, κάνει sell off τη λίρα ανεξαρτήτως αποτελεσμάτος ε μετά βγαίνει ο καθένας με δηλώσεις μπας και την ανεβάσει. Αυτό όμως μακροπρόθεσμα μπορεί να κάνει γενικό κακό στην οικονομία.

 

Το αποτέλεσμα από αυτο το σκαμπανεύασμα είναι μηδέν. Όσοι προλάβανε την κίνηση κερδίσανε. Ποιος μου λέει οτι δεν θα βγει αλγόριθμος που θα πηγαίνει ενάντια σε αυτές τις κινήσεις έτσι για πλάκα. Η μπορεί να βγει κάποιο regulation που να απαγορέυει συγκεκριμένες κινήσεις. Όπως έγινε πρόσφατα σε μια ασιατική συνεδρίαση.

 

Εκτός και αν όλοι θα ακολουθούν το ίδιο αλγοριθμικό μοντέλο όποτε οκ όλοι πάμε εκεί.

Μα οι αλγόριθμοι κάνουν ότι θα έκανε κι ένας επενδυτής απλά πιο γρήγορα, πιο αποδοτικά, χωρίς να κουραζονται, να θέλουν άδειες,να μην έχουν διαβάσει όλα τα νέα κτλ.

 

Με το που βγήκε αυτό με το Brexit δεν θα αρχίσουν να τρελαίνονται τα μηχανήματα, υπάρχει ωκεανός πληροφορίας εκεί έξω που δεν συμφωνεί με τη δημοσκόπηση άρα δεν θα πάρουν θέση. Ή έστω ο καλύτερος από αυτούς θα πάρει την πληροφορία που χρειάζεται θα μεταβάλλει το χαρτοφυλάκιο του όσο πρέπει σε εκατοστά του δευτερολέπτου και τέλος.

 

Κακό στην οικονομία μπορούν να κάνουν αλλά κακό στην οικονομία μπορεί να κάνει κι ο server του NASDAQ αν φάει σκαλωμα, οι ηλιθιες δηλώσεις δημοσιογράφων περί Grexit, κακό στην οικονομία έκανε και το Σεπτεμβρη του 1992 ο Soros, που διέλυσε τη βρετανική οικονομία χωρίς αλγορίθμους και οπτικές ίνες.

 

Από ότι διαβάζω όντως, προσπαθούν να επιβάλλουν κάποια safety switches οι regulators, αλλά δυστυχώς είναι πάντα ένα βήμα πίσωζ τουλάχιστον προς το παρόν. Ο μόνος τους φόβος είναι ότι ή πλήρης αυτοματοποίηση μπορεί να προκαλέσει απωλειες δισεκατομμυρίων σε χρόνο που ο άνθρωπος ούτε να σκεφτεί δεν προλαβαίνει, πόσο μάλλον να προλάβει τη ζημια αλλα προς τα εκεί πάει το πράγμα σίγουρα κι οριστικά οπότε θα πρέπει να βρουν το κατάλληλο νομοθετικό και κανονιστικό πλαίσιο, γιατί το να βάλουν όρια στις συναλλαγές ή στην ταχύτητα ή στα ποσά που θα παίζονται δεν παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολλά χρήματα εννοώ δεν θα μπορείς να ζήσεις από αυτό. Με μία (αισιοδοξοτατη) απόδοση του 20% στα 20.000 θα σου μένουν 4.000. Το ΧΡΟΝΟ. Χωρια προμήθειες, σκαμπανεβάσματα, φοροι, απώλειες, χωριά που θα χουν ασπρισει τα μαλλιά σου.

 

Τέλος πάντων αν δεν κατάφερα να σε πεισω μέχρι τώρα μάλλον ούτε άλλες δέκα παράγραφοι μπορούν να σε πείσουν και καλα κανείς στο κάτω κατω, νεος εισαι. Απλα παίξε λίγο με τα νούμερα , δες τι αποδόσεις παίζουν στον κλάδο, κάνε τους υπολογισμούς σου σύμφωνα με το κεφάλαιο σου and see for yourself.

 

Αυτοί πάντως που εργαζονται στον κλάδο δεν είναι οι τύποι που κάθονται στο δωμάτιο του σπιτιού τους νυχθημερόν και διαβάζουν πίνακες στοιχηματιζοντας τις αποταμιεύσεις τους, είναι οι τύποι που παίζουν λεφτά άλλων και πληρώνονται ΑΝΕΞΑΡΤΉΤΟΥ αποτελέσματος. Παίρνουν προμήθεια και επί των κερδών και επί του κεφαλαίου (management fees). Γατονια.

 

Για το Forex τώρα. Δεν. Υπάρχει. Περίπτωση. Καμιά.

 

Για τη σχολή ναι, γενικά τα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής με κατευθυνση στα χρηματοοικονομικά, είναι τα πιο σχετικά, όπως και το τραπεζικής του Πειραια αλλά όλα πάνω κάτω θα σου δώσουν εφόδια, ειδικά στην εποχη του ίντερνετ.

Ευχαριστώ για την βοήθεια,συμβουλή σου ως προς τις σχολές και τα μεταπτυχιακά 

 

         Αλλά όσο αφορά τα χρήματα που θα βγάζω και το αν θα ζήσω από αυτό, ίσως να μην κατάλαβα εγώ καλά ή να μην κατάλαβες εσύ καλά.τι θέλω να πω,όταν λες ότι ( Πολλά χρήματα εννοώ δεν θα μπορείς να ζήσεις από αυτό. Με μία (αισιοδοξοτατη) απόδοση του 20% στα 20.000 θα σου μένουν 4.000. Το ΧΡΟΝΟ. Χωρια προμήθειες, σκαμπανεβάσματα, φοροι, απώλειες, χωριά που θα χουν ασπρισει τα μαλλιά σου.) Πόσες κινήσεις-εντολές πιστεύεις ότι θα γίνουν για βγει αυτό το 20% μέσα στον χρόνο,δηλαδή πόσες φορές θα αγοράσεις ή θα πουλήσεις το π.χ eur/usd ?

       

        Όταν μιλάω για επαγγελματικό trading εννοώ το day trading/daylight trading δηλαδή ανοίγω το πρωί  μια εντολή π.χ αγοράς και την κλίνω κερδοφόρα ή κλίνει από μόνη της στο stop loss που έχω ορίσει μέσα στην ίδια μέρα εκμεταλλεύοντας την μόχλευση ,περιμένοντας έτσι π.χ 0,5%-5% η καλύτερη απόδοση  σε ένα κεφάλαιο  4000 ευρό την ημέρα, δηλαδή από 20 ευρό μέχρι και 200 ευρό την ημέρα (ανάλογα τις συνθήκες).(Παρακαλώ μην αρχίζεις τις ειρωνείες για το ποσό που μπορεί να βγει σε μία μέρα ή σε έναν μήνα γιατί όντως μπορεί να κάνω λάθος αλλά εγώ τελειώνω το λύκειο και εσύ φαντάζομαι είσαι ήδη γνώστης του χώρου. )

         Έτσι με  με αυτή την λογική σε μια κατάθεση 20.000 ευρό και ρισκάροντας καθημερινά τα 4000 ευρό,τα 20% στα 20.000 ευρό βγαίνουν σε λιγότερο από χρόνο και μετά μπορώ φαντάζομαι και να ζήσω από το επάγγελμα του trader(βέβαια πάντα με το ρίσκο μάλλον και άγχος) και να μην είναι απλός το Trading μια καλύτερη αλλά με μεγαλύτερο ρίσκο λύση επένδυσης μιας x  κατάθεσης από το να τα αφήνεις στην τράπεζα με ένα ασήμαντο επιτόκιο,χωρίς να μπορείς να ζήσεις είτε από το επιτόκιο είτε από το trading) 

Επεξ/σία από giannisb23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Άλλο πολύ καλό τμήμα (με υψηλή όμως βάση) είναι της λογιστικής και χρηματοοικονομικής στο ΟΠΑ.

 

Υ.Γ Μάθε να χρησιμοποιείς παραγράφους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο πολύ καλό τμήμα (με υψηλή όμως βάση) είναι της λογιστικής και χρηματοοικονομικής στο ΟΠΑ.

 

Υ.Γ Μάθε να χρησιμοποιείς παραγράφους.

Το γνωρίζω το τμήμα αλλά εκτός από την υψηλή βάση είναι και μακριά από τον τόπο μου και δεν νομίζω να έχει να ζηλέψει κάτι αυτο της Θεσσαλονίκης.Γιατί άμα πήγαινα Αθήνα θα πήγαινα σίγουρα στο τμήμα χρηματοοικονομικής και τραπεζικής διοίκησης   

 

Υ.Γ Δεν είναι ότι δεν ξέρω να χρησιμοποιώ παραγράφους απλά αρχίζω γράφω ,γράφω και το ξεχνάω anyway θα κάνω ένα edit  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την βοήθεια,συμβουλή σου ως προς τις σχολές και τα μεταπτυχιακά 

 

         Αλλά όσο αφορά τα χρήματα που θα βγάζω και το αν θα ζήσω από αυτό, ίσως να μην κατάλαβα εγώ καλά ή να μην κατάλαβες εσύ καλά.τι θέλω να πω,όταν λες ότι ( Πολλά χρήματα εννοώ δεν θα μπορείς να ζήσεις από αυτό. Με μία (αισιοδοξοτατη) απόδοση του 20% στα 20.000 θα σου μένουν 4.000. Το ΧΡΟΝΟ. Χωρια προμήθειες, σκαμπανεβάσματα, φοροι, απώλειες, χωριά που θα χουν ασπρισει τα μαλλιά σου.) Πόσες κινήσεις-εντολές πιστεύεις ότι θα γίνουν για βγει αυτό το 20% μέσα στον χρόνο,δηλαδή πόσες φορές θα αγοράσεις ή θα πουλήσεις το π.χ eur/usd ?

       

        Όταν μιλάω για επαγγελματικό trading εννοώ το day trading/daylight trading δηλαδή ανοίγω το πρωί  μια εντολή π.χ αγοράς και την κλίνω κερδοφόρα ή κλίνει από μόνη της στο stop loss που έχω ορίσει μέσα στην ίδια μέρα εκμεταλλεύοντας την μόχλευση ,περιμένοντας έτσι π.χ 0,5%-5% η καλύτερη απόδοση  σε ένα κεφάλαιο  4000 ευρό την ημέρα, δηλαδή από 20 ευρό μέχρι και 200 ευρό την ημέρα (ανάλογα τις συνθήκες).(Παρακαλώ μην αρχίζεις τις ειρωνείες για το ποσό που μπορεί να βγει σε μία μέρα ή σε έναν μήνα γιατί όντως μπορεί να κάνω λάθος αλλά εγώ τελειώνω το λύκειο και εσύ φαντάζομαι είσαι ήδη γνώστης του χώρου. )

         Έτσι με  με αυτή την λογική σε μια κατάθεση 20.000 ευρό και ρισκάροντας καθημερινά τα 4000 ευρό,τα 20% στα 20.000 ευρό βγαίνουν σε λιγότερο από χρόνο και μετά μπορώ φαντάζομαι και να ζήσω από το επάγγελμα του trader(βέβαια πάντα με το ρίσκο μάλλον και άγχος) και να μην είναι απλός το Trading μια καλύτερη αλλά με μεγαλύτερο ρίσκο λύση επένδυσης μιας x  κατάθεσης από το να τα αφήνεις στην τράπεζα με ένα ασήμαντο επιτόκιο,χωρίς να μπορείς να ζήσεις είτε από το επιτόκιο είτε από το trading) 

 

 

Ενα, το intraday δεν ειναι επαγγελματικο trading. Ειναι trading σε μικρους χρονους. Ο χαρακτηρισμος του "επαγγελματικου trading" δεν εχει να κανει με το time frame οπως δεν εχει να κανει και με την συχνοτητα.

 

Δυο, trading πανω σε μαρτζιν σημαινει οτι κανεις trading μονο ρισκο. Για να κανεις trade πανω σε μαρτζιν, θες εμπειρια απο αγορες. Αλλιως χανεις το "κεφαλαιο" σου.

 

Τρια, αν ειναι να ασχοληθεις, παρε μαρτζιν μεχρι 5% (1:20 μοχλευση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα, το intraday δεν ειναι επαγγελματικο trading. Ειναι trading σε μικρους χρονους. Ο χαρακτηρισμος του "επαγγελματικου trading" δεν εχει να κανει με το time frame οπως δεν εχει να κανει και με την συχνοτητα.

 

Δυο, trading πανω σε μαρτζιν σημαινει οτι κανεις trading μονο ρισκο. Για να κανεις trade πανω σε μαρτζιν, θες εμπειρια απο αγορες. Αλλιως χανεις το "κεφαλαιο" σου.

 

Τρια, αν ειναι να ασχοληθεις, παρε μαρτζιν μεχρι 5% (1:20 μοχλευση)

1.Εντάξει το ξέρω ότι δεν έχει σχέσει το time frame ή η συχνότητα  με τον χαρακτηρισμό που έδωσα , trading είναι trading όποτε και όσες φορές και να γίνει απλά διευκρίνισα στην απάντηση το  τι έχω στο μυαλό μου.

 

2.Το γνωρίζω ότι έχει μεγάλο ρίσκο και ότι ή θα κερδίσεις μια περιουσία ή θα χάσεις αν δεν ξέρεις τι κάνεις και για πόσο να το κάνεις(γιατί υπάρχει και η απιστία,που όμως αν έχεις ένα σχέδιο μία στρατηγική,έναν στόχο αυτή παύει να υπάρχει σε τέτοιο βαθμό ώστε να σε ζημιώσει για τα καλά) για αυτόν το λόγο και κάνω τα ερωτήματα που κάνω ώστε να κάνω τις ανάλογες σπουδές,μεταπτυχιακά, προσωπικό διάβασμα-προσπάθεια  και την εμπειρία θα την αποκτήσω με τον καιρό είτε σε demo λογαριασμούς είτε με μικρά ποσά.  

 

3.φυσικά και θα επιλέξω την κατάλληλη μόχλευση που να ταιριάζει σε εμένα έτσι ώστε να μπορώ να έχω όσο δυνατότερο μειωμένο ρίσκο αλλά και την ανάλογη απόδοση είτε είναι 1:20 είτε 1:200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γιατί αναφέρω ξανά και ξανά ότι το ανθρώπινο και δη το ερασιτεχνικό trading έχει τελειώσει:

Κάπου ξαναβρήκα ένα περιστατικό για ένα trade αξίας $600.000.000, το οποίο τοποθετήθηκε 2 milliseconds, (that is, 2 χιλιοστά του δευτερολέπτου) μετά τη δημόσια ανακοίνωση της Fed ότι δεν θα επιβραδύνει την αγορά ομολόγων.

Το άρθρο αναφέρει ότι μάλλον υπήρξε πρόσβαση στα data ελάχιστα milliseconds πριν από την επίσημη ώρα μηδέν, αλλά ακόμα κι αν δεν υπήρχε, θα έπαιρνε περίπου 7 χιλιοστά του δευτερολέπτου από την ανακοίνωση της πληροφορίας, μέχρι την αγοραπωλησία των ομολόγων/derivatives/μετοχών/whatever.

Πηγή: Washington Post

Για σύγκριση, το ανθρώπινο μάτι ανοιγοκλείνει σε 300-400 milliseconds. Ασύλληπτα νούμερα.

Σε μία άλλη περίπτωση, για την οποία η πηγή είναι κάπου χαμένη στο inbox μου οπότε θα πρέπει να αρκεστείτε στο λόγο μου, μια μεγάλη media εταιρεία δημοσίευσε από λάθος ενός intern, ισολογισμούς που ήταν να παρουσιαστούν 2 ώρες αργότερα.

Οι οικονομικές καταστάσεις ανέβηκαν και κατέβηκαν σε δευτερόλεπτα, αλλά οι αλγόριθμοι μιας HFT χρηματιστηριακής είχαν ήδη διαβάσει, αναλύσει και προχωρήσει σε αγοραπωλησίες μετοχών πριν καν αντιληφθούν παραπάνω από 10 άτομα μέσα στην εταιρεία τι είχε συμβεί. Madness.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τους τελευταίους 6 μήνες έκανα intraday trading σε εναν λογαριασμό με χαμηλά spread.

Τα spread που είχε ο λογαριασμός πριν από περίπου μια ώρα είναι:

USD-CHF     0,8-1,2 pip
GBP-USD     1,3-2,4 pip
EUR-USD     0,2-0,7 pip
USD-JPY      0,2-0,7 pip
USD-CAD    0,9-1,4 pip
AUD-USD    0,4-1,0 pip
NZD-USD    0,6-1,3 pip

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σχετικά με τα περιθώρια κέρδους που έχει ο broker. Συνήθως τέτοια spread τα δίνουν από 10000 κατάθεση και πάνω, και εμένα τα έδωσαν με 100 usd.
Με αυτά τα spread βγάζει κέρδος ο broker, η μου έχουν δώσει κάποιον demo και μου τον έχουν παρουσιάσει ως real πατώντας στον ενθουσιασμό που ενδεχομένως θα έχω αν ο λογαριασμός φουσκώσει με κέρδη; Πάντως όταν τον έτρεξα σε demo και τα 10000 έγιναν μέσα σε 2 μήνες 20000, στο καπάκι με πήραν τηλέφωνο και μου πιπιλούσαν τα μυαλά για να κάνω μεγαλύτερη κατάθεση.

Ο λογαριασμός δεν έχει χρεώσεις commission, swap, rollover.
Και επίσης το τελευταίο εξάμηνο που τον τρέχω σε Real έχω σε σύγκριση με τον Demo που τον τρέχω παράλληλα, ένα θετικό slippage 0,2 pip. Έχω δηλαδή και αρνητικό, και θετικό slippage, απλά στο συνολικό αποτέλεσμα μου μένει ένα επιπλέων κέρδος 0,2 pip σε σχέση με τον demo.

Δεν ξέρω. Αυτός ο λογαριασμός μου φαίνεται πολύ καλός για να είναι αληθινός.

Ακούω απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ψάξε να βρείς έναν που να μην έχει dealing desk και να έχει χαμηλά margin. Κατα τη γνωμη μου να αποφύγεις Plus500, FXCM και κάτι άλλα που τα βλέπεις να πολυδιαφημίζονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Πριν καμια 2 εβδομαδες εκανα λογαριασμο στην plus500 και πηρα το μπονους των 25 ευρω.Δεν ξερω πολυ απο αυτα και διαφορους ορους,σιγα σιγα τους μαθαινω.Εφτασα τους ποντους που πρεπει και μπορω πλεον να κανω αναληψη τα κερδη απο το μπονους.Δεν ξερω πως γινεται αλλα μου φαινεται πολυ ευκολο και δεν ξερω γιατι.....Εμαθα τι ειναι και το scalping που η εταιρια το απαγορευει και βαδιζω ετσι.Αγοραζω εμπορευματα και μετα απο 5 λεπτα μιση ωρα,οταν εχω κερδος σχετικο το πουλαω..Εχω φτασει τα 360 μεσα σε 2 εβδομαδα.Δεν ξερω τι κανω,"διαβαζω"ενα γραφημα και απλα αγοραζω οταν πιστευω.Τυχη του πρωταρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...