Προς το περιεχόμενο

BSOD:..και μετά τι;


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια ετρεξα το funmark και τελικα το τελευταιο blue screen προηλθε απο τον driver της καρτας γραφικων

μπορειτε να με βοηθησετε να βρω τον νεοτερο?

η καρτα γραφικων ειναι intel® g41 express chipset.κατεβασα την προηγουμενη εβδομαδα τον οδηγο απο το site της asrock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 896
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε όλους και όλες. 


 


Τις τελευταίες μέρες το pc (όχι ιδιαίτερα καινούργιο) κρασάρει συνέχεια. Δοκίμασα νέους drivers σε κάρτα γραφικών και bios, καθώς επίσης και format. Αποτέλεσμα δεν είχα. 


 


Από το blue screen view είδα ως causes των μπλε οθονών τα παρακάτω:


 


SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION


KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED

SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED

 

Δεν ξέρω αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει να βρω λύση... Στη διάθεσή σας για περαιτέρω πληροφορίες σε ό,τι αφορά στο σύστημά μου... 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Gio,

το λινκ δεν δουλεύει , ούτε εδώ, ούτε στο μπλογκ σου.

εχω minidump από windows 8, και θα ήθελα τα φώτα σου...

Ειχα παρει ενα pm απο τον arianos16 στις 8/4 για τον ιδιο λογο και απο τοτε περασα τα παντα  (BSOD Analyzer 0.9.6.0, pdf του thread, slides της ομιλιας) στο github, τα οποια links λειτουργουν κανονικα αυτη τη στιγμη που γραφω, τουλαχιστον σε μενα και σε ακομα ενα ατομο. Εαν συνεχιζεται το προβλημα, κανε ενα reply εδω και θα τα ανεβασω ολα μαζι και σε αλλο filehosting site.

Το link στο αρχικο post δεν δουλευει (δεν μπορω να κανω edit) καθως αναφερεται στον public folder μου στο Dropbox, ο οποιος υποτιθεται πως εχει ξεπερασει το οριο των downloads των free accounts (20GB/day). Κατι που οσο και να το ηθελα, δεν νομιζω πως ειναι αληθεια, καθως μεταφραζεται σε τουλαχιστον ~720 downloads των sildes, ~720 downloads των pdfs και ~720 downloads του προγραμματος και ολα αυτα per day.

Στο reply σου εαν θελεις δωσε και το minidump, μαζι με μια περιγραφη του πως, ποτε, γιατι της καταστασης :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ. τα κατέβασα, θα κάνω και μόνος μια προσπάθεια,
χτες το βράδυ, όλα καλά, το πρωί έφθανε μέχρι το σήμα των windows, και μετά κόλλησε,
έκανε αυτοέλεγχο / προσπάθεια επιδιορθωσης, τπτ. μετά restore πάλι τίποτε. του έβγαλα ότι περιττό και τα κασετόφωνα ( cd players ),
 
όλα καλά. μου έβγαλε την οθόνη ότι είχα κρασσάρει, και τώρα το ψάχνω.
υπόψιν μετα από βαθύ ύπνο , δεν συνέρχεται , θέλει επανεκίννηση απτο κουμπί.Link.png Site: https://www.dropbox.com/s/bcr7m2ks98o8he4/050913-25896-01.dmp">[/link][link=https://www.dropbox.com/s/5dsq1k8iyoiev4g/050913-25724-01.dmp]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά.

 

Μια ερώτηση/διευκρίνηση και από μένα.

 

Βάζω να γίνεται το τεστ στο furmark και στην εικόνα που "τρέχει" βγάζει κάποια στοιχεία της κάρτας γραφικών, όπως τη θερμοκρασία της, τη μνήμη κ.ο.κ. Έχει και ένα που γράφει fun:30%, να υποθέσω ότι αυτό αναφέρεται στο ποσοστό λειτουργίας του ανεμιστήρα της κάρτας γραφικών, έτσι; Μου λέει δλδ, ότι ο ανεμιστήρας δεν δουλεύει 100%;

 

Ευχαριστώ για την όποια απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά.

 

Μια ερώτηση/διευκρίνηση και από μένα.

 

Βάζω να γίνεται το τεστ στο furmark και στην εικόνα που "τρέχει" βγάζει κάποια στοιχεία της κάρτας γραφικών, όπως τη θερμοκρασία της, τη μνήμη κ.ο.κ. Έχει και ένα που γράφει fun:30%, να υποθέσω ότι αυτό αναφέρεται στο ποσοστό λειτουργίας του ανεμιστήρα της κάρτας γραφικών, έτσι; Μου λέει δλδ, ότι ο ανεμιστήρας δεν δουλεύει 100%;

 

Ευχαριστώ για την όποια απάντηση.

Yeeeep

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yeeeep

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Πιστεύεις ότι υπάρχει δυνατότητα να αυξηθούν οι στροφές του ανεμιστήρα; Η κάρτα είναι η GeForce 8800gt 512MB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Πιστεύεις ότι υπάρχει δυνατότητα να αυξηθούν οι στροφές του ανεμιστήρα; Η κάρτα είναι η GeForce 8800gt 512MB.

Δεν γνωριζω να σου απαντησω με σιγουρια. Με ενα γρηγορο googling παντως επεσα πανω σ αυτο, το οποιο μεταξυ αλλων υποσχεται και αυξηση των στροφων. Και ενα quote απο το αρθρο

No wonder the GeForce 8800 GTS 512MB's fan is so quiet. NVIDIA was only running it at 36% of its maximum fan speed!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν γνωριζω να σου απαντησω με σιγουρια. Με ενα γρηγορο googling παντως επεσα πανω σ αυτο, το οποιο μεταξυ αλλων υποσχεται και αυξηση των στροφων. Και ενα quote απο το αρθρο

Ευχαριστώ. Με το ψάξιμο που έκανα κι εγώ βρήκα το ίδιο με αυτό που παρέθεσες. Θα το κοιτάξω μήπως και γίνει δουλειά!!

 

Υ.Γ. Κατέβασα το nvidia nTune, για να μπορώ να αλλάξω τις ρυθμίσεις της κάρτας γραφικών, ταχύτητα ανεμιστήρα και overclocking, αλλά δυστυχώς δεν μου δίνει τη δυνατότητα να αλλάξω τη ταχύτητα του ανεμιστήρα. Κάπου διάβασα ότι μετά από κάποιους συγκεκριμένους οδηγούς για την κάρτα γραφικών, η ταχύτητα του ανεμιστήρα δεν μπορεί να αλλάξει :( :( Οπότε τ'αφήνουμε ως έχει...

Επεξ/σία από Brazdas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κατέβασα το nVidia System Tools with ESA Support, το οποίο περιέχει πάλι το ntune αλλά αυτή τη φορά μου δίνει τη δυνατότητα να αλλάξω το ποσοστό λειτουργίας του ανεμιστήρα. Το αύξησα στο 75%... Άντε να δούμε αν θα δούμε καμιά διαφορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα εκανα ελεγχο με το super προγραμμα και το προβλημα ειναι το εξης:

 

UNEXPECTED_KERNEL_MODE_TRAP

 o κωδικος που βγαζει ειναι αυτος : STOP 0x0000007F

 

 

 ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...